Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR][ATmega32] - różnicowy pomiar napięcia

mirekk36 10 Maj 2010 22:39 2456 3
  • #1 10 Maj 2010 22:39
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

1. Panowie, wiem, że ATmega32 w obudowie DIP nie gwarantuje prawidłowych co? odczytów napięcia? prawidłowego działania przy różnicowym pomiarze napięć czy w ogóle to w DIP'ie nie działa? - sprawdzał to ktoś może i ma jakieś informacje ???

Ja spróbowałem sobie zrobić pomiar napięcia na rezystorze 0,1R gdzie ADC0 jest podpięte do GND natomiast ADC1 za rezystorkiem. Multimer po podłączeniu jakiegoś tam obciążenia pokazuje mi ok 0,013V czyli pojawia się ładnie napięcie na rezystorze.

A odczyt z rejestru ADCW powiedzmy że zaczyna odczytywać przy wzmocnieniu x10 wartość ok 12 - ale niestety wacha się to przy odczycie co pół sekundy od 6, 8, 12 do 24 - najczęściej jest wartość 12

Gorzej jak ustawię do pomiaru ofsetu wartość ADC0 - ADC0 , wtedy ten pomiar też skacze jak szalony w granicach powiedzmy -10 do +10 , 15

Nie mam pod ręką megi32 w obudowie TQFP żeby sprawdzić co źle robię? czy w ogóle dać sobie spokój z próbą różnicowego pomiaru na ATmega32 DIP ?

0 3
  • #2 10 Maj 2010 22:59
    markosik20
    Poziom 33  

mirekk36 napisał:
    A odczyt z rejestru ADCW powiedzmy że zaczyna odczytywać przy wzmocnieniu x10 wartość ok 12 - ale niestety wacha się to przy odczycie co pół sekundy od 6, 8, 12 do 24 - najczęściej jest wartość 12

Wzmocniłeś oprócz sygnału właściwego także wszelkie szumy, zakłócenia etc. Możesz sobie zrobić jakieś proste uśrednianie. Jeżeli chodzi o przetworniki ADC to niestety Atmel nie ma czymś się pochwalić ...a te 200x w AT32 to chyba jakiś żart :wink:.

0
  • #3 11 Maj 2010 00:07
    mirekk36
    Poziom 42  

markosik20 ---> nieeee, no nie przesadzajmy - ja uważam, że atmel ma co się pochwalić ;)

właśnie mi się udało zrobić pomiar prądu na wejściach różnicowych i to ATmega32 w wersji DIP !!!

Działa bardzo dobrze - porównuję pobór prądu z miernikiem METEX M-3610

jak tylko dobrze skalibrowałem przeliczniki to mam wręcz idealnie takie same pomiary jak na metexie i już nic mi nie "skacze" - POEZJA ;) i to bez żadnych wzmacniaczy operacyjnych. Więc po co narzekać na ATMEL'a ????

jakaś moja płytka testowa pobiera zgodnie z metexem 185mA a gdy odłączę od niej wyświetlacz LCD z podświetleniem to pobór ładnie na metexie i na moim amperomierzu na ATmega32 także równiutko pięknie spada do 110mA

Jutro jak mi się uda potestuję na większych prądach

OOO Matko ;) a teraz sprawdziłem na wzmocnieniu x200 i tak samo pięknie działa

oooj - tyle narzekań słyszę na elektrodzie na te ADC - a tu proszę jak ślicznie chula !!! a mierzę z dokładnością jak widać do 3 miejsc po przecinku i wynik jest stabilny bez żadnych większych skoków - praktycznie tak samo się zachowuje jak metex ;)

0
  • #4 11 Maj 2010 00:54
    AVRowiec
    Poziom 18  

mirekk36 --> pewnie nie mamy co liczyć na schemat i kod Twojego rozwiązania co? :(

1