Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka samochodowa - mostek Gretza

magazynn 13 Maj 2010 11:41 2662 5
  • #1 13 Maj 2010 11:41
    magazynn
    Poziom 10  

Szanowni koledzy!

W lodówce samochodowej spaliła mi się płytka (wtopiła w obudowę też). Lodówka działa już, ale mam watpliwosci przed poskładaniem. Po co w niej mostek Gretza? Grzeje się jak diabli. Można z niego zrezygnować? Jaką funkcję pełni, skoro do lodówki już leci prad stały?
    Załączam schemat dokładnie mojego przypadku.
    Dziękuję.

0 5
  • #2 13 Maj 2010 12:02
    sq9cwd
    Poziom 27  

Jeśli zasilasz układ prądem stałym mostek będzie zbędny.

0
  • #3 13 Maj 2010 12:17
    livex21
    Poziom 22  

Mostek może być zastosowany dla lekkiego zmniejszenia napięcia - spadki napięć na diodach.

Lodówka może jest na 12V, a w instalacji samochodowej możesz mieć ponad 13V.

Pozdrawiam!

0
  • #4 13 Maj 2010 12:59
    sq9cwd
    Poziom 27  

Mostek jest zastosowany, aby po odwróceniu polaryzacji lodówka nie stała się grzejnikiem. Efektem ubocznym jest jego grzanie się. Nie słyszałem o rozwiązaniach redukcji napięcia za pomocą mostka...

0
  • #5 13 Maj 2010 13:24
    teskot
    Poziom 29  

Witam,
    mostek jest jak najbardziej potrzebny, tylko przez mostek ma być zasilany wentylator a nie ogniw peltiera. Mostek się przegrzał z przeciążenia, ponieważ samo ogniwo pobiera kilkakrotnie więcej prądu niż właśnie wspomniany wentylator. Lodówka jak najbardziej ma być grzejnikiem właśnie po odwróceniu polaryzacji (niektóre lodówki mają do tego celu wbudowany przełącznik). Ponieważ zależnie od potrzeb możemy produkty we wnętrzu chłodzić lub ogrzewać to zmieniając polaryzację zasilania uzyskamy właśnie taki efekt. Natomiast zarówno w jednym jak i w drugim przypadku wentylator musi pracować w tym samym kierunku, ponieważ wymaga tego konstrukcja łopat. Tylko w zależności od aktualnej potrzeby albo odbiera ciepło z zewnętrznej strony ogniwa, albo to ciepło dostarcza.

0
  • #6 13 Maj 2010 14:16
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Sprawa wyjaśniona. Temat zamykam.

0