
Aktywny subwoofer samochodowy na wspania³ym tonsilowskim g³o¶niku niskotonowym GDN 20/80/2, 2ohm 20cm 80W. Skrzynia wykonana z p³yty MDF o pojemno¶ci 35 litrów. Subwoofer wyró¿nia siê od pozosta³ych tym, ¿e wystarczy od³±czyæ jedn± wtyczkê, machn±æ jednym prze³±cznikiem, i ju¿ mo¿na zabraæ go na imprezê w plener wraz z akumulatorem – bêdzie pracowa³ jako normalny g³o¶nik z wbudowanym wzmacniaczem.
Subwoofer bazuje na poprzedniej konstrukcji –> Wzmacniacz do subwoofera 70W na uk³adzie TDA1562Q. Dziêki zastosowaniu z³±cza typu 4pin molex (pozyskany z komputerowego zasilacza) za jednym zamachem mo¿na od³±czyæ go od instalacji samochodowej i u¿yæ w dowolnym innym miejscu jako subwoofer lub po prze³±czeniu prze³±cznika hebelkowego jako normalny g³o¶nik. Za pomoc± prze³±cznika wybieramy czy sygna³ p³ynie przez filtr dolnoprzepustowy, czy bezpo¶rednio do wzmacniacza. Zaraz obok g³o¶nika niskotonowego zosta³ umieszczony g³o¶nik wysokotonowy który nie pracuje gdy sygna³ p³ynie przez filtr.
Panel zosta³ wykonany z kawa³ka blachy aluminiowej 2,5mm, najpierw zosta³y wykonane otwory na imbusowe sto¿kowe ¶ruby mocuj±ce, nastêpnie pozosta³e okr±g³e otwory, oraz prostok±tny otwór z³±cza molex – przy pomocy multiszlifierki oraz tarczek tn±cych. Nastêpnie panel zosta³ wyszczotkowany i podtrawiony w wodorotlenku sodu dla nadania przyjemnej barwy i uodpornienia na tzw “paluchy”. Wiêcej na temat takiej obróbki mo¿na znale¼æ tutaj –> panel wy¶wietlacza na USB. Na panelu znajduj± siê dodatkowo dwa pokrêt³a do regulacji podbicia i czêstotliwo¶ci odciêcia filtra dolnoprzepustowego, gniazdo bezpiecznika, dioda sygnalizuj±ca napiêcie zasilania, oraz wyprowadzona dioda sygnalizuj±ca problemy ze wzmacniaczem subwoofera. Wyprowadzenia panela zosta³y dostosowane do p³ytki wzmacniacza, tak aby u³atwiæ monta¿ i ewentualny szybki demonta¿.
Skrzynia otwarta, strojona na 40Hz, projektowana w WinISD Pro. Wykonana z p³yty MDF o grubo¶ci 16mm, pod³u¿na bry³a u³atwiaj±ca umieszczenie w samochodowym baga¿niku. Wymiary wewnêtrzne 250mm x 250mm x 550mm co daje w sumie 35 litry pojemno¶ci (nie uwzglêdnia³em rury bass-reflex ). Otwór na g³o¶nik zosta³ podfrezowany tak aby wpu¶ciæ jego rant w skrzyniê. Rura BR to zwyk³arura PCV o wymiarach 80mm x 200mm, wlot zosta³ zaokr±glony, zaszpachlowany, zeszlifowany i pomalowany na czarny mat. Ca³o¶æ sklejona klejem do drewna VICOL oraz dokrêcona fosfatyzowanymi wkrêtami do ³±czenia regipsu z drewnem o d³ugo¶ci 50mm. £±czenia pod g³o¶nikiem, panelem, oraz przy rurze BR uszczelnione silikonem – jedynie przy ga³kach potencjometrów by³ problem z uszczelnieniem, ale uda³o siê i rozwi±zanie to widaæ na jednym ze zdjêæ. Skrzynia oklejona czarnym materia³em, nawet nie wiem co to jest

Dok³adne wymiary elementów do wyciêcia:
2x: 582mm x 250mm
2x: 582mm x 282mm
2x: 250mm x 250mm
otwór g³o¶nika 197mm, frez na rant 207mm, g³êboki na 4mm.
W gnie¼dzie molex zosta³y umieszczone wszystkie potrzebne przewody, czyli (od góry) BAT+, GND, REM, INPUT. Jedno ze zdjêæ przedstawia przeno¶ne wyprowadzenie molex, wej¶cie w postaci mini jack oraz chinch, sterowanie w³±czaniem na sta³e do³±czone do + zasilania, krótkie przewody zasilaj±ce zakoñczone krokodylkami.
























W za³±czniku projekt WinISD.
Cool? Ranking DIY