Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sytuacja na rynku procesorów 8 i 32 bitowych

atom1477 01 Lip 2010 10:02 42708 474
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Jak Pan Bóg chce kogoś pokarać, to mu odbiera rozum. Na polskich stronach farnell.com ceny procesorów ATMELa idą w setki euro za sztukę. Co ciekawe ceny w funtach zostały bez zmian.

Sytuacja na rynku procesorów 8 i 32 bitowych Sytuacja na rynku procesorów 8 i 32 bitowych
  • AM TechnologiesAM Technologies
    Pituś Bajtuś
    Poziom 28  
    No właśnie nie. Przy prockach sprzedawanych na tacki jest to wyraźnie zaznaczone. Tutaj podana jest cena za jedną sztukę. Choć ja bardziej podejrzewam jakiś błąd lub pomyłkę, niż świadome wywindowanie ceny.

A swoja drogą, to czy jeśli ta cena byłaby realna to wagowo nie przewyższyłaby ceny złota?
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    raczej nie, kilogram złota kosztuje +/- 130k zł obecnie, więc kawałek plastiku za < 1000zł raczej jeszcze go nie pobił [; Choć nie wiadomo ile dokładnie taki układ waży, ten parametr nie jest nigdzie podawany [;

4\/3!!
    Freddie Chopin
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Pituś Bajtuś napisał:
    No właśnie nie. Przy prockach sprzedawanych na tacki jest to wyraźnie zaznaczone. Tutaj podana jest cena za jedną sztukę. Choć ja bardziej podejrzewam jakiś błąd lub pomyłkę, niż świadome wywindowanie ceny.
    Wygląda na to, że grzebią na żywo w cennikach. A przecież można to przygotować na lokalnym mirrorze. ISO się kłania, czyli mówiąc prościej mają bur..znaczy bajzel. Może to plamy na słońcu, bo podobne wrażenie odnoszę z aktualnej współpracy jednym dużym dostawcą z Łodzi.
    Freddie Chopin napisał:
    Tak czy siak powyższy screen jest już nieaktualny - zobaczcie sobie sami
    Przewidziałem to i zrzuty ekranu zapisałem w czarnej teczce sygnowanej "farnell". Teraz już się nie wyprą.
    janbernat
    Poziom 38  
    No i co to za lokata- złoto w małych kawałkach- to jest lokata.
    Jak moja babcia mówiła.
    Albo w ziemi.
    A nie w procesorkach- których wartość spada z każdym dniem.
    Klima
    Poziom 30  
    marek_Łódź napisał:
    czyli mówiąc prościej mają bur..znaczy bajzel.

A czytaliście te ich "polskie" opisy elementów? Czasem trzeba przełączyć na angielski, bo nie wiadomo, o co im chodzi.

marek_Łódź napisał:
    dużym dostawcą z Łodzi.

Ten duży dostawca ma faktycznie bałagan - nie mają na magazynie rzeczy, które na stronie są wypisane jako dostępne w setkach sztuk. Poza tym już drugi raz zdarzyło im się, że w torebce było mniej elementów niż wypisanych było na naklejce.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    _Robak_
    Poziom 33  
    Cytat:

A czytaliście te ich "polskie" opisy elementów? Czasem trzeba przełączyć na angielski, bo nie wiadomo, o co im chodzi.

A co, nie znasz interfejsu "puszka" ;]?
    PO.
    Poziom 20  
    Klima napisał:
    marek_Łódź napisał:
    czyli mówiąc prościej mają bur..znaczy bajzel.

marek_Łódź napisał:
    dużym dostawcą z Łodzi.

Ten duży dostawca ma faktycznie bałagan - nie mają na magazynie rzeczy, które na stronie są wypisane jako dostępne w setkach sztuk. Poza tym już drugi raz zdarzyło im się, że w torebce było mniej elementów niż wypisanych było na naklejce.

A zdarzyło Ci się, żeby były inne :) ? Ja nic nie sugeruję...

Tak offtopicznie, co się dzieje jak nie mają na stanie? Każą czekać? Czy anulują zamówienie? Bo trochę się boję zamawiać tych tańszych, których "nie ma" a nie są dla mnie pilne i mogą poczekać. No i żeby nie zmienili cen jak już "będą mieli".
    Klima
    Poziom 30  
    PO. napisał:

Takiego przypadku nie zanotowałem, ale nie sprawdzałem nigdy dokładnie. Może to i mój błąd.

PO. napisał:
    Tak offtopicznie, co się dzieje jak nie mają na stanie?
    Wysyłają jak już jest na stanie, na swój koszt, ale czasem trzeba ich zachęcić do działania. Obowiązuje cena z nowej dostawy, jeśli się nie mylę, choć nigdy nie zwróciłem na to uwagi.
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    PO. napisał:
    Dwa dni temu byłem po odbiór i przede mną stał facet, który przyjechał kilkadziesiąt km, bo mu dzień wcześniej wsadzili do torebki dokładnie coś innego, jak zamawiał. Mnie się kiedyś zdarzyło odebrać 10-pozycyjny dip switch zamiast jakiegoś scalaka.
    Zdarzyło się też, że jakaś pozycja zniknęła gdzieś między zamówieniem, a wydaniem z magazynu (szczęśliwie, również nie pojawiła się na fakturze).
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Jakiś czas temu pisałem o końcu WinAVR i początku czegoś nowego...AVR Studio 5.
    Co prawda AVR Studio 5 jeszcze nie mamy, ale na stronach z wersjami beta Atmela pojawiło się wersja beta (mocno beta) AVR32 Studio 2.6. A w niej zaskakujące... nowy build avr-gcc (dla 8-bitowych AVRów). Niestety kompilator ciągle ten sam, ale AVRlibC już w wersji 1.7.0, z poprawionymi licznymi błędami. Także mamy przedsmak fajnych rzeczy, w tym natywnego supportu dla GNU/Linux.
    A ja tu powoli daję się przekonać Freddiemu do ARMów... :)
    Mat_91
    Poziom 25  
    tmf napisał:
    A ja tu powoli daję się przekonać Freddiemu do ARMów... :)

I chyba dobrze:p

Nowe programy dobra rzecz ale lepszą rzeczą było by ustabilizowanie sytuacji z cenami avr'ów i zwiększenie ich dostępności.
    atom1477
    Poziom 43  
    Jeżeli to ma być poprawa to ja dziękuję. Albo nie, nie dziękuję. Podziękowałem już dawno.
    Oczywiście nie mówię że nie chcę powrotu AVRów. Bo chcę.
    Ale nie za taką cenę.
    Dobrze że mamy mirkka36 i asemblera :D
    Oni wykupią pierwsze serie AVRów i wtedy sprzedawcy obniżą ceny :D
    gaskoin
    Poziom 38  
    w smd już widuję normalne ceny jeżeli chodzi o Atmege8, ale uparcie nie wrócę do AVR :P

M3 są od 9 zł - porównajcie sobie z A8 :)
    mirekk36
    Poziom 42  
    atom1477 napisał:
    Dobrze że mamy mirkka36 i asemblera :D
    Oni wykupią pierwsze serie AVRów i wtedy sprzedawcy obniżą ceny :D

hyhyhyhy i bardzo dobrze, ja tam kupuję AVRy w normalnych cenach, te które potrzebuję i jakoś zawsze je dostanę. No... może jeszcze z ATmega32 trochę problem ale spoko wszystko wróci do normy.

A koledzy widzę, że we wzajemnym kółku adoracji przekonują siebie na wzajem kto jak mocno już rzucił AVR'y i jak fajnie z ARM'em TQFP (milion pin) do prostego projektu zamiast ATmega88 czy ATtiny85 itp... powodzenia ;)

ARM'y stosuję do odpowiednich dla nich projektów a nie w odwecie i obrażaniu się za chwilową porażkę cenową ATMELA ;)

Przpomina mi się stara komedia Barei, jak to gościu obraził się już prawie na wszystkie sklepy w Warszawie bo mu zawsze coś tam nie pasowało i żona zaczęła narzekać ;) ...
    gaskoin
    Poziom 38  
    Dobrze, że avry są tylko i wyłącznie w dipach (w wakacje można je wylutować i iść posurfować) a o qfp nigdy nie słyszały. O ARMie z 8 kb pamięci też nie słyszałem, najmniejszy jaki znam ma jej 7Gb, więc nie nadaje się do migania diodą.
    misiaty1985
    Poziom 16  
    Koledzy mam dylemat. Bawiłem się z AVR-ami, ale jak widzę ich dzisiejsze cenny to już mi się odechciewa ;(. Zapoznałem się a AT91SAM7 i teraz mam problem czy zostawać przy rdzeniu ARM7TDMI czy przejść na Cortex-M_X ?
    Chyba w Cortex będę miał dostęp do małych mikro-kontrolerów jak i do takich z ponad 50 we-wy i większą pamięcią. Jest duża różnica między Cortex-M0 i Cortex-M3?
    mirekk36
    Poziom 42  
    gaskoin napisał:
    O ARMie z 8 kb pamięci też nie słyszałem, najmniejszy jaki znam ma jej 7Gb, więc nie nadaje się do migania diodą.

Jeśli uważasz, że ARM'a warto brać do migania diodą to może pójść o krok dalej i zaprząc może jakiś Intel Core DUO hmmm??? toż lepszy od ARM'a ;)
    gaskoin
    Poziom 38  
    ma za mało rdzeni, można by zastosować procesor CELL i zrównoleglić dodatkowo obliczenia.

Zauważ, że nawet na Core 2 Duo piszę się takie programy:

Code:

#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
            cout << "hello";
            return 0;
    }

Może zakończmy tą bezsensowną dyskusję na temat po co, co i czemu. Nim zacznie się wojna
    michalko12
    mirekk36 napisał:
    Jeśli uważasz, że ARM'a warto brać do migania diodą to może pójść o krok dalej...

Pewnie że warto, CM0 specjalnie do tego zaprojektowano jako konkurenta AVR, a nie jako kolejny wymiatacz ARMowski. I co z tego, że jest 32bitowy, to niczego nie zmienia tak samo jak zegar 50MHz. AVR też pewnie poszedłby z zegarem 50MHz jakby Atmel zaimplementował mechanizmy opóźniające przy dostepie do flasha tylko nie ma takiej potrzeby bo program i tak nie wykona się z RAMu. Jeśli CM0 jest tańszy lepiej dostępny i co ważne, uniwersalny jak '51 to nie widzę problemu żeby go stosować do "migania diodą". Zmienisz zdanie tak samo jak zmieniłeś przy przechodzeniu z bascoma na C to tylko kwestia czasu ;)
    mirekk36
    Poziom 42  
    michalko12 napisał:

Pewnie że warto, CM0 specjalnie do tego zaprojektowano jako konkurenta AVR, a nie jako kolejny wymiatacz ARMowski. I co z tego, że jest 32bitowy, to niczego nie zmienia tak samo jak zegar 50MHz. AVR też pewnie poszedłby z zegarem 50MHz jakby Atmel zaimplementował mechanizmy opóźniające przy dostepie do flasha tylko nie ma takiej potrzeby bo program i tak nie wykona się z RAMu. Jeśli CM0 jest tańszy lepiej dostępny i co ważne, uniwersalny jak '51 to nie widzę problemu żeby go stosować do "migania diodą". Zmienisz zdanie tak samo jak zmieniłeś przy przechodzeniu z bascoma na C to tylko kwestia czasu ;)

... kto wie? niegy nie mówię nigdy ;)

ale, jeśli tak twierdzisz to proszę. Ja poniżej podam listę czy kilka kroków które trzeba zrobić, żeby szybko i od ręki i tanio używać do tego AVR'ków nawet jeśli teraz są nieco droższe (bo kompensuje to cała otoczka, chyba, że czegoś nie wiem) a ty podaj mi odpowiedniki tych kroków dla zrobienia tego samego projektu na M0

Projekt do niech będzie jakiejś tam lampki RGB (3 kanały PWM programowe) sterowanej z pilota IR i do tego komunikacja po UART i obsługa LCD (ot taki przykładowy projekcik):

1. biorę procek np jakiś ATmega np mega88 DIP albo ATtiny45 DIP
    2. biorę DARMOWY STK200 albo DARMOWY USBASP
    3. biorę DARMOWY AVR GCC + DARMOWY Eclipse
    4. sam robię płytkę "na żelacho" z minimalną ilością przelotek (jeśli w ogóle dwustronną)
    5. piszę program i sprzedaję projekcik w 100 egzemplarzach

no niech ktoś mi poda odpowiedniki tych punktów dla ARM'a ale bez żadnych tam ogólników. (nie chcę tym pytaniem udowodnić, że to niemożliwe bo jak mówiłem może to ja czegoś nie wiem - zatem rzucam rękawicę ;) ) ... i słucham?

ad.1 ......
    ad.2 ......
    .....
    .....
    janbernat
    Poziom 38  
    1. biorę procek np jakiś ATmega np mega88 smd albo ATtiny45 smd
    ...
    4. sam robię płytkę "na żelacho" z minimalną ilością przelotek (jeśli w ogóle dwustronną) - a jak wziąłem smd to wiertarka ma "wolne".
    ...
    5. piszę program i nic nie sprzedaję - dla sportu tylko.
    P.S.
    A to mnie korci
    http://www.kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=137778
    PO.
    Poziom 20  
    Że jest mocniejszy to nie argument, żeby nie używać. Może w ogóle niech wszyscy robią zegarki na dekoderach i licznikach, po co avr zaraz ;) ?

Jeśli jest tańszy i mniej energożerny to lepsze jest wrogiem dobrego :) . C2d i cell z tych powodów odpadają :E .
    mirekk36
    Poziom 42  
    janbernat --> hyhyhyhy dobre, ale raczej po to pisałem o DIP, żeby ktoś podał alternatywnie najmniejszt TQFP ARM do takiego celu.

PO. a kto tu jest wrogiem czegokolwiek to chyba tylko ty już jesteś może zagorzałym wrogiem AVRów. Podałem kilka prostych argumentów a ty znowu swoje o "mocniejszości i wrogości"... No takich argumentów to już jest dość w tym i wielu podobnych tematach.
    Pituś Bajtuś
    Poziom 28  
    mirekk36 napisał:
    2. biorę DARMOWY STK200 albo DARMOWY USBASP

A gdzie je dają? Z chęcią bym wziął USBASP za darmo :D:D:D Ewentualnie może byc STK200, ale tak jak piszesz - ZA DARMO.

Boisz się zmiany procka, bo razem z nim musiałbyś zmienić też nazwę firmy na Nicrochip albo ARN ;-)

Coś mi się wydaje, że plajta Atmela i zniknięcie AVRów spowodowałoby "odsianie ziarna od plew".