Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowa cewka Tesli - jaka lampa?

grzesiek94 11 Maj 2010 20:13 1318 0
  • #1 11 Maj 2010 20:13
    grzesiek94
    Poziom 10  

Witam,

Przymierzam się do budowy lampowego transformatora Tesli, jednak mam problem z wyborem odpowiedniej lampy. Nie stać mnie na kupno GU-81, która ostatnio bardzo zdrożała na Allegro, ale też nie jestem przekonany do konstrukcji na lampach typu GU-50, 6P45S, w których dopuszczalne parametry pracy lamp są znacząco przekroczone. W związku z tym postanowiłem znaleźć złoty środek. Mam możliwość zdobycia lamp typu GI-23B i GMI-5, jednak nie widziałem nigdzie VTTC na takich lampach. Mam więc tutah pytanie do ludzi znających się na tym - dałoby się z tych lamp wycisnąć coś więcej niż z GU50?

GMI-5 ma ciekawe parametry - wysokie dopuszczalne napięcie anodowe. Może wykorzystać by do zasilania cewki Tesli na tej lampie przetwornicę ZVS na trafopowielaczu, która daje ok. 15kV?

GI-23B ma z kolei przyzwoitą moc - 300W. Jedynym problemem byłoby zbyt wysokie napięcie zasilania z transformatora z mikrofalówki, ale myślę, że możnaby zrobić regulator na triaku w celu regulowania napięcia na wtórnym.

Jeśli żadna z tych lamp nie nada się do tego, to najprawdopodobniej zrobię to na lampie GU50.

Pozdrawiam

0 0
  Szukaj w 5mln produktów