Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak sprawdzić stojan na zwarcie?

szynal 06 May 2010 19:55 54058 16
  • #1
    szynal
    Level 12  
    Witam.
    Szlifierka kątowa"Bosch GWS 10-125S" ,po wymianie wirnika(na nowy) strasznie iskrzy na komutatorze. Szczotki też nowe.
    Próbowałem sprawdzić uzwojenia stojana, nie mam miernika indukcyjności, tylko miernik uniwersalny - z zakresem prądu zmiennego. Więc zmierzyłem jaki prąd przepływa przez oba uzwojenia stojana.
    W szereg z cewką włączyłem żarówkę(żeby nie "wywaliło" bezpieczników), i amperomierz. Całość podłączyłem do 230~.
    I w obu cewkach jest identyczny prąd.(do ostatniej cyfry)-3 cyfry znaczące.
    Czy ten sposób sprawdzania ma wogóle sens?
    Jak inaczej sprawdzić stojan.Możliwie "domowym" sposobem.
  • #2
    wywrot88
    Level 17  
    Witam, nowe szczotki będą iskrzyć póki się nie dotrą do komutatora. Jeśli jest miejsce to można owinąć komutator drobnym papierem ściernym i trochę je dopasować.
  • Helpful post
    #3
    karol3
    Level 26  
    Witam .
    W tym przypadku miernik wskazywał wartość prądu pobieranego przez żarówkę .
    Uzwojenie stojana miało na wynik pomiaru niewielki wpływ . Prosty sposób na sprawdzenie stojana to szeregowe połączenie uzwojeń i podłączenie ich pod napięcie 15-24V AC i pomiar napięcia na obydwu uzwojeniach . Dokładniejszy wynik daje podłączenie pod napięcie DC odpowiednio wydajnego prostownika np. 6V . Oczywiście wirnik powinien być wymontowany . Sposoby sprawdzania były już opisywane na elektrodzie .
    Pozdrawiam .
  • #4
    szynal
    Level 12  
    Szczotki juz są dotarte(załorzyłem je do innej szlifierki). A to iskrzenie - to bardziej można by nazwać "bucha ogniem".Po kilku sek.pracy czuć smród.

    Dzięki karol3. Jutro sprawdzę tak jak piszesz, i teraz widze na czym polegał mój błąd pomiaru.
  • #5
    ElDiablo1212
    Level 18  
    Sprawdź czy cewki stojana nie maja do masy. A sprawdzanie miernikiem jest mało skuteczne bo zwarcie nieraz wyłazi dopiero po włączeniu narzędzia na 230.
    Na jaki wirnik wymieniłeś czy to jest oryginalny który tam przychodzi czy może przezwajany.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1633544.html
    U tego kolegi było podobnie cewki stojana miały wskazy takie same, były spalone xD
  • #6
    szynal
    Level 12  
    Sprawdziłem dziś wg. opisu kol.karol3,tz: cewki stojana podłAczyłem szeregowo i do 12V zmiennego(trafo od halogenów), i mierzyłem woltomierzem, cyfrowym,i analogowym(żeby cyferki na końcu nie"skakały). Wynik: napięcie równe na obu cewkach. Tak miej więcej oba cewki też się równo nagrzały.
    Czyli dalej nie wiem co jest spalone?
    Czy uszkodzony układ miekiego startu tej szlifierki może być powodem takich objawów??
    I jeszcze 1 pytanie: czy tą szlifierkę można podłączyć(na chwilę) z ominięciem układu miękiego startu. Podłączyć bym umiał.
    Szlifierka ma 1020 W. Mogę ją podłączyć do instalacji:10A, lub 25A, ale nie chciałbym jej "spalić" bardziej niż jest.
    Nie wiem czy wirnik jest oryginalny-Boscha, czy innej firmy, przewijany nie jest, ale oczywiście może być uszkodzony.Stąd właśnie ten post!
  • Helpful post
    #7
    sermarek
    Level 16  
    Witam. Podaję niezawodny sposób sprawdzania stojana silników szeregowych prądu zmiennego. Potrzebna jest duża śruba lub nakrętka by zamknąć obwód magnetyczny, źródło napięcia zmiennego ok. 24V, miernik uniwersalny. Rozmontowujemy silnik aby mieć sam stojan. W miejsce wirnika wkładamy wspomnianą śrubę lub nakrętkę w taki sposób by zmostkować nadbiegunniki (robimy ze stojana transformator o przekładni 1/1). Zasilamy jedną cewkę stojana napięciem przemiennym i mierzymy napięcie na drugiej cewce. Przy odpowiednim ułożeniu śruby powinno wynosić mniej więcej tyle samo co napięcie na zasilanej cewce. Następnie zasilamy drugą cewkę stojana i mierzymy napięcie na poprzednio zasilanej. Nie powinny się znacząco różnić. Jeżeli będzie duża różnica napięc pow. 1/3 to mamy zwarcie zwojowe w cewkach stojana. Zwykle zwarcie wykazuje cewka, która ma dużo mniejsze napięcie podczas pomiarów. Marek
  • #8
    szynal
    Level 12  
    sermarek :1 pytanie: czy ta śruba/nakrętka jest konieczna,jeżeli oba cewki stojana są i tak na wspólnych blachach.Blachy są naokoło całej obudowy,i mają nadbiegunniki, na których są nawinięte 2 cewki(ciężko to dokładnie opisać).
    Jutro sprawdze,wg.Twojego opisu.
  • #9
    sermarek
    Level 16  
    Witam. Śruba jest niezbędnie potrzebna. Konstrukcja rdzenia jest taka (wiem jak wygląda), że jest małe sprzężenie magnetyczne między cewkami. Sposób wypróbowany, działa 100%. Marek
  • #10
    karol3
    Level 26  
    Witam .
    Podany przez kol. sermarka sposób sprawdzania stojana jest chyba jednym z dokładniejszych (pomijając wcz.) sposobów . Podany przezemnie sposób sprawdzania polega na pomiarze spadku napięcia na oporności uzwojeń . Sądzę że warto sprawdzić wirnik . Zdarzają się przypadki że nowe wirniki bywają uszkodzone . Należałoby sprawdzić gniazda łożyskowe , a przedewszystkim pobór prądu . Należy sprawdzić czy na wirniku niema śladów zacierania o stojan .
    Pozdrawiam .
  • #11
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Kolego, sprawdź omomierzem czy nie ma ujścia do masy, zarówno na cewkach stojana jak i na samym wirniku.

    Iskrzenie takie jak opisujesz to świadczy raczej nie najlepiej o rotorze...

    Ciekawy sposób z tą śrubą - nigdy o tym nie słyszałem... bardzo mi się spodobał ten pomysł.
  • #12
    szynal
    Level 12  
    Dzięki wszystkim za porady.
    Sprawdziłem wg opisu sermarek`a(z wielką nakrętką). Wygląda że oba uzwojenia są dobre(albo oba złe). Przebicia do blach też nie było.
    Oddałem szlifierke znajomemu(bo niebyła moja), z sugestią żeby oddał ją do porządnego serwisu, bo wg. mnie stojan jest ok.
    Więc pewnie wirnik.
  • #13
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pozostałe posty przeniosłem do tematu dotyczącego wirnika.
    Temat zamykam.
  • #14
    Anonymous
    Level 1  
  • #15
    robertododo
    Level 13  
    Witam.
    Nie żebym się czepiał Ciebie, ale po co dajesz aż takie duże napięcie. Generujesz wówczas ogromny prąd i możesz spalić uzwojenia stojana. Nie lepiej jak to ktoś opisał dać np. 6V albo w ostateczności 12V? Ja mam w chwili obecnej podobny problem, ale ze szlifierką m-ki Makita. I chyba zastosuję podobną metodę. Ale mam inny pomysł jednocześnie. Mianowicie zmierzenie indukcyjności uzwojeń. Jeśli będą w obydwóch uzwojeniach takie same, to wydaje mi się, że uzwojenia można uznać za sprawne technicznie, czyli bez zwarć międzyuzwojeniowych.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź wszystkich zainteresowanych.
  • #16
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    robertododo wrote:
    Ale mam inny pomysł jednocześnie. Mianowicie zmierzenie indukcyjności uzwojeń. Jeśli będą w obydwóch uzwojeniach takie same, to wydaje mi się, że uzwojenia można uznać za sprawne technicznie, czyli bez zwarć międzyuzwojeniowych.

    Podsunąłeś mi pomysł, ale jest Twój, więc go oddaję. Sprawdzanie silników za pomocą testera z Elektrody. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3354445.html
    Znaczy, pomiar indukcyjności cewek. Tego zastosowania chyba jeszcze nie ma :D
  • #17
    robertododo
    Level 13  
    Tak właśnie to miałem na myśli, tylko że ja oczekuję na LCR-T7 najnowszą wersję. Przecież to chyba najlepszy rezultat sprawdzenia takiego stanu rzeczy. Tutaj nie da się oszukać nawet o jeden zwój mniej, aniżeli np. w przypadku oporu lub spadku napięcia.