Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie L z N w piecu Cerapur - piec umarł?

paqlka 08 Maj 2010 22:59 2498 17
  • #1 08 Maj 2010 22:59
    paqlka
    Poziom 10  

Piec Cerapur smatr z heatronic 3 podłączony był odwrotnie tzn. na niebieskim N była faza (w gniazdu było namieszane). Przy podłączaniu pompy cyrkulacyjnej poszło zwarcie. Piec już się nie załącza.
    Spaliła się elektronika?
    Bezpieczniki w prządku - nie spalone.
    Da się coś z tym zrobić czy pozostaje wymiana całego panela heatronic?
    Może jakiś przycisk reset albo cuś!

0 17
  • #3 09 Maj 2010 01:07
    paqlka
    Poziom 10  

Ile ten niefart będzie mnie kosztował?
    Gdzie to można dostać / zamówić?

0
  • #6 09 Maj 2010 09:54
    systemgaz
    Poziom 23  

paqlka napisał:
    ...Chodziło mi raczej o poradę doświadczonego w praktyce elektronika czy przy takim zwarciu 220V jest do wymiany płyta z tym co na niej jest czy może tylko coś do wylutowania i wstawienia nowego.

Pech, to pech.... W tej sytuacji należy zakupić nową płytę elektroniczną i wezwać serwisanta lub wezwać serwisanta z płytą. Producent płyt elektronicznych nie przewiduje napraw polegających na wymianie jej elementów. Ingerowanie w układ elektroniczny kotła jest nie tylko niebezpieczną ścieżką życiową, ale również można polecieć z kilku paragrafów jakby co... jak na razie skończyło się na zwarciu i kosztownej naprawie.

0
  • #7 09 Maj 2010 13:24
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Płyta Cerapur Smart z Bosch Heatronic 3 to Nr kat 8 748 300 580 koszt 871,24 zł. Ogółem naprawa ponad 1 000zł. Oczywiście należy miernikiem sprawdzić dokładnie podłączenie elektryczne i 3 bezpieczniki. Producent nie przewiduje napraw elektroniki. Przy zwarciach z sieci może również ulec uszkodzeniu transformator. Jeżeli rzeczywiście podła płyta, to ta sytuacja pokazuje że nie warto podłączać czegoś samemu do płyty kotła - lepiej to zlecić dla serisanta. W kotle tym oprócz fizycznego podłączenia przewodu pompy cyrkulacyjnej należy ją również aktywować na elektronice.

0
  • #8 09 Maj 2010 14:40
    paqlka
    Poziom 10  

serwisszulborski.pl napisał:
    Płyta Cerapur Smart z Bosch Heatronic 3 to Nr kat 8 748 300 580 ...

U mnie na boku obudowy panela jest nr 8 717 207 844.
    Oczywiście należy miernikiem sprawdzić dokładnie podłączenie elektryczne i 3 bezpieczniki.

Bezpieczniki są w porządku.
    Przy zwarciach z sieci może również ulec uszkodzeniu transformator.

Jak to sprawdzić?
    Jeżeli rzeczywiście podła płyta, to ta sytuacja pokazuje że nie warto podłączać czegoś samemu do płyty kotła - lepiej to zlecić dla serisanta.

Wpełni się zgadzam jeśli ktoś "nie czuje" przynajmniej w małym stopniu techniki.
    Ale w tym przypadku błąd był popełniony wcześniej (nie przeze mnie) a podłączanie pompy (zgodnie ze sztuką/zasadami) dopiero ten błąd wykazał. Przyznacie Panowie Serwisanci, że podłączenie trzech kabelków w mimejsce wskazane w instrukcji (schemacie elektrycznym) nie jest skomplikowane.
    W kotle tym oprócz fizycznego podłączenia przewodu pompy cyrkulacyjnej należy ją również aktywować na elektronice.

Zgadza się. Jest to opisane w instrukcji np FW100 :D i nie wymaga specjalnych narzędzi czy urządzeń.

0
  • #9 09 Maj 2010 15:34
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Płyta 8748300580 jest to uniwersalna część zamienna do modeli :ZSB14-3C,ZSB22-3C,ZWB28-3C. Twój numer jest nabity przez fabrykę bezpośrednio na płytę albo na jakiś element i dotyczy tylko tego modelu kotła. Samo zamienne podłączenie L-N nie powinno uszkodzić płyty, kabel z wtyką jest przygotowany w tym kotle przez producenta, czyli jest przewidziane że ktoś może włożyć do gniazda odwrotnie. Gdyby miałoby to uszkodzić płytę to kocioł byłby bez kabla albo bez wtyki z oznaczonymi przewodami. Oczywiści zawsze lepiej kierować się oznaczeniami na płycie.

0
  • #10 09 Maj 2010 20:48
    mariusz.lubicz
    Poziom 17  

paqlka napisał:
    Piec Cerapur smatr z heatronic 3 podłączony był odwrotnie tzn. na niebieskim N była faza (w gniazdu było namieszane). Przy podłączaniu pompy cyrkulacyjnej poszło zwarcie. Piec już się nie załącza.
    Spaliła się elektronika?
    Bezpieczniki w prządku - nie spalone.
    Da się coś z tym zrobić czy pozostaje wymiana całego panela heatronic?
    Może jakiś przycisk reset albo cuś!

Zrób zdjęcie tej elektroniki w dużej rozdzielczości bez lampy błyskowej. Ustaw na stole i ustaw ręcznie czas/przysłonę żeby ostrość była głębsza.
    Z obu stron fotkę. Spróbuję ci powiedzieć co się mogło zepsuć. Pewnie niewiele padło.

0
  • #12 09 Maj 2010 21:18
    mariusz.lubicz
    Poziom 17  

mirrzo napisał:

Nie bądź taki beztroski geniusz

Po prostu ludzi nie stać na drogie wymiany całych modułów skoro można je naprawić. Może ty jesteś tak bogaty :-)

0
  • #13 09 Maj 2010 22:45
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Jestem bogaty bo żyję. W to jestem właśnie bogaty i nie zamierzam tego zmieniać. Skoro Ty masz ochotę, droga wolna. Jednak nie namawiaj innych do złego.
    Beztroska za 1000 PLN ?????

0
  • #14 10 Maj 2010 09:34
    paqlka
    Poziom 10  

Załączam fotki.
    Zrobiłem tylko jedną stronę, na drugiej nie ma żadnych śladów / zmian, ale jak będzie trzeba dołączę.
    W elektronice nie "siedzę" ale wygląda mi to na popalone ścieżki.
    Wszystko po drugiej stronie wygląda "na oko" ok. kondensatory czy cyś tam nie popuchnięte, żadnych śladów spalenizny.
    Zwarcie L z N w piecu Cerapur - piec umarł? Zwarcie L z N w piecu Cerapur - piec umarł?

0
  • #15 10 Maj 2010 10:59
    gazokizior
    Poziom 13  

Kolego paqlka - kocioł umarł. I żadne kombinacje (modlitwy i elektronicy) nie pomogą.

0
  • #17 10 Maj 2010 17:29
    mariusz.lubicz
    Poziom 17  

paqlka napisał:
    Załączam fotki.
    Zrobiłem tylko jedną stronę, na drugiej nie ma żadnych śladów / zmian, ale jak będzie trzeba dołączę.

Zrób drugą stronę, bo chcę widzieć jakie podzespoły tam siedzą. Ale wygląda to podle :-) To się nie stało przez zamianę L z N, coś bardziej namieszałeś. Naprawa ścieżek ryzykowna, bo są zwęglone i będą przewodzić. Ale ten co to projektował mógł grubsze ścieżki dać. Bezpieczniki powinny wylecieć, a nie ścieżki iść z dymem.

0
  • #18 10 Maj 2010 18:03
    mirrzo

Moderator na urlopie...

mariusz.lubicz napisał:
    Ale ten co to projektował mógł grubsze ścieżki dać.

Sam zaprojektuj i zrób grubsze, ale do swojego kotła.
    Odpowiedzi na ten temat robią się niebezpieczne, więc go zamykam.

0