Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny + wzmacniacz do 700zł

05 Maj 2010 23:33 2791 29
  • Poziom 17  
    Witam
    Planuje zakupić sprzęt audio do domu jako że moje creativy już mnie dobijają, a wieży do kompa podłączyć nie mogę...
    Kolumny wolał bym nowe a wzmacniacz oczywiście używany.
    Pokój ma wymiary 4,5x5,2m (24m2) przy czym na długości jednej ściany jest szafa zabudowana do sufitu (4,5m szerokości) przeważnie rozsunięta czyli pokój ma wymiary powiedzmy 23-28m2.
    Słucham głownie Pop'u i te klimaty, techno czasem, ogólnie szybszą muzykę...

To tak, Wzmacniacz:
    Upatrzony na allegro mam taki: http://www.allegro.pl/item1002686425_wzmacniacz_pioneer_a_441_okazja_a_441_550w_4x120.html
    Aukcja się skończyła ale rozmawiałem ze sprzedawcą, 200zł chce..
    Obawiam się że coś może być nie tak, jakie głównie usterki mogą w takim wzmaku występować?
    Sprzęt myśle warty ceny, wie ktoś jakie on ma dokładne parametry i jak z jakością dźwięku w nim? Cena chyba nie wielka jak na ten wzmacniacz, jest coś konkurencyjnego?
    Na wzmacniacz do 300zł z przesyłką moge dać ale im mniej tym więcej będzie na kolumny..

Kolumny:
    Hmm no wybór trudny a używane raczej odpadają, powiem tak jakość dźwięku w creativach t6100 jest tragiczna, w wieży Sony CMT-HPZ7 jest już przyjemniej ale zbyt słaby bas...
    Ogólnie nie chce się delektować, ale jakość cenie bardziej niż głośność...
    Sprzęt nie musi być o dużej efektywności jak wpomniałem (oczywiście zapas się przyda bo wiadomo +3db=2x mniej mocy), ale jak mam zyskać na jakości wole mniejszą moc...
    Myślałem nad STX F-200, nic innego nie wypatrzyłem, opinie na ich temat są podzielone. W piosenkach zależy mi na głównie chyba na średnich tonach, bas też chce mieć, bez niego jakiś nienasycony dźwięk jest... Nie lubie mocnych wysokich tonów, jak w czymś ala. zeus/altus, nie słuchałem ale wyobrażam sobie to... (wiem że można to ustawić na wzmaku, ale pisze upodobania)
    No i na kolumny nie więcej niż 500zł chce przeznaczyć.. Chyba że coś wpadnie w wakacje kasy, narazie podłączył bym od wieży kolumienki...

Aha DIY mnie nie interesuje..
    Ale myśle zrobić suba do tego sam... (oczywiście jak będzie brakowało basu).
    Narazie zastanawiam się nad kupnem obudowy z MDF 18mm chyba bez wzmocnień, kształt prostopadłościan. Wymiary zewn. 60x45x35 (dł/wys/szer).
    Co daje ponad 73l w środku bez odliczania b-r i głośnika...
    B-r ma średnice 7cm i dł 17cm, do wymiany będzie ze względu na kształt (ząbkowaty) i średnice. Myśle wstawić 10cm, na ustaloną długość pod głośnik..
    Głośnik to szajs Admar jakiś 30cm. I pytanie co bym mógł w jego miejsce do tej budy wstawić? Co trzeba zrobić żeby sub przenosił tylko dolne pasmo? Chcę żeby był szybszy, nie taki zamulony, no mocniejszy by sie przydał i z dźwiękiem lepszej jakości.. Cena głośnika hmm zależy kiedy bym to robił, myśle że do 100zł, chyba że będzie kasa to myśle nad wymarzonym Tonsilu GDN 30/120/1...
    Wiem że do tego inny dział ale orientacyjnie chciałem zapytać, ew zrobie nowy temat... I nie wiem czy lepiej kupić tą skrzynie z admarem (60-70zł) i wymienić po jakimś czasie czy lepiej wziąć się samemu za nową skrzynie... Chciałbym na początek poeksperymentować na gotowej, ale możliwości mam i materiał na nową chyba by się znalazł...
  • Poziom 29  
    Ten wzmacniacz ma 2x58w jest to dośc solidny wzmacniacz ale coś widać jakieś nierówności na górnej pokrywie. Jeśli jest sprawny to warto go za te pieniądze brać. Co do kolumn weź lepiej coś typu polaris 180, mildton 80, mildton 110, polaris 120. I będzie to lepsze niż te stx-y lepiej kupić coś solidnego używanego niż takie nowe.
  • Poziom 17  
    globus1987 napisał:
    Ten wzmacniacz ma 2x58w jest to dośc solidny wzmacniacz ale coś widać jakieś nierówności na górnej pokrywie. Jeśli jest sprawny to warto go za te pieniądze brać. Co do kolumn weź lepiej coś typu polaris 180, mildton 80, mildton 110, polaris 120. I będzie to lepsze niż te stx-y lepiej kupić coś solidnego używanego niż takie nowe.

[...]
    Wzmacniacz przydał by się mocniejszy np gdybym chciał podłączyć 2 kolumny i sub żeby to jakoś zagrało, tak więc będzie to odpowiedni wybór?
    Co do pokrywy dziś mam mieć więcej fotek więc oglądne, myśle że to w niczym nie przeszkadza bo raczej na ziemie nie upadł więc tylko wygięcie...
    Innego wzmaka w tym przedziale cenowym nie ma? Ten będzie najodpowiedniejszy?

Co do używanych kolumn, tak wiem że to jest dużo lepszy wybór ale jakoś nie mam przekonania do używanych... Mogły być katowane i będzie potrzeba regeneracji co tanie nie jest chyba...
    Polarisów na allegro jest 4 szt (w tym 2 300). Czym różnią się te modele:
    http://www.allegro.pl/item1026400318_kolumny_glosnikowe_polaris.html
    http://www.allegro.pl/item1026201111_para_kolumn_glosnikowych_polaris_120_gratis.html
    Oba niby Polaris 120, nowszy model?
    Jak w tych kolumnach jest ze średnim pasmem? Są tylko nisko i wysokotonówki..
    A co powiesz o Polarisach 300? Odpowiednie będą do tego wzmaka? Wiem że ich nie wykorzystam w pełni ale dla nich to lepiej a pewnie lepsza jakość dźwięku będzie...
    Polarisy 180 przynajmniej wyglądowo już ładniejsze od 120 i mają średniotonówki...

Mildtony hmm powiem wprost poprostu nie podobają mi się i nie chciał bym pakować je do mojego pokoju, tak nawiasem mówiąc wolał bym podłogówki wysokie gdyż będą głośniki na wysokości głowy.

To tak z kolumnami się tak nie spiesze, na polarisy 180/300 bym sie skusił jak trafią się fajne, a STX były by ostatecznie? Z jakością znowu nie musze przesadzać... A kolumny siłą woli zagrają dużo ładniej od pierdziawek komputerowych...
  • Poziom 19  
    Za taka cenę to STX f180
    Wygląd jest super
    Dane też niczego sobie
    I nowe będą
    i firma też nie byle jaka
    I tak przy okazji to kupiłem ostatnio ten model f180 i dzisiaj lub jutro już kurier przywiezie więc jak coś podzielę się wrażeniami i pomyśl nad nimi......
  • Poziom 17  
    Tak ale jak pisałem wole kolumny wysokie bo postawie koło biurka, a te po 1 sa dość szerokie co jest u mnie na minus (coś by sie dało wymyślić ale po co kombinować) no i dźwięk nie będzie docierał do mnie a po bokach.

Wrażenia pewnie będą rewelacyjne bo strzelam że nie słuchałeś tego typu sprzętu, ale ja nie chce po roku wymieniać na inny... Po konstrukcji podejrzewam że będzie tu dużo basu, a przez 4 otwory br mogą być świsty powietrza patrząc na ich średnice.

Dla mnie lepsze byłyby STX F-200, a jak w tej cenie co F-180, wolał bym F-280..

Poważnie myśle nad Polarisami 300 lub 180... Będą między nimi różnice prócz głośności? Np. niższe zejście czy lepsza jakość dźwięku?
    Jak ma się do tych modeli Polaris 120, który no wyglądowo przeciętny, ale brak średniotonowca troche go wyklucza.

Polarisy będą zdecydowanie lepszym wyborem od STX F-200 czy choćby te F-280?
    Tutaj spotkałem się z dość nieprzyjemną opinią 1 użytkownika na temat Polarisów 300:
    http://www.audiostereo.pl/Diora_Polaris300_kolumny_podlogowe-57-1556-1.html
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Kolego jak nie masz pojęcia to się o czymś nie wypowiadaj po pierwsze w polarisach 120 nie siedzą nisko i wysokie tonowe tylko wysoko tonowe i nisko-średiotonowe czy tak ciężko znaleźć opis?. Co do kolegi wyliczeń na temat poboru to kompletne bzdury i chyba będę musiał poprosić moderatora o upomnienie kolegi za pisanie takich głupot. To jak kolega się wypowie jeśli np. Denon pma-860 ma 250w poboru i 80w na kanał co nie możliwe aby był mocniejszy?. To jak kolega wyliczy, że denon ile ma 50w na kanał.?. Takie wyliczenia to istna głupota miałem serwisówkę do tego pionnera i podaję taką moc jaką ma czyli 2x 58w przy 8ohm i 2x100w przy 4ohm i niech kolega nie zaniża poziomu forum takimi bredniami. A żeby napędzić takie polarisy 300 trzeba czegoś dużo mocniejszego i przepraszam co kolega chcę regenerować w głośnikach na gumię?. Chyba że były by od razu uszkodzone, za dużo się koega altusów na oglądał. A co do tych dwóch par polarisów 120 to jedna to wersja krajowa a ta z flockiem czyli tym miękkim materiałem z przodu exportowa.
  • Poziom 17  
    Nie napisałem, że są kiepskie/nie warte ceny itp. tylko że nie mają średniotonówek... Nie znam się na tym tak dobrze, ale wydawało mi się że sprzęt lepiej zagra na głośnikach średnio i nisko tonowych, niż na średnio-nisko tonowym. Jednak sie myliłem... Opisy czytałem...
    Pisze tak bo tak też wyczytałem. Że przeciętny dobry wzmacniacz oddaje 40-60% pobieranej mocy. Ale dzięki za uświadomienie (wyedytuje to).
    Fakt, za dużo altusów widziałem... Czyli co może się ewentualnie uszkodzić w takich przetwornikach? Między wersją krajową a eksportową domyślam się różnic nie ma? Tak na szybko w googlach nic o tym nie znalazłem.

Co do wzmaka decydować się na tego czy może szukać czegoś innego jeszcze? 60w przy 8ohm to nie tak dużo, chyba że dobrej jakości dźwięk jest to co innego...

Z kolumn jakieś jeszcze propozycje?
  • Poziom 29  
    Co do tego 40-60% rzadko się to sprawdza bezsensowna teoria ale ok sorry, że tak na kolegę wskoczyłem. A więc tak wersja exportowa w innych modelach tzn. 180, 200 nieco się różniła użytymi głośnikami w tym na pierwszy rzut oka oprócz flocku na frocie nie widzę różnic co nie znaczy, że takich nie ma mogą być chociażby w zwrotnicy ale o eksportowej wersji można bardzo mało znaleźć. Co do wzmacniacza jeśli jest sprawny w tej cenie na pewno warto wzmacniacz ma na prawdę kopa z tego co pamiętam . Zależy do ilu kolega chcę ten wzmacniacz sądze, że coś w tych okolicach pewnie max 250zł więc może jeszcze znajdzie się denon pma-320 lub 360, yamaha a-550. Co do mocy to raczej w tej cenie będzie ciężko znaleźć coś mocniejszego i zarazem lepiej grającego. Z tych co podałem czego byś nie wybrał powinno być dobrzę.

http://www.allegro.pl/item1018800672_wzmacniacz_yamaha_ax_500.html
    http://www.allegro.pl/item1030905637_denon_pma_425.html
    http://www.allegro.pl/item1025126820_wzmacniacz_denon_pma_520.html
    http://www.allegro.pl/item1017570164_yamaha_a_500_natural_sound_wzmacniacz_gwar.html

Najlepszym wyborem była by Yamaha ax-500 i to już 2x85w więc sporo.
  • Poziom 17  
    http://www.allegro.pl/item1030905637_denon_pma_425.html
    http://www.allegro.pl/item1025126820_wzmacniacz_denon_pma_520.html
    http://www.allegro.pl/item1017570164_yamaha_a_500_natural_sound_wzmacniacz_gwar.html

Ja zauważyłem że wersje Polarisów 120 różnią się też wymiarami, w wysokości różnica 13cm, na szerokości nie pamiętam ile już było, koło 3cm.
    Wzmacniacz może być do 300zł z przesyłką jak pisałem w temacie, ale będzie tańszy to więcej na kolumny będzie.
    Co do Yamahy ax-500, wszystko fajnie tylko pasmo przenoszenia od 8Ohm..
    Przydało by się od 4Ohm, gdybym kiedyś chciał coś w 4Ohm podłączyć..
    Więc niestety odpada, choć pewnie poniżej 300zł bym takiego nie kupił.
    Pozostałe 3 wzmacniacze oglądne jak wróce.

A co do Polarisów, podobno są też wersje Classic? Tylko ciężko coś o nich znaleźć na necie, piszą że to inna półka cenowa i jakościowa, a ostatnio była aukcja Polarisów 200 Classic skończyła się na 335zł, różnice między normalną wersją to głośniki, Classic mają 3 (wyglądowo takie same, pewnie niskotonowe 2 i średniotonowy) i 1 kopułke na samej górze.
    Zwykłe no taki wygląd mają:
    http://unitra.eu.org/files/images/polaris200.thumbnail.JPG
    Aha i w classicach w terminalu są 2 pary wyjść.. O co w tym chodzi? Takie coś widywałem w subwooferach 2-cewkowych, lub 2 sztuki w 1 skrzyni nie łączone ze sobą.
    A jak to podłączyć w tym przypadku? Co to zmienia? No i wersja classic jest w 4Ohm
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ja mam zupełnie inny pomysł. Zamiast kupować wzmacniacz i zestaw głośnikowy za 700zł, a po pewnym czasie dorabiać subwoofer (chyba aktywny) i brnąć w dodatkowe koszta, to lepiej poczekać (męcząc się z dotychczasowym "sprzętem") i zakupić coś, co po pół roku znów nie będzie "dobijało". :idea:
    Stx robi również bardzo porządne zestawy głośnikowe, ale tu wymienione, raczej nadają się dla "słyszących inaczej".
    Minimum z oferty tego producenta, które nadawało by się dla Ciebie, to FX-200. I żaden polaris z teslami (TVM arn 150) im nie dorówna. :D
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Co do fx-200 nie przesadzał bym co do ich jakości są dobre ale bez przesady i w tej cenie można mieć tonsilowskie siesty a to dużo lepsze rozwiązanie. Fx-300 to rozumiem na prawdę coś konkretnego i warte swojej ceny. A kolejna sprawa, że to dużo wychodzi poza budżet kolegi no ale zobaczymy co o tym powie po .Po prostu Przemku taki budżet zaproponował starałem się jak najlepszy zestaw w tych pieniądzach znaleźć, wiadomo większy budżet większe możliwości ale nie wiemy czy autor tematu może sobie na to pozwolić.
    Kolego dawids20, nie pasmo przenoszenia 8ohm tylko to jest impedancja. Wersja classic to właśnie exportowa one właśnie na przedniej ściance mają flock. Podobno lepsze wykonanie ale nie wypowiadam się bo nie słyszałem widać tylko, ze wygłuszone prawdopodobnie wełną owczą a nie filcem tak jak w normalnych polarisach choć nie wszystkich niektóre krajowe też były tak wygłuszane. Troszkę inne wymiary a tak to w modelu 120 nie widzę znaczących różnic. Ale powtarzam nie wypowiadam się czy są większe zmiany bo nie wiem to , że ich nie widać na pierwszy rzut oka nie znaczy by nie były np. W zwrotnicy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Siesty i fx200 mają swoje wady i zalety. Tu mozna polemizować, które wybrać, ale oba warto posłuchać . Niewątpliwie oba zestawy "zagrają" lepiej od zestawu na ARN 150 czyli wymienionych wyżej polarisach.
    No i autor tematu musi policzyć i dokonać wyboru. Moim zdaniem, lepiej zrezygnować z subwoofera, dozbierać parę złotych i kupić coś, co dłużej zagości w naszych "czterech kątach".
  • Poziom 17  
    Co do wzmacniaczy:
    Yamaha AX-500 fajny wzmak ale od 8Ohm
    Denon Pma 425 dość mała moc
    Denon pma 520 nie widze dokładych informacji, pewnie słabszy od Pioneera a-441
    Yamaha a-500 też informacji nie ma, tylko 2x 70W na niektórych aukcjach, pewnie przy 4Ohm
    Ale skoro różnic w jakości nie ma dużych w tej półce to wezme pewnie Pioneera..

przemo-lukas tak wiem, lepiej poczekać, ale za rok myśle nad kupnem samochodu, więc chce teraz i w takiej cenie... No i nie chce tyle na audio wywalać, a co do jakości taki wybredny nie jestem, słuchałem creative przez 2 lata i było dobrze, ostatni rok mnie już wkurzają i miałem kupić kolumny rok temu, ale musiałem zmienić monitor. Sub narazie byłby pasywny, odrazu po zakupie kolumn ale to pod koniec wakacji (jak będzie potrzeba), a kasa pójdzie praktycznie tylko na przetwornik no i do 50zł na materiał bo mam.
    A kolumny dla mnie pewnie będą miały bardzo dobrą jakość dźwięku, po ~2latach zawsze można zmienić (podejrzewam że wcześniej mi się nie znudzą).
    Tak wiem że STX robi takie modele ale 3x droższe niż mój budżet, a wzmacniacz też musiał by być lepszy.

globus1987 chodziło o impedancje, źle napisałem.
    Wygłuszenie zawsze można zmienić. A jak z podwójnym wyjściem w terminalu, jak to podłączyć, poco takie zastosowanie?

Tak jak pisałem, chciałbym wybierać coś z wyższej półki ale kasa nie pozwala, kasa będzie i potrzeba na zmiane to można pomyśleć.
    Sub jak pisałem nie robie go odrazu, no i jak będzie potrzeba oraz za niewielkie pieniądze.

Czyli podsumowując, wzmacniacz pewnie będzie Pioneer A-441 za 200zł, kolumny będę czekał aż pojawi się coś fajnego z Polarisów 120/180/200, okazyjnie pewnie dobrym wyborem będzie 300? Mają 2 niskotonowe, 1 nisko-średnio, 1 średnio i 1 wysokotonowy, czyli bas będzie przyzwoity, jak będzie więcej kasy może do 600zł dam ale narazie do 500 licze...

Oglądać się jeszcze za innymi kolumnami czy tylko te? Ciężko może być znaleźć bo mało jest na na sprzedaż...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    A jak z podwójnym wyjściem w terminalu, jak to podłączyć, poco takie zastosowanie?

To znaczy że kolumny są przystosowane do bi-ampingu. http://free.of.pl/h/homecinema/bi.htm Zwykle daje to lepszą scenę dźwiękową i naturalność, ale nie ma tu reguły.

Cytat:
    no i jak będzie potrzeba oraz za niewielkie pieniądze.

Tak się tylko mówi. Minimum to ~400 zł, taniej nie ma sensu nic robić.
  • Poziom 17  
    Dzięki za tą informacje, przeczytam wieczorem. Nie wiem czy tam pisze ale zagrają takie kolumny podłączone tylko pod jedno wyjście? (jak normalne kolumny)
    Nie mów że Tonsil gdn 30/120/1 lub coś podobnego nie jest warte do użycia? Choć przy takim wzmacniaczu to by go dobrze nie poruszało..

A takie polarisy będą miały zadowalającą moc przy tych 60w? (wiem efektywność dużo zmieni przypuśćmy że wersja 180)
  • Poziom 17  
    Przez pewien okres musiał bym się zadowolić pasywnym.
    Myślałem nad kilkoma rozwiązaniami, 1 napisałem w 1 poście, 2 to chciałem wsadzić coś słabszego na początek np stx za 64 lub 68zł, ale teraz doszłem do wniosku że i tak prędko go nie zrobie a do tego czasu pewnie odłożę na tonsila gdn 30/120.
    Kasa będzie to wrzuce pewnie wzmacniacz z STX A-150, powinien wystarczyć..

Ponowie jeszcze raz pytanie, tylko Polarisy są warte uwagi? Wiem że mogę na necie coś wyszukać ale każdy ma inne wymagania, pokój i napęd.

Trochę się obawiam mocy tego wzmacniacza, czy te 60w będzie wystarczającym parametrem aby od czasu do czasu powiedzmy posłuchać głośniej, jak na małych imprezkach? (wzmak na full też traci parametry)
    Jeśli trafiły by się okazyjnie Polarisy 300 warto je brać? Mogą wystąpić potem jakieś problemy z powodu dużej różnicy możliwości sprzętu (60W wzmak i 180 kolumny).

Może ktoś porównywał lub wie jakie mogą być różnice między modelami Polarisów 120/180/200/300? Nie chodzi o moc, a np. o bas, jakość dźwięku itp.
    Wydaje się że 300 najlepiej wypadną bo mają 2 głośniki niskotonowe a nie nisko-średnio, no i zwykły średniotonowy...
    Najbardziej mnie ta wersja interesuje ale może być ciężko ze zamknięciem się w tym budżecie, pewnie do nich sub nie był by potrzebny, przynajmniej na dłuższy okres czasu, może bym 600zł skołował na nie..
    Aha wersja 300 ma o 4dB więcej od 120, co pozwoli tym samym wzmakiem osiągnąć moc ponad 2 razy większą, więc nie musiał bym wzmacniacza tak katować...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Oczywiście nie trzeba się skupiać na Polarisach. kolumn tych nie znam, więc nie polecę Ci żadnego konkretnego modeli, ale rozmawiałem kiedyś z właścicielem chyb 180 i bardzo narzekał na wysokie tony. I z tego co czytałem w innych modelach też nie są rewelacyjne, ale tym musisz się sam zainteresować dokładniej.

Możesz rozejrzeć się np za Tannoy'ami, KEFami, też niezgorsze kolumny, myślę, że używkę wyrwałbyś w rozsądnej cenie. http://www.audiostereo.pl/kolumny_podlogowe--1.html - taki mały drogowskaz jakimi markami/modelami można się zainteresować. Znaczna cześć będzie za droga, ale może coś ciekawego wyszukasz.

I zostaje jeszcze cały świat DIY - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1531665&highlight=

Jak miałbyś zamiar filtrować wyższe częstotliwości w subwooferze aktywnym? Jak chcesz go podłączyć?
  • Poziom 17  
    To też wyczytałem że wysokie tony chyba we wszystkich modelach są słabe, za to jakość dźwięku ogólnie bardzo ładna i dość mocny bas.
    Myśle że po przesiadce z obecnego szajsu będę pozytywnie zaskoczony dźwiękiem i troche minie zanim zaczne odczuwać niedosyt w jakości.. A po 2-3 latach zawsze można coś zmienić, może wtedy już będzie DIY bo narazie nie miałem styczności z kolumnami.

Dzięki za nakierowanie co moge jeszcze szukać, poczytam o nich.

No tak jak pisałem gdzieś na początku, kolumny narazie będą za dużym wyzwaniem na DIY, co do suba podłączył bym pewnie pod wyjście na głośniki B, co do filtrowania jeszcze mało na ten temat wiem, zanim zaczne robić muszę dużo o tym poczytać bo te tematy są mi teraz obce.

Póki co Z KEF i Tannoy'ów nie ma żadnych ofert nawet przekraczających troche budżet, i chyba cięzko będzie znaleźć patrząc po aktualnych cenach...
    Wzmaka zaraz powinienem zamówić Pioneer'a A-441
  • Poziom 38  
    Cytat:
    co do suba podłączył bym pewnie pod wyjście na głośniki B

Takie rozwiązanie jest bez sensu. Subwoofer będzie grał o wiele cisze niż kolumny, poza tym może być problem z impedancją (niedopasowanie oporności). Wyjście B to po prostu równoległe wpięcie się w wyjście A.

Cytat:
    co do filtrowania jeszcze mało na ten temat wiem, zanim zaczne robić muszę dużo o tym poczytać bo te tematy są mi teraz obce.

Tylko filtry aktywne.
  • Poziom 17  
    Tomq napisał:
    Takie rozwiązanie jest bez sensu. Subwoofer będzie grał o wiele cisze niż kolumny, poza tym może być problem z impedancją (niedopasowanie oporności). Wyjście B to po prostu równoległe wpięcie się w wyjście A.

Kolumny mają 8Ohm, w subie jeśli był by ten Tonsil też ma 8Ohm, no niestety wyszło by 16Ohm, ale było by to rozwiązanie przejściowe...
    Na te sprawy mam jeszcze czas i musze sobie wszystko przemyśleć...

Coraz bardziej zastanawiam się nad kolumnami Polaris 300 a tam początkowo nie powinno mi brakować bassu.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Próbuje cały czas kolegę na właściwą drogę sprowadzić a on cały czas z tymi polarisami 300. Zrozum , że ten wzmacniacz nie ma mocy by ich napędzić i mogę ci od razu powiedzieć wersja 300 nie jest to udany model. W ogóle zastanów się chcesz kupować takie ogromne kolumny z których jest pod dostatkiem basu i jeszcze podłączać subwoofer pasywny??. Najprędzej to spalisz ten wzmacniacz czego jestem wręcz pewny bo widzę już twoje podejście do tego. Po drugie wzmacniacz nie jest jakiś potężny ma 60w a ty chcesz jeszcze go bardziej obciążyć.Mogę ci od razu powiedzieć , że z tym subem będzie jeszcze gorzej niż bez i wzmacniacz będzie się grzał strasznie i najprędzej uwalisz go. Co do polarisów to mogę ci uczciwie powiedzieć , że wersja 180 i 120 są najbardziej udane. Mnóstwo było o tym, że w polarisach np. Model 200 choć większe głośniki to za tym nie idzie większa ilość basu i ogólnie to już nie to. Co do wysokich tonów rzeczywiście lubią się wybić i potrafią dokuczyć czyli znane nam już z tonsilowskich kopułek przydzwięki (czy ,czy, czy, sss, sss ,sss) mam nadzieje , że zrozumiałeś o co mi chodzi. Niestety jest to jedna z najtańszych kopułek i nie ma co się dziwić ale powiem tak jest na to kilka sposobów i można uzyskać przyzwoite brzmienie.Co do niskich tonów nawet w polarisach 120 jest ich na prawdę pod dostatkiem można się zdziwić co potrafią dwa 15cm midwoofery, niestety troszkę średnie tony są cofnięte. Ale tak jak pisze tomq warto się rozejrzeć za innymi kolumnami również. A może znajdzie się coś lepszego.
  • Poziom 17  
    Takiej odpowiedzi właśnie oczekiwałem, bo na necie nikt nie porównywał Polarisów. Wersja 300 interesowała mnie z powodu ładnego wyglądu no i większej dostępności, oraz wydaje mi się że więcej basu z nich uzyskam, ale skoro nie jest to udany model (mogę wiedzieć dlaczego?) to poprostu odpuszcze sobie ten model... Skoro basu jest wystarczająca ilość to sub nie będzie potrzebny, pisałem że zrobie jeśli będzie potrzeba, a z reguły nie słucham głośno i przecież zobacze jak się będzie wzmak grał to zawsze można zciszyć. Czyli narazie budowa suba odpada.
    Co do podłączenia takich mocnych kolumn do wzmaka, co może się z nim stać? Oddaje przecież tyle mocy ile może bez znaczenia jakie kolumny będą podpięte, tak? Wersja 300 ma 4dB więcej od 120 i dlatego też przemawiało to na moją korzyść bo wzmacniacz miał by 2 razy lżejsze życie...
    Co do sposobów na kopułke możesz wymienić jakie to?

To będę szukał ofert z Polarisami 120 (są one chyba dość tanie) oraz 180...
    300 odpadają ale jak pisałem możesz powiedzieć w nich jest gorszego?
    200 ogólnie jakoś mi nie przypadły do gustu (nie chodzi o wygląd bo nie są brzydkie ale takie rozmieszczenie na samej górze chyba średnio-niskotonówka, potem wysokotonowiec...... Nie wygląda to najlepiej bo bas będzie pewnie bił po uszach zamiast snuć się po podłodze.

Oczywiście będę szukał też innych ofert i rozglądne się po necie czy ma ktoś podobne zapotrzebowania jak ja... Polarisy pewnie będą bardzo dobrym wyborem.
    I sub narazie odpada, jak już mi go będzie bardzo brakowało to pewnie odrazu aktywny powstanie, choć też nie chce mieć basu jak w aucie, a skoro kolumny mają go pod dostatkiem nie widze potrzeby budowy suba...
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    W więc tak dlatego model jest nie udany ponieważ dłuższe słuchanie ich strasznie męczy tutaj raczej postawiono na moc niż na jakość. Zdecydowanie bardziej nadają się do nagłośnienia pubów i tym podobnych dwa głośniki średnio tonowe w tym wypadku była to na prawdę pomyłka no i nie oszukujmy się nie był to strzał w dziesiątkę.Ogólnie to ciężko zgrać ze sobą tak różne głośniki przy moim zdaniem niezbyt dopracowanej zwrotnicy. Po prostu ta konstrukcja przerosła firmę i nie należy do popularnych w przeciwieństwie do właśnie rozchwytywanej na zachodzie dosyć udanej wersji 180 czy 120. Przez którą właśnie Diora zaistniała. Ja radził bym do takiego pomieszczenia jak posiadasz dać 180-stki będą najlepszym wyborem. Myślę, że lepszym wyborem niż polarisy było by to.

http://allegro.pl/item1025280152_perfekcja_brzmienia_gratka_dla_audiofilow.html

Głośniki nisko-sredniotonowe audaxa jak również kopułka. To dużo wyższa klasa niż polarisy. Ale obawiam się, że w takim pomieszczeniu jak twoje nie obyło by się bez suba aktywnego w twoim przypadku. Ale uważam, że warto.

Znalazłem informację do audaxow i wygląda to bardzo ciekawie szczególnie w tej cenie.

Kolumny + wzmacniacz do 700zł
  • Poziom 17  
    Dzięki za te informacje, wyeliminowały one całkowicie Polarisa 300.
    Znalazłem oferte Diory Polarisa 120 w dobrym stanie, za cene 200zł, i jak się uda pewnie je wezme tylko musze się dogadać jakoś ze sprzedawcą bo chce tylko odbiór osobisty a niestety mam ponad 400km do niego...

Co do Diory Yellow, naprawde bardzo piękne kolumny, membrany z włókna to też nie tani materiał, przetworniki muszą pięknie grać... Ale jak właśnie napisałeś trzeba by tu suba aktywnego, nie wiem może rezygnacja z basu była by dobrym rozwiązaniem na korzyść jakości, musiałbym przemyśleć bo troche nie lubie takiego dźwięku bez delikatnego basu.

A to są kolumny Bi-amping'owe i Bi-wiring'owe. No i 4Ohm to oczywiście na korzyść, jak i większa efektywność to w moim przypadku wzmacniacz byłby głównie bardzo lekko obciążony...
    Czytając ten artykuł http://free.of.pl/h/homecinema/bi.htm zauważyłem że można te kolumny podłączyć również normalnie poprzez 1 kabel, a zaciski muszą być połączone ze sobą specjalną blaszką, zaś aby rozdzielić sekcje wysoko od niskotonowej trzeba ściągnąć blaszke, i podłączyć dwoma kablami do jednego źródła. Ale czy przy takim połączeniu Bi-writingowym (dwoma kablami do jednego źródła) nie zmniejsza się Impedancja?
    Troszkę się obawiam braku tego basu, nie wymagam go dużo ale żeby był przyjemny a nie buczący i dość szybki, dały by mi to te kolumny przy odpowiednim podbiciu go o kilka dB?
  • Poziom 29  
    Te kolumny dadzą ci bas i to na dobrym poziomie wiem, ze te głośniki są bardzo lekkie i szybkie mowa o tych midwooferach audaxa. Po prostu jeśli potrzebujesz dużo basu to oferta nie dla ciebie. Bas będzie z nich i to wcale nie taki mały po prostu wystarczający jeśli ktoś podnieca się samymi niskimi tonami w kolumnach to nie dla niego, ale jeśli szuka równowagi totalnej z ocieplonym brzmieniem i miłym pomrukiem basu to jak najbardziej. Co do wzmacniacza to przy 4 ohm jest bardziej obciążony bardziej się grzeje ale jest w stanie wytworzyć 100w przy 4ohm. Mniejsza impedancja to większa moc ale i cięższe obciążenia. Ale ten wzmacniacz obsługuje takie kolumny więc nie ma żadnego problemu. Z Bi-ampingiem i Bi-wiringiem w tych kolumnach jest tak, że jeśli chcesz to wyjmujesz te blaszki łączące zaciski dolne z górnymi na zdjęciu się przyjrzyj pozłacane takie i jednym kablem podłączasz wysokietony a drugim nisko-średnie a jeśli nie chcesz to wtedy normalnie podłączasz jednym kablem i te blaszki zostają na miejscu te blaszki to takie zmostkowanie. Co do takiego połączenia to nie nie zmniejsza się impedancja.
  • Poziom 17  
    Troche chyba źle przedstawiłem moje wymagania co do dźwięku, nie chce efektu tuby blaupunkta w aucie na pół głosu (chyba rozumiecie o jaki efekt chodzi) chce tylko czysty, szybki, jak trzeba mocniejszy, no schodzącego nisko raczej tutaj nie uświadczę...
    Już wzmacniacz to nieważne, chciałbym by w razie potrzeby (choć takie rzadko występują) mógł nie tyle co nagłośnić imprezę ale powiedzmy hmmm 18-stke brata, oczywiście nie na full ale dosyć głośno.

Z Bi-ampingiem i Bi-wiringiem źle się troche wypowiedziałem w poprzednim poście, już to poprawiłem i napisałem to samo co Ty teraz.
    Czyli mam rozumieć że w żadnym możliwym połączeniu impedancja nie ulega zmianie? To jednak dość ciekawe rozwiązanie i chyba warto podłączyć 2 pary kabli, tak?

Aha znalazłem tutaj aukcje z Polarisem 250 Classic:

Też jest warty uwagi? Dużo o niej na aukcji nie pisze ale dość ładnie wyglądają, nie wiem jak z wejściami bo classic'e mają chyba wejścia do Bi-ampingu z tego co widziałem na innych aukcjach, a na necie mało o niej można wyczytać... Impedancja 4-8Ohm, czyli o co chodzi? przecież chyba nie wybieram jak chce podłączyć, są 2 wersje czy coś można tu przestawić? Tyle że są troche za mocne pod ten wzmak bo mają 160W, ale jeśli miałyby 4Ohm to by pasowały.
    I jeszcze akurat w tej wersji jest inna wysokotonówka czy ktoś mógł tutaj zmieniać przetworniki?

Tak ogólnie wiesz może jakie mniej więcej będą różnice między Diorą Yellow Line a Polarisem 250 Classic?
    Bas na pewno będzie większy w Polarisach, ale czy bardziej precyzyjny/szybki? Już pisałem jaki bas mi się podoba, oczywiście mocniejszy nie zaszkodzi...

Edit: Właśnie niestety zauważyłem że ta Diora Yellow Line jest do licytacji, myślałem że to końcowa cena... Ale to już druga taka sama aukcja i za tą cenę. Ile to może być warte?

A zna ktoś może te kolumny i może się coś o nich wypowiedzieć:
    http://www.allegro.pl/item1020436471_acoustic_solutions_pf_600_lakier_fortepianowy.html
  • Poziom 29  
    Co do impedancji zostało już wszystko napisane i nie będę się powtarzał. Porównania nie jestem w stanie przeprowadzić gdyż tych kolumn gdyż nie słyszałem w wersji classic ani innych exportowych, jedynie wersje krajowe. Co do wysokotonowego to nikt nie wymieniał w wersji classic czyli powtarzam ci jest to wersja na export jest metalowa kopułka vify. Jak by nie patrzeć jak by nie grała na pewno lepiej zagra niż te wysokotonówki w krajowych polarisach które są tragiczne choć słyszałem, że tak kopułka jest bardzo dobra lecz, źle zaaplikowana przez co również nie gra za dobrze. Co do basu jest bardzo miękki w teslach czyli głośnikach użytych w kolumnach polaris i będzie on na pewno większy chociażby z racji większej średnicy niskotonowych, bierz ten model classic zawsze w przyszłości możesz zmienić wzmacniacz jeśli nie spełni twoich oczekiwań. Ale powiem ci w domu nawet 50w to bardzo wiele i można na tym zrobić niezła imprezę szczególnie przy nie małej efektywności kolumn.
  • Poziom 17  
    Dzięki, czyli prawie wszystko zostało wyjaśnione w sprawie kolumn. A wg. Ciebie wersje exportowe są lepszej jakości i na lepszych przetwornikach jeśli są inne? Ja spotkałem się z kilkoma opiniami że wersja exportowa czyli właśnie classic jest lepszej jakości co właśnie potwierdza wytłumienie, kopułka vify o której czytałem że jest to dość dobry przetwornik. W krajowych mówisz że są aż tak kiepskie?
    Wzmak na pewno mi wystarczy i raczej nie będzie potrzeby wymiany, chyba że na coś lepszej jakości w przyszłości...
    Tak jak pisałem głównie myśle słuchać na "normalnym" poziomie głośności.

A spotkałeś się może z kolumnami z linku w moim ostatnim poście?
    Zdecydowanie lepiej będzie kupić Polarisy? Yellow Line poza słabszym basem będą grały ładniej/z bardziej sprężystym basem? Wiem że nie słuchałeś tych polarisów, ale dużo się chyba nie różnią od np 180, więc takie przypuszczenia czy teorie jak byś mógł napisać...
    Rozważam zakup tych 2 modeli, inne już chyba nie wchodzą w grę... Muszę poczekać do poniedziałku żeby skontaktować się ze sprzedawcą i omówić m.in wysyłke, coś może potargować itp...
    A co do impedancji Polarisów 250 nie wiesz może jak z nią jest?
  • Poziom 17  
    Dzięki koledzy za doradzanie sprzętu, w szczególności dla globus1987 który który praktycznie od początku tematu szukał, pomagał i doradzał pod moje potrzeby...
    Kolumny już są zamówione, są to Diora Polaris 250 Classic
    Wzmacniacz zamówię jak sprzedawca da mi znać co do kosztów wysyłki.
    Temat można już zamknąć, dzięki jeszcze raz.
    Pozdrawiam