Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki dobrać silnik elektryczny

l_ukas 12 Maj 2010 15:16 13049 21
  • #1 12 Maj 2010 15:16
    l_ukas
    Poziom 9  

Potrzebuje porady na temat doboru silnika elektrycznego do mieszania gęstej cieczy.

Wymagania:
    - Jaki silnik najlepiej zastosować który będzie pracował z małymi prędkościami obrotowymi przez długi czas w zakresie 50 - 1800 rpm, oraz przenosił moment ok. 0,6[Nm]??
    - zakres prędkości chce aby był regulowany
    - zasilanie silnika AC (230V) lub DC
    - silnik będzie zamocowany pionowo

Z tego co wyczytałem to silniki uniwersalne (te z wiertarek) się nie nadają ze względu na przegrzewanie się przy niskich obrotach.
    zasilanie silnika 3-fazowe też odpada.

Proszę o jakieś sugestie na temat rodzaju silnika jaki bym mógł zastosować??

0 21
  • #2 12 Maj 2010 15:30
    goldi74
    Poziom 43  

Najlepiej zastosować silnik z przekładnią. Wtedy możesz uzyskać niskie obroty i duży moment obrotowy przy stosunkowo małym obciążeniu silnika.

3
  • #3 12 Maj 2010 16:02
    l_ukas
    Poziom 9  

silnik z przekładnią zastosuje w ostateczności.

Obecnie chce się skupić na bezpośrednim połączeniu z silnikiem. Moment obrotowy nie jest chyba aż tak duży bym musiał stosowac przekładnię.

Goldi74 a gdybym miał zastosować przekładnię to jaki silnik byłby odpowiedni
    na prąd stały czy przemienny
    ??

0
  • #4 12 Maj 2010 16:48
    retrofood
    Moderator

l_ukas napisał:

Wymagania:
    - Jaki silnik najlepiej zastosować który będzie pracował z małymi prędkościami obrotowymi przez długi czas, oraz przenosił moment ok. 0,6[Nm]??

Czy Kolega zna p. 11 regulaminu? Co to jest "mała" prędkość? Ona jest mała dla kieratu czy młynka do kawy?
    Napisz Kolego uczciwie o co Ci chodzi, ale podaj dane, przynajmniej ich zakres. Bo inaczej pozostaje tylko gdybanie.

Albo kup betoniarkę. Tam mieszają powoli.

0
  • #5 12 Maj 2010 17:02
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Maj 2010 17:41
    goldi74
    Poziom 43  

Ten silnik ma moment obrotowy mniejszy od Twoich wymagań. No i ma 3000 obr/min. To chyba za dużo?

0
  • #9 12 Maj 2010 18:23
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 12 Maj 2010 20:01
    l_ukas
    Poziom 9  

A czy silnik szeregowy nie będzie się rozbiegał jeśli będzie dużo mniejsze obciążenie?? Silniki bezszczotkowe wymagają zastosowania specjalnego sterownika co raczej odpada.

Czyli mam rozumieć ze jeśli zastosuje silnik DC to przy prędkości obrotowej 50 rpm i momencie 60 Ncm niezda egzaminu.??

Czyli wasze propozycje to zastosowanie silnika beszczotkowego lub silnika i przekładni.

A czy może mi ktoś powiedzieć rozpoznając po obudowie jaki to silnik??
    jaki dobrać silnik elektryczny

Podam ze ma on moc wej/wyj 70/35 W oraz maksymalny moment w zacisku 600Ncm

0
  • #11 12 Maj 2010 20:08
    marian_em
    Poziom 25  

Ile jest tej cieczy? Szklanka?

0
  • #12 12 Maj 2010 20:13
    l_ukas
    Poziom 9  

Do 4 L tylko ze gęsta bo to polimery.

0
  • #13 12 Maj 2010 21:10
    retrofood
    Moderator

l_ukas napisał:

A czy może mi ktoś powiedzieć rozpoznając po obudowie jaki to silnik??

Wygląda na zwykły indukcyjny.

0
  • #14 13 Maj 2010 07:59
    l_ukas
    Poziom 9  

A gdybym zastosował silnik DC z przekładnią to w jakim zakresie mógłbym sterować bezpiecznie tym silnikiem, np. silnik ma 3000 rpm - to bezpieczny zakres sterowania byłby od 1000 do 3000 rpm??

Bo gdyby tak się dało to regulatorem sterowałbym w zakresie od 500 do 3000 a rzeczywiste mniejsze obroty miałbym na przekładni np. w zakresie od 10 do 600 i przy tym moment by się zwiększył. Dobrze myślę ??

0
  • #15 13 Maj 2010 08:18
    retrofood
    Moderator

l_ukas napisał:

Bo gdyby tak się dało to regulatorem sterowałbym w zakresie od 500 do 3000 a rzeczywiste mniejsze obroty miałbym na przekładni np. w zakresie od 10 do 600 i

Nie. rzeczywiste obroty na przekładni mieściłyby się w zakresie od 10 do 60.

Zakres żądany jest tak rozległy, że przydałaby się skrzynia biegów. :D

0
  • #16 13 Maj 2010 08:39
    l_ukas
    Poziom 9  

A macie jakąś propozycje co do silnika z przekładnią. Jaki silnik musiałbym zastosować aby na wyjściu otrzymać prędkość regulowaną od ok. 50 do 1000 rpm??

Przekładnie sobie dobiorę tylko muszę wiedzieć jaki silnik.

0
  • #17 13 Maj 2010 10:41
    158820
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Maj 2010 14:43
    vorlog
    Poziom 33  

Tylko motoreduktor.
    Silnik zaprzęgnięty bezpośrednio do mieszadła, ze zredukowanymi aż tak nisko obrotami, straci prawie cały moment dysponowalny.
    Proszę sobie poszukać w necie wykresów zachowania momentu obrotowego silnika indukcyjnego z regulacją przemiennikiem częstotliwości.
    Motoreduktor można dość precyzyjnie dobrać korzystając ze zwykłego kontaktu telefonicznego z przedstawicielem producenta (Nord SEW, Lenze itd), w przypadku małych napędów cena nie jest specjalnie szokująca.
    Można też pozwiedzać allegro.
    Albo wsadzić silnik od wycieraczek samochodowych... (żart taki :) )
    Drogi kolego- może wreszcie podasz, jak już byłeś proszony, faktyczne warunki pracy tego napędu? Moment to jedno, obroty drugie, ale jeszcze pasuje średnica zbiornika i mieszadła, ilość piór mieszających, głębokość zbiornika.
    V.

0
  • #19 13 Maj 2010 17:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 16 Maj 2010 11:17
    l_ukas
    Poziom 9  

Pojemnik z cieczą ma wymiary: średnica 150 mm, wysokość 200 mm, ilość łopatek w mieszadle 6, średnica tego mieszadła to ok, 15 mm.
    To do czego potrzebuje silnik znajduję się w linku.
    Z przeglądu dostępnych mieszalników stosują w nich silniki bezszczotkowe, ja bym preferował tańszy i jednak zastosuję silnik prądu AC jednofazowy z przekładnią - jak radzą powyżej koledzy.

0
  • #21 01 Lip 2010 11:49
    valmonth
    Poziom 2  

Ja mam taką prośbę, czy ktoś mógłby mi polecić konkretny motoreduktor.
    Parametry wyjściowe na wałku to:
    moment obrotowy 3,75 Nm
    prędkość obrotowa 420 obr/min

Silnik startuje z obciążeniem.

Ja się na tym tak trochę średnio znam więc z góry dziękuje za pomoc.

0
  • #22 07 Lip 2010 10:10
    Chmielu
    Poziom 12  

Witam,
    Valmonth możesz dobrać motoreduktor następująco:
    MOC na wale wyjściowym = 3.75*420/9550 = 0,17kW
    Przyjmując sprawność przekładni 95% silnik powinien mieć 0.18kW - akurat jest taki typoszereg (handlowy) czyli 0.18kW - jeśli by nie było to trzeba przyjąć silnik o większej mocy. Taki silnik np. produkcji Tamel Sg 63-4B ma znamionowo 1370obr/min i 0.18kW.

Przełożenie i= 1370/420 = 3.26
    Motoreduktor dobrany prawie "na styk". Jeśli mogą wystąpić przeciążenia to zdecydował bym się na silnik 0.25kW.

Zapewne nie znajdziesz dokładnie przekładni o przełożeniu 3.26, dlatego musisz się zdecydować na lekkie podwyższenie obrotów wyjściowych lub obniżenie. Pamiętaj że przy mniejszym przełożeniu (wyższej prędkości wyjściowej) aby zapewnić moment wyjściowy na poziomie co najmniej 3.75 będziesz się jednak musiał zdecydować na silnik o mocy większej niż 0.18kW.
    Przy wyborze przyjąłem sprawność 95% dla wszystkich przekładni (pominąłem ślimakowe bo tak małego przełożenia zapewne nie da się uzyskać)

To tak ogólnie. Na dobór konkretnego motoreduktora to za mało danych podajesz - w jakiej aplikacji będzie pracował napęd, z falownikiem czy nie, typ przekładni (planetarna, stożkowa, walcowa...), jakie siły będą działać na wał wyjściowy, jaka będzie pozycja pracy, czy ma być z wałem wyjściowym pełnym, drążonym, pierścieniem zaciskowym, jak ma być montowany (na łapach, kołnierz....)

Większość napędów dobierana jest "na oko" i poza pewnymi wyjątkami pracują dobrze. Żeby dokładnie dobrać napęd do aplikacji trzeba więcej informacji i troszkę się namęczyć.

0