Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiana bezpiecznika 10A na 16A

AnnaK112 12 Maj 2010 12:25 7125 4
  • #1 12 Maj 2010 12:25
    AnnaK112
    Poziom 8  

Witam,
    nie jestem elektrykiem i stąd moje pytanie.
    Mieszkam w bloku z końca lat 70-tych, mam w mieszkaniu 3 bezpieczniki automatyczne 16A ( do tego obwodu podłączona jest pralka i płyta grzewcza gazowo-elektrycza o max. mocy 3000W); 10A (z tego obwodu korzytają wszystkie urządzenia kuchenne); 6A ( oświetlenie). Ostatnio robiłam remont w kuchni i dowiedziałam się, że piekarnik i zmywarkę mam podłączoną do obwodu, gdzie jest bezpiecznik 10A. Zmywarka ma moc 1900W, natomiast piekarnik max moc 2800W. Myślę, ze to trochę za słaby ten 10A bezpiecznik. Korzystałam juz z piekarnika i wszystko było w poprządku, nic nie wybiło, być może nie osiągnął on max. mocy, ale trochę sie obawiam, bo wydaję mi się, że powinnam zamienić ten bezpiecznik na 16 A. I moje pytanie jest takie - Czy mogę miec w mieszkaniu 2 bepieczniki po 16A i ten jeden 6A? Główny bepiecznik mam na korytarzu i ma 25A.
    Wiem, ze nie mogę korzystać jednoczesnie ze zmywarki i piekarnika, żeby nie obciązyc obwodu, jak również z pralki i z obu punktów grzewczych na płycie.
    Jeszcze powinnam dodać, że przewody w mieszkaniu mam miedziane o przekroju 2,5mm
    Dziękuję za odpowedź.

0 4
  • #2 12 Maj 2010 14:09
    lukaszpol26
    Poziom 19  

Jeżeli przewody mają przekrój 2,5mm 2 wiedz zastosowanie bezpiecznika 16 A na pewno nie zaszkodzi.Tylko czy aby maja jeżeli ktoś dał tam 6 A to czy na pewno nie jest tam 1.5 lub1 mm2. Jeżeli przekrój jest mniejszy to bez kucia ścian i kładzenia nowych przewodów nie da rady Pozdrawiam ŁP

Dodano po 3 [minuty]:

Może koleżanka mieć 2 bezpieczniki 16 A nic się nie stanie. Chodzi o to ażeby nie pobierać więcej prądu niż 25A bo taki ma koleżanka przydział:D

0
  • #3 12 Maj 2010 14:33
    AnnaK112
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź. Pamiętam, aby nie przekroczyć tych 25A. Przekroje przewodów na tych dwóch obwodach gdzie jest bezpiecznik zabezpieczjący 16A i na drugim 10A mam na pewno 2,5mm2, a trzeci bezpiecznik o natężeniu 6A mam tylko do oświetlenia. Instalację miałam wymienianą 10 lat temu.Wczoraj przeprowadzałam całą inwentaryzację instalacji w mieszkaniu, ponieważ nie byłam pewna do którego obwodu mi podłączono piekarnik. Poniewaz miałam przekładane i dokładane gniazdka, więc nie wiedziałam z którego obwodu korzystano. Teraz już wiem, dlatego chcę wkręcić mocniejszy bezpiecznik. Tylko nie wiem dlaczego testując piekarnik, a włączyłam go na max. temperaturę i ten długi program nie wybiło tego bezpiecznika 10A skoro przy tym natężeniu max. moc 2300W, chyba ,ze się mylę.
    Przepraszam za tak proste pytania, ale dla własnego bezpieczeństwa.... Coś mam wątpliwości jesli chodzi o tych moich fachowców..
    Pozdrawiam

0
  • #4 12 Maj 2010 14:49
    towerone
    Poziom 15  

Cytat:
    nie wiem dlaczego testując piekarnik, a włączyłam go na max. temperaturę i ten długi program nie wybiło tego bezpiecznika 10A skoro przy tym natężeniu max. moc 2300W

Prąd wyraża się wzorem: I=P/U*cos(fi)
    W Twoim przypadku tylko nieznacznie przekracza 10A. Poza tym piekarnik nie pobiera tego prądu w sposób ciągły.
    Kolejna sprawa to to, że bezpiecznik nie wywala od razu po przekroczeniu 10A, tylko po pewnym czasie, który wynika z jego charakterystyki i jest zależny od wartości prądu.

Jeśli jesteś pewien, że masz na tym obwodzie przewody o przekroju 2,5mm`2 to możesz śmiało dać zabezpieczenie 16A.

0
  • #5 12 Maj 2010 14:57
    AnnaK112
    Poziom 8  

Dziękuję bardzo za odpowiedź, wobec tego wymieniam ten bezpiecznik.

0