Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wirtualny kurs - Lekcja 1 - prosty obwód

Gordios 13 Maj 2010 14:39 1506 0
 • W tej lekcji musisz się trochę zaznajomić (tylko zaznajomić, nie wkuwać) z podstawowymi elementami i ich symbolami (tj. żarówka, bateria, przełącznik).

  Lekcja pierwsza będzie polegała na stworzeniu prostego obwodu. Typu żarówka-bateria.:

  Wirtualny kurs - Lekcja 1 - prosty obwód

  Jak może jeszcze nie wiesz symbol z lewej to symbol baterii. Bateria składa się z kilku połączonych ogniw w sposób szeregowy (więcej na ten temat w następnych lekcjach). Baterię możemy nazywać również źródłem prądu. Symbol baterii posiada dwie kreseczki, jedna dłuższa i cienka, druga krótsza i gruba. Ta dłuższa jest biegunem dodatnim, a krótsza biegunem ujemnym. Pomiędzy żarówką, a baterią znajdują się przewodniki prądu tzn. kawałki metalu. Zajmiemy się teraz żarówką. Żarówkę możemy nazwać odbiornikiem prądu. W jej wnętrzu nie ma żadnego ogniska, tylko niewielki drucik. Drucik ten został wykonany z wolframu (najbardziej odporny materiał na temperaturę). Wolfram posiada pewną rezystancję (o tym w następnych lekcjach). Ten drucik stawia jakby opór płynącemu prądowi, przez co bardzo silnie się nagrzewa (żarzy się). W tej lekcji spróbuj jeszcze do naszego obwodu dołączyć przełącznik, lub na chwilę uciąć któryś kabel. Np.:

  Wirtualny kurs - Lekcja 1 - prosty obwód

  Wystarczy, że przerwiesz jeden z kabli i to powoduje, że żarówka gaśnie. Dlaczego? W naszym obwodzie płynie niewidzialny prąd, który cały czas krąży, między naszym odbiornikiem, a źródłem. Ten prąd wywołany jest przez baterię. Kierunek tego prądu został umownie przyjęty, że płynie od + do -. Wystarczy, że jeden kabel zostanie przerwany i prąd dalej nie może płynąc. Obwód, gdzie płynie prąd (rysunek 1) nazywa się obwodem zamkniętym, a obwód, gdzie nie płynie prąd (rysunek 2) obwodem otwartym.

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Gordios
  Poziom 18  
  Offline 
  Gordios napisał 395 postów o ocenie 184, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.