Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk

yaygor 10 Maj 2010 15:44 10373 8
  • #1 10 Maj 2010 15:44
    yaygor
    Poziom 8  

Witam, mam problem z kosiarką. Kosiłem trawę i chciałem umyć sprzęt, wziąłem kosiarkę pod wąż i ją obmyłem. Poczekałem 2-3h aż wyschnie na słońcu i odpaliłem. Kosiarka odpaliła normalnie bez problemu, chwilkę chodzi i wyłączam ją. Po kilku sekundach włączam znowu żeby upewnić się, że wszystko ok a tu "zonk" - kosiarka włączyła się ale wydaje dziwny dźwięk (głośniejsza niż przedtem) i chodzi dużo wolniej niż powinna, obroty są strasznie małe a kosiarka osłabła i nie da się nią kosić.

Moje pytania:
    1. Czy to wina mycia??? (nie lałem wody bezpośrednio na silnik!!!)
    2. Co uległo awarii???
    3. Da się to naprawić???

Zamieszczam zdjęcia silnika:
    Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk Kosiarka elektryczna WOLF-wydaje dziwny dźwięk

Bardzo proszę o pomoc i wskazówki co z tym zrobić, z góry dziękuję.

0 8
  • #2 10 Maj 2010 16:10
    retrofood
    Moderator

To wszystko dlatego, że ją po myciu nie wytarłeś i nie otuliłeś ręczniczkiem! I przeziębiła się...
    A na poważnie: Czy zapoznałeś się z instrukcją obsługi i eksploatacji? Nie? Czyli jak się zepsuje, to zaczynamy uczyć się czytać?
    W słońcu to ona mogła obeschnąć, ale pod pokrywą zebrała się woda, której słońce nie wysuszyło. Włączając kosiarkę rozpyliłeś tą wodę, a konstrukcja silnika jest otwarta... więc go zamoczyło dokładnie.
    Naprawić się to da, trzeba będzie wymienić silnik. Ale kupno nowej na wyprzedaży chyba będzie prostsze. No i nowa będzie miała tą zaletę, że będzie... czysta!

Tylko znów na nowej nie wycieraj kurzu wężem od podlewania!

0
  • #3 10 Maj 2010 21:28
    krzysiek7
    Poziom 34  

kamilczubacki napisał:

Cytat:
    Kondensator rozruchowy padł wymień i powinna kręcić normalnie.

Kondensator padł po myciu? Nie wierzę.
    Silnik dostał przebicia pomiędzy uzwojeniem roboczym i pomocniczym, to normalne w kosiarkach. Producenci przeważnie nie stosują izolacji pomiędzy fazami na czołach uzwojeń, trochę wilgoci i żegnaj silniczku.

0
  • #4 10 Maj 2010 22:40
    yaygor
    Poziom 8  

Kondensator rozruchowy to jest to białe przyczepione do silnika z przyczepionymi kablami od góry???

Nie jestem elektrykiem ale woda dostała się tam od spodu przez dziurki wentylacyjne. Dużo razy kosiłem mokrą trawę albo podczas mżawki i wtedy do silnika też przedostawało się trochę wilgoci a chodziła.

Da się jakoś sprawdzić czy to ten kondensator nawalił??? Ile takie coś kosztuje???

0
  • #5 10 Maj 2010 22:51
    krzysiek7
    Poziom 34  

yaygor napisał:

Cytat:
    Dużo razy kosiłem mokrą trawę albo podczas mżawki i wtedy do silnika też przedostawało się trochę wilgoci a chodziła.

Przez jakiś czas może się to udawać, ale przychodzi taki czas, że nie przetrzyma takich doświadczeń.
    Cytat:
    Kondensator rozruchowy to jest to białe przyczepione do silnika z przyczepionymi kablami od góry???

Tak.
    Cytat:
    Da się jakoś sprawdzić czy to ten kondensator nawalił??? Ile takie coś kosztuje???

Jasne, że da się sprawdzić. Koszt to kilkanaście złotych.

0
  • #6 20 Maj 2010 18:01
    yaygor
    Poziom 8  

Wymieniłem kondensator i lipa.
    Odpalam chodzi źle. Odpalam 2-gi raz i ruszyła, złapała obroty i moc tak jak powinna ale po 3 sek zwolniła i dupa.
    Odpaliłem 3-ci raz i nic, znowu bujała się dłuuuugoo i bez mocy.

Słyszałem o przewijaniu silników elektrycznych, czy to się opłaca jeśli za kosiarkę zapłaciłem 400 zł??? No i czy to rozwiąże mój problem???

1
  • #7 20 Maj 2010 18:46
    krzysiek7
    Poziom 34  

Cytat:
    Słyszałem o przewijaniu silników elektrycznych, czy to się opłaca jeśli za kosiarkę zapłaciłem 400 zł?

Opłacalność przezwojenia silnika jest pojęciem względnym. Z mojego punktu widzenia to się opłaca, ale Ty możesz inaczej myśleć. Uważam, że jeżeli silnik zostanie solidnie przezwojony to powinien pracować bez problemu.
    Cytat:
    No i czy to rozwiąże mój problem?

Oczywiście że rozwiąże problem.

0
  • #8 20 Maj 2010 20:22
    Akrzy74
    Poziom 39  

1- Pomiar rezystancji izolacji.
    2- Wysuszyć.
    3- Sprawdzić/ wymienić łożyska.
    4- Sprawdzić poprawność połączeń/przezwoić.

Zachowaj tą kolejność.

1
  • #9 20 Maj 2010 21:41
    yaygor
    Poziom 8  

Sam nie będę tego robił ale widziałem ogłoszenie naprawy silników elektrycznych i się zastanawiałem czy to pomoże. Dzięki bardzo wszystkim za pomoc.

1