Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Producenci samochodów wierzą w przyszłość napędu wodorowego

tymeczek 11 Maj 2010 10:40 2698 12
 • Producenci samochodów wierzą w przyszłość napędu wodorowego Czy w najbliższym czasie będziemy mieć dwa alternatywne napędy do spalinowego? Na to wygląda. Producenci samochodów bardzo poważnie podchodzą do kwestii kryzysu paliwowego. Lwią część uwagi skupiają aktualnie na napędzie elektrycznym. I nie bez powodu. Ceny tych pojazdów będą na przyzwoitym poziomie. Zarówno Mitsubishi jak i Nissan zapowiedziały swoje pojazdy miejskie z napędem elektrycznym w cenie poniżej 40 tyś. dolarów. Pozostaje jeszcze tylko problem z infrastrukturą stacji ładowania do tego typu aut. Trochę przycichła kwestia pojazdów z napędem wodorowym. Ale jak się okazuje na tym polu też trwają zaawansowane prace. Toyota zapowiada, że do 2015 roku będzie w stanie wyprodukować wodorowy sedan. Cena? 50 tyś. dolarów. Na tle elektrycznej konkurencji wypada blado. Producenci jednak nie odpuszczają i uparcie obstają przy tym, że pojazdy napędzane wodorem będą równie opłacalne. Zresztą Toyota to nie jedyna firma, która poważnie myśli o wprowadzeniu aut z napędem wodorowym do masowej produkcji. We własne programy badawcze zainwestowali też GM, Honda i Daimler. Czyżby tajemnica tkwić miała w cenach paliwa? A może po prostu chodzi o plan awaryjny?

  Źródło: FastCompany

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  tymeczek
  Poziom 24  
  Offline 
  tymeczek napisał 900 postów o ocenie 127, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  Wojtek010
  Poziom 11  
  Już kiedyś czytałem że VW, Mercedes i Fiat mają już takie prototypowe, działające silniki więc to chyba nie nowość.
 • #3
  R_a_v_e_N
  Poziom 11  
  Samochody na wodór to mrzonka, bo:
  - są droższe od elektrycznych i hybrydowych przy zakupie,
  - koszt paliwa będzie znacznie większy niż elektrycznych (polecam: schemat),
  - nie oferują większego zasięgu od elektrycznych z najnowszymi akumulatorami litowo-jonowymi,
  - nie ma dla nich infrastruktury, która w dodatku będzie droga (elektryczne można chociaż ładować w nocy, dzięki czemu stacji szybkiego ładowania będzie potrzeba mniej).

  Pomysł z wodorem jest prawie tak samo nietrafiony jak z biopaliwami.
 • #4
  timo66
  Poziom 23  
  No i chyba najważniejsze że niema pojemnika na wodór z którego ten wodór się nie ulotni ? BMW co pamiętam opracowało zbiornik z terminem trzymania 30dni - potem przykro mi , ale paliwo zniknie :)
 • #5
  KamBys
  Poziom 23  
  Jeszcze jedna sprawa - nie wiem jak teraz, ale do niedawna wodor głownie otrzymywany był z węgla.
 • #6
  cuuube
  Poziom 26  
  Minęło trochę czasu i


  Cytat:

  Dokładnie 40 lat temu TVP wyemitowała program „Sonda”, w którym redaktorzy Kamiński i Kurek prezentowali widzom projekt samochodu na wodór


  Cytat:
  25 lat później w brytyjskim programie rozrywkowo-motoryzacyjnym Top Gear prowadzący James May prezentował prototypowy pojazd wodorowy koncernu GM mówiąc, że za 10-20 lat te samochody będą dostępne i przystępne dla kierowców.


  Cytat:
  Po kolejnych 15 latach doczekaliśmy się w końcu w Polsce pierwszego zarejestrowanego auta na wodór, ale wciąż nie mamy jeszcze ani jednej stacji, na której można by je zatankować.


  Cytat:
  Natomiast rząd – w opublikowanym niedawno projekcie strategii do 2040 roku – szacuje, że auta wodorowe upowszechnią się dopiero w latach 40. lub 50.


  Cytat:
  Do 2021 roku dwie pierwsze stacje tankowania wodoru chce zbudować Lotos. Jedna z nich powstanie w Warszawie przy ul. Łopuszańskiej, druga zaś nieopodal gdańskiej rafinerii.


  Cytat:
  Pierwszy zarejestrowany w Polsce samochód wodorowy – Toyota Mirai – ma zasięg około 550 km na jednym ładowaniu


  Cytat:
  Auta wodorowe są dziś droższe od spalinowych i elektrycznych. Mirai kosztuje blisko 200 tys.


  Cytat:
  Chociaż Polska jest znaczącym producentem wodoru na świecie, to nikomu do tej pory nie śpieszyło się, aby wybudować pierwszą taką stację...
  Gdańska rafineria produkuje obecnie blisko 13 ton H2 na godzinę
  https://wysokienapiecie.pl/17436-samochody-wodorowe-w-polsce-ceny-tankowanie/  Cytat:
  Walka o rejestrację Mirai trwała 8 miesięcy


  https://www.se.pl/auto/testy/pierwsze-auto-na...irai-trwala-8-miesiecy-aa-ZAam-6Lgb-JGCf.html
 • #8
  cuuube
  Poziom 26  
  Cytat:

  Zgodnie z polityką „Strategic Road Map for Hydrogen and Fuel Cells” opracowaną przez Radę Strategii Wodoru i Ogniw Paliwowych przy Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii, do 2020 roku powstanie 160 stacji, a na drogach będzie się poruszać 40 000 samochodów na ogniwa paliwowe.  http://odnawialnezrodlaenergii.pl/elektromobi...aktualnosci/item/3584-japonia-stawia-na-wodor
 • #10
  cuuube
  Poziom 26  
  Przy okazji dopłat do aut elektrycznych dostało się i tym na wodór
  Cytat:
  Ministerstwo proponuje także zdecydowanie większe dopłaty do samochodów wodorowych. Wsparcie może bowiem sięgnąć 30 procent ceny nabycia, nie więcej jednak niż 90 tysięcy złotych. Wodorowe auto nie może być droższe niż 300 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że do tej pory zarejestrowano w Polsce tylko jedno takie auto i zrobił to sam producent.

  https://tvn24bis.pl/moto,99/samochody-elektry...aCUMyakTLGPdTPjW0BuRL5jdgBkSHZVD2x2uqPkJDp2x8
 • #13
  noja102
  Poziom 21  
  A tak odpowiadając koledze RaveN fakt że po 10 latach ale to tylko świadczy jak długo potrzeba aby świat dojrzał i przejrzał na oczy https://www.youtube.com/watch?v=_u_DIMeFr5k https://www.toyota.pl/new-cars/mirai/

  Dodano po 9 [minuty]:

  Czy to nie było by piękne mieć panele fotowoltaiczne na dachu domu i wiatrak w ogrodzie , nożna by z nadmiaru energii mieć całkowicie autonomiczny dom . Państwo Polskie nie było by uzależnione od importu jakichkolwiek paliw kopalnych. I tu nasuwa się pytanie jak to opodatkować i ile z tego zdefraudować