Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób realizacji obwodów drukowanych ze wzorów na EH

Gordios 13 Maj 2010 14:28 1377 0
 • Nie muszę ukrywać, że wzory płytek znajdujące się na tej stronie są tragicznej jakości! Absolutnie nie nadają się do wykorzystania w metodzie fotolitografii. Również bardzo niedokładne płytki wychodzą w metodzie przy użyciu drukarki laserowej i folii. Dodatkowo niektóre wzory są po prostu krzywe. Coraz bardziej zaczynam dbać o profesjonalizm EH, ale jeszcze daleko do uzyskania optymalnych efektów. Nie posiadam odpowiedniego sprzętu, a wzory znajdujące się na kartce są po prostu skanowane. Wcześniej w internecie można było zassać wzory płytek układów pochodzących z czasopism. Obecnie jest to utrudnione. Firmy bronią się rękami i nogami, aby nie udzielać żadnych dodatkowych informacji, oprócz krótkiego opisu swojego kitu. Na tej stronie prezentowane są jednak układy dosyć proste, nie wymagające skomplikowanych metod do produkcji obwodów drukowanych. Przedstawię tutaj metodę bardzo znaną polegającą na zabezpieczeniu laminatu przed wytrawiaczem za pomocą lakieru lub odpowiedniego pisaka.

  Najpierw ucinamy laminat piłką do metalu o podanych wymiarach znajdującego się w opisie układu. Jeżeli gęstość ścieżek jest za duża możemy według własnych upodobań dostosować wymiary. Następnie wzór płytki zapisujemy na dysk. Włączamy program graficzny. Prawie wszystkie wzory płytek zapisywane są w formacie GIF, przez co możemy dowolnie zmieniać poszczególne kolory. Wcześniejsze wzory były zapisywane w dwóch kolorach, ale w ten sposób wzór stawał się "postrzępiony". Obecnie zapisuję minimum w 6 kolorach. Następnie wybieramy opcję rozmiar obrazka, wymiary obrazka lub coś podobnego. Po wybraniu opcji zmieniamy na wielkość podaną w opisie. Uwaga! Wszystkie wymiary płytek podawane są w milimetrach. Jeżeli jakość nie będzie zadowalająca możemy oczywiście zmieniać rozmiary według upodobań. Ustawiamy parametry wydruku i rozpoczynamy drukowanie. Proszę się nie przerażać to co wyjdzie, ponieważ tak jak wspomniałem jakość jest tragiczna. Mając wydrukowany wzór płytki wycinamy go. Ponieważ wszystkie wzory płytek na EH są to widoki od strony ścieżek nie musimy dokonywać żadnych odbić lustrzanych. Mamy w ten sposób przygotowany laminat o takich samych wymiarach co wzór płytki. Możemy więc przyłożyć wzór do laminatu. Przyklejamy więc oba te elementy taśmą klejącą, bezbarwną. Następnie nakłuwamy za pomocą szpilki, igły pola lutownicze. Możemy od razu zacząć wiercić otwory. Po oznaczeniu pól lutowniczych odklejamy wzór i w ten prosty sposób mamy zaznaczone miejsca punktów lutowniczych. Teraz patrząc na ekran monitora lub na wydrukowany wzór rysujemy za pomocą odpowiedniego pisaka ścieżki i oczywiście pola lutownicze. Po narysowaniu taki obwód możemy wsadzić do roztworu wytrawiacza, który może się znajdować w słoiku. Najpopularniejszy wytrawiacz to chlorek żelazowy, ale spotyka się jeszcze inne roztwory. Podczas trawienia pilnujemy, aby płytka nie została "podtrawiona" przez wytrawiacz. Po określonym czasie wyjmujemy płytkę i zmywamy pisak rozpuszczalnikiem. Jeżeli nie wykonaliśmy otworów to wykonujemy je teraz. Po tej czynności oczyszczamy obwód drobnym papierem ściernym. Możemy również poprawić krawędzie płytki, ale tylko papierem ściernym. Po wmontowaniu elementów i uruchomieniu cały obwód możemy zabezpieczyć kalafonią rozrobioną w spirytusie.

  W przypadku kiedy nie posiadamy drukarki pozostaje nam tylko przerysować wzór z ekranu, ale nigdy elementy nie zostaną tak dobrze rozmieszczone, jak przy nakłuciu pól lutowniczych.

  Istnieje niezliczona liczba metod począwszy od używania kalki, poprzez folię, a skończywszy na profesjonalnej metodzie polegającej na naświetlaniu emulsji światłoczułej, jednak w przypadku wzorów płytek na EH ta metoda jest najbardziej kompatybilna.

  Przykładem wykorzystania innej metody jest połączenie sposobu z drukarką laserową i folią z metodą opisaną powyżej. Taki pomysł został nadesłany przez wiernego czytelnika EH - Pawła Michalskiego: "Znalazłem lepszy sposób na precyzyjne naniesienie mozaiki ścieżek i punktów lutowniczych, niż nakłuwanie bądź najpierw wiercenie otworków i łączenie punktów lutowniczych "na oko" (sam tak dotychczas robiłem). Łącząc "na oko" często napotykamy się na problem, że gdzieś nie chce się nam zmieścić ścieżka bo zrobiliśmy: z grubą ścieżkę, za duży łuk, bądź jeszcze jakiś inny błąd który ciężko usunąć. Uniemożliwia nam to robienie skomplikowanych ciasnych druków. Wpadłem na pomysł połączenia dwóch metod folii i drukarki laserowej + pisak kwasoodporny. Najlepiej kupić zwyczajną folię do wydruków laserowych którą dostaniemy za grosze w każdym lepszym sklepie papierniczym. Należy wydrukować płytkę na folii i robić według opisu powyżej. Gdybyśmy teraz od razu wytrawili to zazwyczaj ścieżki są z przerwami i mają w sobie małe otworki. Dlatego toner który na nieśliśmy na płytkę traktujemy tylko jako podkład i na nim dopiero rysujemy pisakiem. W ten sposób nie pomylimy się podczas rysowania, a ścieżki będą dobrej jakości (bez przerw, niepotrzebnych otworków).

  Ostatnio na EH wzory płytek są skanowane minimum w 300dpi i zapisywane w formacie PDF. Daje to oczywiście lepsze efekty niż format gif, jednak plik rozmiarowo jest dużo większy. Płytki w tym formacie najczęściej są w odbiciu lustrzanym, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę przy wykorzystaniu metody opisanej powyżej. Wymiary płytek są już określone, jednak nie zaszkodzi sprawdzić za pomocą linijki, czy rzeczywiście wielkość zgadza się z podaną w opisie. Wzory płytek są dobre pod względem jakości, z tego względu jest możliwe wykorzystanie metody chemicznej.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 192, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • TermopastyTermopasty