Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE 555 jako generator monostabilny

Gordios 07 Maj 2010 11:58 3421 2
  • Schemat bardzo prostego a zarazem przydatnego generatora monostabilnego wyzwalanego zboczem ujemnym. Układ zbudowany jest na legendarnym scalaku NE555, długość trwania dodatniego impulsu wyjściowego zależy od wartości rezystora R i kondensatora C i można wyliczyć ten czas ze wzoru :
    T[s]=1,1*R[ohm]*C[F]

NE 555 jako generator monostabilny

Fajne!
  • Relpol
  • #2 06 Lis 2011 17:09
    tom12342
    Poziom 10  

Witam jeśli mogę dołączę sie z pytaniem do tego tematu.
    Wykonałem juz wcześniej 2 takie układy do różnych zastosowań, i teraz przy 3 mam problem z któym nie mogę się uporać. Układ taki jak na rysunku załącza na określony czas (2minuty) przekaźnik12V (P1) którego styki podają 230V na cewkę przekaźnika 230V (P2)- przekażnik P2 zasila transformator do napędu bramy i żarówkę oświetlającą podjazd.
    Problem w tym ze po podaniu sygnału na pin 2 i załączeniu układu tzn załączeniu urządzeń układ po 2 minutach próbuje wyłączyć przekaźniki ale załącza sie na następne 2 minuty i tak w kółko.
    Gdy układ działa bez przekaźnika P2 tego 230 do któego podłączone są odbiorniki to działa stabilnie, za każdym razem sią rozłącza.
    Próbowałem zmienić przekaźnik 230V na nowszy, zmienialem elementy układu, kondensator podpięty do nóżki 5 1nF , 10nF 100nF, rezystor podłączony od 2 nóżki od 1kOhm do 27kOhm, Próbowałem różnych schematów tego układu znalezionych w internecie.
    Może ktoś z was spotkał się z takim zachowaniem układu i pomoże.
    układ działa niepewnie , nie rozłącza po zadanym czasie odbiornika.
    Pozdrawiam Tomek

• Relpol
  • #3 17 Gru 2011 14:37
    Michał 911
    Poziom 18  

A czy w takim układzie, przy ciągłym zwarciu nóżki 2 z masą układ zadziała tak;
    Odliczy ustalony czas zrobi pauzę?
    Jeśli nie, to co trzeba zmienić, żeby tak włąśnie dział?