Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką wiertarkę Makita wybrać?

05 Maj 2010 23:44 8668 7
  • Poziom 19  
    Witam...

Chciałbym zapytać szanowne grono :D gdyż mam dylemat jaką wiertarkę wybrać!? Interesują Mnie trzy modele wiertarek z udarem i SDS tj:

HR2450FT największy, z możliwością kucia, najmocniejszy ale i najcięższy

HR2020 "średniak" tylko wiercenie z udarem lub bez, trochę lżejszy od poprzednika, oczywiście udar wali też słabiej ale model jest lżejszy

HR1830 to najlżejsze cacko, jak na SDS'a to naprawde miniaturka, lekki i poręczny ale tu pytanie czy z racji swojej wielkości i mocy (2 razy słabszy od pierwszego wymienionego) jest taki młot'ek coś wart?! Bo jeżeli udar w tej wiertarce to zabawka (i nie da rady wielkiej płycie w bloku) to szkoda na to kasy!

Zajmuję się montażąmi anten SAT i czasem trzeba wieszać z okna jedną ręką wiercąc (i tutaj przydałaby się lekka HR1830) a czasem jest naprawdę twardo (i wtedy lepszy byłby HR2450) i naprawdę nie wiem co wybrać.

Aha i jeszcze jedno...HR2450 ma wymienną głowicę (albo SDS albo samozaciskowa) czyli nie trzeba stosować przedłużek na SDS'a, co czasem wydłuża wiertarkę z dlugim wiertłem tak że truddno się zmieścić - czyli dobra rzecz taka wymienna glowica, ale jak jest z trwałością? Czy na takim uchwycie samozaciskowym bezpośrednio na wiertarce taki młot staje się dokładną wiertarką do wiercenia w stali lub drewnie (oczywiście przy wyłączonym udarze), bo przy zastosowaniu redukcji samozacisk/SDS wiertło lata na boki i trudno wiercić w stali dokładnie!

Stąd przechodzę do pytania:

jeśli ktoś z szanownych kol pracował wspomnianymi modelami, proszę o informacje i przemyślenia,
    wiem że najlepiej byłoby kupić wszystkie trzy :D ale takiej kasy nie mam no i kolekcjonowanie wiertarek to raczej "zboczenie" :D :D :D

Pozdrawiam licząc na odpowiedzi...
    pasc
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 22  
    Problem , który przedstawiasz bez względu na nasze sugestie już rozwiązałeś sam;
    - musi być lekka ( wiercisz jedną ręką),
    - sds, raczej z funkcja wiercenia b. udaru i podkuwaniem,
    - sprzęt do zawodowego stosowania,
    - firmę już wybrałeś,
    .... i w tym zakresie będziesz się poruszał, a sprzęt jest OK.
    Pozaglądaj jeszcze na rodzinę AEG i Kressa
    pozdro Sławek
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Kolego polecam ci HR2450. W sumie tak jak napisałeś ma wymienne futerko(i to jest bardzo duży plus). Można do niej wpinać wiertła SDS które sa lepsze niż te ''zwykłe''.
  • Poziom 25  
    Jak dla mnie minimum to 2450, wierciłem właśnie taką i jednym z mniejszych modeli, ale nie wiem czy akurat był to któryś z wymienionych przez Ciebie. W każdym razie ten mniejszy nie wiercił lepiej w betonie od mojego boscha gsb13 (który ma mechaniczny udar). Sam się zastanawiam czy nie kupić właśnie 2450, albo coś podobnej klasy np z boscha (2-26) ale raz, że boscha z pneumatykiem jeszcze nie testowałem a dwa że ta firma ostatnio chyba leci z jakością na łeb na szyję...
  • Poziom 19  
    Hmm...

Rzeczywiście z jednej strony lepiej kupić małą wiertarkę HR1830, ale z drugiej lepiej większą HR2450 (HR2470). Oglądałem ostatnio prezentację wiertarki HR2470 na YouTube i powiem szczerze, nie sądziłem że funkcja kucia może być tak przydatna!? A bo to tylko w ścianie trzeba coś wykuć?...czasem i coś skruszyć się przyda (chodnik, fundament itepe)

Czyli skłaniam się coraz bardziej do większej wiertarki (zawsze to kucie może się przydać)!

Tylko jeszcze mam dylemat, czy:

HR2450 (może w wersji T - czyli zmienny uchwyt wiertarski)
    HR2470 (również wersje T, FT - różnica do poprzedniej to zmiana obrotów przez szczotkotrzymacz...ponoć trwalsze i nie zmniejsza mocy silnika)

...i teraz pytanie, czy ktoś może potwierdzić zalety i wady rozwiązań

- zmiana obrotów przełącznikiem przy włączniku kontra przekręcany szczotkotrzymacz
    - wymienny uchwyt wiertarski SDS/samozacisk konta stały SDS i do tego tzw. przedłużka na zwykłe wiertła.

pozdr
    pasc

ps: I jeszcze jedno....któryś z kolegów wspomniał sprzęt Kress'a. Rzeczywiście ta firma wyprodukowała model 550HMSL, który naprawdę jest bardzo mocny, bardzo lekki i.....bardzo drogi niestety :cry:

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy np. kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
  • Poziom 15  
    Polecam Ci MAKITA HR2470. Rzeczywiście przy zmianie obrotów na szczotkotrzymaczu maszyna na lewych obrotach pracuje z tą samą mocą. Jeśli wiercisz również w drewnie / metalu, robisz montażówkę to dobrym wyborem będzie wersja z wymiennym uchwytem.
  • Poziom 28  
    A dlaczego Makita ? Ja polecam Metabo lub Hilti.
  • Poziom 19  
    No cóż...

...jakbym miał wybierać ze względu na markę (bez względu na finanse) to wziąłbym Kress'a. Oczywiście w kategorii małych wiertarek...jest jeden taki "wyczesany" model :D

Ale ja już wybrałem i to Makitę razy dwa, czyli i zwykłą z udarem i taką z udarem pneumo :!: