Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z doborem kotła gazowego do domu 200 m2.

11 Maj 2010 15:45 21117 15
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mam problem z doborem kołta gazowego do domu 1/2 bliźniaka o powierzchni około 200 m2. Dom 30 letni ocieplony styropianem chyba 5 cm .Okna plastykowe. Dom do kapitalnego remontu. W chwili obecnej piec gazowy 2-funkcyjny bez zasobnika w kotłowni .Po likwidacji tego pieca plauje zakup nowego pieca. W planie 2 łazienki :
  (1)- wanna, prysznic , 2 umywalki , muszla
  (2)-tylko 1 umywalka i muszla .
  Odległości łazienek od pieca do odpowiednio około 9 metrów i 7 metrów oraz do kuchni 6 metrów ( lub moze więcej(?)). W domu 3 osoby 32,32 i 2 lata. Obecnie grzejniki stalowe 2-płytowe panelowe. Nie planuje ogrzewania podłogowego ani solarów. Prosze o pomoc w wyborze kotła gazowego. Wstępnie znajomy hydraulik polecił kocioł kondensacyjny Viessmann vitodens 100 W 26 kW + zasobnik Vitocell 120 L.

  Dziękuje za pomoc.

 • Moderator na urlopie...
  Zamontuj kocioł (KONDENSACYJNY) z wbudowanym zasobnikiem. Polecam Junkers, lub Immergas. Oszczędzisz wiele miejsca w kotłowni, bo to są wieszaki, a komfort ciepłej wody bardzo wysoki. Można im też podłączyć cyrkulację.
 • Poziom 23  
  dorus100 napisał:
  ...Prosze o pomoc w wyborze kotła gazowego. Wstępnie znajomy hydraulik polecił kocioł kondensacyjny Viessmann vitodens 100 W 26 kW + zasobnik Vitocell 120 L. Dziękuje za pomoc.

  Twój zaprzyjaźniony hydraulik dobrze radzi. Teoretycznie instalacja wymaga przeliczenia, ale jest prostszy sposób, ogólny: 1kW na 10m2. Wynikałoby z tego, że proponowany kocioł (26kW) będzie za duży. Jednak przy znacznych odległościach o których wspominasz, taka moc kotła jest w sam raz. Do zestawu dorzuć markowy regulator pokojowy np. z cyklem tygodniowym i innymi funkcjami. Może w przyszłości automatykę pogodową? Pewnie producent przygotował jakieś zestawy promocyjne... Dobry wybór kotła i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej na pewno zagwarantuje Ci oszczędności na rachunkach. Warto jednak wiedzieć kto będzie obsługiwał kotłownię jakby co i jakie są zasady udzielania gwarancji. Powodzenia.

 • Moderator na urlopie...
  systemgaz napisał:
  Wynikałoby z tego, że proponowany kocioł (26kW) będzie za duży.

  Będzie za duży ?
  Proponowane przez ciebie przeliczenie mocy z reguły się sprawdza. W tym przypadku również, a co najważniejsze, kocioł ten będzie odpowiedni zarówno do ogrzewania powierzchni 80 jak i 250 m2. Może nawet i większej. Wiesz przecież, że kotły obecnie produkowane mają opcję ograniczania mocy na potrzeby CO. Niektóre również na produkcję CWU. Natomiast moc maksymalna będzie z reguły wykorzystywana do produkcji CWU. Zatem znów nie wprowadzaj w błąd.
 • Poziom 2  
  kocioł Vitodens 100 w 26kW do tego domu lepiej w wersji 1-funkcyjnej czy 2 funkcyjnej?
 • Poziom 23  
  Lepiej zastosuj kocioł Viessmana w wersji z zasobnikiem. Generalnie rzecz biorąc kotły 2-funkcyjne nie sprawdzą się w twoim domu. Na podstawie Twojego opisu i wymagań /komfortu użytkownika/ oraz ilości odbiorów pojemność zasobnika 120 litrów jest w sam raz. W przypadku wątpliwości nt. wyboru rodzaju kotła polecam bezpłatny poradnik http://www.systemgaz.com.pl/index.php?ustawienia=1&sklepu=1&galerie=1&edytuj=24&id_gal_gl_=22

 • Moderator na urlopie...
  Jeżeli nie chcesz występować o nowe warunki na dostawę gazu, to 2 funkcyjny. Warunki musisz zmienić jeżeli zmieniasz 2 funkcyjny, na 1 funkcyjny, lub odwrotnie.
  Można poprawić komfort ciepłej wody nie zmieniając warunków dla zamontowanego kotła. Musisz jednak zamontować kocioł z wbudowanym zasobnikiem i możliwością podłączenia do niego cyrkulacji. Moja propozycja - Junkers Cerapur Acu http://www.junkers.com/pl/pl/produkte_1/urzdzeniakondensacyjne/cerapuracu_2/cerapuracu_3.aspx
 • Poziom 13  
  Może warunki trzeba zmieniać w Elblągu. W Polsce nikt nie baw się w takie numery. Jeżeli pobór gazu nie przekroczy wydajności licznika gazowego to nikt przy zdrowych zmysłach się tym nie zajmuje. Nie powinno się ludzi straszyć bzdurnymi tekstami.
  Zestaw kocioł+zasobnik przy tej liczbie odbiorów cwu jest najlepszym rozwiązaniem.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Pewno firma Eko-Dom zmienia warunki na dostawę gazu przy zamianie kuchni 2-palnikowej na 4-palnikową:). Bzdura
 • Poziom 23  
  mirrzo napisał:
  Jeżeli nie chcesz występować o nowe warunki na dostawę gazu, to 2 funkcyjny. Warunki musisz zmienić jeżeli zmieniasz 2 funkcyjny, na 1 funkcyjny, lub odwrotnie.

  Może przytoczysz jakąś podstawę prawną na poparcie swojej teorii, że przy wymianie kotła 2-f na 1-f i odwrotnie inwestor ma obowiązek wystąpienia o nowe warunki dostawy gazu?
  Zazwyczaj liczniki gazu mają wydajność 10m3 na 1h, więc dla dostawcy gazu jest wszystko jedno ile zużywasz paliwa, bylebyś zmieścił się w limicie. W dodatku inwestor ma zamiar zastosować kotłownię kondensacyjną już w swoich założeniach oszczędniejszą od tradycyjnych kotłów. Skąd ludzie biorą takie teorie jak twoja :D ?
 • Poziom 35  
  dorus100 napisał:

  .... W domu 3 osoby 32,32 i 2 lata. .


  systemgaz napisał:
  Twojego opisu i wymagań /komfortu użytkownika/ oraz ilości odbiorów pojemność zasobnika 120 litrów jest w sam raz.


  Biorąc pod uwagę iż masz małe dziecko to 120 l według mnie to za mało.
  Z żoną jesteśmy w podobnym wieku i gdy jedno chce się kąpać po drugim musi czekać :( a gdzie tu jeszcze dziecko.
  Dla celów "gospodarczych" - gary i mycie rąk 120 w zupełności wystarczy.
 • Poziom 23  
  Samuraj napisał:
  dorus100 napisał:

  .... W domu 3 osoby 32,32 i 2 lata. .


  systemgaz napisał:
  Twojego opisu i wymagań /komfortu użytkownika/ oraz ilości odbiorów pojemność zasobnika 120 litrów jest w sam raz.


  ...Z żoną jesteśmy w podobnym wieku i gdy jedno chce się kąpać po drugim musi czekać :( ....


  Państwa problemy mogą się brać również z powodu nadmiernego (ponadnormatywnego) zużycia ciepłej wody na 1 osobę w gospodarstwie domowym. Może warto też przyjrzeć się ustawieniom temperatury: 40 oC czy 60 oC?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jakiej pojemności powinien być zasobnik cwu dla 3 osobowej rodziny w wymienionych warunkach? Należy spojrzeć na regulacje prawne oraz kartę techniczną producenta zasobnika. Informacje te umożliwia podjecie właściwej decyzji o zakupie odpowiedniego zasobnika cwu.
  Normy zużycia ciepłej wody użytkowej na 1 osobę i dzień w obiekcie mieszkalnym ujęte są w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z 14/01/2002 w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U. 8/02 poz. 70).
  Tabele w przydatnym linku http://www.halat.pl/wodanormy.html

  Ewentualnie odpowiedź prostsza:
  Zużycie c.w.u. zależy od liczby mieszkańców, ich wieku (dzieci, młodzież oraz kobiety zwykle zużywają dużo wody), liczby łazienek oraz zainstalowanych urządzeń (wanny z hydromasażem) i przede wszystkim od upodobań mieszkańców. Trzeba bowiem pamiętać, że jest spora różnica w zależności od tego, czy kąpiel bierze się pod prysznicem, czy w wannie, naczynia zmywa pod bieżącą wodą, czy używa zmywarki do naczyń (pobiera zimną wodę), pierze ręcznie, czy w pralce automatycznej. Z tego względu przyjmuje się, że dobowe zużycie ciepłej wody wynosi 30–60 l/osobę, czyli przy 4-osobowej rodzinie około 120–240 l/dobę. Oczywiście, przy rozwiązaniach lub zachowaniach nietypowych może to być nawet 1000 litrów ciepłej wody na dobę (np. przy korzystaniu z wanny z hydromasażem).
  Warto również wiedzieć, że standardowe (obliczeniowe) zużycie zimnej wody to 70–90 l/osobę. W rezultacie przyjmuje się, że w ciągu doby potrzeba 100–150 litrów wody na osobę. Poza tym dla zapewnienia właściwego komfortu prędkość wypływu wody nie powinna być mniejsza niż:

  * dla umywalek 2 l/min;
  * dla zlewozmywaków i pryszniców 5–6 l/min;
  * dla wanien 8 l/min.
 • Poziom 35  
  systemgaz masz racje. U mnie leci tyle wody gdyż wanna jest duża z hydromasażem, wody ciepłej idzie mniej gdy zwiększę jej temperaturę - wiadomo trzeba dolać zimnej. Obecnie ustawiona na 45 stopni a do kąpieli podkręcam do 55, jest to ekonomiczne lecz zmusza do ciągłego grzebania przy manipulatorze. Do szczęścia brakuje mi "inteligentnej automatyki" która pozwalała by na ustawianie temperatury CWU w wybranych godzinach, dniach itp. - tak jak jest to zrealizowane dla CO.

  Będę musiał dorobić dodatkowy rezystor do termistora załączany zegarem aby oszukać już istniejący układ.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Samuraj napisał:
  ...brakuje mi "inteligentnej automatyki" która pozwalała by na ustawianie temperatury CWU w wybranych godzinach, dniach itp. - tak jak jest to zrealizowane dla CO.


  A tak nie jest? A Viessmann tak ma :) To od dawna był standard w regulatorze pogodowym, a w stałotemperaturowym od 1.05.2010 r. też już jest standardem.
 • Poziom 13  
  Zastanawiam się jak to wszystko spamiętac tzn. te wszystkie ustawienia, nastawienia, krzywe grzania, temperatury kąpieli itd. Do tego dochodza piny, hasła, loginy...kurde niby to proste a jakże obciąża łeb. :)
 • Poziom 23  
  kastalaw napisał:
  Zastanawiam się jak to wszystko ... obciąża łeb. :)


  Bo to zrozumie nie łeb, tylko głowa :D
 • Poziom 35  
  wawrzeczko_t napisał:
  Samuraj napisał:
  ...brakuje mi "inteligentnej automatyki" która pozwalała by na ustawianie temperatury CWU w wybranych godzinach, dniach itp. - tak jak jest to zrealizowane dla CO.


  A tak nie jest? A Viessmann tak ma :) To od dawna był standard w regulatorze pogodowym, a w stałotemperaturowym od 1.05.2010 r. też już jest standardem.


  Niestety nie każdy ma Viessman'a ja muszę pocieszyć się MCR 24, i patrząc po ostatniej zimie i rachunkach nie żałuje zakupu.