Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie układu U=3.9V - LM317 czy może jakaś alternatywa?

07 Maj 2010 15:17 1317 4
  • Poziom 15  
    Witam,

Do zasilania urządzenia wykorzystałem LM317 1A - ustawiony na Uwyj=3,9V. Konfiguracja standardowa z datasheeta

Napięcie wejściowe wynosi 14V.
    Pobór prądu wynosi 200mA

Różnica napięć to ok 10V, prąd pobierany ze źródła wynosi 0,2A - moc tracona wyniesie ok 2W.

Rezystancja termiczna wg datasheet Rth j-a wynosi 50 *C/W.
    Czyli bez chłodzenia radiatorem stabilizator podgrzeje się do temp 100*C + temp otoczenia (ciągle rosnąca, bo urządzenie zamknięte jest w obudowie)?

Wydaje mi się że taki mały radiatorek standardowy dla obudów TO220 też się nie wyrobi.

Rezystancja termiczna radiatora wynosi 27*C/W; Rth j-c = 5*C/W czyli razem 32*C/W x 2W = 64*C + temp otoczenia - z radiatorem: też trochę za wysoka temperatura.

Dobrze liczę?
    Może zastosować alternatywny stabilizator na 3,9V?
    Proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jak oblicza się moc rozpraszaną przez przetwornice impulsowe?
    Liczy się tylko Uwy*Iodb ? Nie bierze się pod uwagę różnicy napięć wej i wyj?

Zasilany układ w pikach pobiera 1,8A - zastosowałem kondensatory tantalowe 2x220uF - czy LM2574 0,5A wydoli prądowo (pobór ciągły to 0,2A) czy lepiej dać LM2576 3A?
  • Poziom 43  
    To jest sporo zabawniejsze i istotnej mierze moc strat to moc jaka wydziela się podczas przełączania klucza w przetwornicy. W każdym bądź razie przetwornica pomoże Ci uniknąć aż tak dużych strat. Możesz dać mocniejszą przetwornicę ale czy warto?. Jak duże są te piki, znaczy jaki długi jest ten okres czasu? ładunek zmagazynowany w kondensatorze na wyjściu powinien sobie dać rady.
  • Poziom 21  
    Moc rozpraszaną możesz obliczyć znając jej sprawność (typową) Ps=Po((1-η)/η). Masz podane wartości sprawności dla różnych warunków pracy, i wahają się one w granicach 80%. Dla η=0,8 przy mocy pobieranej 0,2*3,9=0,78W Ps=0,78*0,25=0,195W