Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor NEC LT240K wyłącza się po 5 minutach

13 Maj 2010 13:04 5757 11
  • Poziom 36  
    Witam.

Projektor jak w temacie. Po włączeniu działa ~5 minut, po czym gaśnie lampa, przechodzi w stan schładzania się (lampka POWER miga na pomarańczowo) a lampka STATUS zaczyna migać w 6x i przerwa. 6x i przerwa. Po wyłączeniu się wentylatorów STATUS nadal miga. Dopiero wyłączenie pstryczkiem z tyłu i włączenie na nowo, powoduje zgaśnięcie STATUS i zapalenie się zielonego POWER. Włączam projektor, parę minut i to samo: wył, schładzanie, i STATUS 6x.
    Dodam, że lampa ma przepracowane dopiero 28% swojego czasu żywotności i świeci b.dobrze. Jak po zakupie. Projektor wrócił z serwisu z adnotacją "uszkodzona elektronika. Naprawa nieopłacalna". Tja.... tylko, że dla nich "naprawa" w pełnym tego słowa znaczeniu sprowadza się do wymiany jakiejś płytki.
    Warto się w to w ogóle bawić?

PS: płaski monitor też powiedzieli że na śmietnik; okazało się, że padły dwa tranzystorki (za 3zł!) w zasilaniu :D. Dlatego wolę pomajstrować.
  • Poziom 24  
    wg producenta:

migająca pomarańczowa POWER (0.5/0.5sekundy) to "schładzanie" (np po wyłączeniu się)

migająca czerwona STATUS (6cykli po 0.5/0.5sekundy) to błąd lampy - lampa nie zapaliła się - poczekaj minute i włącz ponownie.

trochę to dziwne bo opisujesz coś innego. Na pewno jest to 6x?

możliwe inne błędy to 4x 3x 2x i 1x
  • Poziom 36  
    Więc tak:
    Projektor włącza sie normalnie. Pojawia się logo NEC i tak czeka (bez podania sygnału). Lampa świeci i wszystko wydaje się ok. Po podaniu sygnału z laptopa na RGB1 lub RGB2 (innych wejść nie sprawdzałem) pojawia się obraz. Projektor pracuje kilka minut (nie przekracza nigdy 2...3 minut) po czym sam wyłącza lampę, zaczyna migać lampka POWER i STATUS w takim układzie:
    Code:
    STATUS   ******  ******  ******  ******  ******  ******  * itd.

POWER    ******************************------------------- itd.
                                           ^
                                           ^
                              tu wyąłczają się wentylatory

* - migająca lampka
    - - lampka POWER świeci

POWER zapala się na stałe jak się lampa wystudzi i wyłączą się wentylatory. Ale STATUS nadal miga po 6x; nie da się jej "zgasić". Można co prawda włączyć projektor na nowo przyciskiem, zapala się lampa ale akcja jest dalej taka sama jak opisałem od początku. 2...3 minuty obrazu i się wyłącza.
    Jeśli zanim projektor sam się wyłączy wcisnę przycisk POWER (wyączanie), to lampa gaśnie, wentylatory wchodzą na wysokie obroty i po schłodzeniu lampy projektor się wyłącza - zapala się pomarańczowy POWER i zielony STATUS.
    Kontrolka LAMP nigdy sie nie zapala.
  • Poziom 24  
    Czyli STATUS miga od samego początku (włączenia)? jeśli tak to płyta nie dostaje od zasilacza lampy informacji o starcie lampy. musiałbyś zlokalizować ten sygnał

Kontrolka LAMP informuje o zbliżającym się końcu licznika lampy i jego przekroczeniu. Skoro lampa jest w miare nowa to nie będzie informować o błędzie
  • Poziom 36  
    STATUS miga (na czerwono) tylko gdy projektor się SAM wyłączy. Dokładnie wygląda to tak:

1. Po włożeniu wtyczki do gniazdka nic sie nie dzieje. Po włączeniu pstryczkiem z tyłu, zapala się pomarańczowy POWER.
    2. Po "odpaleniu" projektora przyciskiem na górze, POWER miga na pomarańczowo, a STATUS na zielono - rozgrzewa się lampa.
    3. Po rozgrzaniu lampy STATUS gaśnie a POWER świeci na zielono - pojawia się obraz ze źródła - wszystko "gra i buczy".
    4. Nagle (2...3 minuty) projektor samoistnie wygasza lampę, zaczynają migać STATUS na czerwono oraz POWER na pomarańczowo (wg schematu z postu wyżej), oraz włączają się wentylatory na wysokie obroty - schładzanie.
    5. Gdy wentylatory się wyłączą (schłodzą lampę), POWER zapala się na zielono a STATUS miga na czerwono - projektor jest w stanie STANDBY. I tak już pozostaje. Czasami (nie wiem czy to reguła) po kilku minutach migający czerwony STATUS gaśnie i świeci tylko zielony POWER.

W tym momencie - jak i w czasie punktu [5] - mogę odpalić projektor przyciskiem na górze, i cała sytuacja wraca do punktu [2]. I tak w kółko.
    W efekcie mogę sobie na obraz popatrzeć przez 2...3 minuty bo projektor się sam wyłącza.
  • Poziom 36  
    Dziś przy próbie włączenia kolejna zagadka - nie włączyła się lampa. Całość przebiega tak:

1. Włączenie pstryczkiem z tyłu obudowy:
    - POWER - pomarańczowy świeci
    - STATUS - zielony świeci
    2. Włączenie przyciskiem na górze ON/STANDBY:
    - POWER - zielony świeci
    - STATUS - zielony miga 15x i gaśnie na 10 sekund! (to jakas nowość bo wcześniej tego nie było)

Punkt [2] powtarzany jest 2x; po przerwie 10 sek. następuje kolejne 15 mignięć STATUSu i:

3. Projektor przechodzi w stan wyłączania; uruchamiają się wentylatory
    - POWER - pomarańczowy błyska cały czas
    - STATUS - czerwony błyska 6x z przerwą
    4. Wyłączają się wentylatory:
    - POWER - pomarańczowy świeci
    - STATUS - błyska czerwony 6x z przerwą. NIe wychodzi z tego stanu.

Mogę projektor włączyć przyciskiem ON/STANDBY ale wszystko powtarza się od pkt.[2] do [4].
    Gry wyłączę projektor pstryczkiem z tyłu i włącze ponownie pstryczkiem, zapala się jak w pkt.[1] i wszystko wg schematu wyżej: [1]...[4].

Nic już nie kumam.
  • Poziom 2  
    Trabi napisał:
    STATUS miga (na czerwono) tylko gdy projektor się SAM wyłączy. Dokładnie wygląda to tak:

1. Po włożeniu wtyczki do gniazdka nic sie nie dzieje. Po włączeniu pstryczkiem z tyłu, zapala się pomarańczowy POWER.
    2. Po "odpaleniu" projektora przyciskiem na górze, POWER miga na pomarańczowo, a STATUS na zielono - rozgrzewa się lampa.
    3. Po rozgrzaniu lampy STATUS gaśnie a POWER świeci na zielono - pojawia się obraz ze źródła - wszystko "gra i buczy".
    4. Nagle (2...3 minuty) projektor samoistnie wygasza lampę, zaczynają migać STATUS na czerwono oraz POWER na pomarańczowo (wg schematu z postu wyżej), oraz włączają się wentylatory na wysokie obroty - schładzanie.
    5. Gdy wentylatory się wyłączą (schłodzą lampę), POWER zapala się na zielono a STATUS miga na czerwono - projektor jest w stanie STANDBY. I tak już pozostaje. Czasami (nie wiem czy to reguła) po kilku minutach migający czerwony STATUS gaśnie i świeci tylko zielony POWER.

W tym momencie - jak i w czasie punktu [5] - mogę odpalić projektor przyciskiem na górze, i cała sytuacja wraca do punktu [2]. I tak w kółko.
    W efekcie mogę sobie na obraz popatrzeć przez 2...3 minuty bo projektor się sam wyłącza.

Witam wszystkich bardzo serdecznie

mam identyczny problem jak opisany z projektorem NEC VT59 lampa ma 51%
    może ktoś już rozwiązał ten problem i pomoże
    z góry dziękuję
  • Poziom 36  
    Ja nic z tym nie zrobiłem. Raz chodzi bez problemu przez parę godzin, innym razem wyłącza się po kilku minutach, innym znów po 15 minutach. Nie ma reguły, ciężko cokolwiek znaleźć. Ogólnie projektor trafił do szafy.
  • Poziom 15  
    Posprawdzaj wentylatory i filtry powietrza (jeśli w tym modelu są zamontowane). Oczywiście może też być gdzieś zimny lut, jak pisał Kolega wyżej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    grendel123 napisał:
    Posprawdzaj wentylatory i filtry powietrza (jeśli w tym modelu są zamontowane). Oczywiście może też być gdzieś zimny lut, jak pisał Kolega wyżej.

Wentylatory projektor sprawdza w parę sekund po włączeniu, a nie po kilku minutach. Gdyby nie było chłodzenia przez kilka minut, to lampa dawno uszkodziłaby się lub coś koło siebie.
  • Poziom 36  
    Chyba jednak elektronika na pł. głównej padła. ZAMYKAM.