Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra ZRK Amplituner AT9100 - przedwzmacniacz - kilka pytań

12 Maj 2010 18:09 4560 19
  • Poziom 9  
    Witam,
    Przyniosłem z piwnicy w/w amplituner po kilku latach nieużywania i zabrałem się za jego reanimację (chociaż cały czas był sprawny). Wzmacniacz mocy już mam gotowy - zamiast BDP395,396 założone BD911,912, wymienione tranzystory BC307 na BC557, BF457 na BD139, BC238 na BC547, nowe BD139, BD140 nowe rezystory 0.47/5W, wszystkie nowe elektrolity, pad spoczynkowy ustawiony na 20mV (nie wiem czy podkręcać na 26mV tak jak jest na schemacie?). Po podłączeniu gramofonu gra aż miło... :-)

Zdecydowałem się teraz na odświeżenie przedwzmacniacza....i w związku z nim mam kilka pytań:

W zasilaniu przedwzmacniacza na schemacie jest tak T1 -BF457(BD139) - zamontowany oryginalnie jest BDP285, T3 - według schematu BD281 - zamontowany również BDP285 - nie wiem oszczędności przy produkcji, zbyt duże stany magazynowe BDP285? Nie wiem...zostawić te tranzystory czy może wymienić na BD243C?

Gdzie zrobić gniazdo na korektor:
    między "input selector" a płytką przedwzmacniacza, między przedwzmacniaczem a wzmacniaczem, a może wpiąć gniazdo w przewód łączący oznaczony na płycie 9,10,11,12 przed regulacją wzmocnienia?

dziękuję z góry za odpowiedź

Temat jest nadal do poprawy.
    Regulamin pkt. 11.
    GM
  • Admin grupy audio
    Tylko po co naprawiać sprawny wzmacniacz? Wymiana tranzystorów nie ma sensu, a szczególnie w zasilaczu. Nie wiem także po co Kolega wymieniał BF na BD. Tranzystor BF457 nie został tam (w końcówce mocy) wstawiony bez powodu, ma znaczenie jeden parametr i właśnie dlatego jest taki, a nie inny tranzystor, a już na pewno nie można go ot tak bezmyślnie zastąpić BD139. Kolega ma po prostu szczęście, że tranzystor nie wystrzelił, ale nie oznacza to że tak się nie stanie w przyszłości.

Pętlę EQ należy wykonać na wyjściu przedwzmacniacza, ale przed potencjometrem głośności.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź, ale z tym BF to będę polemizował, schemat dopuszcza w tym miejscu BD139, gdzieś na forum przeczytałem żę BF457 były montowane z oszczędności, odnośnie naprawy sprawnego wzmacniacza.....to miała być tylko wymiana kilku spuchniętych elektrolitów...ale chyba za dużo się naczytałem wątku o tuningu AT9100 :-)
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Źle ktoś napisał. Na złączu CE tego tranzystora w skrajnym wypadku może wystąpić napięcie nawet 60V. BD139 ma dopuszczalne 80V co w niektórych wypadkach może być za mało. Akurat w tym przypadku jak widać wystarczy i sam producent dopuszcza użycie BD139 w przypadku braku BF457, jednak nie radzę tak bezmyślnie wymieniać w innych wzmacniaczach, bo może się Kolega niemiło zdziwić. Gdyby to był BD137, a nie 139, to by odfrunął...

Trzeba myśleć, analizować schemat i parametry elementów, a nie bezkrytycznie wierzyć w to co ktoś napisał. Jakie oszczędności... Z oszczędności polecają lepszy tranzystor (szybszy i o wyższym dopuszczalnym napięciu CE)? Porównaj sobie parametry obu tranzystorów, to zrozumiesz o czym piszę.
  • Poziom 9  
    Rzeczywiście tylko że to 160V to jest napięcie maksymalne jakie może wytrzymać ten tranzystor...jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.
    Z tego że producent dopuszcza w tym miejscu BD139 wynika że maksymalne napięcie na złączu CE nie powinno być wyższe niż 80V.
    W taki9m razie może powinienem zastosować BF459, którego dopuszczalne napięcie to 300V?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    tobex napisał:
    W taki9m razie może powinienem zastosować BF459, którego dopuszczalne napięcie to 300V?
    Nie przesadzajcie ludziska. Wzmacniacz ten ma zasilanie 2X30V więc nawet jeśli by było w porywach 70V (a tyle nigdy nie będzie) między C a E to BD139 wytrzymuje 80V. Więc spokojnie 10V zapasu wystarczy. Po co ładować tam tranzystor od razu na 300V? Artur K. Bez urazy ale wprowadzasz tu niepotrzebny zamęt (dot. Twojego pierwszego postu). Przecież w wielu podobnych wzmacniaczach też pakowali w to miejsce BD139. Wszystko zależy co akurat mieli a nie że tam musi być BF.
  • Poziom 24  
    Otóż to.
    Kolego Autorze, zaprzestań wymieniania sprawnych na sprawniejsze, a zacznij rozkoszować się brzmieniem z okresu "średniego Jaruzelskiego" ;)
  • Poziom 9  
    Odnośnie tranzystora BF457...wymieniałem je (na obydwu kanałach) tylko dlatego że na kanale lewym był 457, na prawym 459...nie wiem kto je wymieniał...wzmacniacz dostałem kiedyś dawno od szwagra, to samo było z tranzystorami mocy...na jednym kanale BDP395, 396, natomiast na drugim bd911,912....i dlatego chciałem to trochę uporządkować (koszt tranzystorów to raptem parę złotych przecież :-), a nie chodziło mi o wymianę sprawnych na sprawniejsze. Zostało tylko przestrojenie UKF w tunerze, ale to też dla przyjemności bardziej niż z wielkiej potrzeby, amplitunera używam tylko z gramofonem. :-)

A w piwnicy na odświeżenie czeka Duet i Donatina :-)

pozdrawiam
  • Admin grupy audio
    marian1981.02 napisał:
    Wzmacniacz ten ma zasilanie 2X30V więc nawet jeśli by było w porywach 70V (a tyle nigdy nie będzie) między C a E to BD139 wytrzymuje 80V. Więc spokojnie 10V zapasu wystarczy. Po co ładować tam tranzystor od razu na 300V?

Nie Marian, według schematu jest 2x34V, co daje 68V ale pamiętaj że napięcie w gniazdku zostało podwyższone o 10V, więc max będzie ponad 70V!
    Twierdzisz, że jako sterujące dali BD139/BD140, a tu im zabrakło i wstawili BF457?

BD139 wystarczy jeśli wzmacniacz zasilany jest napięciem w okolicach 2x20-25V, wtedy nie ma najmniejszego problemu i dlatego właśnie w wielu wzmacniaczach w tym miejscu pracuje BD139.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Artur k. napisał:
    Nie Marian, według schematu jest 2x34V, co daje 68V
    No tak, teraz popatrzyłem w schemat ale,
    Cytat:
    BD139 wystarczy jeśli wzmacniacz zasilany jest napięciem w okolicach 2x20-25V, wtedy nie ma najmniejszego problemu
    A co powiesz na to że WS442 ma tam BD139 i jest zasilany 2X40V?
  • Poziom 21  
    I kolejne bezcelowe wymienianie elektrolitów.
  • Poziom 9  
    dlaczego bezcelowe.....skoro były spuchnięte, dwie sztuki rozlane...to chyba nie był ich szczyt sprawności, no chyba że lubisz 20 letnie polskie elektrolity :-)
  • Poziom 24  
    To jest pomyłka na schemacie - spadek na R527 ponad 10V spowodował by to, że ten rezystor by świecił. Zresztą co powodowałoby przepływ prądu prawie 200mA? Para róznicowa? Pwinno być raczej 36,5V
  • Admin grupy audio
    bogunio napisał:
    To jest pomyłka na schemacie - spadek na R527 ponad 10V spowodował by to, że ten rezystor by świecił. Zresztą co powodowałoby przepływ prądu prawie 200mA? Para róznicowa? Pwinno być raczej 36,5V

Trafna uwaga - prąd płynący przez parę różnicową to ok. 2mA, prąd płynący przez tranzystor regulujący prąd spoczynkowy to ok. 7mA. Razem mamy 9mA - weźmy do obliczeń 10 żeby było łatwiej. Daje nam to spadek napięcia na R528 ok. 0.47V zatem można przyjąć te 0.5V (liczyłem prądy orientacyjnie, a nie dokładnie) i wtedy faktycznie napięcie na emiterze wyniesie ok. 36,5V.
  • Poziom 21  
    Skoro spuchnięte i rozlane to zwracam honor.
  • Poziom 11  
    Witam i odświeżam. Zakupiłem taki amplituner ale na elektronice się nie znam. Sprzęt jest 100% sprawny ale kupując w sklepie/komisie audio Altusy 110 gość pytał do czego je potrzebuje i powiedział, że w tak starym sprzęcie warto wymienić elektrolity. Rozumiem chodzi o kondensatory elektrolityczne. Pytanie po co to robić. Jakaś poprawa dźwięku, wymiana a'la okresowa oleju w silniku czy co? Cz to kosztowne? Lutownicy się nie boję, czasem bawię z kablami czy padniętą płytą w zmywarce ale to tak na zasadzie widzę, że padnięty rezystor mocy czy polutowanie kabli czy zimnych lutów. Pewnie jak wiem jaki element kupić i który wymienić dam radę sam.
    Dzięki za info.
  • Poziom 26  
    1mentos napisał:
    Pytanie po co to robić. Jakaś poprawa dźwięku, wymiana a'la okresowa oleju w silniku czy co? Cz to kosztowne?
    .

Po to aby poprawić jakość dźwięku a szczególnie niskich tonów. Przy niskich tonach wzmacniacz daje naprawdę dużo z siebie a przy tym przysiada napięcie.Najlepiej wymień najpierw w zasilaczu bo to one są najbardziej narażone na ,,Zużycie''
  • Poziom 11  
    No to już jasne po co, dziękuję.
  • Admin grupy audio
    Wytłumacz mi Kolego galica7 (na PW, bo ten wątek już zamknięty) - po co wymieniać sprawny kondensator, na inny sprawny kondensator?
    Jeśli ze sprzętem wszystko w porządku, to nie ma po co nawet go rozkręcać, a co dopiero wymieniać jakiekolwiek elementy.