Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprzełącznik impulsowy jako włącznik układu czasowego.

05 Maj 2010 21:38 2335 3
 • Poziom 16  
  Witam

  Mam następujący problem do rozwiązania. Chcę zaprojektować urządzenie zasilane bateryjnie. Urządzenie ma działać w następujący sposób. Po wykryciu impulsu układ załącza się na jakiś czas, potem samoczynnie wyłącza.

  Uproszczony schemat urządzenia poniżej:
  Mikroprzełącznik impulsowy jako włącznik układu czasowego.

  Jak pojawia się zwarcie na SW1, procesor dostaje zasilanie, następnie załącza tranzystor, dzięki któremu po rozwarciu SW1 procesor może wciąż działać. Po żądanym czasie tranzystor zostaje wyłączony i cały układ się wyłącza.

  Problem mam w tym że jako układ dający impuls chciałbym zastosować jakiś mikroprzełącznik dzwigniowy, ale z tego co patrzałem to mają one tylko wyjścia NO,NC,COM i nie będę w stanie otrzymać z nich krótkiego impulsu zwarciowego.

  Zależy mi na tym aby układ pobierał prąd tylko wtedy gdy musi. Ważne jest to aby urządzenie długo mogło działać na baterii.


  Może ktoś ma dostęp do jakiś "przełączników impulsowych", albo ma pomysł jak inaczej rozwiązać mój problem. Wydaje mi się że zastosowanie dwóch przekłączników z których oba przełączały się w innym momencie może w jakiś sposób ułatwić wytworzenie impulsu.. ale ważne też są koszty:/

  Będę wdzięczny za pomoc.

  Pozdr.
 • Poziom 18  
  A po co ci procesor do takiego prostego układu, zastosuj jakiś multiwibrator na układzie CMOS.
 • Poziom 24  
  Witam. To co piszesz jest nielogiczne, ponieważ cały układ i tak będzie pobierał prąd przez okres załączenia przez tranzystor na podtrzymaniu (chyba, że będzie on się załączał na mikrosekundy - krócej niż twoje naciśnięcie przełącznika ) i jeśli tak nie jest to zbędnie komplikujesz sobie układ. A jeśli ci już na tym zależy to zastosuj przełącznik monostabilny, który w pozycji spoczynkowej będzie ładował kondensator, a po naciśnięciu rozładuje go do układu. Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Dokładniej chodzi o taki układ.. montowany w drzwiach.. gdy otwieram drzwi ( zwykły mikroprzełącznik przechodzi z zwarcia na rozwarcie lub odwrotnie) to ma przykładowo zaświecić dioda na czas 1 minuty. Niezależnie od tego czy drzwi zostały otwarte, zamknięte. To samo gdy zamykam drzwi po czasie 1 minuty świecenia. Zamykam.. i jak mikroprzełącznik zmienił swój stan to znów się dioda zaświeca na minutę. Najprościej byłoby gdyby mikroprzełącznik działał impulsowo ( generował krótkie zwarcie w czasie otwierania i zamykania drzwi ) Ot cała logika ..
  To że układ będzie pobierał prąd w trakcie 1 minutowego świecenia jest raczej oczywistym faktem. Ma nie pobierać prądu lub pobierać go mało po czasie 1 min od otwarcia/zamknięcia drzwi.

  Opcja że dioda zaświeca się tylko przy zamknięciu lub tylko przy otwarciu byłaby łatwa do realizacji .. ale nie o to mi chodzi.