Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rejestracja pojazdu SAM w jaki sposób?

12030 08 May 2010 22:50 10061 18
 • #1
  12030
  Level 12  
  Witam. Dziś wpadłem na pomysł wykonania takiego małego ciągniczka pseudo mini ciężaróweczki. Do poruszania się po działce.Planuje włożyć tam silnik z z jakiegoś rometa ewentualnie WSKi jeżeli taki mi się trafi.I chciałbym to sobie zajerestrować gdyż miałbym odrazu czym sobie powoli zwozić gruz żwir i cegiełki na budowę altanki. I tu się pojawia problem. Jak to zarejestrować?
  Jeśli ktoś wie jak to zrobić i co jest potrzebne to proszę o poradę.
  Z tego co czytałem po necie to nie znalazłem żadnych aktualnych danych. Gdyż piszą ze na silnik trzeba mieć dowód rejestracyjny a przecież teraz nie ma numerów silnika w dowodzie...
  I jeszcze jedno pytanko. Jak będzie tam silnik >50ccm to będzie tym można jeżdzić na tak zwaną "kartę motorowerową"?
 • #2
  vondutch692
  Level 11  
  Ja też taki pojazd robię, czytałem tu i tam i nie musisz mieć dowodu rejestracyjnego chyba tylko pochodzenie silnika (czy nie jest kradziony)
  Jedziesz do stacji diagnostycznej patrzą czy musisz mieć wszystko co trzeba tzn.
  trójkąt, światła (pozycja,mijania), kierunki jak masz szybę to wycieraczki hamulce. patrzą czy wszystko jest dobrze wyspawane, oni ci wydają jakieś dokumenty.Idziesz do wydziału komunikacji oni dają ci tonę dokumentów wypełniasz je. Chyba już tyle chodzenia i masz pojazd zarejestrowany. Jeszcze musisz iść ubezpieczyć maszynę koszt jakiś 60 zł. Na kartę motorowerową chyba nie możesz tym jeździć bo to jest dwu ślad, a karta jest na jednoślad i musisz mieć kat B.To jest jedna wersja a druga to robisz instalację, zakładasz trójkąt,,hamulce, na ramie po prawej stronie przykręcasz tabliczkę imię i nazwisko oraz adres i ubezpieczasz to i żeby tym jeździć to prawo jazdy kat B. Oczywiści prętkość nie przekraczająca 40 km/h
 • #3
  12030
  Level 12  
  Kurcze...super kolego dzięki za cenne informacje. To tak może trochę poza tematem lecz przy okazji jak wykonałeś(wykonujesz)podwozie? Zaadaptowałeś z jakiegoś pojazdu czy sam kleisz?Jak tak to mniej więcej jak? A z hamulcami to myslałem by przyspawać tarczę do oski na srodku i zacisk do tego i tak na obydwu ośkach.
 • #4
  cirrostrato
  Level 37  
  12030 wrote:
  Zaadaptowałeś z jakiegoś pojazdu czy sam kleisz?Jak tak to mniej więcej jak? A z hamulcami to myslałem by przyspawać tarczę do oski na srodku i zacisk do tego i tak na obydwu ośkach.
  I potem jakiś straceniec w stacji diagnostycznej(?) ma podpisać papier, że to się nie rozpadnie na pierwszej nierówności, takiego g..a nie powinno się w ogóle dopuszczać do ruchu na drogach publicznych, JA CHCĘ ŻYĆ!!!!!!!!!!!
 • #6
  paprykx
  Level 10  
  vondutch692 wrote:
  Ja też taki pojazd robię, czytałem tu i tam i nie musisz mieć dowodu rejestracyjnego chyba tylko pochodzenie silnika (czy nie jest kradziony)
  ...
  Musisz mieć dowód na wszystko że jest zarejestrowane więc nie kłam kolegi ;] silnik jest częścią wymienna już nie trzeba go rejestrować.
  Musisz mieć tak :
  -Atesty na ramę
  -Full oświetlenie
  -Przegląd
  -Dowód rejestracyjny
  -Homologacje
  i dopiero możesz tym jeździć i prędkość wcale nie musi być poniżej 40 km/h
  Wiem bo się orientowałem wszystko co zrobić żeby mojego buggy zarejestrować

  #podsumowanie:
  Zrób to co ci mówiłem
  Kolego : vondutch692 nie wciskaj wałków ;].
  Pozdrawiam paprykx
 • #7
  cirrostrato
  Level 37  
  paprykx wrote:

  Musisz mieć tak :
  -Atesty na ramę

  -Homologacje

  Wiem bo się orientowałem wszystko co zrobić żeby mojego buggy zarejestrować


  Pozdrawiam
  Jak załatwisz to się pochwal.Pozdrawiam.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  12030
  Level 12  
  I wtedy jak zeczoznawca dopusci to mozna rejestrowac tak?Ta kartka od rzeczoznawcy bedzie zamiast homologacji?
 • #11
  Tommy82
  Level 41  
  Chodzi o odpowiedzialność nikt jej na siebie nie weźmie, tylko dla tego żebyś miał pierdziawkę.
  Diagnosta cie wyśmieje z miejsca. Diagnosta poza rym robi przeglądy okresowe pojazdów dopuszczonych do ruchu.
  Rzeczoznawca zasłoni się spawaczem bo nie podbije swojej pieczątki pod czyimiś smarkami na ramie. Bo w razie czego idzie siedzieć.

  Niestety u nas normalną praktyka jest ze takie pojazdy jeżdżą poza prawem ale wtedy w razie czego właściciel idzie siedzieć.
 • #12
  kondensator
  Level 36  
  12030 wrote:
  Witam. Dziś wpadłem na pomysł wykonania takiego małego ciągniczka pseudo mini ciężaróweczki. Do poruszania się po działce.Planuje włożyć tam silnik z z jakiegoś rometa ewentualnie WSKi jeżeli taki mi się trafi.I chciałbym to sobie zajerestrować gdyż miałbym odrazu czym sobie powoli zwozić gruz żwir i cegiełki na budowę altanki. I tu się pojawia problem. Jak to zarejestrować ?
  Po co rejestrować ?

  Na kartę motorowerową można (jak sama nazwa wskazuje...) kierować motorowerem. Definicja motoroweru jest w przepisach (poszukaj), nie są to tylko "komarki" i skutery. Na pewno motorower nie może mieć silnika o pojemności >49.9cm3, są jednocześnie znaczne ograniczenia mocy, prędkości, masy.

  To, co budujesz, to raczej może być pojazd wolnobieżny. Wymagania na taki pojazd są również w przepisach (poszukaj) - m.in.: silnik DOWOLNY, ale prędkość max. 25km/h, światła, hamulce itd. oraz oznakowanie m.in. specjalnym trójkątem z tyłu. Masę max. ogranicza kategoria prawa jazdy (i drogi pod pojazdem...), wymagane prawo jazdy przynajmniej B (lub lepsze - zależy od masy) i ubezpieczenie OC (tańsze niż na samochód). Wadą (raczej niewielką...) jest zakaz jazdy po autostradach i drogach tylko dla pojazdów samochodowych. Zalety: m.in. brak rejestrowania czyli dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, tablic rejestracyjnych i naklejek na nie, obowiązkowych przeglądów...
 • #13
  cirrostrato
  Level 37  
  Młody robi jakieś g..o ze śmieci, jeździ po polach, rozwala łeb a na chirurgii trzeba go poskładać ,,bo istnieje zagrożenie życia'', nikt za to potem nie płaci a wszyscy się dziwią, że w służbie zdrowia jest jaki jest. Gdyby ode mnie zależało to za wszystkie wypadki na takich nierejestrowanych samoróbkach byście musieli płacić, za leczenie w 100% łącznie z lekami, żadnej rentki jakby co. Jak by ojciec takiego młodego wiejskiego kozaka musiał sprzedać parę krów aby to opłacić to by mu dał w d..ę i wybił ze łba takie ryzykowne pomysły.
 • #14
  vondutch692
  Level 11  
  Prędkość pojazdu wolnobieżnego to 40 km/h. Przecież ciągniki to pojazdy wolnobieżne i mają naklejoną naklejkę 40 km/h . Po drugie z prędkością 25 czy 40 km/h jak będziesz miał stłuczkę to wielkich obrażeń nie powinieneś mieć. Ja wjechałem maluchem w jabłonkę 60 km/h i nic mi się poważnego nie stało tylko noga mnie trochę bolała.
 • #16
  12030
  Level 12  
  cirrostrato wrote:
  Jak by ojciec takiego młodego wiejskiego kozaka musiał sprzedać parę krów aby to opłacić to by mu dał w d..ę i wybił ze łba takie ryzykowne pomysły.


  to że jestes wiejskim kozaczkiem nie znaczy że wszyscy inni tak samo ..poszli w twoje slady.

  Niektórzy młodzi zamiast siedziec caly dzien na lawkach pod blokami i chlac browary wolą isc do garazu i cos wymyslic zmajstrowac i samemu to wykonac i miec z tego satysfakcje... A taki jak ty wiejski kozaczek potrafi tylko wszystko skrytykowac i oblac wiadrem pomyj.Jak by to swiat zalezal od ciebie mieli bysmy przee***chrzanione
 • #17
  cirrostrato
  Level 37  
  Jestem jak najbardziej miejskim kozakiem, nie obrażaj ludzi, zrób zabawkę, spróbuj zarejestrować i wtedy wyskakuj z buzią...ma taki jakąś spawarkę, trochę złomu i myśli, że jak umie tym sprzętem spawy nasmarkać to d..ę zawraca jak Ferrari z tego zmontować. ,,Wpadłem na pomysła''... to go zrealizuj.
 • #18
  marcinsemaj
  Level 9  
  Cześć Panowie,
  przykleję się z paroma pytaniami dot rejestracji SAMA

  czy ktoś się orientuje jak to jest z ramą i jej atestami etc. w celu rejestracji?
  interesuje mnie kilka wariantów:


  1. rama wykonana przez spawacza z uprawnieniami tak jak ja mu będę kazał.
  a- jakie dokumenty może mi wydać spawacz?
  b- Kto robi atesty tej ramy potrzebne do rejestracji?


  2. nadwozie wykonane z płyty podłogowej jakiegoś samochodu i wzmocnione jakimś szkieletem do którego przykręcona buda konstrukcji własnej z laminatu
  a- czy muszę mieć dokument zakupu płyty podłogowej ze szrotu?
  b- zakładając, że wolę kupić zarejestrowany pojazd, by wykorzystać jego podzespoły,(15 razy taniej niż kupić wsz. części na szrocie) to jak go wyrejestrować bym mógł wykorzystać jego częśc łącznie z dolną częścią budy?? bo w Polsce nie można ot tak wyrejestrować pojazdu o ile się go nie złomuje lub sprzedaje za granicę
  c - kto mi zrobi atesty tego całego nadwozia?  z góry dzięki za info
  pozdr,
 • #19
  mietek_g
  Level 14  
  Co do rejestracji takiego auta jeśli chodzi o dokumenty, to tutaj jest aktualne info (z lipca br) poparte ustawami.
  Poniżej też wniosek o przegląd na stacji diagnostycznej.
  Co do tematu to dużo jest w google... tylko poszukać...
  Pozdr
  Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.