Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk

yaygor 10 May 2010 15:44 12044 8
e-mierniki
    yaygor
    Level 9  
    Witam, mam problem z kosiarką. Kosiłem trawę i chciałem umyć sprzęt, wziąłem kosiarkę pod wąż i ją obmyłem. Poczekałem 2-3h aż wyschnie na słońcu i odpaliłem. Kosiarka odpaliła normalnie bez problemu, chwilkę chodzi i wyłączam ją. Po kilku sekundach włączam znowu żeby upewnić się, że wszystko ok a tu "zonk" - kosiarka włączyła się ale wydaje dziwny dźwięk (głośniejsza niż przedtem) i chodzi dużo wolniej niż powinna, obroty są strasznie małe a kosiarka osłabła i nie da się nią kosić.

Moje pytania:
    1. Czy to wina mycia??? (nie lałem wody bezpośrednio na silnik!!!)
    2. Co uległo awarii???
    3. Da się to naprawić???

Zamieszczam zdjęcia silnika:
    Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co z tym zrobić, z góry dziękuję.
  • e-mierniki
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To wszystko dlatego, że ją po myciu nie wytarłeś i nie otuliłeś ręczniczkiem! I przeziębiła się...
    A na poważnie: Czy zapoznałeś się z instrukcją obsługi i eksploatacji? Nie? Czyli jak się zepsuje, to zaczynamy uczyć się czytać?
    W słońcu to ona mogła obeschnąć, ale pod pokrywą zebrała się woda, której słońce nie wysuszyło. Włączając kosiarkę rozpyliłeś tą wodę, a konstrukcja silnika jest otwarta... więc go zamoczyło dokładnie.
    Naprawić się to da, trzeba będzie wymienić silnik. Ale kupno nowej na wyprzedaży chyba będzie prostsze. No i nowa będzie miała tą zaletę, że będzie... czysta!

Tylko znów na nowej nie wycieraj kurzu wężem od podlewania!
  • e-mierniki
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    kamilczubacki napisał:
    Quote:
    Kondensator rozruchowy padł wymień i powinna kręcić normalnie.

Kondensator padł po myciu? Nie wierzę.
    Silnik dostał przebicia pomiędzy uzwojeniem roboczym i pomocniczym, to normalne w kosiarkach. Producenci przeważnie nie stosują izolacji pomiędzy fazami na czołach uzwojeń, trochę wilgoci i żegnaj silniczku.
    yaygor
    Level 9  
    Kondensator rozruchowy to jest to białe przyczepione do silnika z przyczepionymi kablami od góry???

Nie jestem elektrykiem ale woda dostała się tam od spodu przez dziurki wentylacyjne. Dużo razy kosiłem mokrą trawę albo podczas mżawki i wtedy do silnika też przedostawało się trochę wilgoci a chodziła.

Da się jakoś sprawdzić czy to ten kondensator nawalił??? Ile takie coś kosztuje???
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    yaygor napisał:
    Quote:
    Dużo razy kosiłem mokrą trawę albo podczas mżawki i wtedy do silnika też przedostawało się trochę wilgoci a chodziła.

Przez jakiś czas może się to udawać, ale przychodzi taki czas, że nie przetrzyma takich doświadczeń.
    Quote:
    Kondensator rozruchowy to jest to białe przyczepione do silnika z przyczepionymi kablami od góry???

Tak.
    Quote:
    Da się jakoś sprawdzić czy to ten kondensator nawalił??? Ile takie coś kosztuje???

Jasne, że da się sprawdzić. Koszt to kilkanaście złotych.
    yaygor
    Level 9  
    Wymieniłem kondensator i lipa.
    Odpalam chodzi źle. Odpalam 2-gi raz i ruszyła, złapała obroty i moc tak jak powinna ale po 3 sek zwolniła i dupa.
    Odpaliłem 3-ci raz i nic, znowu bujała się dłuuuugoo i bez mocy.

Słyszałem o przewijaniu silników elektrycznych, czy to się opłaca jeśli za kosiarkę zapłaciłem 400 zł??? No i czy to rozwiąże mój problem???
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Quote:
    Słyszałem o przewijaniu silników elektrycznych, czy to się opłaca jeśli za kosiarkę zapłaciłem 400 zł?

Opłacalność przezwojenia silnika jest pojęciem względnym. Z mojego punktu widzenia to się opłaca, ale Ty możesz inaczej myśleć. Uważam, że jeżeli silnik zostanie solidnie przezwojony to powinien pracować bez problemu.
    Quote:
    No i czy to rozwiąże mój problem?

Oczywiście że rozwiąże problem.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    1- Pomiar rezystancji izolacji.
    2- Wysuszyć.
    3- Sprawdzić/ wymienić łożyska.
    4- Sprawdzić poprawność połączeń/przezwoić.

Zachowaj tą kolejność.
    yaygor
    Level 9  
    Sam nie będę tego robił ale widziałem ogłoszenie naprawy silników elektrycznych i się zastanawiałem czy to pomoże. Dzięki bardzo wszystkim za pomoc.