Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca mruga i wyłącza się (laptop Toshiba Equium A100-147)

Uderzam 11 Maj 2010 10:23 7371 20
  • #1 11 Maj 2010 10:23
    Uderzam
    Poziom 8  

Witam,
    dziś rano zaskoczył mnie mój 4-ro letni, jak dotąd niezawodny laptop:(

Po włączeniu ekran świeci przez 2-3 sekundy, zaczyna mrugać przez ok 2 sekundy i się całkowicie wyłącza:(

Co zrobiłem w celu określenia problemu:

-podłączyłem pod TV (jest specjalne wyjście) i działa na TV
    -po włączeniu trybu dual (TV+laptop) działa tylko TV a na laptopie jak wyżej a więc ekran świeci przez 2-3 sekundy, zaczyna mrugać przez ok 2 sekundy i się całkowicie wyłącza
    -podłączyłem do zewnętrznego monitora i działa
    -po włączeniu trybu dual (monitor+laptop) działa identycznie jak dla trybu TV+laptop
    -"popukałem" laptopa i ekran w różnych miejscach, ustawiłem ekran w różnych położeniach ale jest tak jak było

Pozdrawiam i proszę o pomoc w zdiagnozowaniu to może być.

1 20
  • Pomocny post
    #2 11 Maj 2010 10:37
    cichy lis
    Poziom 28  

Do sprawdzenia inwerter! Również warto sprawdzić stan taśmy

0
  • #3 11 Maj 2010 10:46
    Uderzam
    Poziom 8  

Dzięki za szybką odpowiedź (każdy kto się "udzieli" ma "pomógł") i jeszcze jedna bardzo ważna obserwacja!!!! Wyniosłem laptopa na pole i w słońcu widzę że są ikonki na ekranie i wszystko normalnie działa w Windows, tylko jakby ta żarówka podświetlająca ekran się wypaliła!!! Bo w normalnym pomieszczeniu, bez mocnego światła na ekran komputera nic nie widać - to będzie raczej inwerter czy taśma?

0
  • Pomocny post
    #4 11 Maj 2010 10:52
    cichy lis
    Poziom 28  

Inwerter i taśma- należy sprawdzić obydwie rzeczy.
    Choć zacznij od inwertera- uważaj na wysokie napięcie panujące po stronie wtórnej. Mniej prawdopodobna jest usterka świetlówki- choć też nie wykluczona- najlepiej podstawić inny inwerter bądź matrycę. Z jakiej miejscowości jesteś ?

0
  • #5 11 Maj 2010 11:08
    Uderzam
    Poziom 8  

Z Krakowa (dlatego piszę "na pole";). Aby sprawdzić inwerter muszę zapewne rozkręcić laptopa i popatrzyć czy coś nie jest spalone lub rozkręcone? Wyszukałem jak to mniej więcej wygląda więc może się uda;)Dzięki!

0
  • #7 11 Maj 2010 11:52
    Uderzam
    Poziom 8  

Dzięki śliczne, a nie wiecie ile mniej więcej kosztuje świetlówka do laptopa? Bo to chyba będzie to... Gdzie można tanio kupić i czy one są uniwersalne dla różnych laptopów? (oczywiście dla ekranów 15 cali)

0
  • Pomocny post
    #8 11 Maj 2010 12:07
    cichy lis
    Poziom 28  

Prędzej całość z matrycą- Nie stawiaj od razu na świetlówkę bez przetestowania inwertera który najczęściej robi takie numery

0
  • #9 11 Maj 2010 20:04
    Uderzam
    Poziom 8  

A jak go przetestować? Rozkręciłem matrycę i nic nie jest spalone itp. Poruszałem kablami ale chyba wszystko styka bo jest to samo po włączeniu.

0
  • #10 11 Maj 2010 20:22
    smoq35
    Poziom 28  

W Krakowie na Limanowskiego jest sklep ze świetlówkami - wystawiają się też na Allegro. Może zgodzą się na przetestowanie nowej świetlówki w sklepie - jeśli zapali, to ją kupisz [koszt ok 30zł]

0
  • #11 11 Maj 2010 21:26
    cichy lis
    Poziom 28  

Pomysł pierwsza klasa- w sumie jak zadziała warto spytać ile wymiana, nie koniecznie może być łatwo wymienić, dodatkowo matryca jest bardzo delikatna i ryzyko uszkodzenia rośnie z brakiem umiejętności

0
  • #12 11 Maj 2010 22:21
    smoq35
    Poziom 28  

Koszt wymiany świetlówki to ok 30 - 50 zł, więc i tak wychodzi wielokrotnie taniej, niż zakup i wymiana kompletnej matrycy.

0
  • #13 11 Maj 2010 22:31
    cichy lis
    Poziom 28  

Zakładając że inwerter sprawny, W sumie będzie okazja sprawdzenia :-) Trochę wyczulony jestem bo kilka Lenovo miałem na inwerter - przepraszam jak wkurzam z tym inwerterem.

0
  • #15 06 Lis 2010 14:23
    waldek69
    Poziom 14  

Witam, podłączę się do tematu. Problem z matrycą w sat L200. Matryca świeci poprawnie, ale ma monnecie najmniejszego poruszenia pojawiają sie kreski, zanik obrazu, przesunięcie na ekranie z góry na dół. Od strony gniazda na płycie wszystko jest ok. Inwerter też nie daje oznak uszkodzenia. lekkie dotykanie w górną część matrycy powoduje, że dzieją się szopki na ekranie. Od tyłu jest widoczna płytka do której dochodzi taśma. całość zasłonięta folią z napisem "nie dotykać". Właśnie na tej płytce coś jest nie halo. Moje pytanie - czy tą płytkę można wymienić lub naprawić ? Czy pozostaje jedynie wymiana całej matrycy ?

0
  • #16 06 Lis 2010 14:30
    xangel
    Poziom 18  

Witam
    Jeżeli chcesz to naprawić dobrze albo komuś to wymieniasz matrycę.

Jeżeli chcesz to naprawić "na patencie", ewentualnie nie przeraża Cię, że pewnie i tak niedługo będziesz to musiał rozbierać, to zwróć uwagę, że ta elektronika na matrycy trzyma się na dwóch wkrętach po bokach (przeważnie). Możesz je wykręcić, lekko rozwiercić otwory i przesunąć lekko elektronikę w dół, tak, żeby te wszystkie taśmy na górze były bardziej napięte i dokręcić elektronikę. Często pomaga ale tak jak piszę - jest to taki "patent" którego komuś robić nie wypada :) Ja tak "naprawiłem" swoją matrycę 1400x1050 - chodzi już 4 miesiąc, czyli jakby nie patrzeć o 4 miesiące odwlekłem moment zakupu następnej matrycy :)

Pozdrawiam

0
  • #17 06 Lis 2010 14:36
    waldek69
    Poziom 14  

Dzięki za szybką odpowiedź. Są dwie śrubki po bokach. Jeżeli dobrze zrozumiałem - tej płytki się nie wymienia i nie występuje jako oddzielny element. Jest to stała część matrycy i tylko wymiana całej matrycy na 100% pomoże ?

0
  • #19 08 Lis 2010 15:23
    waldek69
    Poziom 14  

Zrobiłem to już na początku. Wystarczy, że delikatnie pukam matrycę od góry i wskakują paski. Matryca oczywiście wykręcona. Od dołu wszystko jest ok.

0
  • #20 16 Lut 2011 12:32
    dken
    Poziom 13  

Witam, ja też mam podobny problem z notebookiem Toshiba (ok. 4 letni), tylko u mnie matryca wyświetla jak się ją uniesie do 90 stopni, a powyżej już nic nie świeci.
    Czy problem może być także z inwerterem lub taśmą?

Pozdrawiam

0
  • #21 16 Lut 2011 13:31
    waldek69
    Poziom 14  

Prawdopodobnie problem z tasiemkami łączącymi elektronikę matrycy z samym wyświetlaczem. Ja niestety musiałem wymienić całą matrycę. Wszelkie próby naciągania tasiemek i przestawiania płytki nie zadziałał na długo. Po kilkunastu razach otwierania i zamykania pokrywy problem powracał. Aktualnie mam identyczny problem z Sony Vaio. Jak widać nie tylko Toshiby problem dotyczy.

0