Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pole magnetyczne wokół nas

Gordios 13 Maj 2010 14:32 5470 1
 • Najpierw trzeba wyjaśnić co to są pola elektromagnetyczne.

  Pole jest stanem przestrzeni, w której istnieje energia. Pola elektromagnetyczne mogą być stałe i zmienne w czasie. Zmienność pól wyraża się przez liczbę zmian na sekundę, czyli jest to częstotliwość, wyrażana w hercach. Długość fali dla pól zmiennych w próżni wyraża się wzorem: l = c / f. c - szybkość światła, równa 3× 1 0 8. Wyróżniamy również pole elektryczne, które jest wywołane obecnością przeciwstawnych ładunków elektrycznych, czyli napięciem elektrycznym oraz pole magnetyczne, wywołane ruchem ładunków elektrycznych, czyli prądem elektrycznym. Łącznie pole magnetyczne i elektryczne tworzą pole elektromagnetyczne.

  Pole elektromagnetyczne - pole złożone z przenikających się wzajemnie i zależnych od siebie zmiennych pól elektrycznych i magnetycznych.

  Tabela poniżej przedstawia spektrum elektromagnetyczne, które można znaleźć w każdej pracowni fizycznej.

  Pole magnetyczne wokół nas

  Jak widać zakres częstotliwości jest bardzo szeroki. Umownie wyróżnia się dwa zakresy jonizujące i niejonizujące. Zajmiemy się niejonizującym, ponieważ nie ma on wpływu na jonizację cząsteczek materii i występuje najpowszechniej.

  Naturalne pola elektromagnetyczne:

  W każdej żywej istocie występuje pole elektromagnetyczne, w szczególności przy przesyłaniu informacji w systemach nerwowych. Również występuje pole magnetyczne, które możemy sprawdzić za pomocą kompasu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze pole elektryczne występujące podczas burzy. To pole wywołuje udarowe pole elektromagnetyczne zakłócając wszystko dookoła (często podczas burzy słychać trzaski w naszych odbiornikach). Czyli podsumowując na pola elektromagnetyczne bylibyśmy narażeni nawet bez współczesnej techniki.

  Sztuczne pola elektromagnetyczne:


  Pola sztuczne wytwarzane są przez wszystkie urządzenia elektryczne, przewody zasilające. Najczęściej spotykamy się z polami zmiennymi małej częstotliwości 50Hz, cechującej sieci zasilane nasze domy. Pole elektryczne jest wynikiem obecności napicia w urządzeniu elektrycznym oraz w przewodzie doprowadzającym. Stąd wokół lampki występuje pole elektryczne, nawet jeśli jest wyłączona. Pole te może występować wszędzie, gdzie znajdują się przewody zasilające. Jednakże przy zasilaniu 220V to pole jest bardzo małe 1-100mV. Jeżeli jednak mieszkamy w pobliżu linii wysokiego napięcia rzędu 600kV to natężenie na wysokości 1m może być równe nawet 10kV/m. Linie wysokiego napięcia są również niekorzystne ponieważ wytwarzają dość znaczne pole magnetyczne, które wynosi na wysokości 1m ok. 10-30uT. Wszystko to jest jednak nic w porównaniu z silnikami, jednakże te pola są najczęściej krótkotrwałe. Również w każdym domu posiadamy urządzenia grzewcze. Najgorsze są poduszki elektryczne, które wytwarzają duże pole ok. 1-5uT w pobliżu głowy! Niekorzystne jest mieszkanie w blokach w pobliżu transformatorów, lub tam gdzie przebiega dużo kabli zasilających np. na parterze. Mogą one powodować pole magnetyczne 1-3uT na wysokości ok. 30cm. Najgorzej jest oczywiście nocą, kiedy zwiększony jest pobór prądu. Na pewno nie polecam instalowania ogrzewania podłogowego w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu. To wszystko o polach z jakimi możemy się spotkać jedynie w sieci energetycznej!

  Kolejne pola elektromagnetyczne są już o częstotliwościach większych niż 50Hz. Teraz czytając to na ekranie monitora jesteś narażany na pole elektromagnetyczne o częstotliwości nawet do 100kHz. Pole to nie powstaje tylko z ekranu, ale z poszczególnych elementów. Pewnie możesz powiedzieć, że masz filtr i nic ci nie grozi. Na pewno tak nie jest! Filtr monitora tylko lekko redukuje pole elektryczne, ale przede wszystkim wpływa na jakość obrazu. Nie trzeba się martwić dopóki posiadasz monitor Low Radiation, wtedy wystarczy tylko odległość od ekranu ok. 50 cm i masz problem z głowy. Pamiętaj jednak żebyś nie przebywaj zbyt długo z tyłu monitora lub telewizora. Nasze monitory lub telewizory również ulegają wpływowi pól magnetycznych, dlatego nie umieszczaj nigdy głośników blisko telewizora(często tak ludzie robią, aby poszerzyć w swoim telewizorze tor fonii), żadnych zasilaczy itp.

  Teraz trzeba zająć się już częstotliwościami wyższymi, które pochodzą już z nadajników telewizyjnych, radiowych, telefonii komórkowej lub z mikrofalówek. Telefony komórkowe mogą pracować od 900Mhz do nawet 1800MHz. Nie trzeba się martwić o duże anteny nadawcze (przekaźniki), ponieważ są one budowane zgodnie z najbardziej rygorystycznymi przepisami. Bardziej należy się obawiać szkodliwego wpływu niewielkich anten w telefonach komórkowych. Dotyczy to wszystkich telefonów przenośnych na częstotliwościach od 50MHz do 2GHz. Ta mała antena znajduje się bardzo blisko głowy i energia pochłaniana przez użytkownika może być bardzo duża. Również istnieją kuchenki mikrofalowe i radary, które pracują na częstotliwościach powyżej 2GHz. Jest to już częstotliwość, która szkodzi naszemu zdrowiu. Oczywiście do tego dochodzą satelity, które pracują na bardzo dużych częstotliwościach np. Polsat 11,431GHz. Jednakże do Ziemi docierają bardzo małe moce.

  Dla tych, którzy martwią się o swoje zdrowie


  Może trochę przestraszyłem was. Należy jednak pamiętać, że pomimo prób nie udowodniono dotychczas, aby pole o częstotliwości 50Hz nawet o natężeniu 20-30kV/m miało bezpośredni wpływ na zdrowie człowieka. Oczywiście takiego wpływu się nie wyklucza, a zwłaszcza przy oddziaływaniu długotrwałym. Pole elektromagnetyczne o częstotliwości powyżej 10kHz wywołuje efekt termiczny, zostaje zakłócona termoregulacja. Stałe działanie pola 10MHz - 100GHz powoduje zespół objawów zwanych chorobą radiotelegrafistów, co powoduje zaburzenia termoregulacji, bóle głowy, przemęczenie, bezsenność. Zagrożenia ze strony pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości (w.cz.) są poważne, a zatem należy im skutecznie przeciwdziałać.

  Jak temu przeciwdziałać:

  Nie można w obecnych czasach wyłączyć wszystkich nadajników. Jednakże jak zapewniają producenci żaden nadajnik jest nieszkodliwy.

  W strefie promieniowania anten nadawczych powinna być określona przestrzeń, w których przebywanie ludzi jest zabronione lub dozwolone w ograniczonym czasie. W urządzeniach w.cz. powinny być stosowane obudowy ekranujące oraz dodatkowe anteny pochłaniające. Najbardziej jest skuteczny ekran z blachy. Uziemienia dla prądów w.cz. powinny mieć jak najmniejszą indukcyjność. Części urządzeń wymagające uziemienia oraz ekrany powinny łączyć się krótkimi taśmami miedzianymi z siatką uziemiającą usytuowaną wokół urządzenia lub pod nim.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 173, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  Borlin
  Poziom 9  
  Jak zbudować kask zabezpieczający przed wpływem fal elektrostatycznych? Proszę o pomoc. Dobrali się do mojego mózgu ludzie z Uniwersytetu Medycznego, (nielegalnie) i go niszczą dla swoich zabaw. To szaleńcy. Jak zabezpieczyć się przed ich wpływem na mój mózg? Wyłapują drogą radiową fale mózgowe i wpływają na mózg swoimi falami. Jak zrobić klatkę Faradaja wokół głowy? Ratunku! To niewykrywalne przestępstwo.