Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa spawarki transformatorowej od podstaw

ANDRZEJ ROMANOWSKI 06 Maj 2010 15:19 21074 16
  • #1 06 Maj 2010 15:19
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Witam niedawno temu zdobyłem dość duży rdzeń transformatora (prawdopodobnie od spawarki samoróbki) o wymiarach:
    przekrój kolumny- 69mm / 81mm
    szczelina to- 45mm / 210
    Chciałbym zrobić z niego spawarkę.regulacje prądu spawania chciałbym zrealizować na odczepach na pierwotnym uzwojeniu albo zastosować regulator na BTA41.
    Posiadam także drut nawojowy miedz-2,5mm którego myślę wykorzystać do nawinięcia pierwotnego uzwojenia a do wtórnego drut miedziany płaski o przekroju 2mm/5mm, mam go z 10kg.
    Proszę o pomoc w obliczeniach tego trafa i ewentualne podpowiedzi co do wykonania tej spawarki.
    fotki rdzenia:
    https://obrazki.elektroda.pl/10_1273151889.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/79_1273151889.jpg

3 16
  • #2 06 Maj 2010 19:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Maj 2010 20:10
    Quniuś
    Poziom 14  

Kiedyś Lechoo polecił mi sprzedać drut i rdzeń a za zdobye pieniądze kupić inwerter. Mówił że będe w niebo wzięty.

Tobie też to polecam. Tym bardziej że można kupić inwerter 200A za ok 600zł (nutool, dedra, itp)

0
  • #4 06 Maj 2010 20:27
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Cytat:
    Nie chcę cię martwić, ale na tym rdzeniu nie nawiniesz spawarki.
    Za małe okno aby zmieścić uzwojenia.

Na tym rdzeniu była wcześniej zbudowana spawarka ale gościu karkas z drutem sprzedał na a... tylko to zostało. spawarką ta nawet wcześniej spawałem bo miałem pożyczoną i elektroda 3,25 dawała nie żle rady, ale wtedy w konstrukcję nie wnikałem.

1
  • Pomocny post
    #5 06 Maj 2010 22:29
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Przeprowadź kalkulację, obliczenia teoretyczne.
    Masz drut o średnicy 2,5mm, podziel okno na dwa, czyli na uzwojenie pierwotne
    pozostanie 45mm x 105mm, trochę trzeba odjąć na izolację, pozostanie 40mm x 100mm. Teraz trzeba przekalkulować ile zwojów zmieści się w jednej warstwie ?
    100mm / 2,6 albo 2,7mm = 37zw - to jest jedna warstwa.
    ile warstw zmieści się na 40mm ? Drut jest okrągły, przy nawijaniu warstwy będą się zazębiały, dlatego można chyba przyjąć 2,5mm na warstwę ?
    40mm / 2,5mm = 16warstw. ile zwojów można nawinąć tym drutem ? w oknie 100mm x 40mm
    16warstw x 37zw = 592zwije - to teoria !
    Ile zwojów potrzeba na uzwojenie pierwotne ? 6,9cm x 8,1cm = 55.89cm/kwadrat
    Zp = 40/55,89 = 0,72zw/1V dla 400V 0,72 x 400V = 288zw
    W połowę okna wchodzi teoretycznie 592zw a dla 400V potrzeba 288zwojów czyli że jest szansa aby spawarkę udało się wykonać.
    Ilość zwojów dla uzwojenia wtórnego:
    Zw = Zp x 1,05 = 0,72zw x 1,05 = 0,76zw
    Ilość zwojów dla 60V:
    60 x 0,76 = 56zw drut profilowany.
    To tylko teoria
    Tą samom metodą mam wykonaną spawarkę 220/380V
    przekrój rdzenia 90mm x 45mm, Moc rdzenia 20025VA
    Uzwojenie pierwotne drutem 2,6mm 334zw dla 380V, odczep po 194zw dla 220V
    Uzwojenie wtórne - dwa druty profilowane 7mm x 2,5mm nawijane jednocześnie. Spawarką tą nie tylko spawałem ale i ciąłem na kawałki zbiornik od hydroforu elektrodą 3,2mm.
    Powodzenia w nawijaniu spawarki życzę. Stefan

2
  • #6 07 Maj 2010 20:59
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Dzięki za konkretną pomoc kolego sp3ots.
    myślę że powinno się udać upchnąć te druty zwłaszcza że poprzednio uzwojenie wtórne było nawinięte czterema drutami chyba z 10 kwadrat.

0
  • #7 07 Maj 2010 21:12
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Drut średnicy 2,5mm to za mało aby wykorzystać całą moc rdzenia około 3000VA,
    ale na 2000VA powinien wystarczyć.
    W praktyce każde uzwojenie mam podzielone na dwie kolumny, czyli na jednej kolumnie jest część uzwojenia pierwotnego i wtórnego.
    Powodzenia życzę. Stefan

1
  • #8 15 Maj 2010 13:47
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Dzisiaj nawinąłem dwie cewki uzwojenia pierwotnego, zmieściły się bez problemu.
    każdą warstwę owijałem samoprzylepną taśmą szklaną,wykonałem też cztery odczepy do regulacji prądu.

Budowa spawarki transformatorowej od podstaw Budowa spawarki transformatorowej od podstaw Budowa spawarki transformatorowej od podstaw Budowa spawarki transformatorowej od podstaw

Mam wątpliwości co do uzwojenia wtórnego. mianowicie okazało się że płaskownik którego mam jest 2x5mm a nie jak pisałem wcześniej 3x5mm.
    Pytanie czy warto takiego cienkiego użyć oczywiście nawijając go podwójnie bo potrójnie nie zmieści się.?

1
  • Pomocny post
    #9 15 Maj 2010 15:52
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Spróbuj tak:
    Uzwojenie wtórne podziel na dwie części 56zw / 2 = 28zw.
    Każdą część nawijaj jednocześnie trzema drutami.
    Takie nawijanie jest wykonalne na "tokarce" z mocnym naciągiem drutu.
    Obie części uzwojenia połącz szeregowo.
    Te uzwojenia nie musisz nawijać na karkasie, wystarczy klocek drewniany.
    Po nawinięciu usuń klocek, a cewki zataśmuj.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #10 15 Maj 2010 17:29
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Wszystko byłoby piękne ale po pierwsze nie wystarczy mi drutu na potrójne nawinięcie a po drugie nie mam dostępu do tokarki. Więc puki co nawinę te karkasy tym co mam podwójnie i zobaczymy co z tego wyniknie.Jak zdobędę grubszy profil to zrobię nowe karkasy i nawinę je, a z przełożeniem cewek dużo roboty nie będzie.
    Tylko pytanie jaki prąd uda mi się osiągnąć na tych dwóch drutach 2x5mm na wtórnym?

0
  • #11 22 Maj 2010 16:13
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Dzisiaj zakończyłem wszelkie prace z budową trafa spawarki. staneło na tym że wtórne nawinąłem linką miedzianą 50mm2, ale przy okazji przebudowałem sam rdzeń dokładając na przemian blaszki 25mm (krzemowe)w kolumny przekątnej tak że teraz okno pomiędzy kolumnami ma 70mm szerokości i spokojnie wszystko się zmieściło.
    Uzwojenie pierwotne 230/400v z czterema odczepami do regulacji.
    napięcie wtórne jałowe na poszczególnych odczepach 1. 50v
    2. 55v
    3. 60v
    4. 65v
    Trafo testowałem na elektrodach 2.5mm/3.2mm/4mm, a nawet 5mm dało się spawać przy zasilaniu 230v i bezpieczniku "s" B20 i nic się nie działo, po wyspawaniu czterech elektrod 3.2mm uzwojenie pierwotne ledwo ciepłe, wtórne nawet się nie nagrzało. Podczas spawania łuk był bardzo stabilny bez większych rozprysków, i łatwy do zajarzenia. Teraz pozostało mi tylko upchnąć wszystko do jakiejś sensownej obudowy, koniecznie na kółkach bo trafo waży z 70kg.
    Budowa spawarki transformatorowej od podstaw Budowa spawarki transformatorowej od podstaw
    Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do budowy podobnego sprzętu.

2
  • Pomocny post
    #12 22 Maj 2010 18:47
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Gratuluję wykonania i uruchomienia spawarki.
    Co to za linka 50mm kwadrat ? jak ją wykonałeś ?
    Czy uzwojenie wtórne połączyłeś szeregowo czy równolegle ?
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #13 22 Maj 2010 20:10
    ANDRZEJ ROMANOWSKI
    Poziom 9  

Uzwojenie wtórne oczywiście połączyłem w szereg, linka miedziana pochodzi z wojskowej instalacji antenowej radiolatarni. Dodam że super się ja nawijało bo jest bardzo elastyczna ale musiałem ją owijać taśma bawełnianą, po nawijaniu całość nasączyłem lakierem. Po włączeniu do sieci trafo pracuje bardzo cicho.

0
  • #14 29 Cze 2010 18:28
    olot3
    Poziom 10  

Panowie proszę o pomoc w obliczeniu ilości zwojów.
    W dawnych czasach znajomy zmajstrował mi spawarkę na jedną i dwie fazy .
    Uzwojenie pierwotne na jednym karkasie a wtórne na drugim nie mam pojęcia jak obliczył ale nie było możliwości spawania tylko iskrzenie.
    (jak dobrze pamiętam)

Po czym od nowa nawinął uzwojenia.
    Część uzwojenia pierwotnego na "pierwszym" karkasie a druga część na "drugim" karkasie, uzwojenie wtórne poszło analogicznie zostało rozdzielone na dwie części i nawinięte na uzwojenie pierwotne. Co dało efekt ale po 10 minutach ciągłego spawania znacznie się nagrzewała.

Niestety znajomy wyjechał a ja postanowiłem tym razem sam go nawinąć. Oczywiście na jedną i dwie fazy.
    Do dyspozycji mam rdzeń transformatora o wymiarach:

Budowa spawarki transformatorowej od podstaw

oraz drut nawojowy na uzwojenie pierwotne 0.2cm i na wtórne 0,6cm.
    Po dwóch dniach edukacji jestem zmuszony jednak prosić ekspertów o podpowiedź o ilościach zwojów na pierwotnym i wtórnym uzwojeniu.
    Mam nadzieję, że podałem wszystkie potrzebne parametry.

0
  • #15 29 Cze 2010 19:05
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Obliczenia:
    Przekrój rdzenia transformatora:
    5cm x 4,8cm=24cm/kwadratowe
    Moc rdzenia transformatora:
    24 x 24 = 576W
    Taka moc to za mało aby nawinąć spawarkę.
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #16 29 Cze 2010 19:47
    olot3
    Poziom 10  

..więc lepiej pozostawić ją bez zmian na takie krótkie spawania? Szkoda bo swego czasu spawałem nawet elektrodami czwórkami ale wszystko przez krótki okres ( szybko się grzała) myślałem, że jest źle nawinięta. Oczywiście bez wywalania bezpieczników. A może lepiej nawinąć uzwojenie pierwotne obok wtórnego tak jak na zdjęciach wyżej a nie jedno na drugim. Będę wdzięczny za podanie ile powinno być optymalnie uzwojeń dla tego całego mojego „sprzętu”

0
  • #17 29 Cze 2010 23:25
    zdziwiony
    Poziom 21  

Witam.Na małą spawarkę taki rdzeń starczy.Te małe spawarki z supermarketów też nie mają większego rdzenia.Jeżeli masz materiał za darmo to może jest sens budowy bo jeżeli masz kupić cały materiał to nie za bardzo.Ilość zwojów na pierwotnym to 38/ przekrój rdzenia w cm kwadratowych. 38/24=1.58 * 230 =364 minus jakieś 5% ~ 350zw .Przekrój drutu tyle ile zmieści się w połowie przekroju okna minus izolacja.Wtórne przekrój tak aby weszło a ilość zwojów 1.58 razy około co najmniej 45 50 V = 79 około .Lepiej trochę więcej ale ciężko to zmieścić na ogół.żeby to jeszcze dobrze spawało należałoby dodać prostownik .Moim zdaniem nie warta skórka wyprawki.

0
  Szukaj w 5mln produktów