Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kwestia zasilania i baterii zewnetrznych urzadzen 5V

06 Maj 2010 13:30 6262 14
  • Poziom 9  
    witam wszystkich serdecznie. pewnie zostane zjedzony i zbesztany na dzien dobry ale to forum jest tak potezne ze czuje sie po prostu maly jak palec. nie wiem gdzie sie przywitac wiec zrobie to tutaj w temacie z moimi problemami(moze chociaz on bedzie w dobrym miejscu na forum?).

ps. nie zazdroszcze modom. forum przeraza swoim ogromem;)

otoz po wielu probach zakonczonych fiaskiem z racji mojej niewiedzy na tematy elektryczno - elektroniczne (tempy humanista), za namowa kolegi zarejestrowalem sie na forum i licze na pomoc fachowcow, lub chociaz amatorow.

posiadam urzadzenie firmy globalsat tr-151. wyglada ono tak: http://www.usglobalsat.com/p-256-tr151-gprs.aspx

dolaczona do niego ladowarka sieciowa na miniusb ma parametry wyjscia 5V - 1.0Amax(pomiedzy napieciem a natezeniem jest taki jakby znak rownosci tylko ze jedna prosta ta nizej jest przerywana). nigdy sie z takim znakiem nie spotkalem prosze sie nie smiac:).

bateria urzadzenia jest litowo polimerowa 3,7V i ma pojemnosc 2100mAh. urzadzenie moze byc ladowane poprzez port usb w komputerze z sieci lub z przejscia poprzez gniazdo zapaliniczki w samochodzie.

problem polega na tym ze urzadzenie dziala max 2dni na baterii ktora jest nowa(taki sposob raportowania) a potrzebowalbym zeby urzadzenie dzialalo kolo tygodnia. urzadzenie dziala ale bateria zaczela wydawac bulgotanie i syczenie i po prostu padla. wywnioskowalem ze gdzies cos nie wspolgra.

taka bateria tez nie dzialala http://chipsmart.en.makepolo.com/productshow/4626181.html

czy ktos ma jakies pomysly?

znalazlem jeszcze cos takiego:
    http://www.chinavasion.com/product_info.php/pName/portable-battery-charger-5000mah/

oczywiscie moge kupic kolejna zewnetrzna baterie tylko ze wolalbym wiedziec czego mam szukac bo widocznie dopasowanie napiec nie wystarczy.

nie ukrywam ze zniechecony dotychczasowymi porazkami i bezowocnymi poszukiwaniami to bym to komus zaniosl zeby cos wykombinowal.

pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Witam,
    w zasdzie to nie wiem, od czego zacząć, ale spróbuję zachować jakiś porządek:
    Po pierwsze, ten znak równości z przerywaną dolna kreską to umowne oznaczenie prądu stałego. Ale teraz do sedna: która bateria "bulgocze i syczy"? Zewnętrzna, czy wewnętrzna u urządzeniu? Generalnie takie efekty akustyczne są raczej złowieszcze i świadczą o rozhermetyzowaniu baterii. O ile w ogniwach ołowiowych podczas ładowania lub rozładowywania mogą wydzielać się pewne ilości gazów to bateria litowo-jonowa powinna być szczelna. Kolejne sprawa to taka, czy urządzenie, które posiadasz jest przystosowane do pracy z podłączonym zasilaniem zewnętrznym (niektóre urządznia są zbudowane w taki sposób, że przez port zasilania zewnętrznego można je tylko ładować, ale nie zasilać "na bieżąco"). Syczące baterie są generalnie mało bezpieczne (ryzyko nawdychania się różnych świństw lub eksplozja). Ale gdybać można długo, trochę za mało szczegółów znamy. Najważniejsze, która bateria syczy i dokładnie w jakich okolicznościach?
  • Poziom 9  
    syczala bateria litowojonowa ta 7800mAh. urzadzenie nie wydawalo zadnych dzwiekow. nie wiem dokladnie w ktorym momencie zaczelo sie to syczenie. po podlaczeniu tej baterii wszystko wygladalo jakby bylo w porzadku. nie bylo slychac zadnych dzwiekow. podczas testowania tego rozwiazania po 2 dniach siedzac w samochodzie uslyszalem po prostu jakies takie syczenie i okazalo sie ze to jest wlasnie ta bateria zewnetrzna. gdy ja odlaczylem to bylo ok urzadzenie nadal dzialalo prawidlowo tylko ze dzialalo wlasnie 2 dni czyli tyle co bez baterii zewnetrznej. kolejna sprawa jaka zauwazylem to miganie kontrolki ladowania w urzadzeniu. po podlaczeniu baterii zewnetrznej raz sie zapalala a raz gasla, czasem migotala. poprzez to migotanie i syczenie doszedlem do wniosku ze cos tu nie gra...
  • Poziom 31  
    Witam,
    wszystko wskazuje więc na to, że padła ta zewnętrzna bateria. Jeżeli urządzenie działa prawidłowo na swojej oryginalnej ładowarce to pozostało sprawne. Niedopasowania żadnego nie było, po prost ta zewnętrzna bateria to jakieś g... W jakich to warunkach ma wogóle pracować, czy tylko w samochodzie, czy gdzieś jeszcze w plenerze? Bo jeśli tylko w samochodzie to kwestia zasilania z instalacji auta jest już bezproblemowa do zrealizowania.
  • Poziom 9  
    baterie odeslalem do sprzedawcy i czekam na nowa. warunki wlasnie sa takie ze potrzbene jest przenosne zrodlo zasilania. raczej plener jesli mozna to tak nazwac. wszystko jest ladnie zapakowane w tasme izolacyjna wiec woda sie nie dostanie. nie ma mozliwosci podpiecia pod akumulator stad moje kombinacje z bateriami zewnetrznymi. jesli chodzi o kwestia dopasowan to wlasnie zauwazylem ze niektore baterie maja natezenie wyjscia 1A niektore 600mA a nie wiem ile pobiera to urzadzenie zeby poprawnie dzialac. do baterii 7800 brak specyfikacji technicznej i dokumentacji. odnosnie mojego urzadzenia tez nie znalazlem takiej informacji.

czekam znow na ta baterie i zobaczymy co z tego bedzie. przeszlo mni jeszcze przez mysl zeby zakupic kilka sztuk oryginalnych baterii wewnetrznych i jakos to polaczyc by pasowalo do urzadzenia. ale rozwiazanie z bateria zewnetrzna byloby najbardziej praktyczne i uniwersalne pod moje potrzeby.

bardzo dziekuje za odpowiedzi!
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam,
    skoro Twoje urządzenie ma baterię 3,7V 2,1Ah, a minimalny czas działania na niej to 17,5h to znaczy, że maksymalny pobór prądu wynosi około 120mA, czyli moc nie przekracza 0,5W. Te 0,5W przy 5 V to jedynie 100mA, czyli w zasdzie każda dostępna ładowarka USB Ci to zasili. Poza tym u samym urządzeniu są jeszcze kondensatory, które rekompensują chwilowe zwiększone zapotrzebowanie na energię. Niewykluczone również, że przy zasilaniu z zewnątrz bateria wewnętrzna pracuje jako bufor (niejako równolegle z zewnętrznym źródłem). Wobec tego nawet 0,5A wydajności zewnętrznego źródła będzie z olbrzymim zapasem.
  • Poziom 31  
    Witam,
    to czy bateria ma na wyjściu 5 czy 5,5V to już żadna różnica. Generalnie wszelkie ogniwa elektrochemiczne mają to do siebie, że ich napięcie zależy między innymi od stopnia naładowania. W Twoim urządzeniu z pewnością na wejściu zewnętrznego źródła zasilania są obwody odpowiedzialne za kontrolę napięcia i natężenia prądu. Szczerze mówiąc wcale bym się nie zdziwił, gdyby tolerancja napięcia wejściowego byłaby pomiędzy 4,2-9V na przykład. Wracając do tematu, coś podejrzanie tanie są te baterie. 24Ah 5,5V za 50 zł? 50 zł to kosztuje średni akumulator ołowiowy 5Ah 12V, a jak wiadomo akumulatory kwasowe są bodajże najtańszymi obecnie stosowanymi. Czy bardzo zależy Ci na niewielkiej masie zewnętrznej baterii? Bo jeśli to nie jest parametr krytyczny to ja zastanowiłbym się na zbudowaniem/zakupieniem jakiegoś niewielkiego zasilacza impulsowego i zastosowanie go wraz z dowolnym prawie pakietem powszechnie dostępnych akumulatorów ni-cd lub ni-mh.
  • Poziom 9  
    witam!
    juz zrobilem research odnosnie tej baterii do psp i pewnie sie chinczykom o jedno zero pomylilo. wiec tego chlamu na pewno nie kupie. to jest smiec. opinie mowia wlasnie o pojemnosci w granicach 2400 a to dla mnie za malo. najbardziej zalezy mi na pojemnosci i w miare malych wymiarach tzn nie wiekszych, lub tylko nieznacznie od urzadzenia. 90 x 60 x 30 mm to jest maks jaki by mi odpowiadal.

oryginalna bateria do urzadzenia jest litowo-polimerowa. nie wiem jak to sie ma do wymiany na litowo-jonowa i o ile krocej dzialalaby taka o tej samej pojemnosci. jak juz wspominalem na oryginalnej baterii przy parametrach odpowiadajacych mojemu zapotrzebowaniu urzadzenie dziala okolo doby do poltorej. masa baterii nie powinna przekraczac 200-300 gram, gdyz razem z urzadzeniem trzyma sie na dwoch magnesach neodymowych. bariera sa tez wymiary. chyba idealnym rozwiazaniem byloby zamowienie u kogos baterii pod urzadzenie. nie znam sie na tym;). przegladalem internet i widzialem do kupienia w stanach na batteryspace czy cos w tym stylu nawet pasujace rozwiazania (jak na oko laika), ale albo nie bylo takiego wtyku albo cos tam jeszcze. pozostaje jeszcze pewnie kwestia ladowania takiej zwiekszonej batrerii, nie wiem jak to wyglada. jakies balancery, plytki przeciwprzeciazeniowe czy co tam. no jednym slowem jestem w kropce. oblecialem kilka sklepow i serwisow we wroclawiu ale nikt nie byl mi w stanie pomoc. nie wiem czy to osiagalne ale za takie wymiary i bity tydzien pracy bylbym w stanie zaplacic nawet 300-400zl. najodpowiedniejszym rozwiazaniem bylby tez akumulator zewnetrzny w celu szybkiej i bezproblemowej wymiany zrodla zasilania. bardzo liczylem na ta baterie 5V 7800mAhm, bo policzylem sobie ze powinno razem z oryginalna trzymac kolo tygodnia. 2100 + 7800 daje 9900 wiec juz ok. czy mozliwe jest ze bateria litowo-polimerowa "gryzla sie" jakos z litowo-jonowa i stad to zdechniecie akumulatora? albo moze byc tak jak piszesz ze urzadzenie nie jest przystosowane do zewnetrznego zrodla zasilania, tylko nie wiem kto i jak moglby to sprawdzic. nawet jesli by tak bylo to wiekszy akumulator w miejsce oryginalnego przez ten caly molex connector powinien chyba zdac egzamin. producent/dystrybutor odpowiedzial mi na maiala ze nie radzi uzywac innych baterii gdyz moze to grozic uszkodzeniem urzadzenia. podejrzewam ze to kwestia marketingu i sporzedazy, jezeliby znalezc zasilanie o tych samych parametrach i wiekszej pojemnosci, to chyba nic nie wybuchnie...
  • Poziom 31  
    Witam,
    no to po kolei. Na pewno nic się nie "gryzło" skoro urządzenie ma gniazdo do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania. Pytanie tylko, czy urządzenie daje się zasilać z tego zewnętrznego źródła czy tylko ładować wewnętrzną baterię. Słowem, wyobraź sobie telefon, z którego nie możesz dzwonić podczas gdy podłączony jest do ładowarki. Niby absurd, ale takie urządzenia istnieją. Jeśli posiadasz jakiś oryginalny zasilacz do Twojego urządzenia to pozwól mu pracować z podłączonym tymże zasilaczem i jeśli osiągniesz czas dłuższy niż na samej baterii to znaczy, że możliwe jest jednoczesne ładowanie baterii i praca. W kwestii najróżniejszych ogniw proponowałbym poszukać w firmie BTO (nie wiem, czy mają jakieś przedstawicielstwo we Wrocławiu). Mają ogniwa gotowe, pakiety, wykonują nietypowe na zamówienie-może coś podpowiedzą. Albo czekaj cierpliwie na rozpatrzenie reklamacji uszkodzonego akumulatora-uszkodzenie na pewno nie było skutkiem używania (no chyba, że zamroziłeś lub zagotowałeś ten akumulator:P).
  • Poziom 9  
    urzadzenie dziala bez baterii podlaczone pod komputer przez usb, oraz podlaczone do sieci. dziala rowniez z podlaczona bateria wewnetrzna. nie probowalem zostawiac go na kilka dni ale skoro kontrolki sa ok, nic sie nie wysypuje wiec pewnie pochodzi tak do oporu(czyli odlaczenia z gniazdka). co wiecej jest dostepny do niego kabel umozliwiajacy podpiecie pod akumulator samochodowy, choc nie wiem czy to sie czyms rozni od zewnetrznej baterii 5V. jeszcze jedna rzecz ktora zauwazylem to fakt ze gdy bateria sie laduje to jedna kontrolka sie swieci, gdy bateria jest naladowana kontrolka gasnie. gdy urzadzenie jest podlaczone pod siec ta kontrolka chwile sie swieci po czym gasnie. gdy mialem podlaczona zewnetrzna baterie kontrolka co jakis czas sie zapalala a potem gasla i tak co pare minut(myslalem ze gdy sie zapala to laduje urzadzenie). tylko ze nie swiecila sie ciagle a migala przez ulamki sekund do tego bardzo nieregularnie. teraz gdy mam urzadzenie podlaczone do sieci, kontrolka zgasla i wyglada na to ze bateria jest naladowana. gdy wyjme wtyk i podlacze znow pod urzadzenie przez kilka sekund laduje a potem gasnie. rozumiem ze urzadzenie caly czas sie laduje? czekam na nowa baterie. mam nadzieje ze nie bedzie syczec i mi nie wybuchnie.
  • Poziom 31  
    W kwestii kontrolek należałoby sięgnąć do instrukcji obsługi, co poszczególne oznaczają. Przypuszczalnie jest kontrolka pracy i kontrolka ładowania. Kontrolka ładowania powinna gasnąć po naładowaniu baterii, a czas od zapalenia do zgaśnięcia może być różny w zależności od początkowego stopnia naładowania. Jeśli podczas eksperymentów z poprzednią baterią zewnętrzną kontrolka cyklicznie zapalała się i gasła to można przypuszczać, że napięcie lub wydajność prądowa zewnętrznej baterii były za małe jak na potrzeby urządzenia. Przychodzi mi jeszcze na myśl jedna rzecz... Kiedyś robiłem zasilacz do jakiejś Nokii, niestety nie pamiętam już do jakiej. I ta nieszczęsna Nokia nie chciała się ładować podczas gdy źródło zasilania było prądu stałego odfiltrowanego (czyli na przykład właśnie inna bateria). Wszystko natomiast było w porządku, gdy pojawiała się choćby niewielka pulsacja np z prostownika jedno lub dwupołówkowego. Zaczynam się zastanawiać, czy tu nie jest podobnie, ale skoro daje się to ustrojstwo zasilać z portu USB, który gdy jest sprawny to nie ma prawa "pływać" to chyba nie powinno być problemu. No nic, poczekajmy na nową baterię i zobaczymy co będzie.
  • Poziom 9  
    mam nowa baterie. inny model niz poprzednia. posiada wlacznik on/off, wyjscie usb 5v, wyjscie 9V, oraz wejscie wyjscie 12v poprzez ktore jest ladowana z sieci. i jednak schody:( zostawilem na kilka dni baterie w samochodzie razem trackerem, patrze a diody migaja(wysylane dane gprs, gps fixed), tylko ze jednak dane nie sa odbierane przez serwer. co wiecej jedyna mozliwoscia wyjaczenia urzadzenia jest odlaczenie od baterii(probowalem z obiema na raz, oraz tylko z zewnetrzna), poniewaz na moje oko laika tracker ma zwis, i nie dzialaja przyciski. nie reaguje na on/off. bateria nie wydaje az takich piskow jak poprzednia. raz je wydaje raz nie ale sa bardzo ciche i to raczej nie jest tym razem wina baterii. jej pisk moge porownac do ladowarki od telefonu, kilka sie juz tak zachowuje. ogolnie to nie o tym temat, wiec cos jest na rzeczy chyba w urzadzeniu. bateria dziala np w polaczeniu z rejestratorem wideo, takze zasilanym poprzez usb.
  • Poziom 31  
    Witam,
    dziwi mnie, że słychać jakieś piski. Prawdopodobnie są to dźwięki wydawane przez przetwornicę (najprawdopodobniej w urządzeniu, a nie baterii). Dziwi jednak, że były słyszalne, ponieważ w przypadku tak miniaturowych urządzeń przetwornice pracują z reguły na częstotliwościach powyżej 20kHz. Sam fakt, że inne urządzenia pracują na wspomnianej baterii prawidłowo nakazuje przypuszczać, że bateria jest sprawna. Dalsze rozważania nie mają już za bardzo sensu, należałoby przeprowadzić teraz jakieś pomiary-z gdybania nic więcej chyba nie wyniknie.
  • Poziom 9  
    okazuje sie ze urzadzenie dziala na baterii zewnetrznej z wyjeta(porobilem testy), ale w trybie ciaglym wysylania danych poprzez gprs na serwer. moze to byc odstep od 60 sekund do nawet godziny. jednak gdy przelacze je w stan "motion mode" tzn czujnik ruchu aktywuje wysylanie danych na serwer (co 60 sekund )oraz w odstepie np co godzine podczas braku ruchu, wtedy nastepuje wspomniany przeze mnie juz "zwis". co musialbym pomierzyc i jak?

edyta:

witam po raz kolejny. trace powoli wszelka nadzieje. bateria li-ion 15000mah w pelni naladowana dzialala z urzadzeniem 2dni po czym musialem ja znow naladowac. 1 dzien urzadzenie dziala na li-po 2100mah. trace wszelka wiare i nadzieje na znalezienie zasilania tego ustrojstwa. dokonam kolejnego testu i zasile inne urzadzenie ta bateria i zobacze czy przypadkiem znow cos nie jest felerne. rece mi opadaja i czuje sie co najmniej sfrustrowany.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Witam,
    należałoby zmierzyć po pierwsze rzeczywisty prąd pobierany przez tracker. Ile jest w stanie czuwania, ile podczas transmisji. Ponadto warto byłoby obciążyć zewnętrzną baterię jakimś konkretnym prądem i zobaczyć co się będzie działo z napięciem w funkcji czasu. Czy ta zewnętrzna bateria posiada jakiś wskaźnik naładowania czy coś w tym stylu? Czy producent wymagał uformowania i czy zostało ono wykonane prawidłowo? Zaczynam podejrzewać, że parametry tej baterii są zawyżone co najmniej kilkakrotnie. Ale to tak na marginesie...
    Wracając do pomiarów to zacząłbym od zaopatrzenia się w niezbędne przejściówki pozwalające na swobodne wykonywanie pomiarów prądu ładowania i rozładowania. Niestety nie są to rzeczy, które kupuje się w pierwszym lepszym markecie-w warunkach serwisowych z reguły wykonuje się takie akcesoria w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Oczywiście mogę Ci doradzić co i jak zrobić, ale czy wystarczy Ci wiedzy i zapału? Musisz sam sobie odpowiedzieć na te pytania. Na pewno niezbędne okażą się multimetr, lutownica+jako taka umiejętność lutowania, przewód wtyk-gniazdo USB oraz przewód z gniazdem takim jak gniazdo ładowania dodatkowej baterii, a z drugiej strony wtyk taki, jak zasilacz do jej ładowania. Do tego parę różnych rezystorów dla zasymulowania obciążenia: 10-12Ω, 100Ω, 470Ω. W razie czego służę radą, niestety z braku czasu zaglądam tu ostatnio dość rzadko.