Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System ogniw fotowoltaicznych do częściowego zasilania domu

06 Maj 2010 23:17 15408 20
  • Poziom 10  
    Witam,
    Pomijając wszelkie aspekty związane z opłacalnością takiej instalacji jak w temacie chciałbym zapytać forumowiczów o metody i rodzaje instalacji rozwiązujące moje zapytanie.
    A mianowicie, ojciec mój chce zainwestować w ogniwa fotowoltaiczne i tylko w nie, budżet ok 10 tyś. Proszę o rozsądne rozwiązania najlepiej z okolic śląska/małopolski nie wykluczam dostawców z poza regionu.
    A o co dokładnie chodzi, chodzi o system paneli fotowoltaicznych które w okresie dziennym/letnim mogą zasilić urządzenia AGD/RTV o maksymalnym sumarycznym zapotrzebowaniu ok 800W a w okresie zimowym/nocnym zasilić oświetlenie led nocne.
    Kwestia taka że w skład podstawowych urządzeń w okresie letnim wchodzą urządzenia:
    1) lodówka ok 270W podczas pracy klasa A
    2) zamrażarka ok 250W podczas pracy klasa A
    ale te urządzenia nie pracują zawsze jednocześnie
    3) grzałka zasobnika wody - nie mam pojęcia co się da zakupić ale wolałbym na 12V maksymalnie 150W poprzez termostat z ograniczeniem do 60oC (nie znam się na temacie)
    4) TV ok 80W
    5) system sterowania/monitoringu kotłowni max 30W
    6) system oświetlenia zmierzchowego max 30W (oparte na diodach)
    W okresie nocy i zimowym chodzi o zasilanie 5-6 lub tylko 6
    A w okresie letnim za dnia 1-6 a w nocy (czujnik zmierzchowy) 5-6
    Proszę kolegów o ukierunkowanie w ww. problemie.
    Pomijając koszty zakupu urządzeń, ww. instalacja powinna znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej.
    Bynajmniej jest kasa na to i trzeba ją dobrze spożytkować tylko jak? I to jest moja prośba do kolegów.
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    10 tyś? Mam nadzieje, że mowa o 10.000 euro ponieważ 2x panel 130WP to koszt powyżej 4000zł. Dodatkowo potrzebna konstrukcja, przewody, falownik, akumulatory. Nie obędzie się bez ingerencji w instalacje elektryczną. Pewnie dojdą koszty robocizny.
    A instalacja 260Wp dla podanych możliwych obciążeń to zupełna pomyłka.

Nie mówię że nie warto, nie neguję pomysłu. Stwierdzam tylko że za tą kwotę raczej nie da się zaszaleć.
  • Specjalista elektryk
    Zgadzam się z przedmówcą całkowicie. Za tę kwotę można się próbować pokusić na instalację z kolektorami wodnymi do przygotowywania c.w.u.
    Na pewno będzie z niej więcej pożytku, bo tamto to szkoda zachodu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Co do zwrotu kosztów to autor wątku napisał "Pomijając wszelkie aspekty związane z opłacalnością takiej instalacji .." więc nie stanowi to problemu.

"600W baterii słonecznych (12V) można zakupić bez żadnego problemu w cenie ok. 5700 zł." Przejrzałem już parę stron i takich nie widzę.

Uważam, że jak na moc 600W to koszt jest zaniżony. Cena za ogniwa wydaje mi się podejrzana. Cena instalacji i montażu jest zaniżona wg. mnie 2x.

Przetwornica 1kW jest stanowczo za mała - przy częściowym obciążeniu i załączeniu lodówki zadziałają bezpieczniki i będzie "ciemność, widzę ciemność". Trudno przerobić instalacje w domu i wydzielić tylko np 2 gniazda pracujące z przetwornicy (na ogół jest to nie wykonalne chyba że ktoś ma łatwy dostęp do puszek elektrycznych i liczy się z pruciem tynków). Dodatkowo łatwo o pomyłkę i podłączenie do wydzielonego gniazda odkurzacza lub żelazka - i znów ciemność... Po którymś przeciążeniu przetwornica się spali... Jedyne rozwiązanie to większy zapas mocy a to związane jest z większym kosztem przetwornicy i znowu przekraczamy przeznaczoną kwotę.

Pomysł mi się podoba ale szczerze lepiej poczekać i dołożyć jakąś kwotę albo z niego zrezygnować.
  • Poziom 10  
    Jak koledzy zauważyli nie chodzi o opłacalność inwestycji, tylko co wybrać z istniejących rozwiązań na rynku.
    Sam pracuję w podobnej branży "chłodnictwie-klimatyzacji" i sam wiem że nie za każdym wyborem idzie ekonomia.
    Tak że proszę kolegów o ukierunkowanie, co wybrać, bez obciążenia kosztami inwestycji.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o wydajność systemu i jego aspekty funkcjonalności związane z zapytaniem.
    Co koledzy proponują w tym zakresie cenowym i co tym mogę zasilić, a o co zwiększyć instalację aby spełniła wymagania ile kasy dodatkowo wydać.
    Zaproponujcie coś sensownego, na co mam zwracać uwagę przy zakupie paneli, przetwornicy(regulatora) czy to baterii żelowych.
    Nie chce mi się wierzyć że na tym forum nie ma kompetentnych osób do udzielenia takowych informacji, a słońce coraz wyżej i oszczędności uciekają.
    Jest to temat przyszłościowy i rozważania nad nim wzbogaci innych na przyszłość, z tym że koszty za rok czy dwa będą o kilka razy mniejsze.
  • Specjalista elektryk
    mpgorol napisał:
    Nie chce mi się wierzyć że na tym forum nie ma kompetentnych osób do udzielenia takowych informacji, a słońce coraz wyżej i oszczędności uciekają.

Na tym forum jest wiele kompetentnych osób, tylko jak Ci tłumaczą, że Twój pomysł jest chybiony, a Ty się upierasz na Swoim, to co Ci jeszcze mają doradzić? No powiedz, czego jeszcze oczekujesz?:|
  • Poziom 12  
    Nie zgadzam się z przedmówcą. Pomysł od strony ekonomicznej jest na dzień dzisiejszy nieopłacalny ale to nie jest problemem autora. Sens nie dla każdego jest taki sam, a autor liczy się z modyfikacjami zamysłu i kosztów.

Moje sceptyczne podejście do możliwości systemu za 10.000zł wynika z praktyki. Może wydaje się to proste: kupić panele, akumulatory, przetwornice i kontroler i do dzieła....
    Tak na prawdę wymaga to już trochę doświadczenia i realnego spojrzenia na pomysł. Czas to pieniądz - wyjdzie "najtaniej" dla kogoś kto nie pracuje albo ma nadmiar wolnego czasu. Tylko nie wiem czy autor należy do takich osób.
    Czas jest potrzebny bo trzeba zrobić zarys projektu, przemyśleć umiejscowienie, okablowanie, zabezpieczenia, zmiany w instalacji. Należy wykonać obliczenia "możliwości systemu", określić zapotrzebowanie energetyczne.
    Jak już wiadomo co gdzie, dlaczego, ile i jakiej średnicy to trzeba to kupić i wykonać. Wspominałem już o prowadzeniu przewodu ziemią albo pomiędzy piętrami w budynku. Prosta czynność a już pochłania czas i pieniądze. A gdzie pozostała część prac i kosztów?

Zrobić coś co będzie działać nie jest sztuką. Sztuką jest zrobić coś co będzie dobrze działać i spełniać swoje założenia.

Gdyby autor był zainteresowany nawiązaniem współpracy to proszę o maila.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 9  
    qran napisał:
    Co do zwrotu kosztów to autor wątku napisał "Pomijając wszelkie aspekty związane z opłacalnością takiej instalacji .." więc nie stanowi to problemu.

"600W baterii słonecznych (12V) można zakupić bez żadnego problemu w cenie ok. 5700 zł." Przejrzałem już parę stron i takich nie widzę.

Uważam, że jak na moc 600W to koszt jest zaniżony. Cena za ogniwa wydaje mi się podejrzana.

Przetwornica 1kW jest stanowczo za mała - przy częściowym obciążeniu i załączeniu lodówki zadziałają bezpieczniki i będzie "ciemność, widzę ciemność". Trudno przerobić instalacje w domu i wydzielić tylko np 2 gniazda pracujące z przetwornicy (na ogół jest to nie wykonalne chyba że ktoś ma łatwy dostęp do puszek elektrycznych i liczy się z pruciem tynków). Dodatkowo łatwo o pomyłkę i podłączenie do wydzielonego gniazda odkurzacza lub żelazka - i znów ciemność... Po którymś przeciążeniu przetwornica się spali... Jedyne rozwiązanie to większy zapas mocy a to związane jest z większym kosztem przetwornicy i znowu przekraczamy przeznaczoną kwotę.

Pomysł mi się podoba ale szczerze lepiej poczekać i dołożyć jakąś kwotę albo z niego zrezygnować.

Nie zgadzam się z przedmówcą. Pomysł od strony ekonomicznej jest na dzień dzisiejszy nieopłacalny ale to nie jest problemem autora. Sens nie dla każdego jest taki sam, a autor liczy się z modyfikacjami zamysłu i kosztów.

Moje sceptyczne podejście do możliwości systemu za 10.000zł wynika z praktyki. Może wydaje się to proste: kupić panele, akumulatory, przetwornice i kontroler i do dzieła....
    Tak na prawdę wymaga to już trochę doświadczenia i realnego spojrzenia na pomysł. Czas to pieniądz - wyjdzie "najtaniej" dla kogoś kto nie pracuje albo ma nadmiar wolnego czasu. Tylko nie wiem czy autor należy do takich osób.
    Czas jest potrzebny bo trzeba zrobić zarys projektu, przemyśleć umiejscowienie, okablowanie, zabezpieczenia, zmiany w instalacji. Należy wykonać obliczenia "możliwości systemu", określić zapotrzebowanie energetyczne.
    Jak już wiadomo co gdzie, dlaczego, ile i jakiej średnicy to trzeba to kupić i wykonać. Wspominałem już o prowadzeniu przewodu ziemią albo pomiędzy piętrami w budynku. Prosta czynność a już pochłania czas i pieniądze. A gdzie pozostała część prac i kosztów?

Zrobić coś co będzie działać nie jest sztuką. Sztuką jest zrobić coś co będzie dobrze działać i spełniać swoje założenia.

Gdyby autor był zainteresowany nawiązaniem współpracy to proszę o maila.
    Pozdrawiam!

1. Baterie w tej cenie to już prawie norma. Podejrzenie może wynikają stąd, że gdzieś za nie Pan przepłacił :wink: .

2. Montaż to nic magicznego. Regulator do akumulatora, panele do regulatora, przetwornica do akumulatora. Zmartwienia typu: jak poprowadzić przewód do odbiornika pozostawiam bez komentarza. :roll:

3. Jeśli ktoś się na tym nie zna wysyła zapytanie o wycenę do kilku firm. Powinien otrzymać odpowiedz z propozycją odpowiedniego systemu. Każda porządna firma wystawia gwarancję na swój system więc w razie problemów nie nas głowa boli.

4. Jeśli chodzi o zwrot kosztów na dzień dzisiejszy nie można na to liczyć, jak cena paneli spadnie, technika pójdzie do przodu, lub unia zaproponuje dotację wtedy tak, na razie czekamy.
    Systemy solarne stosuje się głównie w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest utrudniony: w domkach letniskowych, na działce, łodziach, kamperach.
    Trzeba liczyć się z tym, że system paneli o mocy 600W w słoneczny letni dzień może oddać do czterech razy więcej niż w zimowy pochmurny dzień gdzie uzyskamy jedynie 600W czyli tyle ile mają panele. Jeśli chodzi o montaż to najdogodniejsze kierunki to południe, ewentualnie południowy wschód. Pod kątem od 20 do 40 stopni unikać zacienionych miejsc 8-) .

Istalacja 600W za 10 tys. zł jest realna.

Systemy solarne to nie jest czarna magia, ale jak wszystko trzeba to robić z głową.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    No cóż.... I wszytko jasne!
    Mnie cieszy że znalazł się ktoś lepszy w tej dziedzinie i zapewne z chęcią udzieli kilka fachowych rad.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • Poziom 10  
    Dziękuję przedmówcą za pochlebne opinie.
    Mam już koncepcję montażu, a mianowicie:
    System paneli na dachu budynku o nachyleniu ok 10 stopni (prawie Gierkówka tylko że bez szlaki i wykonany spad 10 stopni)
    przewody mają iść kanałami wentylacyjnymi do kotłowni gdzie będzie znajdować się regulator, akumulator i przyłącze do tablicy bezpiecznikowej, gdzie będzie znajdował się przełącznik pomiędzy zasilaniem z sieci a panelami.
    I tu kolejne moje zapytanie: Czy istnieją takie regulatory w których będzie można zaprogramować poziom zasilania bateryjnego w którym zasilanie z baterii zostanie przełączony na sieć.
    Chodzi o to aby zbytnio nie rozładować akumulatorów, aby mogły one do rana zasilić oświetlenie nocne ledowe.
  • Moderator
    mpgorol napisał:

przewody mają iść kanałami wentylacyjnymi do kotłowni gdzie będzie znajdować się regulator, akumulator i przyłącze do tablicy bezpiecznikowej, gdzie będzie znajdował się przełącznik pomiędzy zasilaniem z sieci a panelami.

1. Czy wiesz, że przewodami wentylacyjnymi NIE WOLNO prowadzić żadnych przewodów, kabli, linek, sznurków, ani podobnych rzeczy? Dlaczego nowoczesność chcesz łączyć ze zmniejszeniem bezpieczeństwa mieszkańców?
    2. W niektórych kotłowniach wymagany jest określony - wysoki - stopień szczelności instalacji i odpowiedni stopień ochrony sprzętu. To zależy głównie od paliwa. Czy u Ciebie nie będzie kolizji z projektowaną aparaturą?
    3. Jeśli nie ma fabrycznych podobnych regulatorów, to zawsze się da zbudować taki, który będzie potrzebny.
  • Poziom 12  
    Nie spotkałem się z fabrycznymi, jeżeli są to na pewno nie w kwotach podawanych wcześniej. Jeżeli nie ma to można taki wykonać. Tak czy inaczej koszty się zwiększą - pisałem o tym wcześniej a rozpoczęte praktyczne rozważania zaczynają tego dowodzić.
    Edit: dopisek
    1. Nachylenie 10st nie jest optymalne i będzie się wiązało ze zmniejszeniem (chociażby częściowym) wydajności i ograniczeniem ilości lub mocy dołączanych odbiorników. Mam nadzieje że "spadek" skierowany jest w kierunku południa lub "okolic".

2. Mocowanie na dachu.. Zapewne nie bezpośrednio tylko jakaś konstrukcja zapewniająca pewne mocowanie (szkoda jakby wiatr oderwał panel i rozbił o coś lub o kogoś...) i szczelność dachu. Przewody też należałoby jakoś wprowadzić do środka budynku. I co w razie uderzenia pioruna?
    Pozdrawiam!
  • Poziom 2  
    Nachylenie o kącie 10 stopni to spadek wydajności o 10%-15% , gdy są ustawione na południe.
    Do mocowania na dachach służą specjalne profile aluminiowe oraz haki rozwiązań montażu jest wiele.
    Do kontroli rozładowania akumulatorów i przełączanie na zasilanie zewnętrzne i na odwrót służy przetwornica z systemem UPS, która zapewni napięcie 230V. Koszt jest dosyć spory, bo za 1,5 kW trzeba zapłacić około 2500 zł.
    Co do podłączenia do sieci muszą to być wydzielone obwody. Do sieci może być podłączona jedynie przetwornica.
    System podłączony do sieci wymaga odpowiednich regulacji prawnych o których szkoda się rozpisywać.
  • Moderator
    modernhome.pl napisał:

System podłączony do sieci wymaga odpowiednich regulacji prawnych o których szkoda się rozpisywać.

Czego większość amatorów w ogóle nie bierze pod uwagę i jest zdziwiona, gdy się dowiaduje.
  • Poziom 10  
    Jeśli chodzi o nachylenie nie ma problemu zrobić w konstrukcji dystansów niwelujących tą niedogodność, tak że tym nie ma się co przejmować.
    Pokrycie dachu jest z kilu warstw papy na wylewce betonowej, tak że i montaż nie sprawi dużych problemów.
    Ale nie chodzi o problemy montażowe, chodzi o podstawowy dylemat co wybrać aby nie przepłacać a uzyskać efekt zbliżony do żądanego, przynajmniej w części w tym zakresie cenowym.
    Bynajmniej znalazłem kilka podobnych ofert składających się z:
    Code:
    Budowa

Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne 180W SL180-24 - 2 szt
    Inwerter solarny Mean Well TN-1500 224B 24V/230V
    Czysta sinusoida na wyjściu - 1 szt    
    Akumulator AGM 100Ah/12V ZAP Energy Plus - 2 szt    

Koszt 8.491,10 zł

Lub wersja bogatsza przekraczająca nieco budżet ale może i da się do niego dołożyć:
    Code:
    Budowa

Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne 180W SL180-24 - 3 szt    
    Inwerter solarny Mean Well TN-1500 224B 24V/230V
    Czysta sinusoida na wyjściu - 1 szt    
    Akumulator AGM 140Ah/12V ZAP Energy Plus - 2 szt    

Koszt 11.282,20 zł

I co o tym sądzicie, pomijając wszelkie aspekty z montażem, sam to zrobię i uwzględniam iż muszę trochę kasy na to przeznaczyć.
    Chodzi o sam zakup podzespołów.
    I co tym mogę zasilić jeśli nie całość.
    Czadziło by mi o to aby była możliwość przełączenia na zasilanie z sieci gdyby stan akumulator mia za małą moc i aby pozostało przynajmniej tyle mocy aby zasilić oświetlenie nocne.
  • Specjalista elektryk
    mpgorol napisał:
    ...I co tym mogę zasilić jeśli nie całość...

Możesz zasilić:
    - domek dla lalek,
    - akwarium z rybkami,
    - kolejkę PIKO,
    - lampki na choinkę,
    Masz możliwości co niemiara.
  • Poziom 2  
    Pierwszy zestaw:
    Zimą odda przez dzień 360W latem 1440W (w najlepszych warunkach, a takich dni nie jest za dużo)
    Drugi zestaw:
    540W w zimę 2160W latem w najlepszych warunkach

Oba zestawy są za małe. Będą problemy przy większym zużyciu.
  • Poziom 10  
    Reasumując:
    Za taką kasę to odpowiedniego układu nie zrobię (na dzień dzisiejszy), ale mogę ten zestaw zastosować jako bazę pierwotną do późniejszej rozbudowy (jak ceny paneli spadną).
    Przygotuję sobie konstrukcję na 6 paneli a na razie zamontuję 2 panele po 180W.
    Kwestia invertera, czy on mi później obsłuży 6 paneli i czy mogę w przyszłości dodać panele o innej mocy ?? czy muszą to być 180W ??
    Kwestia akumulatorów jest raczej oczywista, przy rozbudowie będę musiał kupić nowe o odpowiedniej pojemności, chyba że po załóżmy 2 latach będę mógł dorzucić tyle akumulatorów 100Ah co dodam paneli??

I tak na koniec czy ten zestaw
    Code:
    Moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne 180W SL180-24 - 2 szt

Inwerter solarny Mean Well TN-1500 224B 24V/230V Czysta sinusoida na wyjściu - 1 szt   
    Akumulator AGM 100Ah/12V ZAP Energy Plus - 2 szt   

Koszt 8.491,10 zł

jest warty tej kasy, czy ktoś może zaproponować inne źródło w atrakcyjniejszych cenach?
  • Poziom 13  
    Jeśli temat jeszcze aktualny to znalazłem dla ciebie coś fajnego
    zobacz to Link
    i jeszcze zostanie ponad 1tyś

Albo to Link

To pierwsze jest w zakładce "zestawy oświetleniowe" ponieważ ma akumulatory mniejszej pojemności jest ich więcej bo aż 4 ale cała ich pojemność nie dorównuje z 2 zestawu jednemu