Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy rozmieszczeniu czujek.

Helbarad 06 Maj 2010 21:11 2415 15
  • #1 06 Maj 2010 21:11
    Helbarad
    Poziom 13  

Jak wy byście rozmieścili czujki w takim budynku ?
    Osobiście widzę to tak :
    -manipulator przy drzwiach na piętrze
    -czujka koło schodów
    -2 czuja w pokoju obok (duży po środku schematu)w narożniku koło okna
    -3 czujka w pokoju piętro wyżej mniej więcej w tym samym miejscu
    -centralka schowana pod schodami (znajduje się tam małe pomieszczenie z piecem gazowym)

0 15
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #2 06 Maj 2010 22:03
    gadem
    Poziom 16  

To jest generalnie temat rzeka ale ja zastosowałbym klawiaturę przy wejściu, centrala na poddaszu np. komin dość wysoko np. jeśli pozwoli więźba dachowa to 2-3 m aby trudno bez drabinki się tam dostać, i w pomieszczeniach dla ciebie istotnych czujniki dualne ale w sufitowej wersji np. rokonet rk 200dt iwise drogi bo w detalu około 500 PLN ale ja uważam ,że solidny, a w pozostałych piry ale qadowe . Jestem też zwolennikiem pułapek krzyżowych .
    Rozmieszczenie jest oczywiście istotnym parametrem punktu siły systemu ale podstawa to sprzęt konkretny i niestety dość drogi bo najlepiej rozmieszczony zwykły pir to za mało.
    Fanem sufitowych jestem dlatego, że ciężej się do nich dostać bo się o powietrze nie oprzesz.

0
  • #3 06 Maj 2010 22:10
    Helbarad
    Poziom 13  

Poddasza tam nie ma , dach jest płaski . Chciałbym to zrobić na pir'ach . Tak sobie myślę o strefach nocnych /sypialnych , powiedźcie mi czy ma sens się za to zabierać w tym przypadku ? Milionów$ nie zamierzam trzymać w domu więc bez przesady ze sprzętem .

0
  • Pomocny post
    #4 06 Maj 2010 22:26
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Ma to sens jeśli w nocy wszyscy znajdują się na piętrze i wtedy zazbrajasz parter. Dobrze jeśli łazienka jest również na piętrze.

0
  • #5 06 Maj 2010 22:28
    Helbarad
    Poziom 13  

crunky napisał:
    Ma to sens jeśli w nocy wszyscy znajdują się na piętrze i wtedy zazbrajasz parter. Dobrze jeśli łazienka jest również na piętrze.

Sypialnie są na górze i na dole .
    Łazienka na parterze po lewej stronie schodów.

0
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #6 06 Maj 2010 22:34
    crunky

Jeżeli śpiących masz na dole i górze to bez sensu dzielić na obszary dzienno-nocne. Chyba że masz pomieszczenia które szczególnie chcesz chronić. Jeśli nie to na noc jedynie garaż możesz załączać, pod warunkiem że takowy istnieje.

0
  • #7 06 Maj 2010 22:40
    Helbarad
    Poziom 13  

To jeszcze takie coś do weryfikacji.

0
  • #8 06 Maj 2010 23:11
    crunky

Sypialni nie zamierzasz chronić?

0
  • #9 06 Maj 2010 23:12
    Helbarad
    Poziom 13  

Łóżka mi raczej nie wyniosą . 2 sypialnie na dole to dziecinne.

0
  • Pomocny post
    #10 06 Maj 2010 23:16
    crunky

Łóżka nie, ale jeżeli tam będą czujki to alarm uruchomi się przed wejściem jegomościa do przedpokoju.

0
  • #11 06 Maj 2010 23:18
    Helbarad
    Poziom 13  

crunky napisał:
    Łóżka nie, ale jeżeli tam będą czujki to alarm uruchomi się przed wejściem jegomościa do przedpokoju.

Ale przechodząc do kolejnego to też się załączy . Zabezpieczenie sypialni to kolejne 3 czujki.

0
  • Pomocny post
    #12 06 Maj 2010 23:35
    crunky

No to przyjmujesz rozwiązanie bardzo minimalistyczne. Ja dołożyłbym czujki bez wahania, o ile nie trzeba stawać na głowie żeby instalację doprowadzić. Co się może wydarzyć możesz się domyślać, odpowiedzialny Ty jesteś.
    Przeniósłbym tylko czujkę pod drzwi i zamontował przy (nad) manipulatorze.

0
  • #14 07 Maj 2010 14:26
    gadem
    Poziom 16  

Kolego , jeszcze podstawowa sprawa czy planujesz podłączenie monitoringu bo ja uważam, że alarm bez ochrony nie ma sensu bo nawet jeśli ochroniarze się spóźnią niż deklarowany czas w umowie (zazwyczaj 5/15 min) to i tak lepsze niż liczenie na wścibskiego sąsiada a wiem, że sąsiedzi są dobrzy przy grilu a jak co do czego to nikt nic nie wie jak w czeskim filmie.
    Dorzuć przynajmniej jedną czujkę dymu np. w kuchni bo system to nie tylko włamaniówka z napadem czy bez ale też ochrona przeciw pożarowa. Polecam czyjkę dymu ADR-20 R w cenie detalicznej 130 PLN tylko musi mieć autoreset bo inaczej by trzeba resetować z centrali . Pomyśl też o czujniku gazu opałowego.

Dodano po 45 [minuty]:

Jeszcze dodam ,że oczywiście czujka w pomieszczeniu gdzie klawiatura to oczywista oczywistość (z dodatkowym wydzieleniem w centrali lini zamykającej czyli jak uzbrajasz system to naruszony może być tylko czujnik w pomieszczeniu manipulatora - nie zapomnisz o nikim w domu) a podział na partycje ma sens tylko w przypadku gdy masz konkretne strefy np. dom , garaż , otoczenie zewnętrzne. I tak na noc uzbrajasz garaż bo nie będziesz tam chodził po nocy , dodatkowo załączasz otoczenie zewnętrzne bo sypialnie masz przecież góra i dół, więc jak jakaś menda ci przylezie jak śpicie to już masz wtedy pobudkę a nie w momencie gdy wlazł ci już do domu ale to wymaga czujników zewnętrznych a to już droższy temat ale czy droszy od Twojego poczucia bezpieczeństwa to już ty ocenisz (zapłacisz) . Stosunek cena do jakości najlepszy ma bosch OD 850 za około 400 PLN ale obawiam się , że oddalam się od sedna Twojego tematu .
    W ogóle alarm to nie tylko rozmieszczenie czujek pir ale kompletny system antywłamaniowy z rozszerzenie o ppoż , czujniki gazów, zalania wodą i tp.
    Pomyśl najpierw o porządnej centrali umożliwiającej stopniowy rozwój systemu np. proSYS Rokoneta z przynajmniej 16 liniami , zobaczysz to wbrew pozorom nie jest dużo bo minimalizm jest bez sensu .

0
  • #15 07 Maj 2010 19:32
    Helbarad
    Poziom 13  

Ahh ten monitoring . Pracowałem jakieś 2 lata w dość dużej firmie i zajmowałem się właśnie obsługą takich alarmów , wysyłanie grupy interwencyjnej itp . Wierz mi czy nie ale czasy dojazdy na umowie są śmieszne praktycznie nie do osiągnięcia. Często się zdażało , że grupa dojeżdżała np po godzinie a mieli być w 10 min .

Zastanawiam się nad powiadomienien gsm .

Dostałem od szwagra za zadanie zaplanowanie takiej instalacji . Upiera się aby było bardzo minimalistycznie . Chciał tylko 3 czujki ale myślę , że przekonam go do kilku dodatkowych pirów .

0
  • #16 07 Maj 2010 21:42
    gadem
    Poziom 16  

Witaj , ja wcale nie namawiam Cie na monitoring ale wiesz sam , że czasami ma to sens bo monitoring zgrubsza mówiąc polega na tym, że jak Cię nie ma w domu i jeszcze jesteś dodatkowo zajęty to kominiarze sprawdzą z grubsza czy chata cała a tak co będziesz do kogo wydzwaniał i się dopytywał ?
    Moim zdaniem albo konkretny system z monitoringiem właśnie albo nic bo samym piszczeniem to byle menela już nie postraszysz. A tłumaczenia czy ma ktoś coś do ochrony to zweryfikują i sprawdzą nam panowie złodzieje.

Dodano po 4 [minuty]:

Sądzę też ,że jako gospodarz tematu powinieneś go już zamknąć bo go za bardzo rozmydlamy. Do zobaczenia w Elektrodzie i zapraszam do nowego mojego tematu "Domowy system alarmowy - porady ogólne"

Dodano po 8 [minuty]:

adres : Strona Główna -> Forum elektroda -> Zabezpieczenia Stacjonarne -> "Domowy system alarmowy - porady ogólne"

0