Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PB4510A420C nie wiruje.

farur 11 May 2010 20:38 3651 4
 • #1
  farur
  Level 2  
  Witam Wszystkich (po raz pierwszy ale nie ostatni:),

  niedawno nastawiłem pranie i zauważyłem, że pralka zatrzymała program - świeciła się dioda "pracuje" i migała "start" - w książce nie ma takiego kodu błędu. W pralce pozostała woda, nastawienie programu odpompowanie lub odwirowanie nie przyniosło żadnego skutku.

  Po awaryjnym usunięciu prania trochę porozkręcałem pralkę - przeczyściłem wszystkie wężyki i puściłem program "tkaniny różne" na 60^oC, pranie krótkie (pusta pralka). Po około 15 minutach program się zatrzymał i znów to samo (woda została podgrzana)... Odpompowanie ani odwirowanie nie działa...

  Kompletnie się nie znam na pralkach ale przypuszczam, że to może być pompa? Dodam, że funkcja "aqua spray" nie działa... - to chyba potwierdza to przypuszczenie.
  Biorę pod uwagę jeszcze elektronikę...

  W jaki sposób można zdiagnozować usterkę?

  Z góry dzięki wszystkim za pomoc:)
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  farur
  Level 2  
  Na dnie pralki była woda - moduł z wyglądu bez zarzutu. Tak czy inaczej zmieniłem dzisiaj pompę, jednak nie przyniosło to pożądanego efektu. Pralka nadal nie chce wypompować wody ani wirować (chociaż nie wiadomo dlaczego raz zadziałał program - "odwirowanie").

  Wszedłem do trybu serwisowego jednak nie wiem co dalej? Jak sprawdzić podzespoły? Jakie są kody ewentualnych błędów?

  Czy ktoś ma jakieś pomysły?

  Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

  Kiedy daję na odpompowanie pralka nie podejmuje żadnej akcji... kompletnie nic się nie dzieje - rura odpływowa jest na bank drożna, "siedzi" w wannie... Pompa musi być sprawna... Czy to będzie programator czy może jeszcze jakiś inny nieznany mi podzespół? Trójnik też przeczyszczony, sprawny...

  Dodam, że w trybie serwisowym kiedy chcę przetestować program "odpompowanie lub odwirowanie" pralka tak jakby samoczynnie wychodzi z trybu serwisowego.

  Czy to jej koniec? :( nie chcę znowu wywalić pieniędzy w błoto na programator...
 • #5
  Trull
  Level 28  
  Nie koniecznie, palą się na płytce triaki Z0107 w obudowie TO223, ponieważ takie nie są dostępne na ogół w sklepach z elektroniką, można zastąpić je triakami w obudowie SOT92 ale pobierz sobie pdf-kę aby go poprawnie wlutować. Sprawdź czy nie uszkodził się opornik wysterowujący bramkę triaka.