Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia N70 wyrwany wyłącznik i kilka elementów SMD.

10 Maj 2010 13:51 1363 3
  • Poziom 10  
    Nabyłem niedawno Nokię N70 opisaną jako "brakuje wyłącznika, poza tym OK", miała robić za modem 3G. Jak się jednak okazało po rozkręceniu, nie tyle brakuje wyłącznika, co ktoś jakimś ostrym narzędziem rozgrzebał całe okolice przycisku i dodatkowo zerwał z PCB kilka okolicznych elementów SMD (jak widać na zdjęciu,R4406, R1490, C1490, R1486, C1489). Telefon po podłączeniu ładowarki normalnie ładuje (ekran podświetlony, grafika widoczna), ale oczywiście nie daje się włączyć. Pozostał nawet kawałek ścieżki, do której jak sądzę można się podłączyć (zaznaczyłem na zdjęciu), ale jej zwarcie z masą nie daje żadnego efektu. Moje pytanie - czy brakujące elementy SMD (widoczne na zdjęciu) wpływają na włączanie telefonu (wtedy będę je próbował wymienić)? Jeśli nie wpływają, znaczy że ktoś pewnie uszkodził coś innego i tylko próbował "zamaskować" uszkodzenie w ten sposób?

I jeszcze drugie pytanie (jeśli można). Posiadam też płytę do N70 w której brakuje tylko jednego elementu (L2304), a mimo to płyta nie odpala (ładowanie jest, ekran działa, oczywiście bez podświetlenia). Czy brak LS2304 może powodować problem z włączeniem telefonu?
    Z góry uprzejmie dziękuję za wszelkie wskazówki.

Nokia N70 wyrwany wyłącznik i kilka elementów SMD.
  • PCBway
  • Spec od GSM
    Ta ścieżka co zaznaczyłeś jak najbardziej trzeba zewrzeć ją z masą żeby telefon się włączył. Ona idzie do elementu zabezpieczającego linię R4406 i czy ten element jest przylutowany i pole lutownicze nie jest uszkodzone od strony ścieżki?. Co do drugiego telefonu to cewka L2304 jest od podświetlania i nie ma nic wspólnego z włączaniem telefonu. Widocznie masz inne uszkodzenie. A ten pierwszy telefon wg mnie jest do naprawy. Jak coś to pisz na pw.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Glemark1 napisał:
    Ta ścieżka co zaznaczyłeś jak najbardziej trzeba zewrzeć ją z masą żeby telefon się włączył. Ona idzie do elementu zabezpieczającego linię R4406 i czy ten element jest przylutowany i pole lutownicze nie jest uszkodzone od strony ścieżki?. Co do drugiego telefonu to cewka L2304 jest od podświetlania i nie ma nic wspólnego z włączaniem telefonu. Widocznie masz inne uszkodzenie. A ten pierwszy telefon wg mnie jest do naprawy. Jak coś to pisz na pw.

Super - dzięki za informację. Ten jeden rezystor (R4406) jest niby na miejscu, ale jakoś krzywo, więc albo się odlutował, albo ktoś już z nim coś kombinował. Czyli rozumiem, że z wlutowanym R4406, a bez tych kilku pozostałych które wymieniałem powinien ruszyć?
  • Pomocny post
    Spec od GSM
    Pozostałe elementy które wymieniłeś są odpowiedzialne za camerę więc bez nich po prostu camera nie będzie działać. A bez tego tez powinien się włączyć. Bo chyba że przelotka jest uszkodzona bo od przycisku linia idzie do tego elementu oraz do Retu. Ciężka naprawa ale wykonalna. wszystko da się naprawić ale nie wszystko się opłaca naprawiać.