Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Fantazja 100 - rekonstrukcja

Podola 07 Maj 2010 09:03 2796 4
  • #1 07 Maj 2010 09:03
    Podola
    Poziom 10  

Witam serdecznie.
    Dostałem od znajomego stare kolumny podłogowe Tonsil Fantazja 100. Były w stanie dobrym, obudowy całe z maskownicami. Niestety głośników wysokotonowych brak, niskotonowe dwa oryginalne o oznaczeniu TC 155 oraz dwa czeskie. Jeden oryginalny TC 155 (bodajże GDN 16/40) wyzionął ducha. Zwrotnice sprawne, wymienione zostały w nich tylko cewki od głośników wysokotonowych bo spłynęły od temperatury (poprzedni właściciel miał tam podpięte papierowe głośniki średniotonowe).
    Zabrałem się za ich odrestaurowanie i szukałem oryginalnych głośników Tonsil. Niestety firma po powrocie do produkcji pominęła je w swych planach :( Dopasowano mi głośniki o podobnych parametrach ze słynnej firmy Alphard i niestety ale to nie gra :( Zacząłem poszukiwania na własną rękę i na Allegro trafiłem na przetworniki o symbolu GTC 16/40/1 4 Ohm i z karty katalogowej wynika, iż powinny się zmieścić. Raczej powinny, bo już je zamówiłem i czekam na kuriera :)
    Mam nadzieję, że uda mi się z nich wydobyć dźwięk taki, jaki konstruktor sobie życzył i że będą cieszyć me ucho jeszcze przez długie lata.
    Cały zestaw opisany jest jako 4 Ohm, natomiast głośnik wysokotonowy jest 8 Ohm. I tak tez będzie po mojej ingerencji. Miałem problem z doborem głośnika wysokotonowego iż poprzedni właściciel powiększył otwór i nic mi się tam nie mieściło. Z wielkim trudem upchnąłem tam GDWK 10/80/19. Poprzednio był Alphard (też mi polocono ;( ) i on również nie grał.
    Mam nadzieję, że jak przyjdą te GTC i podpasują to jakość dźwięku zrekompensuje mi stracony czas i pieniądze w poszukiwaniu złotego środka.
    Założyłem ten temat gdyż w sieci jest bardzo mało informacji o tym wyrobie i po moich przejściach może komuś się przyta ta lektura.
    Jak tylko zamontuje przetworniki opiszę wrażenia.

0 4
  • #2 07 Maj 2010 23:43
    miruzyru
    Poziom 9  

Miałem podobny problem. Posiadam kolumny bardzo podobne do fantazji 100, z tym że w moich zestawach wcześniejszy właściciel zastosował głośniki tubowe. Po kontakcie z działem serwisowym tonsila zastosowałem wysokotonowe GDWK 11/100 8ohm. Kolega zobaczy temat na elektrodzie, są tam zdjęcia:

Tonsil ZgB 90-4-574

Musze przyznac że mają dosc ciekawe brzmienie. Miękkie niskie,średnie bardzo wyraziste i wysokie na smyczy.

0
  • #3 08 Maj 2010 21:19
    Podola
    Poziom 10  

miruzyru no właśnie wyglądają identycznie jak Twoje.

Głośniki zamontowane, wrażenia nie do opisania. Dźwięk po prostu mnie zaskoczył. Spodziewałem się, że ładnie to zagra ale nie wiedziałem, że aż tak. Jestem w końcu usatysfakcjonowany. Pozostało mi tylko uporać się z mocowaniem głośnika wysokotonowego. Nie mam zbytnio pomysłu jak trwale i solidnie pomniejszyć otwór w ścianie czołowej :(

Na dzień dzisiejszy prezentują się tak:

Tonsil Fantazja 100 - rekonstrukcja Tonsil Fantazja 100 - rekonstrukcja Tonsil Fantazja 100 - rekonstrukcja

Poszukuję oryginalnych czarnych wkrętów do głośników czyli DIN 7983 4,2x19 bo te co są to jakiś żart. Brakuje mi też kilku bolców do maskownicy ale to sprawy typowo estetyczne. Podstawa już jest i działa jak fabryka chciała :)

0
  • #4 08 Maj 2010 22:37
    809912
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Maj 2010 07:48
    Podola
    Poziom 10  

Cytat:
    Wszystkie głośniki w niej miały impedancję znamionowa 8 om

No to pięknie, sugerowałem się opisem do Fantazji 70 gdzie ponoć GDN był w wersji 4 ohm. No nic, ja już więcej nie mam zamiaru zmieniać głośników bo te grają świetnie i mam nadzieję że nic się przez taką konfigurację nie posypie.

Co do zmiany wielkości otworu pod głośnik wysokotonowy to świetny pomysł. Jak znajdę chwilę wolnego czasu to się za to zabiorę. Teraz głośniki się stykają ale zmieniając kształt otworu przesunę je nieco wyżej i już ten problem zniknie. Dzięki za rady i sprostowanie.

0