Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler Klawiatury, detektor fali - jak czytac klawisze?

Antoniossss 12 Maj 2010 13:43 909 0
 • #1
  Antoniossss
  Poziom 9  
  Witam!

  Ostatnio na zajęciach do płytki dydaktycznej, otrzymaliśmy za zadanie podłączyć kalwiature do zestawu, wyświetlić kod wciśniętego klawisza na wyświetlaczach 7dmiosegmentowych, natomiast na lcd wcisnięte znaki.

  O ile kod klawiatury pobieram w dość prosty sposób ( Rejestr SIPO taktowany zegarem klawiatury - wyłowienie odpowiednich 8śmiu bitów DATA), tak z wyświetleniem na lcd jest problem.

  Wyświetlacz jest taktowany zegarem ENABLE gdzie aktywnym stanem jest opadające zbocze. Każde pojawienie się stanu aktywnego powoduje wyświetlenie "wyłowionego" znaku. Problem polega na tym, że powinno się to dziać dopiero po zakończeniu transmisji danych z klawiatury. W przeciwnym wypadku(taktowanie zewnętrznym zegarem, czy też zegarem klawiatury) pojawiają się krzaczki.

  Zupełnie nie mam pojęcia jak "wykryć" zakończenie transmisji.
  Rozwiązaniem byłby "detektor fali" który np dawałby 1 gdy fala jest obecna. Wówczas po zakończeniu transmisji powracałby do stanu 0 wyzwalając LCD.
  Nie mam jednak pomysłu jak zrealizować taki detektor ( może jakieś przesunięcie samej fali o pół taktu oraz XOR takich przebiegów?)