Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

Rychuu 05 May 2010 21:44 14169 21
e-mierniki
 • #1
  Rychuu
  Level 21  
  Mieszkanie w bloku na drugim piętrze niestety w piwnicy nie mam dociągniętego zasilania. Obecnie reszta piwnic jest zasilana z 24V co mnie za bardzo nie interesuje ponieważ chciałbym od czasu do czasu użyć jakiejś wiertarki czy innych urządzeń na 230v. Sama piwnica z grubsza jest przygotowana do podłączenia zasilania, przewody są rozprowadzone zostało tylko podpięcie zabezpieczeń i licznika. Na samą instalacje mam nawet gdzieś papiery tzn. jak się nie mylę to projekt była ona wykonana jakieś 12 lat temu przez energetykę gdy kończono budowę bloku, niestety ostatecznie nie zdecydowano się na podpięcie całości do sieci.

  Ze względu na koszty i dodatkowe problemy w postaci nowego licznika i dodatkowego rachunku za prąd przy podłączeniu zasilania przez energetykę zastanawiam się nad przeciągnięciem przewodu który jest za licznikiem ewentualnie w mieszkaniu przed zabezpieczeniami ale za licznikiem i bezpiecznikiem topnikowym. Przewód chciałbym upchnąć w kanał na klatce z tego co zauważyłem jeden jest pusty lub jakby były z tym problemy to razem z domofonem. Tylko nurtuje mnie jedno pytanie czy oprócz zgody administratora czy wspólnoty mieszkaniowej na podłączenie zasilania w piwnicy i ciągnięcie przewodu po klatce muszę się ubiegać o jeszcze jakieś zgody? Piwnica jest z wejściem od zewnątrz, najprościej było by puścić przewód na zewnątrz bo piwnica jest akurat pod mieszkaniem ale obawiam się o próby wyrwania przewodu itp. dlatego zostaje raczej jakieś rozwiązanie wewnątrz budynku. Spotkał się ktoś już z takim lub podobnym problemem ?
 • e-mierniki
 • #3
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  Temat oczyściłem ze zbędnych nic niewnoszących postów.
  Potrzebna będzie tylko zgoda i warunki właściciela lub zarządcy budynkiem. To od tego zależy co, jak, gdzie i czy w ogóle. Jeśli zgodę otrzymasz to tylko kontakt z uprawnionym elektrykiem aby dokończyć inwestycje zgodnie ze sztuką.
 • e-mierniki
 • #4
  Rychuu
  Level 21  
  Mam jeszcze pytanie odnośnie przewodu który muszę zakupić, brać dwu czy trzy żyłowy ?

  Instalacja w mieszkaniu wygląda tak:
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

  Teraz pytanie czy wystarczy YDY 2x4 i coś takiego?
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

  Proszę pamiętać że ma być prosto i tanio bo tam będzie tylko oświetlenie + gniazdko do podłączenia urządzeń typu wiertarka itp.
 • #5
  misiek118
  Level 11  
  jeśli jest oświetlenie + 1 gniazdko to myślę że wystarczyło by 3x1,5
  i pociągnąć PE i N osobno
 • #6
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Rychuu :arrow: Uzasadnij dlaczego użyłeś takich- a nie innych aparatów w rozdzielnicy, oraz czym się sugerowałeś myśląc o przewodzie 2x4.

  misiek118 :arrow: Ty nie pisz, że myślisz, tylko również napisz swoje uzasadnienie- oraz dlaczego 3x1,5 przy tych zabezpieczeniach.

  Przekonajcie mnie, że jestem w błędzie- a wy się znacie na tyle aby to wykonać i doradzać.

  Prośba-> Zanim nie otrzymam odpowiedzi od autora i "podpowiadacza" proszę nie odpowiadać, no chyba, że ktoś ma kolejne pytania.
 • #7
  pavulon
  Level 21  
  To ja mam pytanie, nawet kilka.

  Zdjęcie nr 1 - co to jest B20 0,03A - możesz podać producenta i oznaczenie.

  Czym jest ta żółta kreska na zdjęciu nr 2 ?

  Jakie, i jakiej wartości masz zabezpieczenie przedlicznikowe?

  Czy wiesz, w którym roku układany był przewód do licznika i dalej do rozdzielnicy.
 • #8
  misiek118
  Level 11  
  Zasugerowałem 3x1,5 ( ponieważ taki przekrój w zupełności wystarczy do tych odbiorników )
  mój błąd nie przyjrzałem się zabezpieczeniom z schematu ja bym zastosował B10 i różnicówkę tą z domu
 • #9
  Rychuu
  Level 21  
  Na górne aparaty nie mam wpływu ponieważ to już jest. W piwnicy chciałbym wyłącznik różnicowo-prądowy 30mA, B16 na gniazda, B10 na oświetlenie. Chciałbym uniknąć sytuacji żeby w przypadku awarii nie lecieć do mieszkania "pstryknąć" włącznik. W piwnicy są przewody 3x1,5mm na oświetlenie oraz 3x2,5mm na gniazda co było położone na początku.

  Długość przewodu między mieszkaniem a piwnicą to prawie 20 metrów.

  Tak wygląda puszka w mieszkaniu (producent zabezpieczeń to Fael całość nigdy nie ruszana):
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra


  Przewód układany 12-14 lat temu jak budowano blok.

  Zabezpieczenie przed licznikowe to 20A albo 25A to jeszcze sprawdzę dokładniej ponieważ bezpiecznik topikowy jest zaplombowany.

  Żółta kreska oddziela mieszkanie i piwnice.

  PS
  W piwnicy są dwa gniazda nie jedno.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Mało tego. Planowana instalacja wychodzi poza teren lokalu, więc Administracja ma święte prawo zażądać sporządzenia projektu technicznego tej instalacji przed jej akceptacją. A jak nie zażąda, to znaczy, że nie ma pojęcia o przepisach.
 • #12
  Rychuu
  Level 21  
  Przewód będzie w osobnym kanale który jest pusty (osobna rurka) co jest już sprawdzone poza tym w domofonowym się nie zmieści. Przewód dwu czy trzy żyłowy no właśnie dlatego pytam czy połączenie ze zdjęcia numer 2 jest poprawne i może być dwu żyłowy. Mieszkanie jak i piwnica należy do mnie więc mój przewód byłby tylko w kanale na klatce + 20-40 cm na klatce.

  Ostatnio widziałem tanio przedłużacz 25 metrów dwu żyłowy w sumie mógłbym podłączyć go w pokoju gdzie i tak nie mam uziemienia nie wiedzieć czemu i rzucić przez balkon ewentualnie wcisnąć w rurkę instalacyjną odporną na temperaturę. A w piwnicy światło zrobić na zwykłą wtyczkę tu też potrzebuje projekt techniczny ?

  PS
  TN-C - instalacja była zrobiona ponad 10 lat temu.
 • #14
  Rychuu
  Level 21  
  No to bardzo ciekawe, bodajże o ile się nie mylę to w 1996 wprowadzili się pierwsi mieszkańcy z ciekawości sprawdzę czy to było w tym roku. A co ja na to mogę poradzić że do mieszkania wchodzi tylko przewód dwu żyłowy ? Miesiąc temu był u mnie Pan z energetyki i sprawdzał licznik w skrzynce przed mieszkaniem idzie główne przyłącze 4 przewodowe (3 czarne, 1 niebieski).
  Dodam że bolce mam niestety tylko w łazience oraz kuchni a sposób podłączenia ich pokazałem na pierwszym zdjęciu.

  Widzę że najprościej będzie kupić przedłużacz 3 żyłowy podłączyć go do gniazdka przy balkonie (bez bolca..) i rzucać sobie go kiedy będę musiał zrobić coś w piwnicy a moje 2 lub 4 świetlówki podłączyć pod kabel z wtyczką. Co prawda wygodniej by było gdyby to było na stałe.

  Niżej napisałem prosto, tanio ale zapomniałem o napisaniu i bezpiecznie dlatego też pytam was jak wybrnąć z sytuacji żeby nie płacić majątku energetyce żeby mi podłączyli prąd w piwnicy o ile w ogóle by się zgodzili.

  PS
  Mam jeszcze pytanie w piwnicy na całej szerokości bloku idzie metalowa listwa pomalowana na zielono-żółty kolor są "podłączone" co kilka metrów do niej rury od wody itp. W mieszkaniu po przyłożeniu jednego przewodu miernika do rury a drugiego do przewodu fazowego w gniazdku jest 238V rozumiem że to normalne?

  Druga sprawa czy tak będzie lepiej ?
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

  Oraz jeszcze jedno pytanie ile mniej więcej weźmie elektryk za położenie 20 metrów przewodu i podłączenie tych kilku nowych aparatów. Gniazda i oświetlenie już jest. Aha oczywiście razem z projektem.

  Co do pytań w którym roku została położona instalacja to trochę pomyliłem się ponieważ w 1994 była już gotowa a położona mogła być równie dobrze w 1993
 • #15
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Rychuu napisał:
  Quote:
  A co ja na to mogę poradzić że do mieszkania wchodzi tylko przewód dwu żyłowy ?

  To w zasadzie ma niewiele wspólnego z tym co chcesz zrobić.
  Quote:
  Widzę że najprościej będzie kupić przedłużacz 3 żyłowy podłączyć go do gniazdka przy balkonie (bez bolca..)

  1- Czy wiesz dlaczego w przedłużaczach są 3 żyły i jakie jest przeznaczenie jednej z nich (PE)
  2- Czy w piwnicy będziesz używał tylko urządzeń w 2 klasie ochronności?
  3- Czy zapoznałeś się z ogłoszeniem w dziale (niebieski temat)- Kilka słów nt. zabezpieczeń instalacji, silników, oraz RCD
  4- Czy wiesz o tym, że oprawy oświetleniowe o których wspominasz są wykonane w 1 klasie ochronności i jak to się ma do przewodu 3 żyłowego zasilonego z gniazda z którego chcesz zasilić piwnicę?
  5- Czy wiesz o tym, że sznur z wtyczką (przedłużacz) posiadający styk ochronny musi być przyłączony do gniazda z "czynnym" kołkiem ochronnym?
  6- Czy znane ci jest pojęcie przestrzeń ograniczona powierzchniami przewodzącymi?
  7- Mam nadzieję, że sam wpadniesz na to co robisz źle, bo jak tu wyjaśniać skoro nie rozumiesz podstawowych rzeczy...

  misiek118-> Radzę, abyś jeszcze trochę poczytał zanim w tym dziale zaczniesz udzielać rad.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  Rychuu
  Level 21  
  @ Akrzy74

  1. No sama nazwa wskazuje do ochrony przez porażeniem..
  2. Myślę że ciężko będzie znaleźć u mnie urządzeniem w 2 klasie ochronności.
  3. Chodzi o zły dobór zabezpieczeń ok
  4. Tak zgadzam się niestety w mieszkaniu przy oświetleniu również nie mam PE :/
  5. I tu się zgadzam ale co zrobić jak w mieszkaniu w pokojach nie mam "bolców" a przedłużacze najczęściej je mają ?
  6. Tak ale biorąc pod uwagę tylko piwnice to mamy tu tylko lampę (przewód miałby być w plastikowej rurze) + jakieś narzędzie. Nie ukrywajmy że zagrożenie raczej znikome w końcu w połowie mieszkania instalacja tak wygląda od 16 lat.

  @ Bronek22
  W ostatnim temacie poprawiłem się i napisałem że w 1994 można było już się wprowadzić sprawdziłem to. Czyli instalacja zapewne z 1993-1994 roku.

  Wracając do schematów czyli ten pierwszy to jest to co mam w mieszkaniu czyli podłączenie np gniazdka w kuchni
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

  3 mój schemat ukazuje tylko dodanie 2 zabezpieczeń (światło, gniazdka) identycznie podłączonych jak stare.

  Więc w dalszych schematach sugerowałem się tym co już jest.

  Co do typu sieci nie jestem w stanie odpowiedzieć bo nikt tego nie wie.. Jedynie mogę rozrysować całą instalacje jaka jest w mieszkaniu.

  To pytanie odnośnie rury było dodatkowe i zapytałem tylko z ciekawości ponieważ kiedyś dotknąłem rury nie pomalowanej (odpowietrznik) i było to dość nie miłe przeżycie. No ale może zostawmy to na inny raz.

  Edit:
  Zabezpieczenie przedlicznikowe topikowe 25 A, max pobór mocy 4,5 kW
  Instalacja oddana dnia 8.09.94
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Kol. Bronek napisał:
  Quote:
  A to jest budynek mieszkalny, a nie jakiś tam w przemyśle. Niezależnie od przekroju PEN.

  PN-HD 60364-5-54:2010
  Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 5-54: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego - Uziemienia, przewody ochronne i przewody połączeń ochronnych

  Quote:
  543.4.1 Przewód PEN może być używany w instalacjach elektrycznych ułożonych na stałe, i z przyczyn mechanicznych powinien mieć przekrój nie mniejszy niż 10 mm2 dla żył miedzianych i 16 mm2 dla żył aluminiowych.
 • #20
  Rychuu
  Level 21  
  Ok skoro nie można zrobić tego tak jak pisałem czyli:
  Podłączenie zasilania w piwnicy z 2 piętra

  To bez dokonywania jakichkolwiek zmian w mieszkaniu można to wykonać ?

  Mam jeszcze pytanie ile mniej więcej wzięlibyście za podłączenie czegoś takiego gdy materiał bym dostarczył.
  I jeszcze jedno pytanie wcięło mi gdzieś dokument ze schematem instalacji w piwnicy, gdzie wszystkie kable były położone przez energetykę posiadają może oni jakąś kopie tego dokumentu ?
 • #21
  jotko
  Level 21  
  Quote:
  Wolno "robić" TN-C, jeśli zostanie spełniony warunek przekroju przewodu PEN i w pewnych przypadkach.
  [Akrzy]


  Czyli TN-C w sieciach elektroeenergetycznych i jeżeli dobrze rozumiem zapis norm do zasilania szaf dystrybucyjnych ( tu następuje rozdział na PE i N ).
  Odbiorniki już tylko TN-S i TN-CS
 • #22
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Źle rozumiesz.
  Można wykonywać instalacje z przewodem PEN pod warunkiem, że ułożone są na stałe a jego przekrój jest nie mniejszy niż przekrój 10mm2 dla Cu lub 16mm2 dla Al.