Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router wariuje,czy to wina usługodawcy ?

09 Maj 2010 00:03 2586 24
  • Poziom 28  
    Witam.
    Mam problem z łaczem. Posiadam router Asus AM604G,moim usługodawcą Jest Netia w trybie ADSL.
    Co jakis czas i na jakiś (wartości czasowe nieokreślone) dzieje się tak czas niby mam połaczenie (sugeruję się teraz kontrolkami routera),ale nie mam dostepu od internetu(GG siada,przeglądarka nie może odnaleść żadnego servera itp). Kontrolki migają mi tak jakby był transfer,ale kontrolka od danego portu Ethernet miga niesynchronicznie z kontrolką aktywności. (zamiast migać jedna i druga 'na raz" to np. gdy klikam na zakłądke elektrody kontrolka gniazda podłączonego od komputera zamiga kilka razy po czym po upływie niecałej sekundy zaczyna migać kontrolka aktywnosci łącza)
    W zakładce diagnostycznej routera (konfiguracja przez przeglądarkę) gdy pojawia się problem mam następujące dane:
    Czasami pomaga restart routera,czasami dwa restarty. Niekiedy muszę czekać 10 minut,a innym razem jak np dzisiaj około 7 godzin (ale taki odstęp jest rzadkością - raczej mieści się w przeciągu 1 godziny).
    Konfigurowałem router od podstaw i ni chu chu. Nic nie pomaga. Nie ma na to reguły. Zdarza się to w każdej porze dnia i nocy.

Sama łączność komputer -> router działa,bo moge przesyłać pliki z komputera na komputer przez sieć lokalną i mam dostęp do konfiguracji routera-z resztą jak widać na w/w obrazku.
    Moim pytaniem jest czy to wina usługodawcy czy router mi fixuje :?:
    dodam,ze mam podobnie "od zawsze" że gdy włącze router (a wyłączam tylko w razie restartu-chodzi 24/7) to najpierw jest czerwona kontrolka (wykrzyknik-odpowiednik ERROR'a),po tym załącza się AP łapie łącze ADSL i po tym przez około 2 minuty dzieje się to co opowiedziałem,ale zawsze po tych około 2 minutach wszystko śmiga-podejrzewam,że wszystkie "funkcje" router już uruchomił,tylko czeka na jakąś komende od sieci (raczej tą myślą zmierzam do kwestii przypisania IP) ,lecz od jakiegoś czasu czasami już przy włączonym routerze zaczynają się pojawiać te objawy (takie same jak router jeszcze nie do końca się "załaduje".)
    Jeżeli komuś zalezy to mogę sfilmować zachowanie routera gdy znowu powtórzy się sytuacja.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Dziękuję za podpowiedź,ale...
    Nigdy mi nie zaniżali prędkości łącza.
    Mam 1,3Mbps i czasami (głównie wieczorami) leci po 150kbps a standardowo nie ważne jaka pora dnia predkość nie schodzi poniżej 133kbps,więc chyba nie to,ale nie kłucę się :D
    Nie mam czegoś takiego,że gdy "domknę licznik" predkości to mi zrywa neta.
  • Poziom 38  
    To podaj parametry linii.
  • Poziom 28  
    Nie rozumiem do końca co masz na myśli ,ale to co teraz mogę powiedzieć to tak:
    -Telefon mam z TP a internet z Netii
    -Prędkość 1Mbps
    -Bynajmniej w konfiguracji routera pokazuje mi standard ADSL 2+
    -Neta mam od ponad 1,5 roku
    -Nie 'jade" na światłowodach a na zwykłych przewodach (miasto ma niezmodernizowaną sieć)
  • Poziom 38  
    Tam gdzie masz podane atenuation i SNR margin w routerze.
    Pewnie ta sama zakładka gdzie pokazuje ADSL2+....
  • Poziom 28  
    Wybacz,ale jedyne co znlazłem i miejsce z kąd wiem,że to ADSL 2+ to to:
    Już innych info nie znalazłem :|
    (wiem,że to są tylko statystyki :| )
  • Poziom 38  
    Cytat:
    (wiem,że to są tylko statystyki Neutral )
    A właśnie że nie :P

Linie to akurat masz w bardzo dobrym stanie albo dość blisko do centrali.
    Przyczyna jest gdzieś indziej.

Screen który pokazałeś wcześniej (diagnostic) , ewidentnie wskazuje że wina leży po stronie netii i opisane objawy pasują do niego jak ulał...
  • Poziom 28  
    Co przez to rozumiesz :?:
    Mówiąc,że przyczyna tkwi gdzieś indziej masz na myśli mój dom (czyli sieć telefoniczna,router,komputer etc.) czy to już coś niezalezne ode mnie jak centrala itp :?:
    Generalnie zmeirzam do tego,czy problem tkwi u mnie i mam go szukac,czy to nie ma sensu,bo u nich coś sie rypie.
  • Poziom 38  
    Jeszcze powiedz czy cię rozłącza całkowicie (zmiana IP) czy połączenie zostaje zamrożone , chociaż to wiele nie zmieni w całej tej sprawie....
  • Poziom 28  
    Szczerze Ci powiem,że nie zwróciłem na to uwagi,a jak na razie jest jeszcze wszystko okey.
    Ale gdyby rozłączyło mnie całkowicie (miałem tak tylko raz w ciągu ponad 1,5roku) to kontrolki Link & Act gasną i zapala się kontrolka błędu (czerwony wykrzyknik) więc wychodzi na o,że zostaje na swój sposób zamrożone...
  • Poziom 38  
    Dzwoń na partyline i ich męcz...
    I nie daj sobie wciskać bajek pt. "ma pan wirusa", powiedz pani na partyline że masz linuxa to przestanie bajeczki opowiadać i zacznie coś robić :P
    I zawsze przytakuj : sprawdzał pan inny komputer ? tak , a router ? tak
    Po 10tym "tak" pani wymięknie i przełączy cię do informatyków, ten sprawdzi logi z centrali ;)
  • Poziom 33  
    Zajmij się linią bo tam będzie problem,pomiary z modemu są psu na budę pomierz np Cable SHERK ,jak a jest pętla abonencka,pomiar izolacji.Poczytaj moje uwagi i pomiary dzisiaj w dziale Telefony... Kabel bezpośrednio do modemu za filtrem dopiero telefony!!!!.W TPSA połączenia wykonują na skrętkę ,miedź się patynuje-sprawdź ma być na etony ,do modemu idzie WCZ na parze symetrycznej!!!!.
    73!
  • Poziom 28  
    Też o tym myślałem, ale wiesz jacy oni są... :P
    Zaczna kombinować,że albo komputer zawirusowany (z tym to ich "uciszę") ale jak zaczną wymyslać,że z oryginalnym modemem nie miałbym takich problemów to co powiem :?: :D Ewentualnie mogę zmyślić,ze sam modem tez podłaczałem. Ale powiedz szczerze. Nawet jak zadzwonie,to co to da. Powiedza że się tym zajmą a w rzeczywistości tyłkiem nie ruszą :|
  • Poziom 38  
    dipol napisał:
    Zajmij się linią bo tam będzie problem,pomiary z modemu są psu na budę pomierz np Cable SHERK ,jak a jest pętla abonencka,pomiar izolacji.Poczytaj moje uwagi i pomiary dzisiaj w dziale Telefony... Kabel bezpośrednio do modemu za filtrem dopiero telefony!!!!.W TPSA połączenia wykonują na skrętkę ,miedź się patynuje-sprawdź ma być na etony ,do modemu idzie WCZ na parze symetrycznej!!!!.
    73!

Piłeś coś ? On nie traci synchro....
    Na jaką skrętkę.... chyba pan zdzisiek tak robi, od dawna używane są szybkozłączki żelowane.
  • Poziom 28  
    Dipol-nie zrozum mnie źle,ale nie siedzę w tych tematach i niewiele zrozumiałem co mówisz :|
    Sposób podłączenia jest od samego początku niezmienny.
    W domu mam 2 telefony stacjonarne i nigdy się nic nie działo ani z netem,ani z telefonami,jeżeli jedno i drugie było używane w tym samym momencie.
    Na pierwszym telefonie mam filtr "pojedynczy" zaś na drugim mam Spliter, który jest podłączony do sieci,wyjście TEL idzie do telefonu,zaś drugie wyjście do routera.
    Nic nie zostało zmieniane i wszystko działało od początku dobrze. Z reszt ą gdyby "moja linia" (w sensie to co mam w domu) była uwalona,to by mi router sypał błedami, poza tym na próbę odłączyłem przewód routera i po obejściu splitera podłączyłem telefon i działało jak nalezy,więc to chyba nie to...

Dodano po 9 [minuty]:

Nie chcę mówić za dużo,bo moje spostrzeżenia moga być błedne i wprowadzić w bład kolegów ale zauważyłem kilka rzeczy.
    -Przewaznie pomaga wyłączenie routera na kilka minut. Możliwe,że to zbieg okoliczności (może akurat po tych kilku / nastu minutach czy tak czy siak bym odzyskał połaczenie) ale tego nie wiem czy to faktycznie pomaga czy to zbieg okoliczności... Nie jest to spowodowane przegrzewaniem się urządzenia (przy wyłaczeniu się ochładza) czy cóś bo czasami przypadkowo zostawie coś na mim (np. ksiązke) ten sie nagrzeje jak cholera i nic się złego z netem nie dzieje

-Nie zdarzyło mi się,zęby pod obciążeniem linii padł mi net. Przeważnie jest to gdy łącze mam "jałowe". Ostatnio pobierałem BackTracka przeglądarką (rozmiar 2Gb) i szło pełną predkością i mnie nie rozłączyło i w ten sam dzień zostawiłem na noc pobieranie innej wersji BT 1,5Gb i tez pobrało bez problemów. Czyli statystycznie rzecz pojmując net siada jak sie go nie uzywa...
  • Poziom 38  
    Profilaktycznie sprawdź inny router, asus nie jest pionierem w tej dziedzinie.
    Ew. wgraj najnowszy firmware jak jeszcze tego nie zrobiłeś.
  • Poziom 28  
    Szczerze mówiąc nie mam takiej możliwości :|
    Jezeli ta ewentualność jest minimalna to narazie odpuszcze,bo nie mam takiej możliwości.
    Ale sam spójrz na pierwszy screen jaki dałem. Moim zdaniem to wina usługodawcy...
  • Moderator - GSM
    U mnie na roterze z neti czasem jest to samo i muszę restartować, u mojego kolegi to samo ewidentnie coś w neti jest nie tak.
  • Poziom 38  
    Netia sypie się od dłuższego czasu.
  • Poziom 28  
    Czytałem temat na elce własnie o netii,ale to nie wygląda jak przeciążenie linii,tylko jakby server w rozdzielni siadał. Ze łącze z tym serverem jest,ale on do wyższych gałęzi nie ma czasem dostepu
  • Poziom 38  
    Adrian_1591 napisał:
    Czytałem temat na elce własnie o netii,ale to nie wygląda jak przeciążenie linii,tylko jakby server w rozdzielni siadał. Ze łącze z tym serverem jest,ale on do wyższych gałęzi nie ma czasem dostepu

Po chłopsku ale dobrze ;) tak to właśnie wygląda.
  • Poziom 28  
    Wiem,że po chłopsku bo ja raczej w harware & software siedze,a mniej więcej tak to pojmuję :D
    Czyli w 100% to jest wina operatora tak :?:
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Na 99%.
  • Poziom 28  
    Więc bardzo dziękuję za pomoc :)
    Pozdrawiam.