Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jednofazowy regulator napięcia, Honda XR600

andriei 12 May 2010 08:42 4880 8
    andriei
    Level 14  
    Witam. Szukam schemaciku takiego regulatora, padł mi regulator napięcia i pali żarówki, na wyższych obrotach. Chciał bym zbudować taki sam, czy to możliwe? Regulator ten, pracuje bez akumulatora czy zna ktoś schemat do takiego urządzenia?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    BANANvanDYK
    Level 39  
    Regulator to zwykły ogranicznik napięcia, do ładowania akumulatora zazwyczaj służy zwykła dioda prostownicza.
    Ogranicznik to układ zaznaczony w żółtym polu:
    Jednofazowy regulator napięcia, Honda XR600
    To jest schemat regulatora stosowanego w skuterach, ma on obciążalność prądową 12A.
    andriei
    Level 14  
    Z doświadczenia wiem że takie konstrukcje nie dzialają poprawnie bez akumulatora. Czy ten uklad będzie dzialal bez akumulatora poprawnie?
    CraNcH_MS
    Level 10  
    BANANvanDYK wrote:
    Regulator to zwykły ogranicznik napięcia, do ładowania akumulatora zazwyczaj służy zwykła dioda prostownicza.
    Ogranicznik to układ zaznaczony w żółtym polu:
    .....

Jako, że muszę wykonać regulator napięcia do mojego skuterka mam pytanie odnośnie tego schematu a raczej wartości diód zenera? Jakie one mają być? Sądzę, że ta wpięta w układ ładowania akumulatora ma być 14,4V a dioda odpowiadająca za napięcie oświetlenia 12V?
    Megawe
    Level 34  
    Układy te działają poprawnie z obciążeniem, więc lepiej jeździć z włączonym światłem.
    CraNcH_MS
    Level 10  
    BANANvanDYK wrote:

Zupełnie nie tak do końca. Pierwszy schemat ma podane wszystkie elementy, ale mam problem, bo w mojej okolicy nie mogę nabyć zastosowanych tyrystorów (w dziale "Części elektroniczne" pytam o łatwo dostępne zamienniki). Oczywiście wspomniane części można nabyć wysyłkowo, ale doliczając koszta wysyłki to regulator na Allegro mogę nabyć za cenę do 40 zł z wysyłką).

Zdecydowałem się wczoraj na zrobienie regulatora z drugiego schematu, tam nie ma podanych wszystkich elementów, jako diodę która jest połączona z bramką tyrystora użyję 1N4007 (przyglądając się płytce jest tam zastosowane zupełnie coś innego). Jaką diodę polecacie tę która jest podpięta do (+) akumulatora?
    mczapski
    Level 39  
    Po prostu każda dioda (poza Zenera), która wytrzyma obciążenie rzędu 1 A. Więcej raczej nie przyjmie akumulator. Ta dioda jest właśnie prostownikiem dla potrzeb akumulatora. Jeśli koniecznie chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje to rozumiem determinację. Ale faktycznie gotowy regulator tej klasy będzie chyba mniej kosztowny. Co do jakości elementów to właściwie nigdzie nie masz pewności.
    CraNcH_MS
    Level 10  
    mczapski wrote:
    Po prostu każda dioda (poza Zenera), która wytrzyma obciążenie rzędu 1 A. Więcej raczej nie przyjmie akumulator. Ta dioda jest właśnie prostownikiem dla potrzeb akumulatora. Jeśli koniecznie chcesz zwiększyć swoje kwalifikacje to rozumiem determinację. Ale faktycznie gotowy regulator tej klasy będzie chyba mniej kosztowny. Co do jakości elementów to właściwie nigdzie nie masz pewności.

Wykonałem regulator napięcia według drugiego schematu. Zastosowałem diody 1N4007. Regulator działa.