Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Matryca mruga i wyłącza się (laptop Toshiba Equium A100-147)

Uderzam 11 May 2010 10:23 7887 20
 • #1
  Uderzam
  Level 9  
  Witam,
  dziś rano zaskoczył mnie mój 4-ro letni, jak dotąd niezawodny laptop:(

  Po włączeniu ekran świeci przez 2-3 sekundy, zaczyna mrugać przez ok 2 sekundy i się całkowicie wyłącza:(

  Co zrobiłem w celu określenia problemu:

  -podłączyłem pod TV (jest specjalne wyjście) i działa na TV
  -po włączeniu trybu dual (TV+laptop) działa tylko TV a na laptopie jak wyżej a więc ekran świeci przez 2-3 sekundy, zaczyna mrugać przez ok 2 sekundy i się całkowicie wyłącza
  -podłączyłem do zewnętrznego monitora i działa
  -po włączeniu trybu dual (monitor+laptop) działa identycznie jak dla trybu TV+laptop
  -"popukałem" laptopa i ekran w różnych miejscach, ustawiłem ekran w różnych położeniach ale jest tak jak było

  Pozdrawiam i proszę o pomoc w zdiagnozowaniu to może być.
 • Helpful post
  #2
  cichy lis
  Level 28  
  Do sprawdzenia inwerter! Również warto sprawdzić stan taśmy
 • #3
  Uderzam
  Level 9  
  Dzięki za szybką odpowiedź (każdy kto się "udzieli" ma "pomógł") i jeszcze jedna bardzo ważna obserwacja!!!! Wyniosłem laptopa na pole i w słońcu widzę że są ikonki na ekranie i wszystko normalnie działa w Windows, tylko jakby ta żarówka podświetlająca ekran się wypaliła!!! Bo w normalnym pomieszczeniu, bez mocnego światła na ekran komputera nic nie widać - to będzie raczej inwerter czy taśma?
 • Helpful post
  #4
  cichy lis
  Level 28  
  Inwerter i taśma- należy sprawdzić obydwie rzeczy.
  Choć zacznij od inwertera- uważaj na wysokie napięcie panujące po stronie wtórnej. Mniej prawdopodobna jest usterka świetlówki- choć też nie wykluczona- najlepiej podstawić inny inwerter bądź matrycę. Z jakiej miejscowości jesteś ?
 • #5
  Uderzam
  Level 9  
  Z Krakowa (dlatego piszę "na pole";). Aby sprawdzić inwerter muszę zapewne rozkręcić laptopa i popatrzyć czy coś nie jest spalone lub rozkręcone? Wyszukałem jak to mniej więcej wygląda więc może się uda;)Dzięki!
 • #7
  Uderzam
  Level 9  
  Dzięki śliczne, a nie wiecie ile mniej więcej kosztuje świetlówka do laptopa? Bo to chyba będzie to... Gdzie można tanio kupić i czy one są uniwersalne dla różnych laptopów? (oczywiście dla ekranów 15 cali)
 • Helpful post
  #8
  cichy lis
  Level 28  
  Prędzej całość z matrycą- Nie stawiaj od razu na świetlówkę bez przetestowania inwertera który najczęściej robi takie numery
 • #9
  Uderzam
  Level 9  
  A jak go przetestować? Rozkręciłem matrycę i nic nie jest spalone itp. Poruszałem kablami ale chyba wszystko styka bo jest to samo po włączeniu.
 • #10
  smoq35
  Level 29  
  W Krakowie na Limanowskiego jest sklep ze świetlówkami - wystawiają się też na Allegro. Może zgodzą się na przetestowanie nowej świetlówki w sklepie - jeśli zapali, to ją kupisz [koszt ok 30zł]
 • #11
  cichy lis
  Level 28  
  Pomysł pierwsza klasa- w sumie jak zadziała warto spytać ile wymiana, nie koniecznie może być łatwo wymienić, dodatkowo matryca jest bardzo delikatna i ryzyko uszkodzenia rośnie z brakiem umiejętności
 • #12
  smoq35
  Level 29  
  Koszt wymiany świetlówki to ok 30 - 50 zł, więc i tak wychodzi wielokrotnie taniej, niż zakup i wymiana kompletnej matrycy.
 • #13
  cichy lis
  Level 28  
  Zakładając że inwerter sprawny, W sumie będzie okazja sprawdzenia :-) Trochę wyczulony jestem bo kilka Lenovo miałem na inwerter - przepraszam jak wkurzam z tym inwerterem.
 • #15
  waldek69
  Level 15  
  Witam, podłączę się do tematu. Problem z matrycą w sat L200. Matryca świeci poprawnie, ale ma monnecie najmniejszego poruszenia pojawiają sie kreski, zanik obrazu, przesunięcie na ekranie z góry na dół. Od strony gniazda na płycie wszystko jest ok. Inwerter też nie daje oznak uszkodzenia. lekkie dotykanie w górną część matrycy powoduje, że dzieją się szopki na ekranie. Od tyłu jest widoczna płytka do której dochodzi taśma. całość zasłonięta folią z napisem "nie dotykać". Właśnie na tej płytce coś jest nie halo. Moje pytanie - czy tą płytkę można wymienić lub naprawić ? Czy pozostaje jedynie wymiana całej matrycy ?
 • #16
  xangel
  Level 18  
  Witam
  Jeżeli chcesz to naprawić dobrze albo komuś to wymieniasz matrycę.

  Jeżeli chcesz to naprawić "na patencie", ewentualnie nie przeraża Cię, że pewnie i tak niedługo będziesz to musiał rozbierać, to zwróć uwagę, że ta elektronika na matrycy trzyma się na dwóch wkrętach po bokach (przeważnie). Możesz je wykręcić, lekko rozwiercić otwory i przesunąć lekko elektronikę w dół, tak, żeby te wszystkie taśmy na górze były bardziej napięte i dokręcić elektronikę. Często pomaga ale tak jak piszę - jest to taki "patent" którego komuś robić nie wypada :) Ja tak "naprawiłem" swoją matrycę 1400x1050 - chodzi już 4 miesiąc, czyli jakby nie patrzeć o 4 miesiące odwlekłem moment zakupu następnej matrycy :)

  Pozdrawiam
 • #17
  waldek69
  Level 15  
  Dzięki za szybką odpowiedź. Są dwie śrubki po bokach. Jeżeli dobrze zrozumiałem - tej płytki się nie wymienia i nie występuje jako oddzielny element. Jest to stała część matrycy i tylko wymiana całej matrycy na 100% pomoże ?
 • #19
  waldek69
  Level 15  
  Zrobiłem to już na początku. Wystarczy, że delikatnie pukam matrycę od góry i wskakują paski. Matryca oczywiście wykręcona. Od dołu wszystko jest ok.
 • #20
  dken
  Level 13  
  Witam, ja też mam podobny problem z notebookiem Toshiba (ok. 4 letni), tylko u mnie matryca wyświetla jak się ją uniesie do 90 stopni, a powyżej już nic nie świeci.
  Czy problem może być także z inwerterem lub taśmą?

  Pozdrawiam
 • #21
  waldek69
  Level 15  
  Prawdopodobnie problem z tasiemkami łączącymi elektronikę matrycy z samym wyświetlaczem. Ja niestety musiałem wymienić całą matrycę. Wszelkie próby naciągania tasiemek i przestawiania płytki nie zadziałał na długo. Po kilkunastu razach otwierania i zamykania pokrywy problem powracał. Aktualnie mam identyczny problem z Sony Vaio. Jak widać nie tylko Toshiby problem dotyczy.