Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tda7294 - trzaski

slawek2002 21 Aug 2004 18:26 2716 20
Tespol
    slawek2002
    Level 11  
    Witam!
    Zmontowalem ostatnio koncowke mocy na ukladzie TDA7294 ktory jest podlaczony do aktywnej zwrotnicy mojego projektu. Zwrotnica rozdziela mi pasmo na kolumny (podlaczone do starego wzmacniacza unitry) oraz na subwoofer (do tegoz subwoofera ta koncowka mocy). Po podlaczeniu ukladow wydaje sie ze wszystko dziala dobrze. Jezeli muzyka leci dosc cicho to wszystko jest w jak najlepszym porzadku. Problem pojawia sie, gdy chcialbym aby zestaw zagral dosyc glosno. Kolumny dzialaja dobrze - graja glosno i bez znieksztalcen, natomiast w subwooferze pojawiaja sie nieprzyjemne trzaski przy wiekszym wychyleniu membrany glosnika (nie jest to przester, dzwiek przypomina jakby uderzanie metalu o metal). Mysle ze jest to wina koncowki mocy bo na innym glosniku efekt jest podobny. Nie jest tez to efekt dzialania zwrotnicy, bo po podlaczeniu koncowki mocy do niewzmacnianego wyjscia subwooferowego z wiezy podobne trzaski rowniez wystepuja. Oto dane, ktore moze pomoga w analizie problemu:

1. Zasilanie - toroid 2x28V 250VA , za nim prostownik z kondensatorami 2x(10000uF+4700uF) - po wyprostowaniu kostka na wejscie dostaje -+40V (mierzone miernikiem)

2. Glosnik Earthquake DB10, 4Ohm, 220W _RMS_ (a wiec potezny), sprawny w 100% - sprawdzony na wzmacniaczu samochodowym i tam pokazuje co potrafi.

Prosze, pomozcie :) Moze poprostu przeceniam moc tej kostki i nie mozna z niej wiecej wycisnac? Jak narazie to na domowe potrzeby wystarczy (czyli nie zaklocajace spokoju sasiadom), lecz bylo to montowane z mysla o zabieraniu na imprezy, ale subwoofer do momentu pojawienia sie trzaskow gra zbyt cicho ("na oko" moze ze 30-40W)

Slawek
  • Tespol
    janek11389
    Level 42  
    Czy ta koncówka nie ma czasem na wejściu jakiegoś filtru aktywnego dla niskich czwstotliwosci, jakiej średnicy jest ten głośnik i jakie ma zawieszenie.
    trzygrosze
    Level 21  
    Miałem identyczny efekt na pewnych 25cm "noł nejmach "(mowa oczywiscie o głosnikach ), myśle że to wina głośników, cewka przy wiekszym wychyleniu udetrzała o rdzeń wydając dzwięk taki jak w opisie, na słabszych wzmacniaczach takich trzasków u mnie nie było, może ten wzmacniacz samoch. jest poprostu słabszy od tda7294 ??
  • Tespol
    ALTON
    Level 38  
    No niewiem czy Earthquake to no name :).Jedne z potężniejszych głośników na rynku.Co do tda to radze sprawdzić czy dobrze sie styka z radiatorem.Miałem to samo że głośnik jakby strzelał bo zsuneła sie podkładka mikowa zpod tda :)
    slawek2002
    Level 11  
    No to moze odpowiedzi kolejno do pytan :>

janek11389:
    No ma na wejsciu filtr dolnoprzepustowy w postaci zwrotnicy. Jednak to nie wina zwrotnicy, gdyz taki sam efekt jest po podlaczeniu do innego filtra. Glosnik 10 cali, czyli 25cm.

trzygrosze:
    To napewno nie wina glosnikow, sprawny w 100%, sprawdzany na wzmacniaczu o duuuzo mocniejszym od tego na TDA :) No i noname to on nie jest, to jedna z bardziej znanych firm robiaca glosniki niskotonowe, szczegolnie samochodowe.

ALTON:
    No wlasnie jednym z moich podejrzen jest przegrzewanie sie kostki, narazie jest polaczona z radiatorem poprzez podkladke, narazie bez zadnych past termoprzewodzacych. Ale czy efektem by byly trzaski przy co mocniejszych rytmach? Kostka chyba po przekroczeniu pewnej temperatury by wogole przestala grac i zaczela dopiero po pewnym ostygnieciu? Moze nie wyrabia pradowo przy obciazeniu 4Ohm i skutkuje to wlaczaniem sie jakis ukladow zabezpieczajacych wlasnie w tych momentach co skutkuje dziwnymi odglosami w glosniku? Sam juz nie wiem...

Na koniec pytanie do wlascicieli koncowek mocy na tda7294. Jaki jest objaw podania zbyt mocnego sygnalu na wejscie? Czy objawia sie to poprostu przesterowaniem czy moze wlasnie takimi stukami? Moze uklad gra z maksymalna moca, tylko poprostu mi to nie wystarcza? Ale wedlug mnie powinno grac duuuuuzo glosniej :/

Slawek
    irek2
    Level 40  
    Przeceniasz moc tej koncowki. Dales za duze napiecie jak na obciazenie 4 omowe. Moze we wzmaku zaczynac dzialac zabezpieczenie pradowe lub termiczne. Rownie dobrze moze oddawac pelna moc i byc przesterowany. Jak podasz wiekszy sygnal na wejscie to wzmak sie przesteruje to oczywiste.Jakbys kupic TDA7293 ktory ma wyjscie CLIP podpialbys diode led i wiedzial kiedy wzmak jest przesterowany. Pamietaj ze TDA7294 ma tylko 70W a do tego glosnika przydalby sie wzmak duzo wiekszy.
    j4rek
    Level 19  
    troche nie do tematu... ja to sie wczoraj z tym tda wq.... Zamowilem 4 sztuki z poltronoica, w tym 2 dla kumpla.Podlaczam 1........lipa - w glosniku pierdzi, przebita na wyprowadzeniach.Dobra juz zdeka pod...... lutuje 2......no i w ogole juz lipa ta to sie zjarala.I tak sobie mysle ze z tymi kumpla tez tak bedzie.Czy Wam tez juz sie zdarzylo kupic lipne scalaki?Co oni w ogole tego ie sprawdzaja czy jak??To jest chamstwo!!!Nie mowie ze wszystkie sie pala itp., ale zdarzaja sie trefne egzeplarze ;(
    User removed account
    User removed account  
    adigrzelczak
    Level 18  
    a mnie się wydaje że może głośnik niedomagać.Ja mam u siebie połączone 2 głośniki 25cm w subwooferze i przy większych głośnościach zaczyna trzaskać.Najprawdopodobniej cewka tłucze - spowodowane za dużym wychyleniem membrany albo po prostu cewka się poluzowała w co wątpię bo by trzaskało nawet przy cichym słuchaniu muzyki.pozdrawiam
    slawek2002
    Level 11  
    Quote:

irek2 :
    Pamietaj ze TDA7294 ma tylko 70W a do tego glosnika przydalby się wzmacniacz duzo wiekszy.

A czy sa jakies inne nie za drogie, proste w implementacji wzmacniacze mocy? Bo na robienie koncowki mocy na elementach dyskretnych to za bardzo czasu ostatnio nie mam :) Polecacie moze jakis konkretny uklad?

adigrzelczak: glosnik napewno domaga, bo ma jeszcze ponad 100W zapasu mocy. I byl testowany przy duzo wiekszych mocach i dzialal poprawnie.

Slawek
    User removed account
    User removed account  
    slawek2002
    Level 11  
    A czy tda7293 jest wogole gdzies do dostania? Bo jak sie rozgladalem to wszedzie maja tylko 7294 :/

Slawek
    TABSIOR
    Level 24  
    www.tme.pl
    slawek2002: LM3886?
    Gdzieś w sieci krąży schemat o mostkowo-równoległym połączeniu 4x LM3886. Szukaj a znajdziesz... :)
    ALTON
    Level 38  
    Hmmm to może cos bardziej skomplikowanego.Może coś z IRF920 albo inne.Tranzystorkami sie może zajmij napewno wyciśniesz więcej niż z tda.Co do pytania.Mój tda był przy tym dość gorący ale sie nie wyłączał poprostu przy podkręceniu troche volu zaczoł strzelać i trzeszczeć ale muzyka nadal grała.Wydawał z siebie takie jakby brumy.jakby cewka głośnika trzaskała o dno głośnika.
    adigrzelczak
    Level 18  
    Tda 7294 powinien pracować z napięciem 30V przy 4 ohm wtedy da Ci moc ponad 80W przy zniekształceniach nie przekraczającychTHD=0,5%.więcej nie jest wskazane.Jeżeli to jest za mało to możesz złożyć wzmacniacz mostkowy na dwóch układach tda a jeżeli dodasz inwerter fazy na ecc82 to moc wzrośnie 4 krotnie.Np masz napięcie 25V przy 4 ohm, zwyczajnie wzmak odda moc 65W a po zmostkowaniu i zastosowaniu inwertera ta moc wzrośnie do około 250W!!!!Ale wydaje mnie się że to już przesada.Ja bym stosował tda raczej do wzmacholi domowych.Tda ma rewelacyjną jakość dźwięku jeszcze po zastosowaniu kondensatorów tantalowych miodzio.Aha jeszcze jedno nie sugeruj się mocami podawanymi we wzmacniaczach samochodowych.Często jest tak że podają moc muzyczną i to przy obciążeniu 1ohm!!!!!Więc przy głośniku 4 ohm moc dyrastycznie spada.Pozdrawiam
    slawek2002
    Level 11  
    Quote:
    ALTON:
    Mój tda był przy tym dość gorący ale się nie wyłączał poprostu przy podkręceniu troche volu zaczoł strzelać i trzeszczeć ale muzyka nadal grała.Wydawał z siebie takie jakby brumy.jakby cewka głośnika trzaskała o dno głośnika

O to to... wlasnie o takie dzwieki mi chodzi :) A wiec wynika z tego ze to juz poprostu kres mozliwosci ukladu. No to narazie bedzie mi musialo wystarczyc, albo rzeczywiscie sprobuje zajac sie jakimis tranzystorkami. Moze macie jakis schemat sprawdzonej, mocnej i nieskomplikowanej koncowki mocy na elementach dyskretnych? Albo moze daloby sie uzyc tda7294 jako przedwzmacniacz do jakiegos potezniejszego tranzystora mocy? Bede musial pogooglowac.

adigrzelczak: uklad mostkowy na tda7294 to o chyba jest przystosowany do obciazen minimum 8Ohm bo inaczej nie wyrabia pradowo? Co do wzmacniaczy samochodowych to wiem jak jest podawana moc, w moim przypadku glosnik byl testowany na wzmacniaczu Genesis Dual Mono w trybie niezmostkowanym, przy ktorym wzmacniacz osiaga 100W RMS przy znieksztalceniach <0.1%.

Slawek
    User removed account
    User removed account  
    Szaflik
    Level 20  
    u mnie bylo cos podobnego z TDA i trzaskami ... i bylo to spowodowane wchodzeniem ukladu w tryb MUTE/ST-BY (Mialem aplikacje z kitu AVT 2153 - gdy napiecie pod obciazeniem troche siadlo uklad przechodzil wlasnie w ten tryb co objawialo sie strzelaniem) Napisz w jakiej masz go aplikacji moze akurat to to. Jeden podobny przypadek mial moj kumpel - grubsze przewody zasilajace rozwiazaly problem :) POZDRAWIAM
    adigrzelczak
    Level 18  
    Tda pracuje też nieźle w trybie mostkowym przy 4 ohm.Obejrzyj sobie EDW 5/2003.Zrobiony jest świetny wzmacniacz na tda i lampkach i rozwija moc 2X250W przy 4Ohm można też zrobić 2x200 przy 8Ohm.Miałem schemacik wzmaka 250 W sinus na Irf640 jak znajde to prześlę.
    Tremolo
    Level 43  
    sądze że moga to być zimne luty gdzieś w sterowaniu mute-standby, jeśli głosnik zaczyna oddziaływać mechanicznie na płytke wówczas pojawiają sie trzaski. To jest na razie moja teoria.

Slawek 2002 w aplikacji producenta znajduje się duży układ wzmacniacza, który jako sterownik ma 7294.

Dla pewności sprawdź przy 8Ohm. Ja katuje mojego TDA przy 4 OHm przy trafo z 180VA i zasilacz dajacy 40V. I poza dużą ilością ciepła (trzeba było wbudować wiatraczek i potężny radiator) nic nieslychanego się nie dzieje.

Sprawdź jeszcze bez filtra.
    mumian
    Level 15  
    sory ze się wtrące ale myślę ze to wina chłodzenia bo miałem podobnie i myślałem ze to koniec ale ktoś powiedział mi WZRAZ ZE WZROSTEM TEMPERATURY SPADA SPRAWNOŚĆ (wydajność) UKŁADU i akurat to było to po zastosowaniu większego radiatora i pasty silikonowej układ grał duzo głośniej i z mniejszymi zniekształceniami zmieniłem tez przewody na grubsze (stawiają
    mniejszy opur) i zastosowałem większe elektrolity w zasilaczu
    sprubuj go wychłodzić nic nie tracisz a moze to to
    tyle odemnie