Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolektory sloneczne - które parametry istotne?

Rafalsms 07 May 2010 12:58 8643 17
  • #1
    Rafalsms
    Level 9  
    Witam.
    Stoję obecnie przed wyborem kolektorów słonecznych.

    Po wstępnej eliminacji pozostały mi dwie polskie firmy: WATT (model 300S) oraz HEWALEX (model KS200 TLP).

    Trafiłem na elektrodzie na stronkę organizacji badającej kolektory.
    Testowane kolektory posiadają następujące parametry:
    WATT:
    Zero-loss collector efficiency n0 = 0,752
    Heat loss coefficient a1 = 3,55 [W/m2*K]
    Temperature dependece of the heat loss coefficient a2 = 0,0177 [W/m2*K]
    Incidence angle modifier flat collector = 0,927
    Effective thermal capacity of collector = 4,8 [kJ/m2*K]

    HEWALEX:
    Zero-loss collector efficiency n0 = 0,802
    Heat loss coefficient a1 = 3,80 [W/m2*K]
    Temperature dependece of the heat loss coefficient a2 = 0,0067 [W/m2*K]
    Incidence angle modifier flat collector = 0,94
    Effective thermal capacity of collector = 3,26 [kJ/m2*K]


    Pierwsze 3 parametry przemawiają za Hewalex'ami jednak ostatni parametr tzn: Effective thermal capacity of collector jest zdecydowanie korzystniejszy dla WATT'ow.

    Wyniki tych testów posiadają więcej danych takich jak pojemność kolektorów, ich powierzchnia, ciśnienie, temperatura stagnacji jednak te które wymieniłem maja chyba bezpośredni wpływ na ilość i szybkość nagrzanej wody :)

    Proszę o państwa porady/sugestie na temat tego, który lepiej sprawdzi się w naszych warunkach.

    Pozdrawiam.
  • #2
    dr_z
    Level 17  
    "Effective thermal capacity of collector" - Efektywna pojemność cieplna... czyli gdy zajdzie słonko to WATT przez trochę dłużej będzie grzać wodę bo zmagazynował więcej ciepła, czyli lepiej się sprawdza przy zmiennej pogodzie, co prawda specem nie jestem ale kolega prosił o sugestie ;)
  • #3
    immax
    Level 11  
    Niby tak ale wolniej będzie osiągał temperaturę roboczą po wyjściu słońca. Ja bym wybrał taki o mniejszej bezwładności cieplnej.
  • #5
    Rafalsms
    Level 9  
    Czyli z waszych podpowiedzi wynika ze jednak Hewalex bylby lepszym rozwiazaniem.

    Chcialem obliczyc sobie sprawnosc chwilowa jednak nie wiem jaka przyjac usredniona roznice temperator dla naszego rejonu. Moze jakies podpowiedzi ?

    EDIT:

    Dla wyliczen przyjalem:
    roznica temperator dT = 60
    natezenie promieniowania Eg=800

    Z wyliczen wyszly mi nastepujace sprawnosci:

    Hewalex 0,5435
    Watt 0,475
  • #6
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    wawrzeczko_t napisał:
    Quote:
    http://solarblog.pl/2009/05/20/sprawnosc-kolektora-slonecznego/

    A bzdur tam co nie miara.
    pozdrawiam.
    Witold
  • #7
    davvid80
    Level 17  
    bachus1: proszę o detale bo nie doszukałem się tam nieprawdziwych informacji...

    A co do parametrów kolektora na jakie trzeba zwarać uwagę to przede wszystkim moc użyteczna kolektora - podawana dla konkretnych, najczęściej kilku wartości napromieniowania i różnych delt temperatur kolektora i otoczenia, oraz jakość wykonania produktu - certyfikaty potwierdzające wykonanie zgodnie z normami itd itp... nie mniej istona jest automatyka oraz możliwość współpracy z automatyką kotła (tłumienie ogrzewania wody przez kocioł w czasie pracy solarów itd.)
    Pozdrawiam
  • #8
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    davvid80 napisał:
    Quote:
    bachus1: proszę o detale bo nie doszukałem się tam nieprawdziwych informacji...

    przytoczę tylko parę: Jakie kolektory – harfowe czy meandrowe? i link: http://solarblog.pl/2009/08/15/jakie-kolektory-harfowe-czy-meandrowe/
    Cały ten artykuł porównujący dwa typu absorberów jest pisany przez osobę kompletnie nie znającą się na kolektorach, zmanipulowane zostały sposoby połączeń kolektorów do instalacji, zdjęcia termowizyjne przedstawiają jak rozgrzany czynnik ogrzewa blachę (pompowano gorący czynnik), a nie jak blacha od slońca rozgrzewa czynnik a to nie to samo, na ten temat toczyła się dyskusja: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html
    Te zdjęcia przewalają się jeszcze przez parę prezentowanych tam artykułów
    Rozkład oporów w obydwu absorberach to już radosna twórczość.
    2. Jak wybrać dobry kolektor próżniowy? i link: http://solarblog.pl/2009/04/05/jak-wybrac-dobry-kolektor-prozniowy/
    Przedstawiane są ty dwa typy rur: o pojedynczej rurze i o podwójnej .
    Na rysunkach o rurze podwójnej zasugerowano że promienie przechodzą przez dwie rury szklane przez co promieniowanie jest mniejsze. Autor pewnie nie widział jak jest taka rura skonstruowana. A wystarczy zbić taką rurę i będzie wszystko wiadomo. Otóż warstwa absorbcyjna napylona jest na zewnętrznej ściance wewnętrznej rury a więc promieniowanie przechodzi przez zewnętrzną rurę i pada na warstwę absorbcyjną nie przechodząc przez drugą rurę. Konstruując kolektor o bezpośrednim przepływie uzyskamy większe sprawności opierając się na rurach o podwójnej ściance z czysto technologicznych powodów.
    3.A już szczytem manipulacji jest: Jak pracuje kolektor próżniowy zimą? i link http://solarblog.pl/2009/12/19/402/
    Cytat: Dzięki zastosowaniu 1 ściennych rur szklanych w kolektorach próżniowych, ich odmrażanie jest stosunkowo szybkie... i dalej zdjęcia przedstawiające przykryte śniegiem kolektory próżniowe o rurach dwuściennych i kolektory płaskie.
    Ale już nie pokazano czy faktycznie kolektor jednorurowy roztopi śnieg jak w kolektorze płaskim. Jak porównujemy do siebie kolektory próżniowe o różnych rurach to nie mieszamy kolektorów płaskich bo te pracują na innej zasadzie. Otóż ani jedno ani dwu rurowy nie roztopi bo w kolektorach próżniowych nie zachodzi zjawisko konwekcji jak w kolektorach płaskich i to jest główna bolączka kolektorów próżniowych zimą.
    Można by tak jeszcze więcej.
    Ciekawe dla czego na tym blogu nie umożliwiono dodawanie komentarzy ani wpisów? Ten blog jest przykładem jak w prosty sposób manipulować czytelnikiem nie znającym przecież zawiłości budowy kolektorów i zasad działania instalacji solarnej. Choć jest tam parę rzeczy opisanych w rzetelny sposób.
    pozdrawiam.
    Witold
  • #9
    Kaszpir77
    Level 21  
    Dołączę się z podobnym pytaniem. Na pewnym portalu aukcyjnym ;) są kolektory firmy Ulrich SG1800/24. W opisie jest o technologii heat-pipe itd. Wiem, że to chińszczyzna ale może ich zakup ma sens. Biorę pod uwagę albo je albo 2 płaskie pola Hewalexu. Co lepiej wybrać?
  • #10
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Kaszpir77 napisał:
    Quote:
    Co lepiej wybrać?

    Zdecydowanie to drugie roziązanie.
    pozdrawiam.
  • #11
    Kaszpir77
    Level 21  
    bachus1 wrote:
    Witam.
    Kaszpir77 napisał:
    Quote:
    Co lepiej wybrać?

    Zdecydowanie to drugie roziązanie.
    pozdrawiam.

    Powiem szczerze że tak myślałem. U moich rodziców 3 płaskie panele Hewalexu pracują bezawaryjnie od 6 lat. Rozwiązanie sprawdza się idealnie, szczególnie, że jednynym innym źródłem CWU jest kocioł na paliwo stałe.
  • #12
    davvid80
    Level 17  
    bachus1 wrote:
    (...)zdjęcia termowizyjne przedstawiają jak rozgrzany czynnik ogrzewa blachę (pompowano gorący czynnik), a nie jak blacha od slońca rozgrzewa czynnik a to nie to samo(...)

    Nie wiem jak było dokładnie, czy pompowano czynnik zimny czy gorący, to wie tylko autor zdjęcia - a tym zdjęciu chodzi o porównanie oporów przepływu i o to jak zachowuje się czynnik przy połączeniu jednostronnym baterii kolektorów - temperatura czynnika tylko pomaga to ocenić.

    bachus1 wrote:
    Rozkład oporów w obydwu absorberach to już radosna twórczość.

    Nie byłbym taki pewien - spróbujmy bez nerwowych ruchów porównać wykresy oporów przepływu kolektora z meanderem (np. Vaillant, Viessmann) i harfą (np. Hewalex, Sunex)

    bachus1 wrote:
    Otóż warstwa absorbcyjna napylona jest na zewnętrznej ściance wewnętrznej rury a więc promieniowanie przechodzi przez zewnętrzną rurę i pada na warstwę absorbcyjną nie przechodząc przez drugą rurę.

    Chętnie jutro rozbiję taką rurę bo szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie. Zakładając, że jest jak mówisz to ciepło z absorbera aby zostało przetransportowane do cieczy solarnej musi przejść przez warstwę szkła i ściankę rury... hmm...

    bachus1 wrote:
    Konstruując kolektor o bezpośrednim przepływie uzyskamy większe sprawności opierając się na rurach o podwójnej ściance z czysto technologicznych powodów.

    Oj...

    bachus1 wrote:
    Otóż ani jedno ani dwu rurowy nie roztopi bo w kolektorach próżniowych nie zachodzi zjawisko konwekcji jak w kolektorach płaskich i to jest główna bolączka kolektorów próżniowych zimą.

    Tak jest... ale zawsze pozostaje strata przez promieniowanie. Śnieg się na pewno nie roztopi, ale szron owszem.

    Pozdrawiam
  • #13
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    Rozpatrzmy wszystkie te kwestje w bardzo dużym skrucie bez zbędnej dokładności, bo o każdej można by z osobna napisać po 4 strrony maszynopisu.
    davvid80 napisał:
    Quote:
    bachus1 napisał:
    (...)zdjęcia termowizyjne przedstawiają jak rozgrzany czynnik ogrzewa blachę (pompowano gorący czynnik), a nie jak blacha od słońca rozgrzewa czynnik a to nie to samo(...)

    Nie wiem jak było dokładnie, czy pompowano czynnik zimny czy gorący, to wie tylko autor zdjęcia - a tym zdjęciu chodzi o porównanie oporów przepływu i o to jak zachowuje się czynnik przy połączeniu jednostronnym baterii kolektorów - temperatura czynnika tylko pomaga to ocenić.

    Zakładamy, że to faktycznie zdjęcia termowizyjne a nie rysunki na potrzeby reklamy. Zwróć uwagę z której strony i gdzie są strzałki oraz ich kierunek, czerwone idą do kolektora a nie z kolektora. I tak będzie faktycznie jak na zdjęciach. Ale: harfę podłącza się w układzie Tichelmana i w żaden inny sposób czyli po przekątnej, zasilanie od dołu (zimny czynnik) a wyjście u góry po przekątnej (ogrzany czynnik). Jak podłączymy tak kolektor to droga czynnika z dołu do góry będzie taka sama w każdej z poszczególnych rurek, a więc rozkład temperatury będzie równomierny na całym absorberze, podobnie jak w meandrze.
    Quote:
    bachus1 napisał:
    Rozkład oporów w obydwu absorberach to już radosna twórczość.

    Nie byłbym taki pewien - spróbujmy bez nerwowych ruchów porównać wykresy oporów przepływu kolektora z meanderem (np. Vaillant, Viessmann) i harfą (np. Hewalex, Sunex)

    Szybko i pobieżnie: w harfie jest na ogół 9 rurek fi 8, powierzchnia przekroju jednej wynosi 52mm2 X9=468mm2 przydługości 2m +zbiorcze, łącznie 4m.
    Jeżeli w meandrze zastosujemy jedną rurę o fi22mm to jej przekrój będzie wynosił 380 mm2 przy jej łącznej długości ok.7m. Proszę porównać!
    Przykład: dla przepływu 200l/min, Hewalex KS2000 SP 900Pa-harfa Vitosol 200F 3600Pa-meander.
    Quote:
    bachus1 napisał:
    Otóż warstwa absorbcyjna napylona jest na zewnętrznej ściance wewnętrznej rury a więc promieniowanie przechodzi przez zewnętrzną rurę i pada na warstwę absorbcyjną nie przechodząc przez drugą rurę.

    Chętnie jutro rozbiję taką rurę bo szczerze mówiąc zaskoczyłeś mnie. Zakładając, że jest jak mówisz to ciepło z absorbera aby zostało przetransportowane do cieczy solarnej musi przejść przez warstwę szkła i ściankę rury... hmm...

    Więcej na ten temat: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja1
    Strona dopiero będzie poprawnie wyświetlana pod koniec tygodnia.
    Quote:
    bachus1 napisał:
    Konstruując kolektor o bezpośrednim przepływie uzyskamy większe sprawności opierając się na rurach o podwójnej ściance z czysto technologicznych powodów.

    Oj...

    Link jak wyżej. Jeżeli ciepło będzie odzyskiwane bezpośrednio w miejscu powstawania to takie urządzenie będzie najsprawniejsze. W kolektorach jednorurowych ciepło wytwarzane jest na listku absorbera, transportowane ciepłą rurką do czynnika Straty na przemianie fazowej, niekorzystnym stosunku powierzchni absorbera do skraplacza. Korzystniejszym jest układ o rurce współosiowej gdzie glikol odbiera ciepło bezpośrednio z listka absorbera.
    pozdrawiam.
    Witold
  • #14
    davvid80
    Level 17  
    bachus1 wrote:
    Zakładamy, że to faktycznie zdjęcia termowizyjne a nie rysunki na potrzeby reklamy. Zwróć uwagę z której strony i gdzie są strzałki oraz ich kierunek, czerwone idą do kolektora a nie z kolektora.

    Jak byk strzałka czerwona idzie od kolektora na odbiorniki ciepła, niebieska natomiast jest na zasilaniu kolektora (powrót z odbiornika). Taki rozkład strzałek i kolorów na kolektorach wskazuje, że nie jest to pompowanie ciepłej wody (lub innego medium).

    bachus1 wrote:
    Ale: harfę podłącza się w układzie Tichelmana i w żaden inny sposób czyli po przekątnej, zasilanie od dołu (zimny czynnik) a wyjście u góry po przekątnej (ogrzany czynnik).

    Powyższe rysunki zakładały połączenie jednostronne baterii kolektorów. Tu meander ma przewagę - mniejsza wymagana długość przewodów od baterii do odbioników, a więc mniejsze straty. Należy oczywiście uważać bo meander, meandrowi nie równy np. Vaillant posiada inaczej rozłożoną wężownicę niż Viessmann.[/quote]

    bachus1 wrote:
    (...)Przykład: dla przepływu 200l/min, Hewalex KS2000 SP 900Pa-harfa Vitosol 200F 3600Pa-meander.

    Aż 200 litrów/min ?! Na m2 średnio w meandrze należy przyjąć 40 litrów/h co daje na typowy kolektor około 1,5 litra/min. Niezależnie od wielkości instalacji nie zmienia się przepływ przez pojedynczy kolektor. Załączam wykres oporów przepływu dla płaskiego kolektora z meandrem - 1,5l/min daje około 100mbar oporów - i warto dodać, maksymalnie 10 płyt można połączyć jednostronnie, a opory wzrosną nieznacznie jedynie z uwagi na dłuższy odcinek zbiorczy każdego z kolektorów (połączenie równoległe).

    bachus1 wrote:
    Jeżeli ciepło będzie odzyskiwane bezpośrednio w miejscu powstawania to takie urządzenie będzie najsprawniejsze. W kolektorach jednorurowych ciepło wytwarzane jest na listku absorbera, transportowane ciepłą rurką do czynnika Straty na przemianie fazowej, niekorzystnym stosunku powierzchni absorbera do skraplacza. Korzystniejszym jest układ o rurce współosiowej gdzie glikol odbiera ciepło bezpośrednio z listka absorbera.
    pozdrawiam.

    Piszesz tu ewidentnie o kolektorze z rurami HeatPipe - i takie oczywiście będą miały niższą sprawność chwilową w porównaniu z kolektorem z bezpośrednim przepływem z uwagi na straty na przesyle ciepła. Kolektory te jednak charakteryzują się wyższą sprawnością całoroczną. Jeżeli jednak rozpatrzymy kolektory z przepływem bezpośrednim z jedną- i dwoma- ściankami szklanymi to zawsze pojedyncze szkło wypadnie korzystniej.
    Pozdrawiam
  • #15
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    davvid80 napisał:
    Quote:
    Jak byk strzałka czerwona idzie od kolektora na odbiorniki ciepła, niebieska natomiast jest na zasilaniu kolektora (powrót z odbiornika). Taki rozkład strzałek i kolorów na kolektorach wskazuje, że nie jest to pompowanie ciepłej wody (lub innego medium).

    Kurcze masz rację strzałki są prawidłowo co do meandra, patrz jak to wszystko można zmanipuloać ja odnosiłem się do innego, zerknij tu: http://wmzdz.pl/fileadmin/user_upload/wmzdz/publikacje/01_Wyd_A_WEB.pdf
    Quote:
    Powyższe rysunki zakładały połączenie jednostronne baterii kolektorów. Tu meander ma przewagę - mniejsza wymagana długość przewodów od baterii do odbioników, a więc mniejsze straty. Należy oczywiście uważać bo meander, meandrowi nie równy np. Vaillant posiada inaczej rozłożoną wężownicę niż Viessmann.

    Pisałem wcześniej, że przy podłączeniu kolektorów nie ma dowolności, jeżeli tak połączysz harfę jak na rysunku to powodzenia. to jedno a drugie nie cytuj tylko się zastanów.
    Prawidłowo podłączona harfa wygląda tak:
    Kolektory sloneczne - które parametry istotne?
    A teraz meander:
    Kolektory sloneczne - które parametry istotne?
    Przeanalizujmy ten rysunek: gdybyśmy podłączali do układu tylko jeden kolektor to faktycznie było by jak piszesz ale kolektory połączone są w baterie. Jeżeli by rozciągnąć ten meander to cały taki układ jest jednak harfą(składającą się z trzech rur) i połączenie takiego układu po jednej stronie (wejście czarnej strzałki i wyjście czerwonej) jest jednak błędem. Po to wcześniej pisałem o zrównoważeniu oporów przepływ w układzie Tichelmana. Pierwszy rysunek to suma harf drugi to jedna duża harfa skladająca się z meandrów a więc rur doprowadzających instalację trzeba tyle samo.
    Quote:
    bachus1 napisał:
    (...)Przykład: dla przepływu 200l/min,

    Oczywiście 200l/godzinę
    [quote]Niezależnie od wielkości instalacji nie zmienia się przepływ przez pojedynczy kolektor.[code]
    A popatrz na drugi rysunek i przeanalizuj długość drogi przez pierwszy kolektor i przez trzeci przy połączeniu czarna strzałka wlot czerwona wylot. Ciecze mają to do siebie, że płyną gdzie krótsza droga: przez pierwszy pójdzie najwięcej przez trzeci najmniej. Jeżeli będzie tak jak czrne strzałki to droga będzie taka sama przez każdy z trzech a więc i przepływ zrównoważony w całym układzie.
    Do całej tej analizy wystarczy podstawić kolory i obraz termowizyjny wyjdzie całkiem inny. Celowo tu nie wspominam o samych przepływach: laminarnym i turbulentnym bo to dopiero jest horror co się dzieje w meandrze gdzie ten ostatni jest główną przyczyną oporów przepływu.
    Quote:
    Piszesz tu ewidentnie o kolektorze z rurami HeatPipe - i takie oczywiście będą miały niższą sprawność chwilową w porównaniu z kolektorem z bezpośrednim przepływem z uwagi na straty na przesyle ciepła. Kolektory te jednak charakteryzują się wyższą sprawnością całoroczną. Jeżeli jednak rozpatrzymy kolektory z przepływem bezpośrednim z jedną- i dwoma- ściankami szklanymi to zawsze pojedyncze szkło wypadnie korzystniej.

    Wydaje mi się, że jeżeli sprawność chwilowa jest większa (w każdej chwili) to i sprawność całoroczna jest sumą sprawności chwilowych a więc większa całoroczna
    Quote:
    Załączam wykres oporów przepływu dla płaskiego kolektora z meandrem

    No to porównaj teraz:
    Poniżej Vitosol:
    Kolektory sloneczne - które parametry istotne?
    i Hewalex:
    Kolektory sloneczne - które parametry istotne?
    Są to raporty z badań sporządzone przez SPF a tym ośrodkiem to ja nie czuję się na silach polemizować i chyba nikt.
    Zwróć uwagę na oś X dla obu wykresów tam gdzie dla Hewaleksa kończy się wykres tam dla Vitosola dopiero zaczyna.

    pozdrawiam.
    Witold
  • #16
    davvid80
    Level 17  
    bachus1 wrote:
    Kurcze masz rację strzałki są prawidłowo co do meandra, patrz jak to wszystko można zmanipuloać ja odnosiłem się do innego, zerknij tu

    Ciekawe, Autor wykorzystał zdjęcia do własnego opracowania.

    bachus1 wrote:
    Prawidłowo podłączona harfa wygląda tak (zdjęcie)

    Czy ktoś pisał, że powinno się inaczej podłaczać harfę? To jest właśnie problem harfy, że dla prawidłowej pracy w grę wchodzi tylko podłączenie dwustronne. Taki sposób jest jednak o niebo lepszy od pojedynczej harfy (kolektor ma 2 tylko krućce).

    Załączony przez Ciebie rysunek przedstawiający sposób podłączenia kolektorów z meanderem jest nieprawidłowy! Ostatni kolektor w baterii musi być obrócony o 180st.

    bachus1 wrote:
    Przeanalizujmy ten rysunek: gdybyśmy podłączali do układu tylko jeden kolektor to faktycznie było by jak piszesz ale kolektory połączone są w baterie. Jeżeli by rozciągnąć ten meander to cały taki układ jest jednak harfą(składającą się z trzech rur) i połączenie takiego układu po jednej stronie (wejście czarnej strzałki i wyjście czerwonej) jest jednak błędem. Po to wcześniej pisałem o zrównoważeniu oporów przepływ w układzie Tichelmana. Pierwszy rysunek to suma harf drugi to jedna duża harfa skladająca się z meandrów a więc rur doprowadzających instalację trzeba tyle samo

    Opory przepływu - co też pokazują załączone przez Ciebie wykresy - w przypadku menadra są wielokrotnie większe od tranzytu - rury zbiorczej. Działa ona na tej samej zasadzie jak każdy rozdzielacz - gruba rura zbiorcza i cienkie wyprowadzenia. Zapewnia to równomierne rozłożenie przepływów. Dopiero powyżej 10 sztuk należy kolektory z meander łączyć dwustronnie (do 12 sztuk). Duże opory przepływu są oczywistym minusem kolektora z meandrem, ale pomijalnym w małych instalacjach. Przy dużych natomiast, instalacje pracują na niższych temperaturaturach i niższych przepływach (LowFlow) tym samym zmniejszając opory przepływu.

    bachus1 wrote:
    A popatrz na drugi rysunek i przeanalizuj długość drogi przez pierwszy kolektor i przez trzeci przy połączeniu czarna strzałka wlot czerwona wylot. Ciecze mają to do siebie, że płyną gdzie krótsza droga: przez pierwszy pójdzie najwięcej przez trzeci najmniej.

    Przeczytaj proszę do końca moje zdanie, odnośnie którego piszesz powyższy tekst - jest informacja o nieznacznym wpływie oporów im dalej od zasilania - układ jednak i tak jest zachowuje się równoważnie z uwagi na nieporównywalne opory tranzytu i meandra.

    bachus1 wrote:
    Wydaje mi się, że jeżeli sprawność chwilowa jest większa (w każdej chwili) to i sprawność całoroczna jest sumą sprawności chwilowych a więc większa całoroczna

    Tak by się wydawało, ale jeżeli kolektor ma możliwość dłuższej pracy w roku to całoroczna sprawność instalacji rośnie. Dlaczego? Mniej intensywne i krótsze okresy stangnacji. Co przy okazji ciekawe - na poprawienie całorocznej pracy kolektora wpływa bardzo mocno modulacja pompą.

    A co do wykresów oporów - tylko potwierdzają wcześniejsze zdania. Harfa - niewielki opór i dla zrównoważenia należy stosować podłączenie dwustronne. Meander - duży opór i dlatego baterie można podłączać jednostronnie.

    Pozdrawiam
  • #17
    bodekg1
    Level 10  
    Zapaszam do odszukania instytucji badającej kolektory sloneczne.Dowiecie się dlaczego tylko i wylącznie VIESSMANN
  • #18
    bachus1
    Solar collectors specialist
    Witam.
    bodekg1 napisał:
    Quote:
    Zapaszam do odszukania instytucji badającej kolektory sloneczne.Dowiecie się dlaczego tylko i wylącznie VIESSMANN

    Po pobieżnej analizie (jeżeli masz na myśli sprawność) można znaleźć lepsze, jak i nieznacznie (o η° 0,24) gorsze polskie. A już mistrzostwem świata są kolektory, których η°= 0,959. Kiedyś się zastanawiałem dlaczego tak się dzieje, że kolektor osiąga prawie 100% sprawności. Otóż okazuje się, że kolektor również może mieć sprawność powyżej 100% tak jak kondensat. Monterzy kotłów wiedzą doskonale o co chodzi. Otóż w ubiegłym roku Politechnika Gdańska zwróciła się do mnie o udostępnienie kolektora próżniowego do napisania pracy dyplomowej przez jednego z absolwentów. Prowadził on badania kolektora z obowiązującymi normami w Unii a są one jednolite. I tu cytat z napisanej i obronionej już pracy:
    "Jak wynika z tabeli, sprawność kolektora przy powierzchni absorbera η3 przekracza 100%. Dzieje się tak ponieważ w sposobie obliczeń sprawności dla powierzchni absorbera narzuconym przez normę nie uwzględnia się faktu, iż część promieniowania nie padająca bezpośrednio na absorber wraca do niego po odbiciu od lustra. Istnienia lustra nie bierze się pod uwagę przy wyznaczaniu powierzchni absorbera."
    A wracając do tematu, bodekg1 czy aby nie jesteś związany z Viessmannem?