Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie dzwonka bezprzewodowego

11 Maj 2010 19:07 4438 10
  • Poziom 8  
    Witam!

Mam dość specyficzny, i jak mniemam, trywialny od strony technicznej problem. Zakupiłem jakiś czas temu dzwonek bezprzewodowy, pilot oczywiście był założony przy bramie, a dzwonek w domu. Wszystko byłoby ładnie - pięknie, gdyby nie fakt, że nie nadążałem z wymianą baterii w dzwonku, bo były "zżerane" w zastraszającym tempie. Ponieważ dzwonek tego typu to dla mnie najkorzystniejsze rozwiązanie, postanowiłem, że zostane przy dzwonku - ale podłącze go pod zasilacz. Dzwonek jest na działce, nie trzeba sie szarpać z podciąganiem kabla pod bramę, a w każdej chwili zasilacz gdy mnie nie ma na działce - mogę odłączyć.

W czym tkwi problem ? Nie mam zielonego pojęcia o jakim natężeniu (pracy?) ma być tenże zasilacz. Skoro dzwonek pracował na 3 bateriach "paluszkach" to wnioskuję, że wyjściowe zasilanie musi wynosić 4,5V, tymczasem jest wiele różnych opcji mA, i nie wiem jaką zastosować w tym przypadku. Na allegro obserwuje zasilacz który jest "podobno" stabilizowany i ma 4,5 V 600mA, ale czy to wystarczy - to moje pytanie pierwsze. Pytanie drugie - czy musi byc stabilizowany ?

Pytanie trzecie - rozkulbaczyłem dzwonek, i postanowiłem spiąć kable kostką - z tego co zdążyłem sie zorientować to mam trzy kable od układu: 2 czerwone i jeden czarny. Czy słusznym tokiem myślowym jest, że dwa kable czerwone przedstawiają "+" a jeden czarny "-" ?

Jestem studentem farmacji, nie elektroniki czy elektryki, potrzebuje po prostu krótkiej i rzeczowej pomocy w tym aspekcie. Proszę o wyrozumiałość, jeżeli moje pytania są lekko "śmieszne", po prostu nigdy nie miałem do czynienia z elektroniką "na poważnie", potrzebuje tylko kilku wskazówek od kogoś kto ma większe pojęcie w tych sprawach niż moje.

Pozdrawiam serdecznie oraz dziękuje z góry za odpowiedzi
  • Poziom 34  
    Zasilacz w zupełności wystarczyłby na 100mA, wątpię aby dzwonek potrzebował więcej. Dobrze i bezpieczniej dla dzwonka będzie zastosować zasilacz stabilizowany. Niestabilizowane właściwie zawsze mają napięcie znacznie przewyższające to na opisie które spada do wartości podawanej na obudowie wtedy, gdy zasilacz jest obciążony prądem znamionowym. Czy nie zwróciłeś uwagi jak kabelki były podłączone do baterii, jeżeli dzwonek jest chiński to nie wierzyłbym żółtkom, że trzymali się reguł, że czerwony to plus a czarny minus. I tak dobrze, że użyli dwóch kolorów kabli często robią to jednym kolorem.
  • Poziom 8  
    Cóż, może jestem tylko studentem Farmy, ale na szczęście przezornym - zanim zabrałem się do roboty, zrobiłem kilka fotek, mam nadzieję że będą pomocne :) A dzwonek o dziwo wydaje się w miare solidny.

Zasilanie dzwonka bezprzewodowego Zasilanie dzwonka bezprzewodowego Zasilanie dzwonka bezprzewodowego

Martwi mnie tylko cena tego niby "Stabilizowanego" zasilacza - 5 złoty to nawet jak dla nie obytego w elektronice laika kwota pozornie śmieszna (pozostałe zasilacze na allegro "stabilizowane powyżej 10 złotych). W sklepie w Łodzi krzyknęli mi 27 złotych i dlatego postanowiłem że rozejrze się na allegro...
  • Poziom 25  
    Witam,

po analizie tych zdjęć mam trochę smutną nowinę.
    Dzwonek wymaga dwóch napięć zasilających, mówiąc prostym językiem: najprawdopodobniej czarny kabelek to masa, jedne czerwony ma napięcie z dwóch baterii (3V) względem masy, a drugi z trzech (4,5V) względem masy.
    Należałoby kupić tani zasilacz niestabilizowany i do tego dokupić za grosze 2 stabilizatory napięcia - tak mniej-więcej.
    Warto by było przeanalizować płytkę (schemat) owego dzwonka - czy by się tego przypadkiem nie dałoby zredukować do pojedynczego zasilania.

Pozdrawiam,
    GSM
  • Poziom 8  
    Hmm... czyli dobrze, że stworzyłem temat, przez pewien czas miałem drobne wyrzuty sumienia że pytam się tak naprawdę o banały, a okazało się że wcale zrobienie tego dzwonka takim banałem nie jest. Dołączam zdjęcia

Zasilanie dzwonka bezprzewodowego Zasilanie dzwonka bezprzewodowego

EDIT: Średnio w grę wchodzi lutowanie na płytce - nigdy tego nie robiłem, nie mam wprawy - i w związku z tym mogę więcej popsuć niż naprawić, mam nadzieje że te stabilizatory to gdzieś po drodze na kablach się lutuje ? Oczywiście dwa kable czerwone połączyłem poza płytką, bo chciałem je w ten sposób łatwiej w kostce umocować.

Pozdrawiam
    Czekam na odpowiedź
    Kalashnikov
  • Poziom 25  
    Nie powiem, ciekawa konstrukcja. połącz je razem (czerwone) i pod 3V (2 baterie) będzie ciszej dzwonił :roll:
    Według mnie pewnie wytrzymałoby 4,5V ale lepiej żebyś sam nie ryzykował, wypróbuj na 3V i powiedz czy głośność jest zadowalająca dla ciebie.

Pozdrawiam,
    GSM
  • Poziom 16  
    Śmiało wystarczy tylko napięcie 4,5 V. Ten odczep na 3 V to jest tylko zasilanie LED-y której nawet nie ma :D Z tego co widzę to do niczego innego nie jest potrzebne.
    Ale dla upewnienia mógłbyś podać to co jest napisane na tym czarnym układzie scalonym na środku płytki.
  • Poziom 25  
    Coollfon napisał:
    Śmiało wystarczy tylko napięcie 4,5 V. Ten odczep na 3 V to jest tylko zasilanie LED-y której nawet nie ma :D Z tego co widzę to do niczego innego nie jest potrzebne.

LED jest przylutowany po drugiej stronie. Poza tym to 4,5V zasila także głośnik.

Coollfon napisał:

Ale dla upewnienia mógłbyś podać to co jest napisane na tym czarnym układzie scalonym na środku płytki.

Wyraźnie widać nadruk CD4069... 6 inwerterów.

Pozdrawiam,
    GSM
  • Poziom 16  
    A tak teraz widzę że to CD4069. Ten scalak można zasilać wg. datasheetu 3-15 V więc nic się nie stanie mu przez 1,5 V więcej.
    Wcześniej nie zauważyłem połączenie głośnika z zasilaniem.
  • Poziom 25  
    Jemu nie ale po prawej stronie jest stojąca płytka z chyba dwoma _scalakami_ zatopionymi w żywicy, pytanie czy ona wytrzyma, bo nie bez przyczyny całość jest zasilana z niższego napięcia.
  • Poziom 8  
    Witam!

Dziękuje za wszystkie wskazówki i cenne informacje, zapewne bez waszej pomocy spaliłbym dzwonek "na dzień dobry" ;) udało mi się go podpiąć testowo pod zasilacz stabilizowany z regulowanym napięciem, i na 3 V działa świetnie! Niestety, ale dość długo odkładałem tą robotę na później, a i na zasilacz musiałem dość długo poczekać, stąd to duuuuże opóżnienie w odpowiedzi ;)

Ale to jeszcze nie wszystko :D Kupiłem zasilacz, do którego są wymienne końcówki, i moją uwagę przykuła taka: 5,5 na 2,5 mm - nie dlatego że na te 6 różnych "mi się podoba", tylko dlatego, że chciałem zrobić "żeńską" końcówkę do kostki zasilającej dzwonka, a i w najbliższym czasie będę musiał wykonać o takim wtyku kabel 10-15 metrowy (jako przedłużenie kabla zasilającego do kamery bezprzewodowej) - Stąd moje pytanko: jak należy taki kabel z takim wtykiem połączyć ? Tzn oczywiście żeńską i męską "końcówkę". Przejrzałem większość tematów ale nie znalazłem nic co mógłbym do takiego "dłubania" wykorzystać, jeżeli jest jakiś podobny ju temat, to bardzo przepraszam za moją nieuwagę...

Pozdrawiam oraz b. dziękuje za wcześniejszą pomoc
    Kalashnikov