Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neostrada - czy mozna przyśpieszyć (parametry linii)

rokiczaaa 08 Maj 2010 20:08 13004 61
  • #1 08 Maj 2010 20:08
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Witam,

Czy przy tych parametrach mogę przyśpieszyć Neostradę z 1mbit do 6mbit?
    Widziałam temat o parametrach, ale niestety jest zamknięty więc zakładam swój.

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html [DriverMSG]

Dobrze, poprawiłam ;)

0 29
  • Pomocny post
    #2 09 Maj 2010 15:22
    terrade
    Poziom 36  

Nigdy nie można mieć pewności jak się linia zachowa oraz czy podane przez modem parametry są prawdziwe. Masz wysokie tłumienie, które jeszcze wzrośnie, czym to grozi możesz poczytać u moderatora DriverMSG-a (też z 6 Mb/s). System zrobiony przez TP dla BSA (a kiedyś ujawniony przez Etlink) dopuszcza oferowanie takiej prędkości do tłumienia 38.8 dB.

Są duże szanse, że nie dostaniesz ADSL2+, więc może być różnie, jednak widełki zapewnią że internet będzie działał (i to zapewne na pełnej prędkości). Możesz nawet zaryzykować z 10 Mb/s (co wymusi ADSL2+). Nie ma ryzyka, w razie kłopotów w TP migrację masz za darmo na niższą prędkość, a różnice cenowe są tak małe że warto ryzykować (ale jeśli się boisz to bierz 2-4 Mb/s).

0
  • #3 09 Maj 2010 16:03
    rokiczaaa
    Poziom 9  

na stronie http://212.23.23.177/adsl/default.aspx
    pokazało mi, że teoretycznie mogę do 8mbit.

Linia założona 2,5 roku temu.

Niestety nie mam innego modemu żeby sprawdzić.
    Ale do tej pory działa praktycznie bezawaryjnie. Pomijam tylko fakt, że modem zaczyna lekko 'narzekać', ale już jest po gwarancji.

Nie mam stacjonarnego na tej linii.

0
  • Pomocny post
    #4 09 Maj 2010 17:14
    Darrieus
    Poziom 38  

6Mbit na pewno.
    8Mbit na słowo honoru.
    10Mbit przy ADSL2+

0
  • #5 09 Maj 2010 19:09
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję :)

Przy okazji sprawdziłam na mapie, że do centrali w prostej linii mam około 1,2km.

A czy do ADS2+ trzeba zmieniać kable czy coś innego? (Pomijam modem, bo ten więcej jak 6Mbit/s nie pociągnie)

0
  • #6 09 Maj 2010 21:00
    Darrieus
    Poziom 38  

Centrala musi mieć karty ADSL2+ a ty w routerze modem ADSL2+. (już wszystkie to mają)
    Linia bez zmian.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Maj 2010 14:03
    terrade
    Poziom 36  

Polityka, polityka, proszę państwa. Powiedz ludziom co chcą usłyszeć i są szczęśliwi. Piszę szczegółową analizę i podziękowania nie ma, Darrieus pisze co pytająca chciała usłyszeć i ma. Zresztą nigdy nie dostałem podziękowania za pesymistyczne analizy. Zatem bierz 20 Mb/s :) są szanse, że ruszy (w wersji 12 Mb/s na widełkach).

Darrieus napisał:
    6Mbit na pewno.
    8Mbit na słowo honoru.
    10Mbit przy ADSL2+
    Poczytaj posty moderatora DriverMSG-a i zobaczysz jaki jest "szczęśliwy" przy podobnych parametrach (i to nie jest wyjątek).

Krótko:
    -6 Mb/s nie na pewno, a już nie na pewno w ADSL1, są szanse na częste rwanie
    -przy 8 Mb/s nie napisałeś ADSL2+, bo jeśli w ADSL1 to na słowo honoru że nie ruszy
    -10 Mb/s przy ADSL2+ na granicy ryzyka (oczywiście u każdego inaczej, śr. ok.10, u mnie 8, a u innego 15). BTW. w "check-u" TPSA dla 10-tki przyjmuje tłumienie max 25.1 dB.

0
  • #8 10 Maj 2010 19:36
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Podziękowanie w poście było skierowane do autorów obu wypowiedzi ;)
    Ale poszły dodatkowe podziękowania xD

Czyli faktycznie nie mam innego wyjścia tylko w końcu kupić router (teraz jak widać mam zwykły modem neo). Boję się konfiguracji, bo się naczytałam o problemach :|

0
  • Pomocny post
    #9 11 Maj 2010 01:40
    CzłowiekX
    Poziom 17  

rokiczaaa napisał:

Przy okazji sprawdziłam na mapie, że do centrali w prostej linii mam około 1,2km.

Mierz długość linii po ulicach bo kable telefoniczne są prowadzone ulicami a nie w linii prostej. Jeżeli masz centrale albo szafę RDSLAM w odległości 1,2km to 20Mb/s spokojnie powinno chodzić o ile nie masz dużych zakłóceń na linii.

Najlepiej to zmierz jaki masz poziom sygnału SNR i przy jakiej mocy sygnału to jest odczytywane(-40db/Hz downstream to jest max dla ADSL, pasmo do 1.1MHz). Przy obłożeniu tonami na poziomie 20% pasma downstream nie ma szans aby mieć 20dBm poboru mocy dlatego też modem źle ci podaje parametry power.

Masz dużą rozbieżność w tłumieniu 30db i 16db co świadczy, że nie masz filtra górnoprzepustowego podłączonego bo tłumienie sygnału powinno być takie samo na obu kabelkach. Modulacje G.DMT nie powinno się wogóle załączać bez takiego filtra.

0
  • #10 11 Maj 2010 13:14
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Jak sprawdzić poprawne parametry SNR?

Znalazłam informację, że są filtry górno i dolnoprzepustowe. Tylko w zestawie mam 2 filterki, ale to chyba nie chodzi o żaden z nich.

Czy np. długość kabla od gniazdka do modemu zmienia sprawę? Bo mam jakiś taki strasznie długi.

---edit---
    Teraz mam podłączony kabel przez rozgałęziacz. Drugie gniazdko jest wolne.
    Czy pomoże coś podłączenie bezpośrednio do gniazdka?

0
  • #11 11 Maj 2010 13:45
    terrade
    Poziom 36  

rokiczaaa napisał:
    Czyli faktycznie nie mam innego wyjścia tylko w końcu kupić router (teraz jak widać mam zwykły modem neo). Boję się konfiguracji, bo się naczytałam o problemach :|
    Nie masz co się bać, jak dla mnie router jest łatwiejszy w instalacji niż modem. W razie co obrazki umiesz wklejać więc ktoś napisze pppoa,0,35,vc mux (czasami pppoe,llc-u mnie to działało) itp.

rokiczaaa napisał:
    Parametry masz dość poprawne, możesz np. pożyczyć router i się upewnić (ja np. sprawdzałem swoje na pięciu zanim wziąłem 4 Mb/s).

Co do filtrów itd. to bajki. CzłowiekX ostatnio miał bana z tego forum na chyba miesiąc (zaznaczam, że to nie ja raportowałem, nie mam tego w zwyczaju) za różne bajki szczególnie za "tłumienie sygnału powinno być takie samo ...". Szaleniec (monter, pracownik TP) go uświadamiał, ale nic to nie dało. Tłumienie na downstream niemal zawsze jest większe niż na upstream (bo tłumienie rośnie wraz z częstotliwością). O mocy też bajki.

rokiczaaa napisał:
    Czy np. długość kabla od gniazdka do modemu zmienia sprawę? Bo mam jakiś taki strasznie długi.
    Owszem zmienia, ale różnie, zwykle nie. Na kiepskim kablu może przez to często rwać, a np. na moim dobrym ok.15 metrowym tłumienie było o symboliczne 0,5 dB większe. Podłącz na kablu od telefonu (zwykle ok.2 m) i sprawdź.

0
  • #12 11 Maj 2010 16:45
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Mierzyłam kabel 'na oko' i wyszło coś koło 2m (standardowy z zestawu).

0
  • #13 11 Maj 2010 21:23
    CzłowiekX
    Poziom 17  

rokiczaaa napisał:

Miernikiem np.takim jak ten: http://www.interlab.pl/pliki/375_broszura2PL.pdf
    Albo odpowiednim routerem który obsługuje programy DMT tool, routerstats, itp.

rokiczaaa napisał:

Znalazłam informację, że są filtry górno i dolnoprzepustowe. Tylko w zestawie mam 2 filterki, ale to chyba nie chodzi o żaden z nich.

W zestawie dają dwa filtry dolnoprzepustowe do telefonu a mi chodzi o górnoprzepustowy do modemu. Jak napisałem do Orangu dlaczego nie dają w zestawie takiego filtra to oni nawet nie wiedzieli o co biega. lol

terrade napisał:

Co do filtrów itd. to bajki.

A masz taki filtr, że tak mówisz? Przetestowałeś?

terrade napisał:

Tłumienie na downstream niemal zawsze jest większe niż na upstream (bo tłumienie rośnie wraz z częstotliwością). O mocy też bajki.

Otóż tłumienie nie rośnie wraz z częstotliwością bo częstotliwość dla up i down jest taka sama i wynosi 1.1MHz(łącze asymetryczne) a jedyna różnica to ilość tonów która nie wypływa na tłumienie w ogóle. Co do mocy to może ona być dynamicznie przydzielana w zależności od poziomu SNR sygnału, obłożenia tonów bitami czy ustawionego target marginu.

0
  • #14 13 Maj 2010 07:37
    virus304
    Poziom 9  

Z taki paramaterami bede mógł podwyższyć sobie neostrade z 1mb do 10mb??

0
  • #15 15 Maj 2010 10:28
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Margines szumu wzrósł mi do 32,50dB. Co mogło to spowodować?
    Ostatnio dużo pada i jeszcze do tego są roboty na mojej ulicy.

---edit---
    Po restarcie komputera spadło do 32.
    ---edit---
    Znów wróciło do 31.5dB.

0
  • #16 15 Maj 2010 16:43
    sieeah
    Poziom 1  

Podaj numer telefonu to Ci sprawdzę czy masz zainstalowane karty adsl 2+ na centrali

0
  • #17 15 Maj 2010 22:40
    CzłowiekX
    Poziom 17  

rokiczaaa napisał:
    Margines szumu wzrósł mi do 32,50dB. Co mogło to spowodować?
    Ostatnio dużo pada i jeszcze do tego są roboty na mojej ulicy.

---edit---
    Po restarcie komputera spadło do 32.
    ---edit---
    Znów wróciło do 31.5dB.

Wahanie marginu o 0.5db to jest normalne co innego jakby ci latał o 15db tak jak niektórym.
    Jeśli masz stały margin przez cały dzień to wszystko jest spoko. Jeśli ci spada pod wieczór o 10-15db to znaczy, że linia jest podatna na szumy od innych par skrętki w kablu tzw. crosstalk i to jest już do reklamacji.

Spadek marginu może być też spowodowany zakłóceniami magnetycznymi typu REIN to wtedy trzeba wymienić linię na ekranowaną(przynajmniej ten odcinek kabla gdzie występują nasilenia magnetyczne).

0
  • #18 15 Maj 2010 22:56
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Ogólnie 31.5dB jest prawie zawsze jak sprawdzam - niezależnie od pory. Teraz mi do 32dB wzrosło - po praktycznie całym dniu ciągłego połączenia (połączono 10:41:41 :) ). Dziś pierwszy raz widziałam, że w ogóle się zmienił :).

Cieszę się, że w takim razie nie jest to nienormalne. :)

Przez ciekawość zajrzałam między innymi do zakładki Błędy w panelu modemu i widzę, że przez cały dzień (nie wiem czy to liczy tylko przy bieżącym połączeniu) nie było nawet jednego błędu - to chyba dobrze o linii świadczy.

0
  • #19 19 Maj 2010 01:34
    CzłowiekX
    Poziom 17  

rokiczaaa napisał:
    Ogólnie 31.5dB jest prawie zawsze jak sprawdzam - niezależnie od pory. Teraz mi do 32dB wzrosło - po praktycznie całym dniu ciągłego połączenia (połączono 10:41:41 :) ). Dziś pierwszy raz widziałam, że w ogóle się zmienił :).

Ogólnie to masz bardzo dobre łącze skoro masz taki stabilny margin.

rokiczaaa napisał:

Przez ciekawość zajrzałam między innymi do zakładki Błędy w panelu modemu i widzę, że przez cały dzień (nie wiem czy to liczy tylko przy bieżącym połączeniu) nie było nawet jednego błędu - to chyba dobrze o linii świadczy.

A jak masz pod wieczór? Bo u mnie to np. przez cały dzień trzyma margin ~29db a pod wieczór następuje spadek o 15-20db.

Czy powinienem reklamować linię?

0
  • #20 19 Maj 2010 20:47
    rokiczaaa
    Poziom 9  

W tej chwili mam np 31dB. Jeszcze zobaczę tak za około 2 godziny i napiszę, ale to najniższa wartość jaką do tej pory zobaczyłam.
    Ciekawy program na screenie. Jaki? ;)

Co do reklamacji to chyba można zgłosić, ale nie znam się za bardzo.

---
    22:00 nie spadło
    ---
    23:18 bez zmian :)
    ---
    19:40 - zaraz po nawiązaniu połączenia: 30,5dB
    ---
    Dziś wróciło do 31,5dB.

0
  • #21 21 Maj 2010 20:22
    tadeordz
    Poziom 11  

Co o tym sądzicie?
    Umowa na 20 Mb/s ma obowiązywać od 1.08.2010
    Mam takie parametry:

0
  • #22 21 Maj 2010 21:45
    kamil323
    Poziom 13  

Nie 20MB/s (megabajty) a 20 Mb/s(megabity) parametry ok, spójrz na parametr snr margin jesli nie spada poniżej 6 możesz być spokojny. Synchro bardzo ładne.

0
  • #23 22 Maj 2010 03:40
    CzłowiekX
    Poziom 17  

rokiczaaa napisał:
    W tej chwili mam np 31dB. Jeszcze zobaczę tak za około 2 godziny i napiszę, ale to najniższa wartość jaką do tej pory zobaczyłam.
    Ciekawy program na screenie. Jaki? ;)

Co do reklamacji to chyba można zgłosić, ale nie znam się za bardzo.

---
    22:00 nie spadło
    ---
    23:18 bez zmian :)
    ---
    19:40 - zaraz po nawiązaniu połączenia: 30,5dB
    ---
    Dziś wróciło do 31,5dB.

No widzisz margin masz cały czas stabilny w przedziale 30-32db co jest OK.

A zobacz jak jest u mnie:

Mam wahania nie o 2db ale o 20db. Margin skacze mi od 30db aż do 10db.

Jeszcze zarzucę obrazek z upstream:

Dziwne, że upstream mam stabilny jak skała i pokazuje mi przez cały dzień 26db a downstream szaleje jak nienormalny. O co tu chodzi? Zakłócenia powinny być podobne na obu kabelkach.

0
  • #24 22 Maj 2010 14:02
    rokiczaaa
    Poziom 9  

A co to jest za program?

0
  • #26 25 Maj 2010 20:13
    klejnus
    Poziom 10  

Witam was. Przepraszam ze tu sie pytam ale nie chce zakładać nowego tematu. Mam pytania odnośnie neostrady. Wiem ze kiedyś mieli stronę gdzie można było sprawdzić czy na dany nr można założyć neostrade. Czy owa strona istnieje jeśli tak to na ile wiarygodne są jej wyniki. I kolejne pytanie jak mozna sprawdzić daną linie żeby wiedzieć czy neostrada pójdzie na danej lini i czy w ogole będzie działać? I ostatnie pytanie czy jest gdzieś w necie mapa central TP? Chciałbym zobaczyć w jakim miejscu jest najbliższa centrala tp. Pozdrawiam

0
  • #27 26 Maj 2010 01:11
    Smok Eustachy
    Poziom 15  

klejnus napisał:
    Witam was. Przepraszam ze tu sie pytam ale nie chce zakładać nowego tematu. Mam pytania odnośnie neostrady. Wiem ze kiedyś mieli stronę gdzie można było sprawdzić czy na dany nr można założyć neostrade. Czy owa strona istnieje jeśli tak to na ile wiarygodne są jej wyniki. I kolejne pytanie jak mozna sprawdzić daną linie żeby wiedzieć czy neostrada pójdzie na danej lini i czy w ogole będzie działać? I ostatnie pytanie czy jest gdzieś w necie mapa central TP? Chciałbym zobaczyć w jakim miejscu jest najbliższa centrala tp. Pozdrawiam

Najpewniejszy sposób to sąsiad, który jest tak samo podpięty i ma Neo - sprawdzić parametry linii. Ale musi być tak samo podpięty.
    Ten program to port wolny na centrali sprawdzi.
    Sprawdzenie w TP jest możliwe dopiero w momencie składania zamówienia. Wcześniej to zadłużenie sprawdzą i ten port.

0
  • #28 06 Lip 2010 19:43
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Przedłużyłam dziś Neostradę na te 6mega. Mam już synchronizację i takie parametry:

Mam też wysoki strasznie ping i zajętość. Czy może to być związane z tym, że np. dopiero będą mi linię przerabiać do tych 6mega?
    Bo jak widać mam to na normalnym modemie. Czy jakby dać modem ADSL2+ to będzie lepiej?

0
  • #29 06 Lip 2010 20:01
    Darrieus
    Poziom 38  

Synchro masz pełne ? 7456Kbps ?
    Jaki masz ten ping ?
    Linię już masz przerobioną na 6Mbit i nic więcej nie zrobią.
    10Mbit w ADSL2+ powinno chodzić jak linia jest stabilna.

0
  • #30 06 Lip 2010 20:34
    rokiczaaa
    Poziom 9  

Tak, pełne.

Z Legionowa do Warszawy wyszło 265ms, a do Niemiec już 298ms.

---
    A przy teście szybkości już mi zmierzył ping 192ms (do Warszawy)
    a do Wrocławia tym razem dla odmiany ponad 500ms

Nie wiem czemu takie różnice.
    ---
    Dla odmiany do Lizbony już tylko 300ms.

Próbuję różne serwery. Mam nadzieję, ze się polepszy.
    ---
    Jak wstrzymałam pobieranie to spadł do 128ms, ale to nadal sporo.

0
  Szukaj w 5mln produktów