Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuje polskich czcionek MAZOWIE I LATINO2

Spokojny 21 Aug 2004 19:50 2990 17
phoenixcontact
 • #1
  Spokojny
  Level 10  
  Poszukuje czcionki MAZOWIE i LATINO2 do zaprogramowania epromu w drukarkach igłowych Epson albo Oki. Będę wdzięczny za każda podpowiedz gdzie tego można je szukać. Z góry dziękuję za pomoc :evilbat: :idea:
 • phoenixcontact
 • #2
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  a pytanko mam: co to mają być za czcionki??? ttf?? bo zdaje mi sie że mylisz pojęcia (a może to ja cie nie rozumiem) bo chyba mówisz o wsadach do epromów, jeśli tak to do jakich modeli drukarek?? wszystkich?? do niektórych producenci nie zrobili polskich fontów (nie były przewidziane do sprzedaży na europejski rynek)
 • phoenixcontact
 • #3
  Kazik
  Printers specialist
  Hmm... takie proste to to nie jest - ja się meczyłem dosyć długo z jednym z modeli OKI - tak jak pisał Kosmita , nie był to model na polski rynek, ale jak się okazuje Polak potrafi i napisał sam kawałek kodu :) Oczywiście ludzie , którzy tym dysponuja nie chcą się "podzielic". Ja płaciłem z każdy EPROM od 80,- do 180,- PLN. :(
 • #4
  Spokojny
  Level 10  
  Ja szukam polskich czcionek do drukarki Oki 1050 albo Epsona ale musze jeszcze zobaczyć jaki to jest model, wszystkie są drukarkami igłowymi
 • #5
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  a czy ta oki 1050?? to przypadkiem nie fax na bazie którejś z laserówek OKI?? jeśli tak to wystarczy program którym drukujesz przestawić na LJ III.. co do innych to musisz podać dokładne modele i jeśli chodzi o oki określić czy to nie są tzw japonki czyli drukarki nie produkowane na europejski rynek. Można to sprawdzić: końcówka lnumery seryjnego musi kończyć się literką jeśli niema.. to OKI nie zrobiło i nie zrobi do nich fontów.. musisz skorzystać w takim razie z tego co Kazik.. ale za daleko w pzyszłość wybiegam.. najpierw określ co to za drukarki (modele a dobrze by było żeby i rok produkcji był)
 • #6
  Spokojny
  Level 10  
  Te drukarki to są igłówki na sto procent (przeważnie 9 igłowe) a poniżej podaje wszystkie typy.
  Niestety nie wiem, jaki to jest rok.
  Potrzebuje wsadzić tam polskie czcionki
  Z góry dziękuję za pomoc i każdą rade.

  EPSON EPI 4300
  EPSON FX 1050
  EPSON FX 1050
  EPSON FX 1050
  EPSON FX 1050
  EPSON FX 1170
  EPSON FX 1170
  EPSON FX 1170
  EPSON FX 870
  EPSON FX -870
  EPSON FX-870
  EPSON FX-870
  EPSON LQ 570+
  EPSON LX 1050
  EPSON LX-300
  EPSON P860A
  EPSON SQ 1170
  OKI Microline 321 Ellite
  OKI Microline 321 Ellite
  STAR XB24-250
 • #7
  zeberko
  Level 32  
  Mam Epsona LX-300 który był sprzedawany z PL fonami w ww. standardach
 • #8
  Spokojny
  Level 10  
  Niestety nie wszystkie drukarki maja polskie czcionki. Sprawdzałem to na teście drukarki i tam zawsze pisze, co jest w środku. Czasami rzeczywiście są polskie, ale innym razem są obcojęzyczne wiec chce to wszystko unormować żeby było pl. A jeżeli ktoś by mnie nakierował gdzie tego szukać to bym był wdzięczny.
 • #9
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co do OKI to podałem Ci sposób jak rozpoznać czy są tam polskie fonty.. druga sprawa to epsony z tego co pamiętam to FXy podobnie jak w okach mają menu w którym można zienić i ustawić polski font robiłeś to?? Po trzecie to servis manuale, są w odpowiednim dziale elektrody w epsonach czasem trzeba coś było przez port ustawić żeby miały polskie fonty a to co i jak na pewno jest w serwisówkach

  Pozdrawiam
 • #10
  Spokojny
  Level 10  
  Dzięki za pomoc zapytam się na serwisach może cos mi powiedzą, apropo kiedyś ktoś mi powiedział ze w igłówkach OKI i EPSONACH fonty są programowane na epromie który jest w środku drukarki. Podobno trzeba zmienić program w tym epromie na polskie czcionki dlatego pytałem się o oprogramowanie. A ja Sprawdzam co jest w drukarce poprzez test drukarki tam mi wszystko pisze.
  Jeszcze raz dzięki za pomoc pozdrawiam
 • #11
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To jest prawda o ile ta sama konstrukcja drukarki jest produkowana na różne kraje z różnymi softami.. Nie znam szczegółów w Epsonach, ale w OKI tak, sprawa wygląda tak: na daleki wschód (spoza europy generelnie) została wyprodukowana wersja drukarki ML 320 i ML 320 turbo miały one fizycznie inną konstrukcje elektroniki i z tego co wiem inne softy niż w tych europejskich. OKI do tych drukarek nie robiło i robić nie będzie "Polskich" wersji "wsadów" do epromów. Jeśli znajdziesz jakąś z polskim fontem to będzie to samoróbka Polska ale nie pod egidą OKI (z tego co wiem w takie rzeczy bawił się profesor Getzow w Warszawie)
 • #12
  Spokojny
  Level 10  
  Witam to trochę mnie zmartwiłeś ta wiadomością bo myślałem ze już mniej więcej wiem co robić .  ale powiedz mi coś więcej na temat Profesora Getzow bo jakoś nie spotkałem się z tym nazwiskiem . Czym się on zajmuje ? z góry dzięki.
  Pozdrawiam
 • #13
  Kazik
  Printers specialist
  W Epsonach powinienes miec zaimplementowane polskie strony kodowe - moze byc tak, ze nie bedzie mazowi ale za to jest latin2 lub na odwrot - sprawdz w manualu sposoby konfiguracji - nie dla kazdego trybu emulacji mozna uzyskac polskie strony kodowe - JEST TO WYRAZNIE OPISANE W INSTRUKCJI UZYTKOWNIKA - dotyczy oczywiscie Epsonow :) Powodzenia
 • #14
  Spokojny
  Level 10  
  Dzięki za pomoc poszukam i sprawdzę mam jeszcze jedno pytanko czy można wprowadzić w razie, czego nową stronę kodowa do drukarki poprzez przeprogramowanie epromu i czy to będzie chodziło?

  Pozdrawiam
 • #15
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  widzisz myśle że mylisz pojęcia bo myślisz ze strona kodowa to tak jak font w windowsie a to nie tak: fonty i strony kodowe w drukarkach są częścią softu w drukarki i jak chcsz mieć nową strone kodową to musisz mieć cały program skompilowany (chociażby ze względu na sumy kontrolne i specyficzne adresy konkretnych procedur) taką sztuczke zdaje się zrobił tylko panasonic w swoich drukarkach.. czyli strony kodowe wgrywałeś zewnętrznym programem. Co do profesora Getzowa to odezwij sie do mnie na PW, bo tak jakoś nie wypada na publicznym forum dawać nr telefonu ..
 • #16
  Leszek P
  Level 12  
  Witam,
  Sorry że tak późno piszę, ale trafiłem na ten post sam szukając informacji o polskich znakach diakrytycznych na OKI 320 Elite. Otóż na OKI jest i zawsze był tryb emulacji IBM proprinter w którym są do dyspozycji aż trzy strony kodowe z polskimi znakami: ISO Latin2, IBM Latin2 i Mazowia, ale NIE MA ani jednej w emulacji Epson FX. Jeśli ktoś wie o innym przypadku bardzo please o info.
  Pzdr
 • #17
  Kazik
  Printers specialist
  Oczywiście że są w emulacji Epson FX, ja osobiście zrobiłem kilka sztuk takich drukareczek :) tylko że nie z kazdą wersją OKI 320 chce to to działać - patrz wyżej posty Kosmity.