Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Charczy wzmacniacz w rytm muzyki

milik 22 Aug 2004 00:24 2337 12
Tespol
    milik
    Level 23  
    Witam

Mam następujący problem. Złożyłem wzmacniacz, który działa i gra, ale gdy przyciszę muzykę słychać pyrkot w rytm muzyki. Na wejściu jest 0V na wyjściu jest 86mV napięcie zasilania +/-52V. W stopniu końcowym zastosowałem oryginalne BDY25. Żałuję, że wzmacniacz nie posiada żadnych obwodów regulacyjnych, ale jest to najprostsza konstrukcja, jaką znalazłem o takiej mocy. Bardzo prosiłbym o rade jak to zlikwidować.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=44216
  • Tespol
    andrew751
    Level 21  
    Hej, wygląda mi to na lużne zwoje w trafo, lub coś w tym stylu, rozumiem-szyby drżą ale wzmak. Pozdrawiam.
  • Tespol
    milik
    Level 23  
    Zwoje w transformatorze są fabrycznie i ciasno ponawiane, ale nie jest wykorzystane całe uzwojenie. Wzmacniacz jest podłączony pod odczep przed końcem tak po obydwóch stronach. Może to jest powodem?
    andrew751
    Level 21  
    Hej, przecież charczenie to nienormalna sprawa, coś musi być lużne, rezonans, duża moc itd. wibracje, co innego w głośnikach, ale wzmak ?Pozdrawiam.
    janek11389
    Level 42  
    Jeżeli to objawia się tylko podczas cichego odtwarzania muzyki, to raczej wyglada na niedosyt ilośći prądu spoczynkowego, sinusoida w takim wypadku jest zakrzywiona, zwłaszcza przy słabszych sygnałach, najbardziej jest to odczuwalne przy wyższych częstotliwościach, ale przyczyna może być też inna, to trudno ocenic, trzeba by to słyszeć.
    ALTON
    Level 38  
    Dokłądnie chciałem napisać to co janek11389 jednak mnie uprzedził.Przy cichej muzyce masz zamałe napięcie na bazie BDY który nie potrafi sie wysterować.Jeżeli poradzisz sobie z tym problemem daj znmac bo też kiedyś chciałem go zrobic ale jakoś nie było czasu.
    milik
    Level 23  
    Po stronie + na bazie BDY jest 150mV a po stronie – jest -56mV. Rozumiem, że powinno tam być +/- 600mV. Jak to zmienić?

Wiem tyle ile znalazłem w Internecie a książki, które posiadam nie opisują takich rozwiązań układowych. Więc proszę o wyrozumiałość wiem, co to jest prąd spoczynkowy sprężanie zwrotne itd. Za to nie wiem jak tymi wartościami manipulować.

Jaką książkę polecacie opisująca anatomie wzmacniaczy tego pokroju, co mój?
    cxvdMacGyver3925090fgd
    Level 13  
    Spróbój wstawić szeregowo z diodami D2 i D3 jakiś potencjometr montażowy(np 2k, może więcej)i wtedy ustawić go na minimalny opór, włączyć zasilanie i wtedy spróbować ustawić prąd spoczynkowy na ok 100mA(dla każdego z tranzystorów wyjściowych). w czasie prób załóż mniejsze bezpieczniki. Tylko uwaga bo całkowite rozwarcie lub zbyt duży opór może spalić końcówki!
    milik
    Level 23  
    Dziękuję wszystkim za pomoc!!!

Teraz mogę słuchać muzy po cichutku tak że w pokoju obok nic nie skrzypi i nie wibruje :twisted: . Wzmacniacz podłączyłem do subwoofera na Alphardzie SW1203Z. Wiem że niektórzy twierdzą że to szmelc ale mi to wystarcza jak gra. Jak zrobię się wybredniejszy to kupie co innego. Wzmacniacz gra tylko na 2 sztukach BDY ale mam zamiar włożyć 6 sztuk KD502. Jako tranzystory sterujące BDY użyłem BD911 i BD912 w przedwzmacniaczu użyłem BC547 i BC558. Dodatkowo wstawiłem potencjometr do sprzężenia zwrotnego co umożliwiło mi zwiększenie mocy. Tak ogólnie to jestem bardzo zadowolony z tego subwoofera który gra z 2x GDN 20/40/8 i 2 sopranikami.
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
    :D :D :D
    janek11389
    Level 42  
    No to fajnie że opanowałeś, po zmianie tych tranzystorów musisz na nowo ustawić prąd. Wymiana na KD to słuszna decyzja, ale w zupełności wystarczą dwie pary, bo będziesz miał 600W tranzystorów a przy tym zasilaniu masz 150W, to nawet wystarczy żeby można było pracować przy 2 OHm. Jak byś zamiast tych KD dał 2N3773 to mógłbyś pdnieść napięcie do 63V co by dało 300W w sinusie.
    milik
    Level 23  
    To wspaniale bo z napięciem na tym transformatorze mam możliwość do +/- 77V. I w dodatku te 2N3773 kosztują ok. 5 sztuka. Dziękuje za podpowiedź !!!
    janek11389
    Level 42  
    Jeżeli piszesz o stałym, to powinno być kolo 400W, a jeżeli piszesz o zmiennym, to ponad 600W, tylko pozostaje kwestia mocy tego trafa. Tranzystory w wzmacniaczu różnicowym też musisz wymienić na wysoko napięciowe, bo na złączu emiter, kolektor napięcie będzie bliskie zasilania.
    piter07
    Level 12  
    jak charczy w glosnikach to nie zadne trafo tylko cos jest nie tak z zasilaczem moze slabo wyprostowane jest napiecie i dlatego cos chyba zamalo pradu dostaje ale jest zle ustw\awiony prad spoczynkowy