Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips 32PW8506 chassis EM2E naprawa modułu SSB

Andrzejewski 09 May 2010 17:34 4571 9
 • #1
  Andrzejewski
  Level 15  
  Mam problem z naprawą modułu SSB chassis EM2E w Philips 32PW8506. Objawy: pulsująca jednostajnym kodem dioda LED i jednocześnie próba startu w.napięcia. Po zwarciu protekt. i SAM, - TV startuje prawidłowo z widocznym poziomym paskiem w srodku ekranu. Koncówka pionu sprawna - przy dotykaniu nogi 1 układu TDA8177 widoczna reakcja odchelania w pionie. Pomiary oscyloskopem wykazały brak sterowania transoptora z modułu SSB. Po sprawdzeniu aplikacji układu TDA9330H stwierdziłem że z nogi 1 FRAMDRIVE + oraz nogi 2 FRAMDRIVE - wychodzą impulsy piłokształtne. Porównując schemat ideowy do mojego modułu stwierdziłem że wyjście FRAMDRIVE - brak jest rezystora 3368* ale jest zworka do masy, i to jeszcze jest logiczne. Natomiast nie rozumiem dlaczego na wyjsciu FRAMDRIVE + brak jest rezystora 3369* który przekazuje impulsy wyjściowe V do głównego złącza modułu i dalej do transoptora. Czy jest możliwe żeby fabrycznie nie było tych rezystorów ( brak śladów ingerencji), Bez rezystora 3369* nie ma możliwości wysterowania transoptora. Czy ktoś spodkał się z różnymi wersiami modułów SSB ?. Przepraszam że się tak rozpisałem ale chciałem dokładnie opisać problem. Proszę o pomoc.
 • #3
  Andrzejewski
  Level 15  
  Właśnie prześledziłem dokładnie zanim napisałem ten post, i podobnie jak ty nie wierzę w cuda, ale takie są fakty. Sprawdzałem też czy są jakieś przelotki na drugą stronę druku, ale nic takiego nie ma. Dlatego mam pytanie do kolegów którzy mają inną wersję serwisówki z której można odczytać jakie wartości mają rezystory R3368* i R3369* przez które wychodzą właśnie inpulsy V. W serwisówce którą pobrałem z Elektrody rezystory te są oznaczone gwiazdką, a wartości ich nie można znaleść nawat w spisie rezystorów. Myslałm też czy wcześniej ktoś nie naprawiał tego i nie podmienił modułu SSB z innej wersji w której rezystory te są fabrycznie nie zamontowane. Wyczerpałem już wszystkie możliwości. Ponawiam prośbę o pomoc !.
 • #5
  wpserwistv73
  Level 13  
  Witam.
  Jak wyżej Kolega wspomniał a wynika z Twojego postu - telewizor działał, to że nie ma jakiś elementów jest modyfikacją producenta.
  Jeżeli nie widać na pomiarze uszkodzonych elementów, to mocno bym się zastanowił nad pamięcią i jej oprogramowaniem.
  Pozdrawiam
 • #6
  Andrzejewski
  Level 15  
  Zgadza się kolego MIREX. Pin 29 jest na masie, natomiast pin28 nie ma połączenia z nogą 1 układu HOP (TDA9330H) z powodu braku wspomnianego rezystora 3369 i tu jest problem. Uszkodzenie jest po stronie pierwotnej transoptora - brak sterowania z SSB. Na oscyloskopie widoczne tylko śladowe smieci. Rozważałem również możliwość wymiany pamięci, ale skoro z HOP nogi 1 wychodzą impulsy do pionu to czy pamięć coś tu zmieni ?.
 • #7
  Karmaj
  Level 12  
  Mam teraz dwa takie moduły i w obu jest tak samo, piny 1 i 2 są niewykorzystywane a impulsy V wychodzą z pinu 25 układu TDA9330H i idą dalej na tranzystor 7312.
  Usterkę mam bardzo podobną, z tym że jak podgrzeję suszarką okolice HOP-a, to telewizor wystartuje i działa już potem dobrze. Wymiana kondensatorów w module nic nie dała, podobnie jak wymiana TDA9330H. W końcu udało mi się zdobyć drugi moduł, który pewnie jest z innego modelu, bo jednak różni się trochę od tego mojego. Dodatkowo jest układ SAA4990H i jeden układ pamięci. No i na tym module nawet po podgrzaniu nie chce się telewizor załączyć. Moduł dostałem dzisiaj, wiec dopiero będę dochodził do tego o co tu chodzi.
 • #8
  Andrzejewski
  Level 15  
  Witam po przerwie. Nareszcie coś konkretnego, jeśli w twoim module też brak jest tych rezystorów a nog 1 i 2 HOP są nie wykorzstane to znaczy że tak fabrycznie ma być. Bo ja już myślałem że ktoś przedemną grzebał i wymontował te rezystory. Rzeczywiscie wygląda na to że impulsy V są pobierane z nogi 25 HOP i przechodzą przez tranzystor 7312 i dalej do transoptora. Według aplikacji TDA7330 noga 25 to DAC Output więc czy aby napewno jest to wyjście V ?, ale sprawdzę oscyloskopem czy coś tam wychodzi. Napisz kolego czy uruchomiłeś ten drugi moduł, bo ja też myślałem wymienić wszystkie kondensatory ceramiczne w aplikacji HOP-a, bo się utleniają.
 • #9
  Karmaj
  Level 12  
  U mnie okazało się, że uszkodzony był transoptor z pionu. Bardzo dziwne i mylące objawy miała ta usterka. Na ciepło i zimno reagował tylko moduł SSB, w okolicach Hop-a. Po nagrzewaniu pojawiał się prawidłowy pion i potem telewizor już działał cały czas dobrze. Natomiast na drugim module cały czas był brak odchylania pionowego, nie reagował na nic. Po wymianie transoptora, telewizor na obu modułach działa dobrze.
 • #10
  Andrzejewski
  Level 15  
  Kolego KARMAJ mam prośbę, jeśli masz ten moduł jeszcze otwarty to cz możesz zmierzyć jakie masz napięcie na nodze 25 HOP i jaki masz tam przebieg na oscyloskopie bo chciałbym porównać z moim. A co do transoptora to wymieniłem go w pierwszej kolejności.