Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega+transoptor. czy da się prościej?

13 Maj 2010 13:11 3429 11
  • Poziom 18  
    Chcę zrobić optoizolację na wejściu uC.

Podobno da się to zrobić podłączając bezpośrednio kolektor transoptora do nóżki uC ale mi nie chce to działać.
    Stosuje więc taki układ:

Atmega+transoptor. czy da się prościej?

Chciałbym go uprościć chociaż wątpie żeby bardziej się dało. Może należy zastosować inny transoptorek?

Ja używam tego:

http://download.maritex.com.pl/pdfs/op/LTV-356t.pdf

I może tu tkwi problem..

Słyszałem o transoptorach dla układów cyfrowych jednak mój układ musi działać przy 3,3V (nawet mniej) a te cyfrowe podobno sprawdzają się przy 5V.

Dodam że wejście uC to INTx czyli praca na przerwaniu.

Czy ktoś jest mi coś w stanie doradzić?
  • Poziom 38  
    Ja wejście procka czy to int czy zwykle I/O steruje bezpośrednio z transoptora z R podciągającym. i nie mam najmniejszych problemów z tym. A wykorzystuje TLP181. Więc nie wiem skąd u ciebie takie problemu. Zasilanie 3,3 czy 5 nie powinno mieć na to wpływu
  • Poziom 43  
    A podciąganie pinu chociaż włączyłeś?
  • Poziom 18  
    Tak, jest włączone. Zamiast tego rezystora przy ostatnim tranzystorze. Ale nawet jak dam dodatkowo to nie działa.

Kto jest za tym że ten transoptor się nie nadaje do bezpośredniego sterowania?
  • Poziom 38  
    Ja nie bo mi działa bez zarzutu.
  • Poziom 18  
    Jak podepne bezpośrednio to między wyjściem transoptora a masą mam napięcie zasilania (3,3-4,3V) a jak pojawi się sygnał na wejściu (8-12V + rezystor 330om) to spada o ok 1V.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak dam rezystor 100om to spadek jest o ok 1,3V. Więc średniawy zysk. Wg noty katalogowej na diodzie transoptora powinno być 6V (przy 20mA). Więc rezystorek 330om przy 12V jest w sam raz. Czy źle myśle?
  • Poziom 38  
    Ja diodę transoptora steruje 12-13V przez 1kΩ. Kolektor podciągam przez 10kΩ do 5V. Steruje i wejście INT i zwykle I/O. Nie włączam wewnętrznych pull-upów. I działa mi to bez zarzutu. Na wyjścia transoptora uzyskuje około 0,1-0,2V.
  • Poziom 18  
    Bez pull'upów mówisz.. zaraz to sprawdze..
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Wg noty katalogowej na diodzie transoptora powinno być 6V (przy 20mA)

1,2V max 1,4V.

A twoje 6V to max napięcie wsteczne.
  • Poziom 18  
    Transoptorek działa. Jak załączam diodę to napięcie w czasie kiedy nie świeci wynosi Vcc a kiedyś świeci 0.04V. ale jak już podepne wejście atmegi to mam na nim 0V (bez wewnętrznego pullupa z zewnętrznym 10k) albo ok Vcc-1 z wewnętrznym jak i zewnętrznym pullupem.

Why? :(

Dodano po 1 [minuty]:

Tak, na początku napisałem 1,2 potem zamieniłem na 6. sam nie wiem dlaczego. anyway na diodzie jest ok 1,26V przy R=330.
  • Poziom 38  
    Pin uwaliłeś? próbowałeś na innym?
  • Poziom 18  
    próbowałem.. bez efektu

Dodano po 11 [minuty]:

damn.. nie ustawiłem DDRów jako wejścia ;/

Teraz działa. Na wewnętrznym pullupie.

Dodano po 11 [minuty]:

nic tylko sie kutfa zastrzelić. jak ja mogłem o tym zapomnieć ;/
    chociaż w DSie atmegi było coś o tym że piny same ustawiają się jako wejścia kiedy korzysta się z przerwań - guzik prawda.

Dzięki za pomoc.

A może skasować ten temat? ;/