Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laptopa i zakłócenia w głośnikach

13 Maj 2010 12:13 6243 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam następujący problem: do laptopa (Gateway MX6121) podłączone są głośniki Logitech X-240. W czasie, gdy komputer jest podłączony do zasilania (zasilacz Delta) w głośnikach słychać "burczenie". Problem znika po odłączeniu zasilacza z PC i pracy na baterii (albo po wypięciu wtyczki audio z laptopa).
    Zakłócenia słychać nawet wtedy, gdy komputer jest wyłączony, jedynie podpięty do gniazdka.
    Przez wbudowane głośniki dźwięk jest czysty. Na słuchawkach słychać jakieś zakłócenie, ale jest ono praktycznie niesłyszalne.
    Jeżeli ma to jakieś znaczenie, to zarówno laptop jak i głośniki są podpięte do gniazdka kablami 2-żyłowymi bez uziemienia.

Co ciekawe, wziąłem zasilacz Delta o identycznych parametrach, ale z innego komputera (Asus) - zakłócenia zniknęły. Zasilacz Asusa miał kabel 3-żyłowy (ale w gniazdku i tak nie było uziemienia, więc to chyba bez znaczenia).

Da się jakoś odizolować te zakłócenia, czy jedyne wyjście to szukać innego modelu zasilacza (takiego jak ten, który sprawdzałem)?
  • Poziom 20  
    Faktem jest iż laptopy cały swój osprzęt w tym kartę dźwiękową mają zintegrowaną tak wiec prąd idący przez lapka wytwarza zakłócenia. Sam mam Asusa i po podpięciu zasilacza na kolumnach mam dodatkowe szumy, uważam że wynika to z budowy i sygnału jaki idzie z zasilacza i ewentualna zmiana zasilacza może te szumy zmniejszyć, nie jestem przekonany do możliwości całkowitego wyeliminowania szumów. Problem ten być może zniknie po zastosowaniu dodatkowej karty dźwiękowej, a już jakość na pewno będzie lepsza.
  • Poziom 35  
    Kable głośnikowe trzymaj z dala od kabla zasilacza, sam zasilacz możliwie daleko od laptopa czy kabla LAN. Możesz na kablu od zasilacza założyć pierścień ferrytowy i sprawdzić czy będzie poprawa. Taki pierścień można wymontować z różnych urządzeń lub zakupić.
    Zasilacz laptopa i zakłócenia w głośnikach
  • Poziom 1  
    Witam,
    Chciałbym odświeżyć temat, gdyż sam mam identyczny problem. Laptop marki Toshiba; na zasilaczu dołączonym do laptopa (PA3290E-3AC3 (120W)) strasznie "sieje" z zestawów głośnikowych podłączonych do komputera. Po odłączeniu zewnętrznego zasilania, zakłócenia znikają. Sprawdziłem inny zasilacz (PA3714E-1AC3 (65W)) i ku memu zdziwieniu, nie było słychać żadnych zakłóceń. Podłączając zewnętrzną kartę dźwiękową pod USB, objawy są identyczne. Odłączanie uziemienia nie pomaga.
    Macie może jakiś pomysł, co można by zrobić z moim zasilaczem? Dodam, że na przewodzie zasilającym oryginalnie zamontowany jest filtr ferrytowy (w każdym razie tak to wygląda). Czy dodatkowy filtr coś by pomógł? Jeżeli nic się nie uda zrobić, to kupię inny zasilacz, z którym nie będzie takich problemów, ale wiadomo - skoro można zaoszczędzić te 60 zł, to czemu nie! ;)
    Pozdrawiam,
    Łukasz