Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha RX-V590RDS nie włącza się.

06 May 2010 01:36 3715 6
  • Level 32  
    Witam,
    Ostatnio bo wczoraj stałem się dumnym posiadaczem w/w amplitunera i niestety nie mogę sobie z nim poradzić.
    Objaw jest taki, że po podłączeniu do prądu świeci dioda Stand-By a po wciśnięciu włącznika gaśnie gdy go przyciskam, gdy puszczam zapala sie znowu.
    Wstępnie wykonałem to co było opisane tutaj Link i dalej to samo. Także po zwarciu przekaźnika amplituner się nie uruchamia. Co ciekawe gdy odwrócę płytkę panela o 180° do tyłu i podpinam zasilanie sprzęt startuje, dioda dalej świeci jak i pół wyświetlacza, ale nie ma dźwięku i nie da się nic przełączyć chociaż częściowa reakcja na przyciski jest.
    Według instrukcji serwisowej powinien być zainstalowany procesor o oznaczeniu m38102m4-621sp a tutaj jest układ m38114e8hsp. W google znalazłem jedynie układ o podobnym oznaczeniu lecz bez końca "8hsp". Sprzęt był już wcześniej grzebany, w niektórych miejscach poprawione luty. Cały procesor też tak jakby prze lutowany, bądź wymieniany. Co do wymiany to raczej wątpię bo jest na nim oryginalna naklejka "RX-V590 Ver. C", która jest tak stara jak sam układ.
    Co do reszty to próbowałem odpalić sam panel bez płyty dekodera, tunera i regulacji głośności i dalej to samo. Sam układ wzmacniacza czyli końcówki i reszta jest sprawna, bynajmniej tak mi się wydaje.
    Czyżby uszkodzenie było w procesorze?? Jeśli tak to gdzie taki zamówić i czy to będzie opłacalne. Chyba, że coś źle robię i może procesor jest sprawny a coś innego uszkodzone.
    Pozdrawiam.

Żeby nie pisać stu postów. Czytałem, że jest możliwość uruchomienia amplitunerów Yamahy z uszkodzonym procesorem. Nie działa wtedy wyświetlacz i coś tam jeszcze. Czy czasem nie polega to na zwarciu przekaźnika załączającego cały wzmacniacz??
  • Service technician RTV
    Audioklan Marki dysponuje częściami do Yamahy.Procki są bardzo awaryjne,dlatego stosowano poprawione w późniejszych egz. z nieco zmienionym oznaczeniem.
  • Level 32  
    Napisałem mail'a do ich serwisu z pytaniem czy mogę kupić u nich któryś z tych procesorów. Czekam więc na odpowiedź.
    Jest wogóle jakieś źródło gdzie można takowe układy kupić w ilości mniejszej niż 100szt?? Gdzie bym nie patrzył to albo są kosmiczne ceny albo kupno w ilości hurtowej.
  • Service technician RTV
    Prockami do Yamahy dysponuje jeszcze Aswo.(94)345 13 03.Marki raczej mają je ciut taniej.Sprawdź sam.
  • Level 32  
    Znalazłem w ASWO ale raz, że mają dziwne oznaczenia:
    XQ317B00 M38114M8XXXSP YAMAHA IC -> niby za tego co jest teraz zamontowany,
    M38102M4-629 IC -> najbliższy temu z serwisówki.
    Najgorsze jest jednak to, że obydwa kosztują 10x tyle co ja za amplituner dałem. Widzę jednak, że będę musiał go w takim stanie sprzedać bo naprawa się nie kalkuluje, chyba że to jednak nie procesor jest uszkodzony ale niestety brakuje mi już pomysłów.
  • Service technician RTV
    Pierwsza część oznaczenia to part number Yamahy.W bazie Aswo na pewno mają prawidłowe dane procka.Tak jak pisałem były stosowane poprawione wersje zamienne w stosunku do siebie.Spróbuj jeszcze pomierzyć układ procka ,ostukaj panel,czy nie ma złych lutów.Części do Yamahy są drogie i ma je niewielu dostawców.
  • Level 32  
    W tym przypadku uszkodzony procesor w amplitunerze. Koszt zakupu przekracza kilkukrotnie wartość amplitunera.
    Całość została rozebrana i przerobiona z użyciem zewnętrznego przedwzmacniacza.