Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ciagnik ogrodniczy tv 521

06 Maj 2010 12:59 33359 16
  • Poziom 17  
    szukam wszelkich informacji na temat tego ciągnika ,wiadomości o silniku jego wadach i zaletach ,przymierzamy sie do zakupu takiego ale nie mamy większej wiedzy na jego temat za info.bardzo dziękuje z góry
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 18  
    Sprzęt jest naprawde dobry,miałem kilka lat temu,ceny części na tamte czasy masakra,tzka się chowa przy nim.Był uszkodzony silnik i po wielu przebojach zamontowaliśmy do niego silnik malucha,no niestety stracil na uroku przez tego benzyniaka z którego ze względu na warunki konstrukcyjne musieliśmy ująć koła zamachowego.Była uszkodzona głowica która 10 lat temu kosztowala mnóstwo kasy(nie uzbrojona) i rozrusznik też był uszkodzony i kosztował tyle co ta głowica.Ale do prac nawet na tym maluchu to byla wspaniała sprawa do sadu,od koszenia,pług,glebogryzarke po opryskiwacz.Oryginalnie jest tam dieselek jednocylindrowy o potężnym momencie obrotowym,bezpośredni wtrysk.Teraz żałuję że go sprzedaliśmy.
  • Poziom 17  
    z tego co rozumiem to nie posiada on świecy żarowej ułatwiajacej rozruch i jest to czterosuw?
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 18  
    tak,czterosuw,co do płomienicy to nie powiem bo niestety nie posiadałem głowicy z kolektorami do reszty silnika.
  • Poziom 17  
    jesli ktos dysponuje książką napraw lub obsługi tego ciągniczka to bylbym bardzo wdzieczny za info.
  • Poziom 15  
    Witam
    Posiadam tak i ciagniczek niestety nie działa w nim ładowanie akumulatora.Kilka nascie lat temu wypaliła się prądnica i prawdopodobnie regulator. prądnice przewinąłem,wygląda to tak 3 wyprowadzenia 1 wspólne początki uzwojeń i 2 końce niestety nie wiem jak połączyć to do regulatora.Każda z cewek daje 13-14V trzeba je połączyć tak by dawały większy amerarz.Czy ktoś posiada schemta instalacji tego traktorka może jest czy szło by zrobić jakiś zamiennik regulatora.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 17  
    z tego co piszesz i jesli dobrze zrozumialem to masz alternator a nie proadnice i masz dwa zestawy diod ,minusowe i plusowe i kazdy z tych przewodow musi byc polutowany lub przykrecony do dioy krore znajduja sie na szynie zbiorczej bieguna plus ,magnesnice u ciebie tworzy wirnik ,bo tylko alternatory trzy uzwojenia ,prondnica ma uzwojenie tylko jedno i prad jest zbierany przez szczotki z komutatora wirnika i jest bardzo rozbudowany regulator napiecia bo przy pradnicy regulator musi posiadac wylacznik pradu zwrotnego ,ogranicznik pradu i regulator napiecia ,a ty mozesz zastosowac regulator elektroniczny albo mechaniczny,ktory posiada tylko jedno uzwojenie jak to bylo w starszych typach fiata 125p pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, wiem że dacie mi łopate za odkopanie tematu aczkolwiek żadnych inf. nie znalazłem.
    Jestem zainteresowany zakupem TV -521 na znanym portalu aukcyjny pewien pan wystawia "odrestaurowane" traktorki.
    Traktorek a służyć do małego ogórdka, wypadu po drzewo i odśnieżania.
    Zero jakichkolwiek opinii na temat traktorka.Czy dostępne są części zamienne silnika? jak z awaryjnością? Czy warto zainteresować się takim pojazdem czy szukać innego? Mam nadzieje że zaglądają tutaj właściciele takich zabawek. Pozdrawiam Mati.
  • Poziom 10  
    posiadam taki ciagnik wiec jesli chcesz informacje na jego temat z jakim osprzetem jak sie spisuje pisz na poczte karakon666 (malpa)vp.pl. pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzień dobry koledzy. Poszukuję takiego ciągniczka TV 521 już jakiś czas. Takie ładnie pomalowane omijam, bo najczęściej są tylko odpicowane z zewnątrz i kosztują prawie dwa razy więcej. Zresztą jak się czyta ogłoszenia to można odnieść wrażenie jakby to tylko jedna lub dwie osoby w kraju się zajmowały skupem i odsprzedażą. Chętnie natomiast kupię od prawdziwego uzytkownika (nie handlarza) za godziwą cenę. Jeśli ktoś chciałby sprzedać lub miałby informację o ciągniczku wartym uwagi, to proszę pisać dns (małpa) onet (kropka) pl ewentualnie gg 4866676
  • Poziom 21  
    A ile według Ciebie powinien taki sprzęt kosztować?
  • Poziom 9  
    Ogłoszenia handlarzy w temacie "kupię" opiewają najczęściej na ok 5 tyś zł. Przetargi (gdzie najczęściej jest traktorek z całym osprzętem) kończą się najczęściej kwotami w przedziale mniej więcej od 4500 do 7500 zł (traktor z osprzętem). Osprzęt oczywiście jest później oferowany oddzielnie za całkiem nie małe kwoty. Kwoty rzędu ok 12-15 tyś zł za sam traktorek jakie życzą sobie zawodowi sprzedawcy obejmują marżę pośrednika (co najmniej 20-30% a czasami to jest nawet 50% i więcej za sam traktorek). Takie traktorki wiszą w ogłoszeniach miesiącami, a więc cena jest zbyt wysoka. Najczęściej odkupiony ciągniczek jest po prostu odmalowany aby ładnie wyglądał. Realna wartość rynkowa jest uzależniona od oczekiwań sprzedawców i możliwości kupujących. Dla mnie realna wartość rynkowa nie odbiega mocno od kwot przetargowych (przedział 5-10 tyś zł w zależności od ilości osprzętu jest górną granicą w jakiej mam zamiar się zmieścić). Na rynku jest spora alternatywa (np małe ciągniczki japońskie) i ten sprzęt powolutku staje się przestarzały. Jednostki budżetowe też raczej się pozbywają niż kupują, stąd spodziewam się że wobec trochę większej podaży (w związku z modernizacją parków maszynowych) ceny tych traktorków będą dalej spadać.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich miłośników TV 521. Posiadam TV 521 z 83 roku (od nowości). Uważam, że mam dość sporą wiedzę na temat tego ciągniczka. Jedno jest pewne, japońskie dziadostwa nie mają startu do TV 521. Traktorek ten posiada pewne wady. Do jednej z najważniejszych należą dość szybko powstające luzy na przegubach. Silniki niesamowicie wytrzymałe. Niestety części bardzo drogie dostępne w "agromasz" w Skierniewicach (mają tam większość części niestety raczej nie są to orginały tylko jakieś podróbki, ale raczej nie macie wyjścia) . Dla tych którzy mają zamiar używać glebogryzarki jedna rada! Uważajcie na duże kamienie, zdarzyło się tak, że trafiłem na duży kamień który zablokował wał glebogryzarki co skończyło się uszkodzeniem zębatki w przekładni. dość kłopotliwa naprawa (rozpoławianie ciągnika) zdarzyło mi się to dwa razy, ostatni raz jakieś 15 lat temu. Należy bezwzględnie pamiętać o wymianie oleju i filtra. Nie oszczędzajcie na wymianie oleju - to się po prostu nie opłaca. Tym, którzy przymierzają się do kupna dam jedną radę - wykonać jazdę próbną z obciążeniem (pełna przyczepa lub zapięty pług.) tylko tak można ocenić kondycję silnika, na ciepłym silniku nie śmie kopcić na biało ani zbytnio się zgrzać. Ja w swoim ciągniku 2 lata temu wymieniłem pierścienie - bo tylko taka potrzeba była po 21 letniej eksploatacji + zawory i tulejki prowadzące. Traktorek śmiga, a dodam że jest ciągle intensywnie eksploatowany zarówno w pracach polowych jak i do transportu. Mogę się pochwalić, że 2 tyg. temu wykonałem całkowicie nową instalację elektryczną, stara po prostu się spaliła. Było to dość trudne bo praktycznie nie znajdziecie nigdzie schematu elektryki. Zainteresowanym instalacją elektryczną mogę podpowiedzieć, ale raczej rzadko zaglądam na to forum - więc cierpliwości. podsumowując, Ci którzy mają możliwość kupna tej machiny niech się nie zastanawiają. Dla przykładu ostatnio odwiedził mnie gość z mojej miejscowości który z 20 lat temu wyjechał do Niemiec. Też nabył ten sprzęcik i przyjechał coś podpatrzeć. Mówił, że w Niemczech te traktorki też cieszą się dobrą sławą. Więc polecam.

Dodano po 47 [minuty]:

Dla zainteresowanych wrzucam ozn. zacisków regulatora napięcia TV 521 i sposób jego podłączenia

Na regulatorze znajdują się następujące zaciski
    ~ (2 szt) - podłączamy pod nie dwa żółte przewody wychodzące z prądnicy
    N - trzeci przewód wychodzący z prądnicy (czerwony)

+ -ten zacisk podłączony jest na plus akumulatora przez styk czynny stacyjki
    LE - jest to (tzw. pobudzenie regulatora napięcia) również podłączamy przez styk czynny stacyjki (tzn. tak aby przy włączonym zapłonie - czyli wciśniętym kluczyku w stacyjce zostało podane na niego + 12V

ostatni zacisk regulatora oznaczony symbolem styku czynnego - nigdy nie był wykorzystany przez fabrykę - jest to styk przeznaczony do zasilenia kontrolki ładowania. W TV 521 o stanie ładowania akumulatora mówi nam amperomierz usytuowany na desce rozdzielczej.

Dodano po 6 [minuty]:

Gdyby ktoś miał jakieś pytania odnośnie TV 521 w szczególności instalacji elektrycznej - chetnie podpowiem. Z powodu iż na forum jestem raczej gościem piszcie na laki35012(malpa)wp.pl

Dodano po 15 [minuty]:

Pamiętajcie, że na zacisk LE powinno być podawane napięcie tylko w przypadku włączonego zapłonu. Jeśli podacie je zupełnie na sztywno możecie uszkodzić regulator.
    Przy sprawnej prądnicy (a jest to prądnica 2 faz) i prawidłowym połączeniu napięcie ładowania czyli to pojawiające się na zacisku + regulatora powinno być większe niż 14V. Przy wyższych obrotach silnika nawet 15V. Oczywiście wszystko zależy od prądnicy i stanu magnesów stałych jej koła magnesowego.

Dodano po 8 [minuty]:

Dla zainteresowanych ładowaniem i podłączeniem amperomierza uzupełniam i PODPOWIADAM:

Amperomierz wpinamy szeregowo: TZN:

Wychodzimy z + akumulatora przez bezpiecznik (min 30 A) - bo powinien być to główny bezpiecznik zasilający całą instalację elektryczną (płyną przez niego prądy odbiorów i ładowania) - na amperomierz, z drugiego zacisku amperomierza na stacyjkę (styk czynny) i dalej na + regulatora.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeżeli wykonamy połączenia zgodnie z wskazówkami z moich 2 poprzednich postów. Przy założeniu że prądnica i regulator nie są uszkodzone, a aku jest na tyle naładowany żeby pobudzić regulator napięcia (pamiętamy - musi zostać podane pobudzenie czyli +12V na zacisk "LE" regulatora) amperomierz powinien zachowywać się następująco:

Przy wyłączonym silniku a włączonych odbiornikach (najlepiej zapalić światła długie - duży pobór prądu z aku) - amperomierz powinien wychylić się w lewo czyli na część skali ozn "-".

Przy zapalonym silniku (czyli teoretycznie jest ładowanie) amperomierz wychyla się w prawo czyli w stronę skali ozn "+". Zwiększając obroty wychla się mocniej na "+".

W przypadku wychylania się amperomierza w przeciwne strony niż podałem należy zmienić biegunowość na amperomierzu (czyli zamienić kable między zaciskami) :idea: .
  • Poziom 9  
    Ostatecznie dałem sobie spokój z zakupem tego sprzętu (TV521). Jest bardzo ciężki, części są drogie (zresztą tak samo jak sam traktor, ceny windowane przez spekulantów). Opinie podzielone mniej więcej tak: sprzedawcy lub posiadacze japońskich traktorków uważają TV521 za przeżytek i złom, posiadacze lub sprzedawcy TV 521 je chwalą. Nie wiem jak jest naprawdę i nie będę już próbował dociekać. Japończyki są drogie, z częściami może być podobnie jak z TV 521. W sumie jedno i drugie wygląda mi na drogą zabawkę którą z powodzeniem można zastąpić forshrittem, MF70 czy Gutbrodem lub innym traktorkiem jednoosiowym. Takie jednoosiówki są duzo tańsze w zakupie (do 2-3 tysięcy mamy często traktorek z osprzętem), ogólniedostępne u prywatnych sprzedawców, lekkie, lepiej pasujące do małego areału. Na dużą powierzchnię uprawną i tak potrzeba większego i solidniejszego sprzętu z kabiną. Podsumowując: kupującym radzę się dobrze zastanowić zanim kupią staroć z byłej Jugosławii lub składak z Poznańskich Zakładów (produkowany na licencji) czyli TV521 lub japoński "ładny" traktorek (w sumie zabawkę z jeszcze droższymi częściami, na mały areał za drogi w zakupie i eksploatacji, na większy areał za mały i za słaby:). Dziękuję za uwagę.
  • Poziom 9  
    Drogi Dominiku!
    TV 521 na pewno nie zastąpisz MF70 czy Gutbrodem - bo to po prostu nie możliwe.
    Co do japońców to życzył bym wszystkim żeby wytrzymały bezawaryjnie choć 10 lat. Mój TV śmiga już 30 lat i po za "przegubami na łamaniu" to praktycznie zero awarii. Co do japońskich marek to wystarczy zaobserwować co dzieje się z samochodami wyprodukowanymi po 2004 roku, zresztą nie tylko japońskimi.

Wiadomo że za porządny sprzęt trzeba zapłacić.

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć że w 1983 za tV 521 + przyczepę + pług + kosiarkę, brony + opryskiwacz + glebogryzarkę - Trzeba było położyć na stół równowartość 5 maluchów. A wiadomo czym były w tamtych latach fiaciki 126. Zresztą sam ciągniczek był droższy od naszego rodzimego ursusa c330.

WIĘC O CZYM MY TU W OGÓLE DYSKUTUJEMY!!! :|
  • Poziom 2  
    Witam czy posiada może ktoś schemat instalacji elektrycznej do Tv 521???