Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór elementów dla wzmacniacza RC

11 Maj 2010 17:44 1667 2
  • Poziom 15  
    Witam!

Niedawno zaczęły mi się zajęcia z elektroniki, więc nie grzeszę wiedzą w tej dziedzinie.
    Potrzebuje wyznaczyć wartości elementów Rb1, Rb2, Re, tak aby dla rezystancji Rc=3kOhm i napięciu zasilania równym +15V można było uzyskać niezniekształcony sygnał wyjściowy o amplitudzie 10Vpp. Układzik podobno prosty:

Dobór elementów dla wzmacniacza RC

Czy da się wyznaczyć te wartości uniwersalnie dla dowolnego tranzystora?

Próbowałem to obliczyć zaczynając od tego że skoro Uwy = 10Vpp to
    przy braku sygnału wejściowego napięcie Uwy= ½Uz, dobrze myśle?

Po obliczeniach na symbolach wyszło mi że:
    ½Uz = Uce + Uz( Rb2/(Rb1+Rb2) ) - 0,75V
    No i tu pojawił sie problem bo nie znam Uce, podobnie jak nie znam β. Nie wiem czy te wartości da sie jakoś wyznaczyć, czy może sa jeszcze jakieś wzory których nie znam?
    Wszelkie wskazówki mile widziane.
  • Poziom 17  
    Witam,

Jest to układ WE z polaryzacją tranzystora za pomocą prądowego, ujemnego sprzężenia zwrotnego. Wszystko na ten temat powiedziane jest w Tietze, Schenk "Układy półprzewodnikowe".

Sprzężenie zwrotne tym lepiej stabilizuje punkt pracy im większy spadek napięcia występuje na $$R_{E}$$. Spadek ten nie może być jednak zbyt duży ze względu na ograniczenie użytecznego zakresu napięć wyjściowych wzmacniacza.

Można przyjąć: $$U_{E}=2 \ V$$

Jeśli idzie o napięcie kolektor-emiter, nie może ono być większe od maksymalnego napięcia Uce jakie przewidziane jest dla danego modelu tranzystora ani też mniejsze od napięcia saturacji, które wprowadziłoby tranzystor w silnie nieliniowe działanie, odpowiednie raczej dla klucza niż wzmacniacza, bądź co bądź liniowego.

Napięcie saturacji będzie wynosić $$U_{CEsat}\approx0,3 \ V$$, ale można, dla pewności, że tranzystor nie wejdzie w ten obszar pracy przyjąć: $$U_{CEsat}<U_{CEmin}=1 \ V$$

Jeśli mamy uzyskać na wyjściu 10 Vpp to oznacza to, że napięcie kolektora będzie się zmieniać w odniesieniu do jego potencjału spoczynkowego o $$\Delta U_{C}= \pm 5 \ V$$

Można teraz podać wartość potencjału spoczynkowego kolektora, jaką należy ustalić:

$$U_{C}=U_{E}+U_{CEmin}+|\Delta U_{C}|=2+1+5=8 \ V$$

Znając poziom zasilania, potencjał kolektora i wartość Rc wyliczysz prąd kolektora, równy prawie prądowi emitera. Potem znając Ue wylicz Re. Znając pożądaną wartość napięcia Ue i wiedząc, że dla krzemowych tranzystorów spadek napięcia na złączu baza-emiter wynosi 0.6 V ustal odpowiednim dzielnikiem właściwe napięcie bazy tranzystora. Prąd bazy nie może zbytnio obciążać tego dzielnika a z drugiej strony jego rezystancje nie mogą być zbyt małe ze względu na rezystancję wejściową układu.

Pozdrawiam.