Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezdotykowa myjnia samochodowa

mikerbest3 06 May 2010 09:44 13071 15
 • #1
  mikerbest3
  Level 9  
  Witam serdecznie forumiczów :)
  Tak jak w tytule planuję budowę bezdotykowej myjni samochodowej.
  Patrząc na ceny gotowych myjni u producentów to od razu widać że przepłaca się ponad 50% jak gdybyśmy zlecili wykonanie tego fachowcom branżowym po znajomemu.
  Ponieważ jestem z wykształceniem budowlanym samo zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji, fundamentu pod konstrukcję i przyłączy nie są dla mnie żadnym problemem.
  I tu zaczynają się schody - a raczej automatyka :)
  Wiem tylko piąte przez dziesiąte tzn. że potrzebny jest kocioł dwufunkcyjny, pompy, sterowniki, dozowniki i cała reszta armatury typu rurki zawory system zmiękczania i demineralizacji wody. itp itd.
  Mam dobrego fachowca który na pewno będzie potrafi to zrobić ale najpierw ja muszę się zastanowić czy w ogóle da się to zrobić {z Waszą pomocą na pewno :)}.
  Wszytko - czyli automatyka i armatura 4 stanowisk myjących - będzie się znajdować w kontenerze o wym. 1,5*7,0*2,5 (szer./dł./wys.) - czyli jest sporo miejsca.
  W tym miejscu chciałbym poprosić Was o pomoc.
  Czy macie jakiś schemat (lub czy możecie go narysować) dzięki któremu mogę zorientować się co muszę kupić. Wtedy będę wiedział ile kasy trzeba przygotować.
  Myjnia będzie miała 5 programów mycia:
  -Oprysk felg - woda zmiękczona i zdemineralizowana, zimna, niskie ciśnienie
  -Silny oprysk - woda zmiękczona i zdemineralizowana, zimna, wysokie ciśnienie
  -Mycie zasadnicze - woda filtrowana z zanieczyszczeń mechanicznych, zmiękczona, gorąca, wysokie ciśnienie
  -Spłukiwanie użytych wcześniej środków chemicznych - czysta woda, wysokie ciśnienie
  -Wosk - woda filtrowana, zmiękczona, gorąca, niskie ciścnienie
  -Nabłyszczanie i osuszanie - woda zmiękczona i zdemineralizowana, zimna, wysokie ciśnienie
  Stanowisk będzie 4.
  Proszę o pomoc.
  Poniżej załączam kilka zdjęć jak wygląda to na żywo (szczególnie 2 pierwsze zdjęcia oddają w jaki sposób chciałbym to wykonać):
  Bezdotykowa myjnia samochodowa Bezdotykowa myjnia samochodowa Bezdotykowa myjnia samochodowa Bezdotykowa myjnia samochodowa Bezdotykowa myjnia samochodowa
 • #2
  Andylo
  Level 12  
  Proponuję zastanowić się nad inną alternatywą. Ostatni trend to ekologiczne myjnie parowe. Nie generują zanieczyszczeń środowiska (bez zezwoleń), małe zużycie wody ok. 2l na auto. Wersja z podgrzewaczem elektrycznym zasilanie 3x400V jest znacznie tańsza, ale utudnieniem jest zasilanie 3x400V. Wersja z podgrzewaczem na ON (310ml / auto) jest w pełni mobilna (potrzene zasilanie 230V/300W - np z przetwornicy), ale kosztuje do 25k zł. Można jechać do Klienta. Dwa modele dostępne w Polsce widziałem na portalu A...
  Pozdr
 • #3
  mikerbest3
  Level 9  
  Dziękuje za propozycję ale już zdecydowałem się na ten rodzaj myjni z paru powodów:
  - Jest to stacja bezobsługowa (nie wliczając serwisu i wymiany płynów czy szczotek - ale to wszędzie tak jest) czyli nie muszę telepać się do klienta.
  - Jest również ekologiczna ponieważ planuje budowę systemu odzyskiwania wody (ok 80%) i montaż kolektora słonecznego do podgrzewania wody i oświetlenia.
  - Jest znanym system i nikogo nie trzeba przekonywać o skuteczności tej formy myjni - czyli jest sporo klientów.
  Proszę o odpowiedzi dotyczące tematu czyli tego co pisałem na początku,
  Dziękuje i pozdrawiam
 • #4
  Jarekpomyslowiec
  Level 2  
  Również zastanawiam się nad budową swojej myjni samoobsługowej. W odróżnieniu od Ciebie nie znam się na części budowlanej projektu, a jestem lepszy w części sterowania i układów hydraulicznych i elektrycznych. Interesuje mnie skąd wziąłeś te foto ? Ta pierwsza myjnia wygląda bardzo profesjonalnei a druga to jakaś mała szafka Bardzo prosta. Myślę, że największym problemem w budowie to jest sterowanie i urządzenia do wrzutki monet. Tzn nie wiem jak to działa i jakie sygnały są na wyjściach. Widziałem, że są mechaniczne i elektryczne ale nic więcej.
  Jeśli jeszcze jesteś zainteresowany budową myjni to może wspólnie udałoby się stworzyc projekt.
  Pozdrawiam
 • #5
  *paweł*

  Automation specialist
  Witam.

  Gotowca to ciężko,żeby ktoś udostępnił aczkolwiek zapraszam do rozmowy poza forum. Kontakt
 • #6
  andrzej55
  Level 36  
  Przepraszam, że nie w temacie, ale strasznie mnie interesuje jak w takich myjniach zabezpiecza się przed zamarznięciu podstawowych końcówek i przewodów?
  Jako biznes ze swojej obserwacji trochę to kulawo działa -ale "wolny" rynek to zweryfikuje.
 • #7
  fantasta
  Level 29  
  Zabezpieczenia przed zamarznięciem zrobione są na przewodach grzejnych. W dwóch takich myjniach wymieniałem już takie przewody (tu mówię o oryginalnych systemach myjni Karcher). Wszystkie prowadzone są górną częścią stanowisk w korytach. Zwitkę przewodów wychodzącą z pomieszczenia z pompami owija sie taśma aluminiowa z klejem, potem na to przewody grzejne stało cieplne 10W/m, wszystko jeszcze raz taśmą aluminiowa i w otulinę. taki pakiet jest u góry w korycie nad stanowiskiem.
  Taki układ wystarcza. Końcówek się nie zabezpiecza. Dodatkowo na zimę jest włączana opcja obiegu zamkniętego. Czy w trakcie kiedy stanowisko jest nie używane przez dyszę pod małym ciśnieniem cały czas płynie woda. Można to zauważyć będąc na myjni w zimę że nieraz cały czas jest małe ciśnienie na lancy. Oczywiście 90% myjni nie włącza obiegu bo to kosztuje. Prąd pompy, filtry itd.
 • #8
  andrzej55
  Level 36  
  Heh, no to koszty porządne. Jak na tym ludzie jeszcze zarabiają to ja nie wiem(chyba, że to pralnia).
  W Częstochowie kilka takich stacji wybudowano i z tego co widzę przejazdem to najlepszym klientem jest wiatr...
 • #9
  fantasta
  Level 29  
  No to maja problem.
  Na tych myjniach co wymieniałem te przewody ruch jest 24h. Musiałem robić to w nocy bo nie mogłem wyłączyć stanowisk na czas wymiany. W ciągu nocy się z kolega wyrobiliśmy. Przestój w myciu był tylko w godz od 1-3 a tak ciągle ktoś był. A wyłączałem po kolei po jednym stanowisku.
 • #10
  andrzej55
  Level 36  
  :arrow: Fantasta
  Z tego wynika, że ludzie na północy to czyściochy :D:D:D.
 • #11
  etgar
  Level 13  
  andrzej55 wrote:
  Przepraszam, że nie w temacie, ale strasznie mnie interesuje jak w takich myjniach zabezpiecza się przed zamarznięciu podstawowych końcówek i przewodów?
  Jako biznes ze swojej obserwacji trochę to kulawo działa -ale "wolny" rynek to zweryfikuje.

  Przewody z woda-slyszałeś o obiegu cyrkulacyjnym,woda jest w obiegu zamkniętym,co zapobiega zamarznięciu urzadzenia.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Na pewno zastosował bym pompy cat 350,elektrozawory Danfosa(wystarczajace),oj pozmieniał bym wiele,mam wiele pomysłów.
  pozdrawiam...
 • #12
  alll
  Level 12  
  Kolego w układach mycia samoobsługowego nie można stosować układu obiegu zamkniętego.
  W wodzie rozwijają się różnego rodzaju drobnoustroje (bakterie) itp.
  Wodę w obiegu zamkniętym używa się w myjniach automatycznych,tam zazwyczaj jest tabliczka "zakaz wstępu podczas procesu mycia".
  Co do rentowności, jeśli myjnia jest 4 stanowiskowa powinna znajdować się w miasteczku pow.20tys.mieszkańców.
  Myjnie samoobsługowe są rentowne :) o ile nie jest ich za wiele w jednym miejscu.
  Co do programów wymieniłeś 6 ,myślę że 5 w zupełności wystarcza.
  W technologii bezdotykowej musisz wziąć pod uwagę szybsze zużycie pomp i dysz,które jest spowodowane "hydrościerniwem" tzw. proszek.
  Pozdrawiam
 • #13
  rozpuszczalnik
  Level 17  
  Z drugiej strony lustra. Myję swoją Audi w myjni samoobsługowej od roku, lakier wygląda jak pół matowy. Nie polecam.
 • #14
  etgar
  Level 13  
  Budowanie myjni samemu,na pewno jest o wiele tańsze.Na rynku dostępne są wszystkie części potrzebne do budowy urządzenia.Elektrozawory z niemiec-polowa ceny,membranę osmatyczną i pompy cat 350 ze stanów.Resztę części w kraju za niezłe pieniadze się kupi.Sterownik japoński,oprogramowanie zapożyczone z konkurencji ,na pewno cena budowy wyniesie 1/3 nowego urządzenia.
  12 lat serwisuje te urządzenia i myślę,że nic trudnego zbudować taką myjkę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Co do obiegu zamkniętego myjki ręcznej-bezobslugowej....
  W jednej z firm na rynku niemieckim spotkałem się z napowietrzaniem obiegu zamkniętego-eliminacja beztlenowców,daje ten układ radę.
 • #15
  marianmiki
  Level 2  
  Największy problem z myjnią to poszukać dobrej chemii do mycia aut , w moim przypadku miałem renomowanej firmy chemie ale jak przyszła kontrola i zbadali ścieki po umyciu auta to dopiero otwarłem oczy , normy przekroczone a za to jest do 5 tys.mandat od stanowiska ja dostałem 4 tys. to razem 12 tys za 3 stanowiska , zainteresowałem tym problemem i okazało się że na targach producentów chemii w Warszawie tylko jedna firma ma nie przekroczone normy ,skontaktowałem się z nimi i co ciekawe mam trochę taniej i chemia jest bardziej wydajna no i szczęście że mają do mnie 120 km.to dowożą.Jak kogoś by to interesowało to niech sobie poszuka WEMIR tylko nie wiem jaki mają zasięg dowozu swoich towarów.