Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWG-680 powoduje zadziałanie róznicówki

adamp_ 05 Maj 2010 21:10 2680 7
  • #1 05 Maj 2010 21:10
    adamp_
    Poziom 8  

Pralka Whirlpool AWG-680 po włączeniu jej pokrętłem powoduje - po 4-5 sekundach - zadziałanie różnicówki w mieszkaniu. Sprawdziłem omomierzem grzałkę - jest łatwo dostępna - wygląda na sprawną, ok. 30 ohm w stanie bez napięcia. Pomiędzy PE a zaciskami grzałki nie ma zwarcia.
    Proszę pomóżcie - co mogło paść i jak to ewentualnie naprawić?

0 7
  • #2 05 Maj 2010 21:23
    henrykgr1
    Poziom 19  

Witam, sprawdzenie grzałki miernikiem nie daje gwarancji, że grzalka nie ma doziemienia. Ale sprawdzić należy jeszcze silnik i blokade drzwi.

0
  • #3 05 Maj 2010 21:32
    A1234nd
    Poziom 19  

Zwarcie robi prawdopodobnie blokada drzwi.

0
  • #4 05 Maj 2010 23:43
    adamp_
    Poziom 8  

Dzięki za wskazówki. Proszę jednak o pomoc, jak dostać się do tej blokady. Odkręciłem boczną ścianę, blokada jest schowana za plastikową osłoną (osłona na zatrzask?) Co zrobić dalej, żeby to zdemontować? Jeszcze pytanie o tę blokadę: Czy ona ma kontakt z metalowymi częściami obudowy? (czyli z PE?) Bo jeśli nie ma, to dlaczego wyrzuca różnicówkę w mieszkaniu?

0
  • #5 05 Maj 2010 23:51
    nares
    Specjalista AGD

Ech...sprawdź grzałkę na przebicie - minimalny zakres miernika 20MOhm.

0
  • #6 06 Maj 2010 00:10
    adamp_
    Poziom 8  

nares, już to zrobiłem - pomiędzy PE i L oraz PE i N miernik wskazuje nieskończoność. Opór pomiędzy zaciskami grzałki ok. 30ohm. Na razie zatem uznałem, że nie ma sensu czepiać się grzałki. Co mogę dalej zrobić?

0
  • #7 06 Maj 2010 00:15
    nares
    Specjalista AGD

To prosta pralka - odpinaj po kolei osprzęt (grzałka, silnik etc.) i włączaj program, a w ten sposób znajdziesz powód wyrzucania różnicówki.

0
  • #8 14 Maj 2010 19:32
    adamp_
    Poziom 8  

Nares, słabo tę grzałkę pomierzyłem - generalnie przebita do zacisku PE, omomierz to pokazał bez wątpliwości. Czas , który podawałem (4-5 sek) to trochę zmyłka z mojej strony - czas ten wynikał z ustawienia programatora gdzieś w środku programu - pralka wyrzuciła pierwszy raz różnicówkę w trakcie prania. Wypięcie grzałki z układu potwierdziło ponad wszelką wątpliwość uszkodzenie grzałki.

Grzałkę wymieniłem, koszt grzałki 30 zł. Jest ok.

A propos wymontowania grzałki informuję, że w moim przypadku ciężko było wyjąć grzałkę jedynie luzując nakrętkę, która ściska uszczelkę. Wyjęcie grzałki stało się możliwe dopiero po zdemontowaniu plastikowego mieszacza wewnątrz bębna. Można wówczas usunąć kamień z grzałki, szczególnie ze sprężyny mocującej grzałkę na swoim miejscu (przynajmniej w moim modelu pralki).

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

0