Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z UPC i kablem 10m.

06 May 2010 11:03 1900 8
 • Level 9  
  Witam serdecznie

  Na początku kilka informacji wstępnych. Mam internet z UPC 15 Mb. Próbuję połączyć modem Scientific Atlanta z komputerem stacjonarnym za pomocą kabla (zwykłej skrętki, którą sam zaciskałem) o długości około 10m. Nie działa - dostaję żółty wykrzyknik o ograniczonej łączności (Win XP z SP3), naprawianie połączenia nic nie daje.

  Myślę sobie - źle zrobiłem kabel. Podłączam laptopa do tego samego kabla (Win 7) - działa, wszystko śmiga (oczywiście restartuję modem po każdej próbie podłączenia do innego komputera).

  Zostaje zatem sieciówka (zintegrowana nVidia z płyty Abit NF7-S rev. 2.0 opartej na nForce2) - idę do sklepu, biorę inną kartę - to samo. Podłączam komputer stacjonarny krótkim kablem (który też zrobiłem sam) - działa (na obu kartach sieciowych).

  Myślę sobie - kabel zagiął się gdzieś w po drodze czy coś - wyciągam go, kładę na podłodze przy modemie - to samo. Na laptopie działa, na komputerze stacjonarnym nie.

  I teraz pytanie za sto punktów - co jest nie tak??

  Kabel robiłem sam, ale zrobiony jest dobrze (net działa na laptopie), zwykły kabelek, kolejność przewodów we wtykach taka sama. Co prawda nie trzymałem się schematów typu, że pierwszy musi być pomarańczowy, drugi zielony itd., ale dopóki kolejność kabelków się zgadza, nie ma to większego znaczenia, prawda? Zresztą, dlaczego na drugim kablu (zrobionym tak samo) działa net i na stacjonarce i na laptopie?

  Odinstalowałem firewalla, antywirusa - to samo. Wychodzi na to, że na komputerze z WinXP net nie chce chodzić na dłuższym kablu, we wszystkich innych przypadkach śmiga. Stery od sieciówki zmieniałem (net działa na krótkim kablu z różnymi wersjami sterownika, an długim nic), ipconfig/release i /renew wypróbowałem. Nie mam pojęcia, co może być nie tak...

  Mam nadzieję, że dobrze opisałem problem. Ktoś ma jakiś pomysł? Modem czy Windows coś krzaczy, ale jeśli tak, to czemu z jednej strony net działa na XP na krótkim kablu (teoretycznie wyklucza to błąd windy), a z drugiej na Win7 na długim kablu ((teoretycznie wyklucza to błąd modemu).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 27  
  Witam !!
  Jest to problem autonegocjacji kart sieciowych z routerem spróbuj ustawić jakąś inną prędkość na kartach , na kartach sieciowych nieraz jest taki problem aczkolwiek nie wiem dlaczego ,czy to wina kabla ? nie wiem , czy to wina nie trzymania się standardów łączenia wtyczek ? tez nie wiem,
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 9  
  Hmm, internet działa (za co wielce dziękuję) na Half i Full 10 Duplex, ale to znowu ogranicza mi prędkość łącza (z 15 na 10 Mb). Czy jest jakiś inny sposób rozwiązania problemu? I dlaczego na krótkim kablu wszystko jest ok, tzn. łączę się z modemem z prędkością 100 Mb?

  Sprawdzałem jeszcze na laptopie na XP (mam dwa systemy) i też łączy bez problemu bez żadnego kombinowania...
 • Level 43  
  Licha skrętka? W laptopie może masz dobrą kartę, jeśli nie zacisnąłeś zgodnie ze standardem, nie będzie śmigać na większej odległości.
  Lepiej imho do modemów kablowych przedłużać koncentryka niż skrętke, bo mają dosyć liche karty sieciowe.
 • Level 9  
  Wydaje mi się, że odległość 10-12 metrów nie jest aż tak porażająca - teoretycznie do 100 metrów powinno dobrze działać. Opcja z koncentrykiem nie wchodzi w grę, cała instalacja jest już położona (telewizja + tel + internet). Czy jakaś lepsza (ekranowana STP?) skrętka pomogłaby? Z drugiej strony kabelek leżał sobie na podłodze z dala od źródeł możliwych zakłóceń i też nie działało, więc nie wiem czy jest sens inwestować w lepsze kable? Może router podłączony bezpośrednio do modemu i z niego pociągnięta skrętka do kompa?

  Wydaje mi się, że wszystkie kabelki w skrętce są takie same, więc nie rozumiem wpływu odpowiedniej kolejności kabelków, dopóki łączą one odpowiadające sobie piny we wtyczkach (1-1, 2-2, itd.). Poza tym krótszy kabel mam zrobiony tak samo i na nim net działa.

  Poprawka do poprzedniego posta. Net chodzi normalnie tylko na Forced 10 Half Duplex.
 • Level 13  
  Odległość rutera od komputera do 90 m . Kable UTP , rozszywasz wg 2 standartów :
  1 EIA/TIA-568B
  2 EIA/TIA-568A
  Rozszycie skrętki ma znaczenie ponieważ nie wszystkie urządzenia sieciowe potrafią zamieniać TX na RX ( nadawanie , odbiór ) . - Twój przypadek . Zarób od nowa RJ45 zamieniając pary : 1 na 3 i 2 na 6 .
 • Level 9  
  Dobra, spróbuję zacisnąć przewody w odpowiedniej kolejności, czyli biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy i zobaczymy.

  Wydawało mi się, że kolejność kolorów nie ma znaczenia, dopóki jest zachowana taka sama w obu wtyczkach (tak mam teraz).

  Przy robieniu krótszego kabla też nie przywiązywałem wagi do kolejności wtyków, po prostu patrzyłem, by była taka sama w obu wtyczkach i na tym kablu net hula.
 • Level 16  
  morgoth86 wrote:

  Myślę sobie - źle zrobiłem kabel. Podłączam laptopa do tego samego kabla (Win 7) - działa, wszystko śmiga (oczywiście restartuję modem po każdej próbie podłączenia do innego komputera).


  Dobrze myślisz, źle zrobiłeś kabel :) Jak sam widzisz bardzo ważne jest to jak się go zaciska (standard), a na tych komputerach które Ci działały masz karty Gigabitowe, komputer który nie działa ma karte do wymiany Nvidia robiła najgorsze karty z możliwych i pewnie niedługo ta karta padnie (gigabit sam potrafi wynegocjować transmisje i np. na kartach gigabitowych nie potrzeba stoswać kabli krosowanych przy podłączeniu p2p).
 • Network and Internet specialist
  > Wydawało mi się, że kolejność kolorów nie ma znaczenia, dopóki jest zachowana taka sama w obu wtyczkach (tak mam teraz).

  oj ważne, przy 10TP może nie ale juz przy 100TP ważne
  piny 1-2 muszą byc na parze "skręconej" razem, to samo piny 3-6,
  czyli nie możesz wziać pin1-niebieski pin2-zielony bo to są przewody
  z różnych par